build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 135136137138139 323>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
102 [54.26%]
82 [43.62%]
4 [2.13%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #2721 Posted: 18-Oct-2012 at 11:49
Лично,јас мислам дека подршката е нешто слично како на темава.Пола-Пола.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1880
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2722 Posted: 18-Oct-2012 at 12:57
abe mislam deka najgolem broj od lugeto se slozuvaat so nekoi raboti, a so nekoi ne, i malce e tesko da kaze covek dali e za ili protiv. mene licno mi se dopagaat nekoi raboti kako filharmonijata, teatarot, oficerskiot i nekoi od spomenicite, taka da najverojatno bi glasal kako vozdrzan ili delumno protiv
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #2723 Posted: 18-Oct-2012 at 13:16
Previous Ете баш тоа е грешката која ја прават многумина спомената погоре. Ниту еден од овие проекти не е дел од проектот Ск2014 (освен спомениците) иако сакаат да си ги присвојат токму имајќи во предвид дека ова се единствените убави и логични градби од проектот. 
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2724 Posted: 18-Oct-2012 at 16:28
Originally posted by xnx

abe mislam deka najgolem broj od lugeto se slozuvaat so nekoi raboti, a so nekoi ne, i malce e tesko da kaze covek dali e za ili protiv. mene licno mi se dopagaat nekoi raboti kako filharmonijata, teatarot, oficerskiot i nekoi od spomenicite, taka da najverojatno bi glasal kako vozdrzan ili delumno protiv


Само да се согласам со постот. За жал самиот факт дека повеќето граѓани на проектот гледат по принципот црно или бело е доволен показател за тоа колку ни е гнило општеството. Пред некое време бев во Скопје и имав прилика да ги слушам реакциите на „обичните„ луѓе, заклучок е дека на повеќето им се допаѓат новите објекти, им се допаѓа и тоа што Скопје полека заличува на метропола,но генерално на сите им смета преголемиот број на споменици и збиеноста на објектите. Јас сум на иста линија и мислам дека овој проект требаше да се реализира на малку пошироко централно подрачје, особено тоа се однесува на спомениците, и на некој објекти како што е новопланираната административна зграда меѓу портата и алексанадар(иако ова не е дел од поректот Скопје 2014) после зградата на АЕК, а и новопланираната зграда на ЕЛЕМ и други (но и тоа не е дел од проектот СКопје 2014). Исто ми пречат врбите, ми пречат и сплавовите а и градската плажа во центар. Но кога би морал да се одлучам за да или не би гласал за ДА , затоа што мислам дека овој проект повлече по себе многу други проекти , имаше многу силна економска улога за време на кризата,  ги зајакна нашите градежни компании, овозможи многу работни места, се отворија неколку исклучителн важни културно , едукативни објекти, конечно ќе се сместат и државните администрации со што би требало да се намалат трошоците и да се зголеми ефикасноста и низа други придобивки. Секако сето тоа можеше да се изведе подобро но така е секогаш.


Edited by kultuzin - 18-Oct-2012 at 16:30
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1558
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2725 Posted: 18-Oct-2012 at 16:37
Originally posted by kultuzinOriginally posted by xnx

