build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 129130131132133 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2601 Posted: 09-Aug-2012 at 08:39
Значи gjoko наместо нашиве да ги трошат нашите пари за работи од кои ќе имаме директен бенефит ние како народ кој живее во Македонија, болници, инфраструктура, енергетика, итн. тие пари одат за докажување кои сме и што сме на нашите соседи во прв ред. Тоа ме нервира мене, како искомплексирани мали деца. Купиштата споменици, фонтани, и сл. ниту ќе ги решат нашите државни проблеми, ниту мене ќе ме направат поголем македонец! А за другото во право си.

Инаку Petar, како не е битно што другите мислат за нас? Сакаш инвестиции и туризам, а не ти е битно како не гледаат, тоа нема логика. И не е само овој човек кој пишува на овој начин за нас, имаше и многу американци во изминатиов период кои пречесто го користеа зборот дизниленд. Инаку текстот не се однесуваше само за МКД.

Edited by alexsend - 09-Aug-2012 at 08:40
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #2602 Posted: 09-Aug-2012 at 13:43
Originally posted by pbanks


Зошто секогаш мора со овие комплекси да се пристапи? Зошто етничкиот предзнак мора да се бутне во се. Ако е од некој Норвежанец мислењето ќе биде порелевантно? До кога вака Ohno


Vo pravo si pbanks, zosto mora da se spomnuva "e videte sega sto ke kazat strancite". Zosto vo opsto toa treba da bide nekakva merka ili regulativa za toa sto se pravi i sto treba da se pravi vo Makedonija?
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #2603 Posted: 09-Aug-2012 at 13:52
Originally posted by alexsend


Инаку Petar, како не е битно што другите мислат за нас? Сакаш инвестиции и туризам, а не ти е битно како не гледаат, тоа нема логика. И не е само овој човек кој пишува на овој начин за нас, имаше и многу американци во изминатиов период кои пречесто го користеа зборот дизниленд. Инаку текстот не се однесуваше само за МКД.


Alex, momentalno ziveam vo Amerika, a imam ziveeno i niz Evropa i nikogas nemam slusnato za nekoj da ja narekuva pogrdno Makedonija osven ako taa izjava samata ne e i rezultat na nasite Makedonski "intelektualci"

Ima golema zabluda vo Makedonija deka lugjevo ni se ismejuvaat od nadvor. Nie samite si se vregjame i ismejuvame. Prvite javni kritiki i navredi bea od vnatresnosta.

A prviot komentar deka se sto e gradeno i se gradi ke go efektira negativno turizmot i stranskite investicii vo opsto ne e se soglasuvam.

Dali e bitno sto drugite mislat za nas? Donekade i e... Samo da ti kazam edna rabota, mislenjeto i potcita pocnuva od samiot sebe. Ako ti samiot sebe ne se pocituvas nema nikoj drug i da te pocituva.

Pogolemi steti pravat "intelektualnite" blamazi po Srpskite, Hrvatskite i Bugarskite televizii nego koj i bilo drug proekt, objekt ili spomenik sto bil izgraden do sega... Neznam dali toa lugjevo vo opsto go svakjaat...
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2604 Posted: 09-Aug-2012 at 14:43
за жал све ова е точно,а основата е дека имаме проблем(нашиот `вечен` проблем).штом на едно место се има некаков поголем проблем,караниците се одма на врата
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2605 Posted: 09-Aug-2012 at 15:01
ако некој има сосема издржан аргумент околу нешто, мене воопшто не ме интересира неговата позадина... дали ќе биде Србина или Кинез, е најмалку битно
битно е тоа што човекот го дава како аргумент... ако не се согласувате со неговото мислење, демантирајте го, не го тупете тука каква била неговата национална припадност и кои биле неговите цели
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2606 Posted: 09-Aug-2012 at 16:12
Originally posted by Petar


Vo pravo si pbanks, zosto mora da se spomnuva "e videte sega sto ke kazat strancite". Zosto vo opsto toa treba da bide nekakva merka ili regulativa za toa sto se pravi i sto treba da se pravi vo Makedonija?


