build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 133134135136137 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #2681 Posted: 20-Sep-2012 at 20:50
Очигледно нашинците ги превзеле идеите за урбаното планирање на централното градско подрачје во Скопје од овој "генијалец".
 
http://www.guardian.co.uk/artanddesign/2012/sep/18/architects-cities-jonathan-meades
 

Jonathan Meades: Architects are the last people who should shape our cities


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2682 Posted: 21-Sep-2012 at 14:42
ФОТО: Боите на Скопје длабоко во ноќта
Петок, 21 Септември 2012 13:32

Споделете ја веста со Вашите пријатели
Нашата метропола фасцинантно изгледа и длабоко во ноќта. Обоено со боите на виножитото, Скопје ќе ве остави без здив.
























http://zase.mk/boite-na-skopje/

http://kurir.mk/republika/skopje/85356-FOTO-Boite-na-Skopje-dlaboko-vo-nokta
Back to Top
anti-modernista1 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote anti-modernista1 Quote  Post ReplyReply #2683 Posted: 21-Sep-2012 at 16:29
Bilo koj vkus da ima covek nema nikoj sto ke nema da slozi deka koga ke bide sve gotovo i osvetleno deka centralniot del na Skopje ke ima prekrasen noken lik. Pogotovo ke bide dobro za slikanje

Edited by anti-modernista1 - 21-Sep-2012 at 16:29
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #2684 Posted: 21-Sep-2012 at 17:03
Супер изгледаат вечерните слики, имав денес можност и преку ден да прошетам убаво низ Центар после 2-3 месеци и повеќе, и морам да признаам дека пријатно се изненадив. Дека навистина изгледаше интересно и убаво сета таа нова целина и енергија која се внесе и внесува во градот, нема сомнение. Испокршив врат цело време вртејќи се лево-десно, горе-доле, дали по споменици, дали по фасади, дали по мостови, дали по фонтани, дали по објекти, гарант наликував ко турист некој. Има навистина многу споменици, можеби треба некои да се стават на поширок радиус, но и вака не ми смета, изгледа интересно, разиграно, динамично и оргинално, бар зборам од моја гледна точка. Инаку, посебна пофалба за новосредените пешаки патеки кои водат кон плоштадот. По целата должина имаше некои интересно дизајнирани канделабри обраснати со зеленило околу. Исто пофалба и за споменикот на Паднатите херои, пријатно ме изненади преку ден, изгледаше прекрасно. Сјајно белата фигура/маса на целиот споменик во комбинација со зеленилото од Парк Жена изгледаше фантастично. Посебно ми се допадна пламенот кој гори постојано. Толки за сега.

Единствено што не ми се допадна и имам негативен став, е за фигурите на фасадата на МНР. Особено тие на кровот.

Edited by HugoGoulding - 21-Sep-2012 at 17:09
Back to Top
anti-modernista1 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote anti-modernista1 Quote  Post ReplyReply #2685 Posted: 21-Sep-2012 at 17:07
Se slozuvam so toa si go napisal, i posebno za figurite na MNR stvarno se katastrofalni..
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #2686 Posted: 21-Sep-2012 at 17:07
Дури ни мостот на Уметноста не изгледаше така лошо, вака во живо.

Edited by HugoGoulding - 21-Sep-2012 at 17:08
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2687 Posted: 22-Sep-2012 at 11:03
spored mene ni eden objekt nema dobro osvetluvanje, so mali intervencii moze mnogu da se podobri.

muzejot na vmro e preosvetlen i mislam deka samo ednas koga pola od svetilkite bea ugaseni izgledase prekrasno. isto ima i nekoi nedefinirani boi kaj dolnite stolbovi sto izgledaat uzasno. ustavniot e isto taka preosvetlen, dokolku se namali potenciometarot na svetlata za 50% bi izgledal mnogu poubavo. portata e isto preosvetlena, prosto bleshti i deluva nevkusno. isto i pelister. mnr e so dno dna osvetluvanje, toa e poveke od jasno.

edinstveno mi se sviga kameni most, bidejki e kombinacija na beli i priguseni zolti svetla. e sega pola od niv sto ne rabotat e druga rabota isto i kaleto e super osvetleno.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #2688 Posted: 22-Sep-2012 at 16:27

Потполно се сложувам со тебе, ја имам сосема истата забелешка и мислење.