abe mislam deka najgolem broj od lugeto se slozuvaat so nekoi raboti, a so nekoi ne, i malce e tesko da kaze covek dali e za ili protiv. mene licno mi se dopagaat nekoi raboti kako filharmonijata, teatarot, oficerskiot i nekoi od spomenicite, taka da najverojatno bi glasal kako vozdrzan ili delumno protiv
Само да се согласам со постот. За жал самиот факт дека повеќето граѓани на проектот гледат по принципот црно или бело е доволен показател за тоа колку ни е гнило општеството. Пред некое време бев во Скопје и имав прилика да ги слушам реакциите на „обичните„ луѓе, заклучок е дека на повеќето им се допаѓат новите објекти, им се допаѓа и тоа што Скопје полека заличува на метропола,но генерално на сите им смета преголемиот број на споменици и збиеноста на објектите. Јас сум на иста линија и мислам дека овој проект требаше да се реализира на малку пошироко централно подрачје, особено тоа се однесува на спомениците, и на некој објекти како што е новопланираната административна зграда меѓу портата и алексанадар(иако ова не е дел од поректот Скопје 2014) после зградата на АЕК, а и новопланираната зграда на ЕЛЕМ и други (но и тоа не е дел од проектот СКопје 2014). Исто ми пречат врбите, ми пречат и сплавовите а и градската плажа во центар. Но кога би морал да се одлучам за да или не би гласал за ДА , затоа што мислам дека овој проект повлече по себе многу други проекти , имаше многу силна економска улога за време на кризата,  ги зајакна нашите градежни компании, овозможи многу работни места, се отворија неколку исклучителн важни културно , едукативни објекти, конечно ќе се сместат и државните администрации со што би требало да се намалат трошоците и да се зголеми ефикасноста и низа други придобивки. Секако сето тоа можеше да се изведе подобро но така е секогаш.
Drzava e skapa rabota. Gradbata na objektite za drzavnite institucii ne e sporna. Toa trebase odamna da se sluci. Sporno e toa sto ovie objekti se gradat nekako na sila, so golema doza na amaterizam i, sekako, vo pogresen stil. Zbutani edni do drugi so pogresna dekoracija i eden kup skulpturi i spomenici koi se visok. Eden kup spomenici od razlicni epohi na eden prostor moze da se vidat samo na skopskiot plostad. Toa ako ne se lazam e edinstven primer vo svetskata istorija.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2726 Posted: 18-Oct-2012 at 18:22
Originally posted by my Macedonia

Јас лично мислам дека граѓаните ниту не знаат баш точно кои проекти се од ск2014 а кој од нормални проекти. Пример неколку граѓани мислат дека се што се гради во центар е ск2014. Па властите си замислеле се добро, еве реконструкција на улици низ центар како реновирање на мостови и обнова на пешачки зони, овие проекти не се ск2014 а сепак сето тоа изгледа како ск2014. И така нашите граѓани прават муабети дека откако почна слк 2014 да се гради, центарот наликува на нешто. Тоа е, а пак другите (понекогаш и јас) ги гледаат зградите само 5секунди и веднаш се инспирирани а кога ќе гледаш два пати ќе си забележеш наеднаш кич
за ова од мене голем
ова е нешто што најмногу ме иритира уште од најраните почетоци на Ск2014... и тоа се оди во крајности, пред некој ден со луѓе што го поддржуваат Ск2014 се расправав за тоа дали Merriot на плотшад е катна гаража или хотел, а најголем дел од луѓето врска си немаат каква функција ќе имаат објектите во изградба на кејот... да не збориме што не се знае кој проект чија инвестиција е и што и како е, па луѓе не знаат дали да ја критикуваат владата или општината, па си одат со она најлесното, партијата
и не знам какво јавно мислење треба да се очекува после сето ова
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2727 Posted: 18-Oct-2012 at 19:00
-Брима галуп досега нема промашено во ниедна анкета за РМ,и слободно на избори нивните пресметки можат да се земат во ДИК за точни,

-од мое искуство најголемиот дел од подржувачите на Ск2014(било наши или странци) тоа го прават бидејќи им е разубавен центарот,а не од функционален аспект,

-и порано сум рекол,и сега мислам дека времето е и судија и џелат.тоа ќе каже најдобро
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #2728 Posted: 22-Oct-2012 at 18:12
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1682
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2729 Posted: 22-Oct-2012 at 18:40
ова некоја зафрканција од страна на опозицијата со оглед на тоа што многупати овој проект се нарекуваше Дизниленд.
Но кога веќе ни стана реалност не е во ред сами себе да се вреѓаме
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Bulldozer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Jul-2010
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote Bulldozer Quote  Post ReplyReply #2730 Posted: 24-Oct-2012 at 17:42

Виртуелна прошетка низ Скопје 2014 за едно евро

skopje-3d-652

Наскоро на туристите ќе им биде овозможено да го шетаат Скопје 2014 на Интернет доколку платат едно евро.

Тие ќе може да влезат во сите музеи, хотели, цркви, џамии, ресторани, клубови, галерии и други туристички објекти. Покрај визуелната слика тие ќе може да прочитаат дел од нивната историја, пишува во денешното издание на “Вест“.

Културните објекти ќе ги придружува аудијален водич, а пред секој објект ќе има каса на која туристот ќе треба да плати од едно до пет евра, во зависност од големината на објекотот кој сака да го посети.

Ваквата можност се нуди со проектот Скопје 3Д изработен од фирмата “4д феникс визија”. Културното и природното богатство на Скопје и неговата околина ќе биде достапно на повеќе јазици на веб страната www.skopje-3d.mk. Таа е веќе достапна на македонски јазик и е бесплатна за сите.