Воопшто не го реков тоа. Реков дека треба да се чита што има да каже некој во својата критика (позитивна/негативна) а не кој е и од каде е.

Критиките се апсолутно битни и треба да се составен дел од било кој минорен проект а не едно вакво чудо како СК2014. Тие се дел од јавна дебата, нешто за што ние немаме капацитет како нација.
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #2607 Posted: 09-Aug-2012 at 16:41
Originally posted by pbanks


Воопшто не го реков тоа. Реков дека треба да се чита што има да каже некој во својата критика (позитивна/негативна) а не кој е и од каде е. Критиките се апсолутно битни и треба да се составен дел од било кој минорен проект а не едно вакво чудо како СК2014. Тие се дел од јавна дебата, нешто за што ние немаме капацитет како нација.


Vo red e toa.

Kazi mi samo dali ova lici na kritika:

"Македонија веќе долго функционира еден вид пренападна и индискретна, манифестна религиозност неодвоива од етничкиот и националниот идентитет, која, како што е можно, вон тоа неуморно изразување и постојано кочоперење всушност и не постои.
...во таа митологизирачка папазјанија и експлозија на најчист псевдоисториски кич, еден вистински дизниленд на македонштината, под несразмерно скромен назив „Скопје 2014".
"

Nejkam celiot artikl da og prepisuvam ama za koja prenapadna i indiskretna religioznost zbori avtorot? Zar toa sto glasno i jasno kazuvame deka sme Makedonci zvuci ponpozno i napadno? Ako e toa tocno togas za ova mozam da gi obvinam site Evropski drzavi.
Zarem treba da se sramam sto sum Makedonec?

Za koja mitologija zboruva pocituvaniot avtor? Dali saka da navede deka nasata istorija e edna mitoloska fantazija izvisena i pretstavena so grupa objekti koi spored nego se "psevdo istorski kic"?

Zarem ovakov artikl/kritika zasluzuva nekakov komentar?

Edited by Petar - 09-Aug-2012 at 16:43
Back to Top
bob39 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 51
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #2608 Posted: 09-Aug-2012 at 17:19
Toa e od zbor do zbor gorkata vistina za Skopje 2014! Moite gosti od Holandija ne sakaa ni za mig da se zadrzat na plostad Makedonija i vednas se zapativme kon starata carcija. Se sramam koga me prasuvaat i nemam argumenti nisto da odbranam. Ne moze nisto osven stariot teatar da se odbrani so nikakov fakt. Artiklot e somsem na mesto i go poddrzuvam 100 % (sekako so golema bolka vo srceto).
Трговски центри= убиство на Скопје
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #2609 Posted: 09-Aug-2012 at 17:21
Originally posted by Petar

Originally posted by pbanks


Воопшто не го реков тоа. Реков дека треба да се чита што има да каже некој во својата критика (позитивна/негативна) а не кој е и од каде е. Критиките се апсолутно битни и треба да се составен дел од било кој минорен проект а не едно вакво чудо како СК2014. Тие се дел од јавна дебата, нешто за што ние немаме капацитет како нација.


Vo red e toa.

Kazi mi samo dali ova lici na kritika:

"Македонија веќе долго функционира еден вид пренападна и индискретна, манифестна религиозност неодвоива од етничкиот и националниот идентитет, која, како што е можно, вон тоа неуморно изразување и постојано кочоперење всушност и не постои.
...во таа митологизирачка папазјанија и експлозија на најчист псевдоисториски кич, еден вистински дизниленд на македонштината, под несразмерно скромен назив „Скопје 2014".
"

Nejkam celiot artikl da og prepisuvam ama za koja prenapadna i indiskretna religioznost zbori avtorot? Zar toa sto glasno i jasno kazuvame deka sme Makedonci zvuci ponpozno i napadno? Ako e toa tocno togas za ova mozam da gi obvinam site Evropski drzavi.
Zarem treba da se sramam sto sum Makedonec?

Za koja mitologija zboruva pocituvaniot avtor? Dali saka da navede deka nasata istorija e edna mitoloska fantazija izvisena i pretstavena so grupa objekti koi spored nego se "psevdo istorski kic"?