п.с. Вчера на Канал 5, на Миленко Неделковски Late Night Show темата беше Скопје 2014, имаше спротиставени страни и имаше одлична дебата. Емисијата траеше до 4 наутро. Ако случајно ја фатил некој, евентуално успеал да ја сними добро ќе биде да се сподели тоа и на youtube. Инаку гостуваа, Кире Наумов(некоја функционер од СДСМ), Мирка Велиновска(новинар), Ацо Станковски(уметник), уште еден новинар не му го знам името, и еден културен аналитичар исто не му го запамтив името. Во секој случај емисијата беше одлична, поготово дебатата помеѓу Кире Наумов од СДСМ како критика на СК2014 и Мирка Велиновска. Треба да се погледне.

Edited by HugoGoulding - 22-Sep-2012 at 16:38
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #2689 Posted: 22-Sep-2012 at 18:55
Реприза од емисијата секогаш се емитува на Канал5+ во недела, околу полноќ. А гледам и според програмата за каналов, стои дека ќе има реприза. Може да се погледне тогаш.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2690 Posted: 22-Sep-2012 at 19:14
јас гледав околу 45 минути,и прекинав,а тоа ми беше прва емисија што не сум ја догледал на МН.причина -многу се караа.јас несакам такви работи, и си го исклучив ТВ-то
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2691 Posted: 22-Sep-2012 at 19:53
мене искрено смучено ми е од вакви дебати кај што ќе се збори за општа ситуација и политика наместо за конкретното Ск2014 како проект со цел негов состав... никогаш не завршило поцивилизирано од собраниска тепачка...
па уште кога ќе слушнам имиња како Миленко и Мирка, не се ни обидувам да погледнам за што се работи (не барајте политика во ова, чисто како луѓе воопшто не ги почитувам и не ги сметам за влијателни)


Edited by zabegan - 22-Sep-2012 at 19:55
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #2692 Posted: 23-Sep-2012 at 00:55
Попаметно ќе ти биде да ја гледаш емисијата пред да даваш било какви заклучоци а во најлош случај негативно да етикетираш тука луѓе или јавни личности. Мирка Велиновска е поим за новинар и политички аналитичар, енциклопедија во политика и политичка анализа, било мината, сегашна или идна.

Edited by HugoGoulding - 23-Sep-2012 at 00:55
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2693 Posted: 23-Sep-2012 at 01:59
Originally posted by HugoGounlding

Попаметно ќе ти биде да ја гледаш емисијата пред да даваш било какви заклучоци а во најлош случај негативно да етикетираш тука луѓе или јавни личности. Мирка Велиновска е поим за новинар и политички аналитичар, енциклопедија во политика и политичка анализа, било мината, сегашна или идна.
Ajde batalete tuka stavovi, falenje i pozitivni ocenki za novinarite. Znaeme koj novinar vo koja tikva duva, a milenko ako sakam vistinska debata ke viknal strucnjaci od oblasta na arhitekturata umetnista i socijalniot zivot, bez partiski aktivisti i dokazani novinari-podrzuvaci na vlasta.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2694 Posted: 23-Sep-2012 at 16:34

Also mine...


Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2695 Posted: 24-Sep-2012 at 00:27
Originally posted by Denko

Originally posted by HugoGounlding

Попаметно ќе ти биде да ја гледаш емисијата пред да даваш било какви заклучоци а во најлош случај негативно да етикетираш тука луѓе или јавни личности. Мирка Велиновска е поим за новинар и политички аналитичар, енциклопедија во политика и политичка анализа, било мината, сегашна или идна.
Ajde batalete tuka stavovi, falenje i pozitivni ocenki za novinarite. Znaeme koj novinar vo koja tikva duva, a milenko ako sakam vistinska debata ke viknal strucnjaci od oblasta na arhitekturata umetnista i socijalniot zivot, bez partiski aktivisti i dokazani novinari-podrzuvaci na vlasta.
токму тоа е првото нешто што ми е одвратно и одбивно во ваквите „емисии“... затоа и напоменав да не барате политика во мојот коментар... извинете, Мирка може до утре да изигрува енциклопедија и уште не знам што, пак ќе си остане на ниво на јадач на бурек во нечие име...
од каде све не се изродија „експерти“ во земјава, тоа е нешто неверојатно...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #2696 Posted: 24-Sep-2012 at 01:56
Дефинитивно ќе ви беше попаметно да ја погледнете прво емисијата, па врз основа на тоа да давате заклучоци, критики или етикети.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2697 Posted: 24-Sep-2012 at 09:23
jas ja poglednav, i morav da smenam kanal koga gledav kako dodeka zbori kire, mirka u pozadina dobacuva: ah be dete, lele nevidena rabota, ah mori majko, slusaj go sho zbori itn... toa ako e za nekoj dobar novinar definitivno sme na razlicna frekfencija