“Идејата не е да не доаѓаат туристи во Скопје, туку да видат за што треба да го посетат градот. Проектот е направен и за луѓе кои живеат тука, а не се доволно запознаени и информирани за историјата на градот и неговата околина. Сега ги промовираме само објектите во централното градско подрачје, а планираме во иднина да ги презентираме сите делови од Скопје каде има локалитети кои вредат да се посетат”, вели Васил Петровски, директор на “4д феникс визија”.


http://a1on.mk/wordpress/archives/53209

Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #2731 Posted: 24-Oct-2012 at 18:38

Сајтот е најблаго речено - ужасен.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3415
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2732 Posted: 25-Oct-2012 at 13:32
Најугледниот словенечки дневен весник, а веројатно и балкански, кој во голем обем ги проследува надворешнополитичките актуелности во светот, објави новинарска тема поврзана со проектот „Скопје 2014“:

Словенечко „Дело“ за Скопје: Македонски Дизниленд или саем на барокен кич

Скопје е како тематски парк, Скопје е македонскиот Дизниленд! Вака пишува словенечко „Дело“ за проектот „Скопје 2014“ во текстот потпишан од новинарот Лидија Павловчиќ

Скопје е како тематски парк: десетици нови скулптури, групирани во центарот на градот, и трошоци кои скокнаа до една милијарда евра.

Ова е Македонскиот Дизниленд!

Вака пишува словенечко „Дело“ за проектот „Скопје 2014“ во текстот потпишан од новинарот Лидија Павловчиќ, која забележува дека туристите кога доаѓаат во центарот на градот, се нападнати од „армија“ на бронзени и мермерни скулптури групирани околу плоштадот.

„Апсолутен победник е 14 метарската висока бронзена скулптура на воинот на коњ. Поставен на десет метарски цилиндричен столб и фонтана опкружена со осум бронзени војници и лавови. Војниците се високи три метри, а лавовите половина метар помалку“, пишува „Дело“.

„Сцената ја достигнува својата кулминација навечер, кога водата од фонтаната наизменично ја менува бојата од сина во зелена црвена и жолта. Не недостасува и музичка подлога, за која се има впечаток дека во ритам ја менува бојата. Официјално наречен Скулптура Воин на коњ, неофицијално секој знае дека се работи за Александар Велики, наречен Македонски, но Македонците не сакаат да ги иритираат Грците.

Македонскиот плоштад со доминантната скулптура на Александар, која се постави во септември минатата година на дваесегодишнината од македонската држава, е опкружена со голем број на други статуи. Исто така, тука се и устолничен на тронот Цар Самуил и Јустинијан I, коњаникот Гоце Делчев и Даме Груев и други. Исто така постои павилјонот за заљубените, во средината наменет за фотографирање на младенците. Преку реката Вардар кон Александар гледа неговиот татко Филип, а до него се фигурите на Светите Кирил и Методиј и уште две на посебен пиедестал – Свети Климент Охридски и Наум“, пишува во словенечкиот весник.

Проектот без позната цена

„Од Александар погледот оди кон новата и со светло бела боја ,Порта Македонија“. Скулптури растат и на новите мостови на Вардар, во близина на познатиот Камен мост. Дури ни реката не остана без статуа. Под мостот е скулптура на жена која се подготвува да се фрли во водата со бронзен костим за капење, но по се изгледа нема за долго да остане сама.

Во близина, во средината на реката Вардар, се планира да се постави огромно ротирачко тркало, слично на она во Виена. Сите нови статуи дури и не може да се избројат, а камоли да им се знае името. По должината на главната улица на речиси секои пет чекори има нови споменици, на пример бронзени шмизли како зборуваат. Ете и просјак, седи како мислител, бронзен чистач на чевли и Весел млад човек.

Новиот имиџ на Скопје, е обележан со околу 80 статуи веќе поставени, но тоа е само дел од приказната, посебно од проектот Скопје 2014. Поголем и помегаломански е делот со новата зграда, главно во Вардар, изградена во нео-класичен стил. И тоа во 21 век! Се очекува да бидат изградени дваесет нови владини згради и музеј и филхармонија. Министерствата за финансии и за надворешни работи, Судот, Агенцијата за електронски комуникации, Градското собрание и други институции ќе бидат преместени во новите простории со антички изглед. Дел во мозаикот за создавање на ново Скопје од јуни оваа година се и црвените, двоспратни градски автобуси, слични на оние во Лондон. Но уште поинтересно е што покрај лажниот изглед тие не се британски, туку кинески“, наведува весникот.