Zarem ovakov artikl/kritika zasluzuva nekakov komentar?


Па и ја истото го мислам. Зашто не разбираш дека кај нас секоја педа земја се користи да се изгради црква. Зошто? Затоа што сега црквата стана синоним за македонизам. Затоа што џамиите кои се градат покрај автопати иритантно проаѓаат кај голем дел од Македонците, па ајде и ние на ист начин да вратиме. Црквата кај нас веќе не е религија. Црквата е националност. На црквата се гледа како на место за етничко одржување на Македонецот. Токму затоа и се гради црква во Центар, за да се покаже на туристите дека ова е христијанска земја, а Македонците физички да означат територија. Колку повеќе забегуваме, толку повеќе наликуваме на оние другите, а де факто не сакаме да наликуваме на нив.
Затоа што баш денеска црквата е и етникум и идентитет и припадност и јадро каде се собираат Македонците. Од ова следи прашањето - дали Македонците се исплашени во самата држава дека не можат да опстојат без ваква поврзаност? Тука е еден од проблемите кој многу добро го начнаа креаторите на Скопје 2014, ја најдоа болната точка на Македонецот, нестабилниот идентитет и ајде сега удри на секое поле да му го ојачаш идентитетот (затоа Аеродром е копија на Тетово, станавме населба која веројатно после Охрид ќе има најмногу цркви на својата територија, иако во нив нема да има никаква служба, затоа што се чисто декоративни, што мене како православен верник во никој случај не ми се допаѓа).
Не е битно тоа што оние за кои е наменет проектот живеат со 300-400 евра месечно, што државата у очи те прави сиромашен носејќи закон за да се купуваат стари возила, со што и таа е свесна за минималните стандарди кои овој народ ги поседува.
Нема ништо срамно да кажуваш силно дека си Македонец, ама кога ќе се завртиш позади тебе и ќе видиш дека и понатаму 30-40 посто од народот живее во лоши услови со сеуште примитивни навики, ќе треба силно да се засрамиш. Затоа што наместо да се препукуваме за овој проект, интелигенцијата, било која и да е, власт, опозиција, младина и сл, треба да искочи и да му објасни на народот што е потребно за него, а не што може да му го разлабави идентитетот. Прошетај ја Македонија и ќе сфатиш колку оваа земја е назад во споредба со земјите, герографски гледано од Белград па нагоре.
И уште една ствар која се заборава, а е многу важна. До пред 2006 скоро никој и да немаше проблем со Александар Македонски, Филип и слични делови од античката историја. За Александар се пишуваше во суперлативи во учебниците, паметам дека кај мене во школо се правеа претстави со ликот на Филип, во Прилеп се изгради споменик на Александар, Пенов на кеј постави метални плочки со знамето од Кутлеш и сл. Но креаторите на Скопје 2014 знаеја дека ако ја начнат силно темата за Александар и антиката, дека ќе се изгради едно мало, но силно јадро околу античката историја на Македонија, а од другата страна ќе се постави силно деградирачко тело кое нема да знае кој дел од историјата да го брани. Ја се кладам дека добар дел од народот кои порано немаа ништо против да се изгради споменик на Александар во центарот на Скопје и кои се чудеа зошто нема сеуште негов споменик во главниот град, денес се помеѓу оние кои негодуваат затоа што знаат дека сегашниов споменик беше намерно поставен за да го подели народот. Спин лабораторијата работи страшно успешно, а тоа е она што го раслојува нашиот идентитет, а не се тоа ниту Бугарите, ниту Србите, ниту Грците. Ако сме мангуп нација, денес ќе бевме Словенија или Словачка и ќе им продававме часови по економија на Грците. Ама и тоа не одговара на спин лабораторијата и на било кој друг кој има аспирации да го води овој народ, независно од политичката определба.
23ka.wordpress.com
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #2610 Posted: 09-Aug-2012 at 17:30
Originally posted by Petar

Originally posted by pbanks


Зошто секогаш мора со овие комплекси да се пристапи? Зошто етничкиот предзнак мора да се бутне во се. Ако е од некој Норвежанец мислењето ќе биде порелевантно? До кога вака Ohno


Vo pravo si pbanks, zosto mora da se spomnuva "e videte sega sto ke kazat strancite". Zosto vo opsto toa treba da bide nekakva merka ili regulativa za toa sto se pravi i sto treba da se pravi vo Makedonija?