Edited by xnx - 24-Sep-2012 at 11:54
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2698 Posted: 24-Sep-2012 at 11:43
кире не треба да оди на вакви емисии воопшто.треба некој друг од неговата партија,бидејќи работел како директор на служба што се занимавала со шпиунажа,и тој знае многу работи,па некогаш можи да биде повлечен за јазик да искоментира нешто што не смее со закон.би било добро за оваа држава вакви луѓе да си седат на страна,нормално платени и заштитени од државата.

не му е местото нему на вакви емисии
Back to Top
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #2699 Posted: 28-Sep-2012 at 07:39
Не можам да се изначудам со луѓе што плукаат по ова што се гради ова е преубаво Скопје никојпат не било олку убаво во центарот преубави фотографии.
Иако не се сложувам со приоритетот на градба истите пари трабаа да се потрошат на инфраструтирни инвестиции важни за државен развој.
Енергетика - Железница или Патишта.
Но кога ќе ги погледам сликите заборавам н а предходното навистина нешто фенемонално.
Луге стално ке најдват мани исто ако правиш куќа самиот ко ќе ја завршиш ке си најдиш некоја мана ако би го правел повторно би менал нешто
А луѓе стално ке си најдват мани.
Само вака да продолжи да се гради низ цела Македонија браво за владата.
Back to Top
TIM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Aug-2012
Location: Debar
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TIM Quote  Post ReplyReply #2700 Posted: 28-Sep-2012 at 19:07
Окно анкета за СК014 (4)
28.09.2012 12:05
Јавни Простори

Трите прашања
1. Кое дело од многуте скулптури, споменици и згради од СК014 би го издвоиле како симбол или квинтесенција на целиот проект? (На неколку луѓе, заради актуелноста, наместо првото прашање им го поставивме прашањето: „Што мислите за споменикот „Паднатите херои“?)
2. Што друго би издвоиле од „Скопје 2014“, во позитивна или негативна смисла?
3. Вашето мислење за целокупниот проект?


Ирина Грчева, архитектка

1
За споменикот „Паднатите херои“ немам различно мислење од за сите други споменици кои се дел од проектот „Скопје 2014“ - тој е грд, непотребен, уништува јавен простор и треба да се дислоцира од паркот „Жена Борец“.

2
Проектот „Скопје 2014“ е грешен од секој можен аспект (архитектонски, урбанистички, естетски, историски, правен, финансиски, итн.) и, според мене, неговата единствена позитивна страна е тоа што физички зафаќа мал простор – отприлика 1 км2. Тој е рак на градот кој за наша среќа не се прошири повеќе од строгиот центар. И кога еден ден ќе се има можност да се менува, реконструира, деконструира, дислоцира или руши, неговата мала физичка зафатнина ќе ги олесни сите овие процеси од временска и финансиска гледна точка.

еден центар (Скопје и Скопскиот регион) кој е доминантен по популација (1/3 од население), економска моќ (1/2 од БДП и 2/3 од прометот)3
Како архитект, мислам дека проектот „Скопје 2014“ го уназади просторниот развој на Македонија до состојба која тешко ќе се поправи. Моменталниот просторен развој на Македонија е нерамномерен или моноцентричен, и се карактеризира со постоење на еден центар (Скопје и Скопскиот регион) кој е доминантен по популација (1/3 од население), економска моќ (1/2 од БДП и 2/3 од прометот). Надвор од Скопје, Македонија се карактеризира со автопат и железница кои ја поврзуваат со три од пет од соседни земји, само една депонија (од 57 вкупно) која задоволува дел од стандардите за депонирање на цврст отпад, енергетски капацитети кои произведуваат електрична енегрија за 1/3 помалку отколку што се троши, и водоводни системи кои наводнуваат само 17,5% од вкупното обработливо земјиште (кое е 1/4 од Македонија). Никогаш повеќе не било потребно да се инвестира во регионите надвор од Скопскиот. И токму поради ова, нема попоразителен факт од тоа дека проектот „Скопје 2014“, кој е најголемата финансиска инвестиција во урбанистички равој по пост-земјотресната реизградба на Скопје (250 милиони евра, неофицијално), е фокусиран во парче од 1 км2 во центарот на престолнината.