„Колку чини проектот Скопје 2014, кој беше инициран од страна на Владата на Никола Груевски, претседател на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, не е познато за јавноста. Ниту владата, ниту општината Центар не кажуваат. Во февруари 2010 година, Владата за прв пат со видео порака се обрати до јавноста, но од тогаш информации се ретки и затоа денес целокупната слика за проектот, особено во финансискиот дел не е јасна. Првичната проценка од 80 милиони евра за проектот, по нешто повеќе од две години според шпекулациите скокна на околу 500 милиони евра, а во последно време сумата се движи и до една милијарда долари. Јавната и демократска дебата за смислата, целите и трошоците на проектот не беше можно да се знае“.

Јапонците се восхитуваат на Александар

Може да се открие дека проектот има голем број на следбеници, по површното набљудување и спонтаните разговори. Многу граѓани и семејства со мали деца се собираат на централниот плоштад во близина на фонтаната. Средбата кај Александар е новата лозинка за романса. Тие меѓу другото се шармирани од убавината на скулптурата и веруваат во славното минато како и дека и тоа дека на Македонците ќе им ја зајакне свеста и идентитетот. Како аргумент за тоа наведуваат дека земјотресот во 1963 година уништил речиси 80 проценти од градот, вклучувајќи и голем број на неокласични згради, па затоа и треба да се заменат со нови. Посочуваат дека и проектот Скопје 2014 го покренало меѓународното признавање на Македонија, што се рефлектира во значително зголемен туристички посети на Скопје. Не е невообичаено да се видат Јапонците со камери натуткани околу споменикот на Александар, Австријци, Италијанците и Турците.. Очигледно главниот град по посетата на странски туристи го засенува водечкиот Охрид.

Последица од проектот е поделбата на јавното мислење, околу половина го бранат, а другата половина, главно образовани, се противници. Несогласувањето можеби само малку потсетува на своевидната поларизација во 2000 година, кога на ридот над Скопје беше подигнат речиси 70 метри високиот Милениумскиот крст. Во тоа време жителите на Скопје муслиманите негодуваа зошто и тие немаат толку еминентен симбол како христијаните“, пишува „Дело“.

Рецензенти: Ова е перверзно!

„Сепак, улицата или чаршиските приказни нема да останат единствен извор за да се создаде впечаток за контроверзниот проект Скопје 2014. Замолив со e-mail во скопската општина Центар, како еден од столбовите на проектот, за официјално објаснување. Јас не добив никаков одговор. Меѓутоа, на поканата за интервју одговори Даница Павловска, претседател на македонските архитекти, кој има 2000 членови. Мислењето претставува јавен глас на критичните професионални архитекти, урбанистите и планерите“, напиша авторот на текстов.

“Големина на проектот Скопје 2014, е мега, ако се имаат превид можностите на државата. Тоа е одлука во која јавноста не учествуваше. Нашето здружение верува дека проектот е премногу скап и се упатува кон тоа дека Владата следи одредени популистички цели, а тоа е докажување на идентитет што е бесмислено.”, изјави Даница Павловска.

Видеото за планираниот проект внесе ужас во професионално здружение на архитекти, па тие свикаа вонреден состанок на кој усвоија декларација и иницираа уставна ревизија.

Даница Павловска: “Владата тврди дека го саботираме проектот а ние само бараме дијалог. Проектот е професионално неодржлив, му недостасува тајминг, економски, географски, политички, културен и социјален контекст. Тоа е напад врз постоечките структури во градот. Камениот мост, кој е белег на градот е уништен од страна на овие интервенции. Најтрагичното е сепак, што бараат од архитектите да градат во барок стил. Ова е ограничување на креативна слобода. Ние сите знаеме дека барокот не му припаѓа на овој простор“.

„Според нејзиното мислење статуите се поставени стихијно , што не е изненадувачки, бидејќи истата владина агенција која ги подготвува понудите за тоалетна хартија, не може да се исполни и барањата за статуи.