На некомплексираните градители основен показател за успешноста на СК2014 им е дека странци се сликаат до секој нов споменик. Не сакаат да слушаат кога граѓаните протестираат, кога фелата (домашна и странска) е против, кога ние пишуваме на форумов...Битно Стеве од Долно Ду...овај...од  Мелбрн, Острелија се сликал до Бикот.    

"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2611 Posted: 09-Aug-2012 at 17:44
Originally posted by bob39

Toa e od zbor do zbor gorkata vistina za Skopje 2014! Moite gosti od Holandija ne sakaa ni za mig da se zadrzat na plostad Makedonija i vednas se zapativme kon starata carcija. Se sramam koga me prasuvaat i nemam argumenti nisto da odbranam. Ne moze nisto osven stariot teatar da se odbrani so nikakov fakt. Artiklot e somsem na mesto i go poddrzuvam 100 % (sekako so golema bolka vo srceto).


потпис за ова

@petar, СК2014 е за мене олицетворение на сите наши комплекси и недостатоци како нација. Еве ги главните состојки на овој проект според мене

- второоделенско толкување на историјата
- урбанистички атентат на градот
- фалсификување на скопската урбана историја преку уништување, заградување и пресвлекување на претходните слоеви
- естетски напад на сите сетила преку квази старински стилови кои се всушност личат на мегаломански реплики на некои од куќите кои можат да се најдат во топаана и на кои порано сме се смееле
- тотално политички диригирана реализација на проектот со маргинализација на стручната јавност и со несогласување на ГОЛЕМ дел од јавноста

И главната состојка, комплетна хистерија против секого кој не се согласува со овој проект и негова моментална дисктредитација како комуњар, соросоид, србин, бугарин, предавник, душман итн итн.

А во позадината на сето ова како што кажа Андреј се работи за колосално перење на пари од епски размери (ако се земе во предвид нашата економска моќ и листа на приоритети).

Ако ова е нешто со што треба да се гордееме, што да ти кажам.
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #2612 Posted: 09-Aug-2012 at 18:00
Originally posted by N23


Па и ја истото го мислам.

Zalno... Neznam dali go procita artiklot.... ama zal mi e sto ima takvi koi gi prifakjaat ovie navredi vo lice i uste poveke gi odobruvaat.

Originally posted by N23

Зашто не разбираш дека кај нас секоја педа земја се користи да се изгради црква. Зошто? Затоа што сега црквата стана синоним за македонизам.


Crkvata od sekogas bila sinonim za Makedonizam. Poradi crkvata sme uspeale i da go zacuvame identitetot, kulturata i tradicijata nekolku vekovi pod Tursko...


Originally posted by N23

Затоа што џамиите кои се градат покрај автопати иритантно проаѓаат кај голем дел од Македонците, па ајде и ние на ист начин да вратиме.


Da ova e cista glupost i treba so zakon da regulira. Zatoa zabrania gradenja na kakvi bilo Dzamii i Crkvi vo Svajcarija.
Nie kako mala drzava treba da go sledime nivniot primer.

Originally posted by N23

Црквата кај нас веќе не е религија. Црквата е националност. На црквата се гледа како на место за етничко одржување на Македонецот. Токму затоа и се гради црква во Центар, за да се покаже на туристите дека ова е христијанска земја, а Македонците физички да означат територија.

Interesno razmisluvanje i mozda e delumno tocno.

Originally posted by N23

Од ова следи прашањето - дали Македонците се исплашени во самата држава дека не можат да опстојат без ваква поврзаност?