Драган Крстевски, архитект

1
Споменикот „Паднатите херои“ го немам видено во живо и не можам многу конкретно да коментирам. Би рекол само дека, како и повеќето други понови споменици во Скопје, не е ни време ни место тој да биде во паркот на Жената борец. Овде во Лондон, каде што престојувам, постои еден ептен паметен концепт за споменик, идеја што може и во Скопје совршено да се искористи. Лондончаните направиле само постамент и на секои 3 до 6 месеци го менуваат споменикот горе. Се случува некогаш горе да има некоја совршена скулптура, а во моментов има дрвено коњче. Ова за кај нас би било супер. Кој сака нека стави што сака и барем нема вечно да трае.

за нас во странство ретко може да се чуе некој збор, а уште поретко позитивен збор2
Во позитивна смисла би ја издвоил желбата за градење, одамна во Скопје (па и во Македонија) не се инвестирало толку многу во градба. Негативно е што таа желба е целосно искористена во погрешна насока. Целиот проект прави лажен идентитет на градот, се губи врската со сегашноста и уште повеќе не’ оддалечува од иднината. Додека земјите околу нас полека но сигурно фаќаат чекор со светот, на конкурси учествуваат (и победуваат) светски архитекти и во архитектонската јавност се зборува за нив, за нас во странство ретко може да се чуе некој збор, а уште поретко позитивен збор.

3
Па, мислам дека претходно одговорив. Инаку, ако треба да издвојам само една работа, тоа нека биде урбанизмот. Тој аспект се занемарува во сите муабети за Ск 2014. Архитектурата на објектите може повторно да се смени (како што сега менуваат фасади) ама деградацијата и уништувањето на урбаниот концепт ќе останат. А тоа е многу поголем проблем.





Татјана Миљовска, уметница

Одговорот на сите овие прашања е во моите текстови: Македонската скулптура и проектот Скопје 2014 и Што ни се случува?

Но, еве кратко на сите три прашања:

да се манипулира со патриотизмот и да бидам наречена непријател на Македонија затоа што имам одреден став за естетиката на просторот и естетиката на скулптурата, е многу плитко и некултурноНавистина ми е жал што се направија овие капитални грешки, кои не знам дали воопшто можат да се поправат! Многу жалам! Бидејќи ние имаме голем креативен потенцијал, а вакви крупни промашувања да ни се случуваат, од урбанист-визионер - анонимус... Штета! Скулптурите се по нарачка на тој анонимус. Се разбира, и уметниците-скулптори имаат одговорност за своите дела во целина, но тие се само жртви на „визионерот“ на целиот овој проект. Мислам, не велам дека скулптурите се лоши (некои се стварно лоши, но не сите, некои се добри), меѓутоа целиот концепт е лош. Ниту велам дека не треба да имаме споменици, да не бидам погрешно разбрана, но, од друга страна, пак, да се манипулира со патриотизмот и да бидам наречена непријател на Македонија затоа што имам одреден став за естетиката на просторот и естетиката на скулптурата, е многу плитко и некултурно.

Овој проект се реализира без да се распише меѓународен конкурс за урбанистички проект за центарот на главниот град на Македонија! Тоа е тоа. Законски процедури мора да постојат и да се спроведуваат за да се заштитиме од неквалитет. Бидејќи секој смета дека неговото дело е најдобро, нели, но за да се избегне таа анархија и хаос во вредностите, мора, прво, да постојат институции во културата кои востановиле што е духовна и уметничка вредност и, второ, закон кој го штити првото. Потоа, што се однесува до комисијата која ќе одлучува на конкурсот, треба да се дефинира процедура за оформување комисија, која по секоја цена ќе обезбеди непристрасност во одлучувањето, за да се одбере најдобриот проект, за доброто на сите и за доброто на уметноста.

Ова ни се случи/ува во нашава држава! и ... едноставно, немам што повеќе да коментирам!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 133134135136137 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.736 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.