“Значи имаме нов мост, наречен како Мост на уметноста на кој има 28 скулптури. Другиот нов мост е наречен „Око“ и сега го санираат “, коментира Павловска. Тоа е напад на постоечките структури на градот. На пример: Новиот објект за водовод и канализација ќе биде изграден по барање на инвеститорот во стилот на барок..”Тоа е перверзно!”, пишува во словенечкиот весник.

„Сумирано, највознемирувачкиот аспект на проектот е дека тој е конспиративен, за кој ниту архитектите немаат инфорамции. Планиран е да има 120 скулптури, но никој не ја знае прецизната бројка, бидејќи информациите не се јавни.

Најболната точка на проектот е фактот дека тоа е кич.

“Ние Македонците си имаме свој идентитет, нам не ни треба лажен, псевдо идентитет. Сето ова ни предизвикува дискретна болка. Жал ми е што сум сведок на ова случување,  но јас сум беспомошна”.


Izvor: portal Libertas, http://www.time.mk/read/5de528f6f3/10aa4076f8/index.html
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #2733 Posted: 27-Oct-2012 at 13:47
Originally posted by BOJAN

Најугледниот словенечки дневен весник, а веројатно и балкански, кој во голем обем ги проследува надворешнополитичките актуелности во светот, објави новинарска тема поврзана со проектот „Скопје 2014“:Словенечко „Дело“ за Скопје: Македонски Дизниленд или саем на барокен кич

Скопје е како тематски парк, Скопје е македонскиот Дизниленд! Вака
пишува словенечко „Дело“ за проектот „Скопје 2014“ во текстот потпишан
од новинарот Лидија Павловчиќ

Скопје е како тематски парк: десетици нови скулптури, групирани во
центарот на градот, и трошоци кои скокнаа до една милијарда евра.


Ова е Македонскиот Дизниленд!


Вака пишува словенечко „Дело“
за проектот „Скопје 2014“ во текстот потпишан од новинарот Лидија
Павловчиќ, која забележува дека туристите кога доаѓаат во центарот на
градот, се нападнати од „армија“ на бронзени и мермерни скулптури
групирани околу плоштадот.


„Апсолутен победник е 14 метарската висока бронзена скулптура на
воинот на коњ. Поставен на десет метарски цилиндричен столб и фонтана
опкружена со осум бронзени војници и лавови. Војниците се високи три
метри, а лавовите половина метар помалку“, пишува „Дело“.


„Сцената ја достигнува својата кулминација навечер, кога водата од
фонтаната наизменично ја менува бојата од сина во зелена црвена и жолта.
Не недостасува и музичка подлога, за која се има впечаток дека во ритам
ја менува бојата. Официјално наречен Скулптура Воин на коњ,
неофицијално секој знае дека се работи за Александар Велики, наречен
Македонски, но Македонците не сакаат да ги иритираат Грците.


Македонскиот плоштад со доминантната скулптура на Александар, која се
постави во септември минатата година на дваесегодишнината од
македонската држава, е опкружена со голем број на други статуи. Исто
така, тука се и устолничен на тронот Цар Самуил и Јустинијан I,
коњаникот Гоце Делчев и Даме Груев и други. Исто така постои павилјонот
за заљубените, во средината наменет за фотографирање на младенците.
Преку реката Вардар кон Александар гледа неговиот татко Филип, а до него
се фигурите на Светите Кирил и Методиј и уште две на посебен пиедестал –
Свети Климент Охридски и Наум“, пишува во словенечкиот весник.


Проектот без позната цена


„Од Александар погледот оди кон новата и со светло бела боја ,Порта
Македонија“. Скулптури растат и на новите мостови на Вардар, во близина
на познатиот Камен мост. Дури ни реката не остана без статуа. Под мостот
е скулптура на жена која се подготвува да се фрли во водата со бронзен
костим за капење, но по се изгледа нема за долго да остане сама.


Во близина, во средината на реката Вардар, се планира да се постави
огромно ротирачко тркало, слично на она во Виена. Сите нови статуи дури и
не може да се избројат, а камоли да им се знае името. По должината на
главната улица на речиси секои пет чекори има нови споменици, на пример
бронзени шмизли како зборуваат. Ете и просјак, седи како мислител,
бронзен чистач на чевли и Весел млад човек.