Dobro prasanje.. mozda i se... sepak za ova ja obvinuvam segasnata i poranesnata vlada koja trebase da regulira sekakvo novo gradenje na religiozni objekti.
Pred dve tri godini dojdov so prijateli od London in New York i gi prosetav malce po zapadna Makedonija: Vrutok, Mavrovo, Debar, Ohrid, itn...
Nivnoto prasanje bese dali Muslimanskata religija e pretezna religija vo Makedonija, poradi toa sto vidoa po tri, cetiri pa i poveke dzamii vo sekoe selce i gradce.
Taka da bes regulacija, tesko nas...

Originally posted by N23

Тука е еден од проблемите кој многу добро го начнаа креаторите на Скопје 2014, ја најдоа болната точка на Македонецот, нестабилниот идентитет и ајде сега удри на секое поле да му го ојачаш идентитетот

E drugar moj... kakov nestabilen identitet?
Vo toa e i problemot sto lugjeto veke pocnaa da veruvaat deka imaat nestabilen identitet.


Originally posted by N23

Ја се кладам дека добар дел од народот кои порано немаа ништо против да се изгради споменик на Александар во центарот на Скопје и кои се чудеа зошто нема сеуште негов споменик во главниот град, денес се помеѓу оние кои негодуваат затоа што знаат дека сегашниов споменик беше намерно поставен за да го подели народот.

Interesna zabeleska, jas go svativ stavanjeto na spomenikot kako izjava deka ne sme isplaseni da kazeme glasno i silno koi sme.
Interesno e sto vie vo Makedonija se osekjate podeleno poradi gradenje na spomenik.

Spored mene podelbata pocna nekolku godini po rascepot na Jugoslavija i partiziranjeto na narodot. Strasna pojava... i stvarno mi e zal zatoa sto i den denes koga ke odam doma slusam stari prijateli kako se prepukuvaat za cisti gluposti, a tie koi ne se vkluceni vo politikata gledat da najdat nekakov izlez nadvor od ovaa situacija...

Originally posted by N23

Спин лабораторијата работи страшно успешно, а тоа е она што го раслојува нашиот идентитет, а не се тоа ниту Бугарите, ниту Србите, ниту Грците.


Tuka si vo golema greska prijatele. Da vidis samo kolku pari frlaat Grcite da lobiraat protiv nas ke ti se svrti pametot... i toa sega koga se pred bankrupt.

Originally posted by N23


Ако сме мангуп нација, денес ќе бевме Словенија или Словачка и ќе им продававме часови по економија на Грците.

Slovenicte od sekogas se samo opredeluvaa poblisku do Germancite i Avstro-Ungarcite nego "Jugoslovenite".
Nivnata geografska metsopolozba isto pridonese do nivniot pobrz ekonomski razvoj.

Originally posted by N23

Ама и тоа не одговара на спин лабораторијата и на било кој друг кој има аспирации да го води овој народ, независно од политичката определба.


Najdete kriticka masa, organizirajte se i formirajte nova partija.

Nejkam da zboram ovde za politika ama moze da diskutirame vo "Meana" ako stvarno sakas...

Edited by Petar - 09-Aug-2012 at 18:26
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #2613 Posted: 09-Aug-2012 at 18:23
Originally posted by pbanks


Originally posted by bob39

Toa e od zbor do zbor gorkata vistina za Skopje 2014! Moite gosti od Holandija ne sakaa ni za mig da se zadrzat na plostad Makedonija i vednas se zapativme kon starata carcija. Se sramam koga me prasuvaat i nemam argumenti nisto da odbranam. Ne moze nisto osven stariot teatar da se odbrani so nikakov fakt. Artiklot e somsem na mesto i go poddrzuvam 100 % (sekako so golema bolka vo srceto).

потпис за ова

Interesno, jas imam sprotivno iskustvo od gorenavedenoto.
Iako polno raboti ne mi se dopadnaa, ne se custcucam posramen...