Новиот имиџ на Скопје, е обележан со околу 80 статуи веќе поставени,
но тоа е само дел од приказната, посебно од проектот Скопје 2014.
Поголем и помегаломански е делот со новата зграда, главно во Вардар,
изградена во нео-класичен стил. И тоа во 21 век! Се очекува да бидат
изградени дваесет нови владини згради и музеј и филхармонија.
Министерствата за финансии и за надворешни работи, Судот, Агенцијата за
електронски комуникации, Градското собрание и други институции ќе бидат
преместени во новите простории со антички изглед. Дел во мозаикот за
создавање на ново Скопје од јуни оваа година се и црвените, двоспратни
градски автобуси, слични на оние во Лондон. Но уште поинтересно е што
покрај лажниот изглед тие не се британски, туку кинески“, наведува
весникот.


„Колку чини проектот Скопје 2014, кој беше инициран од страна на
Владата на Никола Груевски, претседател на владејачката партија
ВМРО-ДПМНЕ, не е познато за јавноста. Ниту владата, ниту општината
Центар не кажуваат. Во февруари 2010 година, Владата за прв пат со видео
порака се обрати до јавноста, но од тогаш информации се ретки и затоа
денес целокупната слика за проектот, особено во финансискиот дел не е
јасна. Првичната проценка од 80 милиони евра за проектот, по нешто
повеќе од две години според шпекулациите скокна на околу 500 милиони
евра, а во последно време сумата се движи и до една милијарда долари.
Јавната и демократска дебата за смислата, целите и трошоците на проектот
не беше можно да се знае“.


Јапонците се восхитуваат на Александар


Може да се открие дека проектот има голем број на следбеници, по
површното набљудување и спонтаните разговори. Многу граѓани и семејства
со мали деца се собираат на централниот плоштад во близина на фонтаната.
Средбата кај Александар е новата лозинка за романса. Тие меѓу другото
се шармирани од убавината на скулптурата и веруваат во славното минато
како и дека и тоа дека на Македонците ќе им ја зајакне свеста и
идентитетот. Како аргумент за тоа наведуваат дека земјотресот во 1963
година уништил речиси 80 проценти од градот, вклучувајќи и голем број на
неокласични згради, па затоа и треба да се заменат со нови. Посочуваат
дека и проектот Скопје 2014 го покренало меѓународното признавање на
Македонија, што се рефлектира во значително зголемен туристички посети
на Скопје. Не е невообичаено да се видат Јапонците со камери натуткани
околу споменикот на Александар, Австријци, Италијанците и Турците..
Очигледно главниот град по посетата на странски туристи го засенува
водечкиот Охрид.


Последица од проектот е поделбата на јавното мислење, околу половина
го бранат, а другата половина, главно образовани, се противници.
Несогласувањето можеби само малку потсетува на своевидната поларизација
во 2000 година, кога на ридот над Скопје беше подигнат речиси 70 метри
високиот Милениумскиот крст. Во тоа време жителите на Скопје муслиманите
негодуваа зошто и тие немаат толку еминентен симбол како христијаните“,
пишува „Дело“.


Рецензенти: Ова е перверзно!


„Сепак, улицата или чаршиските приказни нема да останат единствен
извор за да се создаде впечаток за контроверзниот проект Скопје 2014.
Замолив со e-mail во скопската општина Центар, како еден од столбовите
на проектот, за официјално објаснување. Јас не добив никаков одговор.
Меѓутоа, на поканата за интервју одговори Даница Павловска, претседател
на македонските архитекти, кој има 2000 членови. Мислењето претставува
јавен глас на критичните професионални архитекти, урбанистите и
планерите“, напиша авторот на текстов.


“Големина на проектот Скопје 2014, е мега, ако се имаат превид
можностите на државата. Тоа е одлука во која јавноста не учествуваше.
Нашето здружение верува дека проектот е премногу скап и се упатува кон
тоа дека Владата следи одредени популистички цели, а тоа е докажување на
идентитет што е бесмислено.”, изјави Даница Павловска.


Видеото за планираниот проект внесе ужас во професионално здружение
на архитекти, па тие свикаа вонреден состанок на кој усвоија декларација
и иницираа уставна ревизија.


Даница Павловска: “Владата тврди дека го саботираме проектот а ние
само бараме дијалог. Проектот е професионално неодржлив, му недостасува
тајминг, економски, географски, политички, културен и социјален
контекст. Тоа е напад врз постоечките структури во градот. Камениот
мост, кој е белег на градот е уништен од страна на овие интервенции.
Најтрагичното е сепак, што бараат од архитектите да градат во барок
стил. Ова е ограничување на креативна слобода. Ние сите знаеме дека
барокот не му припаѓа на овој простор“.