Originally posted by pbanks

@petar, СК2014 е за мене олицетворение на сите наши комплекси и недостатоци како нација. Еве ги главните состојки на овој проект според мене- второоделенско толкување на историјата- урбанистички атентат на градот- фалсификување на скопската урбана историја преку уништување, заградување и пресвлекување на претходните слоеви- естетски напад на сите сетила преку квази старински стилови кои се всушност личат на мегаломански реплики на некои од куќите кои можат да се најдат во топаана и на кои порано сме се смееле- тотално политички диригирана реализација на проектот со маргинализација на стручната јавност и со несогласување на ГОЛЕМ дел од јавноста.


Me interesira koe e toa vtoro -odelensko tolkuvanje na istorijata?

Ubranisticki ovoj proekt ne e obmislen optimalno i za toa si vo pravo.

Za falsfikuvanje na Skopskata urbanisticka istorija neznam da ti kazam pravo, zatoa sto kako sto stoi Skopje poradi edna ili druga pricina nemal nekoj kontinuitet vo odreden urbanisticki stil.
Imame poveke stara arhitektura po drugite gradcinja i gradovi vo Makedonija nego vo Skopje.
Koj kako doagjal i kako vlasta se menuvala taka i se gradelo, od neo-klasicno, do ruznite komi-blokovi, pa i nekoi interesni gradbi od Kenzo, i moderno Makedonski tvistovi od nasi arhitekti.
So drugi zborovi, gradot bil turli-tava, i se zavisi od toa so koja generacija zboruvas za takov stil i ke ti kazat.


Originally posted by pbanks

И главната состојка, комплетна хистерија против секого кој не се согласува со овој проект и негова моментална дисктредитација како комуњар, соросоид, србин, бугарин, предавник, душман итн итн.

Nacinot na koi nekoi od ovie lugje se izrazuvaat i iskazuvaat e stavrno zalno i ponizuvacki. i neznam sto da ti kazam za toa, problemot e vo samite niv.
Originally posted by pbanks

А во позадината на сето ова како што кажа Андреј се работи за колосално перење на пари од епски размери (ако се земе во предвид нашата економска моќ и листа на приоритети). Ако ова е нешто со што треба да се гордееме, што да ти кажам.


Da. I se nadevam slednata vlada ke gi nasoci ovie resorsi na druga strana i drugi proekti.
Toa sto porano nemalo proekti od ovoj razmer ne znaci deka ne se perele pari... Da ne naveduvam iminja, site milioneri stanaa preku eden ili dva mandata.
Se nadevam deka posle ovoj - kakov takov proekt... ocekuvanjata na narodot ke bidat uste povisoki od slednive politicari.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2614 Posted: 09-Aug-2012 at 18:46
Originally posted by Petar


Me interesira koe e toa vtoro -odelensko tolkuvanje na istorijata?


Онакво какво го разбираат реализаторите на проектот, без никаков однос кон нашата официјална историја, без никаков однос со контекстот на одредени фигури, со нивните врски со модерниот македонец, со деградирачки однос кон втемелувачите на модерна Македонија (и со Ченто како главна финта со која перат раце)... и уште многу тоа.



Za falsfikuvanje na Skopskata urbanisticka istorija neznam da ti kazam pravo, zatoa sto kako sto stoi Skopje poradi edna ili druga pricina nemal nekoj kontinuitet vo odreden urbanisticki stil.
Imame poveke stara arhitektura po drugite gradcinja i gradovi vo Makedonija nego vo Skopje.
Koj kako doagjal i kako vlasta se menuvala taka i se gradelo, od neo-klasicno, do ruznite komi-blokovi, pa i nekoi interesni gradbi od Kenzo, i moderno Makedonski tvistovi od nasi arhitekti.
So drugi zborovi, gradot bil turli-tava, i se zavisi od toa so koja generacija zboruvas za takov stil i ke ti kazat.


Фалсификување значи бришење на траги на постоење на одредено Скопје. МНТ, ЕВН, голем број деловни објекти во Мал Ринг, комплексот Пошта, Влада. Се работи за кампања јасна како бел ден. Сите прехтодни периоди се одликувале со презервација на претходното историско наследство секаде каде што можело, каде што имало логика и вредност. Затоа до пред само 20 години имавме зачувани Дебар Маало и Буњаковец, зачуван градски парк, стара чаршија... Никој од претходните градители не земал наменски да го ресетира времето, да избрише се што постоело претходно, и почетокот на се да биде 2014 година. Тоа ќе биде за жал оставштината на нашата генерација.