„Според нејзиното мислење статуите се поставени стихијно , што не е
изненадувачки, бидејќи истата владина агенција која ги подготвува
понудите за тоалетна хартија, не може да се исполни и барањата за
статуи.


“Значи имаме нов мост, наречен како Мост на уметноста на кој има 28
скулптури. Другиот нов мост е наречен „Око“ и сега го санираат “,
коментира Павловска. Тоа е напад на постоечките структури на градот. На
пример: Новиот објект за водовод и канализација ќе биде изграден по
барање на инвеститорот во стилот на барок..”Тоа е перверзно!”, пишува во
словенечкиот весник.


„Сумирано, највознемирувачкиот аспект на проектот е дека тој е
конспиративен, за кој ниту архитектите немаат инфорамции. Планиран е да
има 120 скулптури, но никој не ја знае прецизната бројка, бидејќи
информациите не се јавни.


Најболната точка на проектот е фактот дека тоа е кич.


“Ние Македонците си имаме свој идентитет, нам не ни треба лажен,
псевдо идентитет. Сето ова ни предизвикува дискретна болка. Жал ми е што
сум сведок на ова случување,  но јас сум беспомошна”.

Izvor: portal Libertas, http://www.time.mk/read/5de528f6f3/10aa4076f8/index.htmlЦелосно се согласувам. Дизнилед, Барокен Кич... ме плаши само, 76 од тие кои гласале го поддржуваат проектот Скопје 2014... на која основа? Самодеструктивност? Мазохизам?
Страшно...
Traveling.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2734 Posted: 27-Oct-2012 at 15:39
Не мораше да го цитираш целиот пост од Бојан само за една реченица да додадеш. Бидете малку попрактични во постирањето.
Back to Top
AnonymouS View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Dec-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AnonymouS Quote  Post ReplyReply #2735 Posted: 02-Nov-2012 at 00:21
Originally posted by alexsend

ова некоја зафрканција од страна на опозицијата со оглед на тоа што многупати овој проект се нарекуваше Дизниленд.
Но кога веќе ни стана реалност не е во ред сами себе да се вреѓаме
Ok sega do nekade si vo pravo da ne se plukame sami sebe, no kic si e kic, ova e betar od diznilend samo ne treba so glavata vo zid da odime i da gi ostavime da redat skulpturi na sekoe kjoshe ne plajkam jas danoci na ovaa drzava za da si igra k** so parite
Yes i recognize the irony, the system I oppose affordrs me the luxury of biting the hand the feeds thats exactly why privalleged fucks like me, should feel obliged to whine and kick and scream
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2736 Posted: 05-Nov-2012 at 22:19
Мнозинството граѓани со позитивна оценка за “Скопје 2014“Мнозинството граѓани на Македонија имаат позитивен став кога станува збор за проектот “Скопје 2014“, покажуваат резултатите од најновот истражување на јавното мислење спроведено од Институтот за политички истражување (ИПИС).
На прашањето како ги оценување следниве политики на Владата: проектот Скопје 2014 50,3 отсто од испитаниците одговориле имаат позитивна оценка, 51,1 имаат негативен став, додека 14,6 отсто немале одговор.

Институтот телефонската анкета ја спровел од 29-ти октомври до први ноември годинава на 1.115 испитаници.
http://tocka.com.mk/1/79405/mnozinstvoto-gragjani-so-pozitivna-ocenka-za-skopje-2014
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2737 Posted: 05-Nov-2012 at 22:41


На прашањето како ги оценување следниве политики на Владата: проектот Скопје 2014 50,3 отсто од испитаниците одговориле имаат позитивна оценка, 51,1 имаат негативен став, додека 14,6 отсто немале одговор.Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2738 Posted: 05-Nov-2012 at 23:03
на овие изгледа Владимир Путин им давал часови по математика

меѓудругото, не ми е јасно како тоа репер за јавно мислење се само 1.115 граѓани... повеќе народ има кај мене во маало...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1558
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2739 Posted: 05-Nov-2012 at 23:07

Poverojatno e deka Amdi Bajram im daval casovi po matematika
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2740 Posted: 05-Nov-2012 at 23:11
негде имам прочитано дека репрезентативен примерок за анкети(политички,или било какви) е одреден процент од вкупното население

а еве ги и точните графикони


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 135136137138139 323>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.000 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.