Nacinot na koi nekoi od ovie lugje se izrazuvaat i iskazuvaat e stavrno zalno i ponizuvacki. i neznam sto da ti kazam za toa, problemot e vo samite niv.
 


Не се работи за дел од луѓето за жал туку за општа хистерија која почна со тепањето на плоштад и од тогаш систематски истата се храни, одржува и зголемува.

Back to Top
bob39 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 51
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #2615 Posted: 10-Aug-2012 at 11:03
Vo Amsterdam na 5-ti april se otvori  novata zgrada na filmskiot muzej (Het Filmmuseum aan het IJ). Arhitektonskoto biro "Delugan Meissl" od Viena e tvorec na ova delo. Ako mene nekoj me prasa vednas cje mu kazam: " Pa Kenzo Tange vo Skopje uste pred pedeset godini ja proektirase operata tokmu vo ovoj stil, da ne recam sto go iskopiravte za najimpzantniot objekt na nov Amsterdam!". Ama nie vo SKopje go obikolivme nasiot MNT so kretenski zdanija na koi nisto so nisto nema vrska kako so istorija taka so arhitektura, a za vkus pa ve molam ama ne vtoro oddelenie tuku nepismeni i slepi da proektiraa podobri objekti cje napravea. No od sekogas sum se vozdrzuval da zboruvam koga vo zemjata vladee diktatura na idiotstina sto dosega e nevidena (vo svetski ramki), taka sto sekoja diskusija pagja vo voda od prostata pricina sto na vlasta ne i e do arhitektura nitu do renoviranje na Skopje tuku do beskrupulozno kradenje koe makedonskite gragjani ne samo finansiski tuku i identitetski cje go placjaat uste dolgo vreme.
Трговски центри= убиство на Скопје
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #2616 Posted: 10-Aug-2012 at 12:49
Доста бре со тоа дека Кензо Танге ја проектирал зградата на МОБ! Читајте малце, проектирана е од словенечкото „Биро 77“. Кензо Танге само го има направено урбанистичкиот план за мал и голем ринг, дури не е ни за цело Скопје. Циборовски и Доксијадис ги заборавате?

Инаку за објектот, ми се допаѓа многу, и отсекогаш сум велел дека само малку подобро осветлување ноќе му фали и на нашиот МОБ за да изгледа светски. Секако, да не беше покриен од ѕидот на срамот.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
TIM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Aug-2012
Location: Debar
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TIM Quote  Post ReplyReply #2617 Posted: 12-Aug-2012 at 06:36
              

dobro bre, neli e sramota sega da ne vikaat " kradci na ogradi"
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #2618 Posted: 13-Aug-2012 at 08:54
Originally posted by Petar


Crkvata od sekogas bila sinonim za Makedonizam. Poradi crkvata sme uspeale i da go zacuvame identitetot, kulturata i tradicijata nekolku vekovi pod Tursko...


Интересно размислување. Дали оние што не се верници не се доволно Македонци?


Edited by polval - 13-Aug-2012 at 09:03
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 831
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #2619 Posted: 13-Aug-2012 at 11:18
Originally posted by polval

Originally posted by Petar


Crkvata od sekogas bila sinonim za Makedonizam. Poradi crkvata sme uspeale i da go zacuvame identitetot, kulturata i tradicijata nekolku vekovi pod Tursko...


Интересно размислување. Дали оние што не се верници не се доволно Македонци?


Polval иако на оваа дискусија не и е местото на овој форум ќе ти го воочам на фактот дека македонската православна црква во една или друга форма имала многу силен социјален ефект и без разлика дали тогаш или денес некои се или не се верници си останува фактот дека црквата барем во македонија игра многу битна социјална и етнолошка функција паралелно со нејзината основна функција која е од верско-религиозна природа
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #2620 Posted: 13-Aug-2012 at 14:16

Многу добра слика незнам дали некогаш била постирана !
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 129130131132133 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.846 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.