build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 136137138139140 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2741 Posted: 05-Nov-2012 at 23:17
Denko не ја разбра поентата со Путин
gjoko не ми е јасно како може 1.115 луѓе да бидат претстава за два милиона народ?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #2742 Posted: 05-Nov-2012 at 23:25
Луѓе, во статистиката имате повеќе видови на примероци, кои можат да се испитаат. Секако дека најдобра големина е кога се зема целото население, но такви операции чинат пари и одземаат време, па затоа пописите кои влегуваат во вакви операции се спроведуваат на секои 10 години.

За анкети се зема репрезентативен примерок, кој би ја претставувал целата популација, се разбира почитувајќи одредени пропорции внатре во примерокот, пред се пол, старост, етничка припадност итн. Воедно, не за џабе се вика и репрезентација на Македонија, сигурно не можеме да играме сите, иако не претставуваат како цела земја.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2743 Posted: 05-Nov-2012 at 23:52
Резултатите се базирани на репрезентативен примерок, анкетата од тој аспект нема никаков проблем. Верувам во начинот на изработка, повеќе од резултатите. Искрен да бидам, пред само неколку недели имаше анкета на идентичното прашање од страна на Брима Галуп. Резултатите беа поприлично понегативни, така што не знам што се сменило радикално кај македонскиот народ во последниве неколку недели.

Конечно, Брима Галуп во глобални рамки, а и кај нас по дома, е симбол за гигантски субјект кој подготвува веродостојни анкети, најдобар показател за тоа е што Еуростат ги користи нивните услуги. Оваа агенција што денеска ги пласираше резултатите за Скопје 2014, извинете, ама прв пат во мојот живот ја слушам.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #2744 Posted: 06-Nov-2012 at 00:06
Какви беа резултатите на Галуп?

Како и да е, дури и резултатите од оваа анкета да се точни (а не се бидејќи тоа може со слободен осет да се насети на нашите улици) сепак не покажува ништо. Една разлика од помалку од 5 % не покажува ништо повеќе од длабока поделба на општеството. Ниту во еден пример не дава легитимитет на изградбата под превезот дека повеќето го одобруваат бидејќи скоро исто толку се против и остануваат длабоко незадоволни. Како и да е мој впечаток е дека главоломно паѓа популарноста на проектов, па оттаму и последните ретерирања на режисерот - одложеното панорамско тркало и ГТЦ со модерна фасада.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2745 Posted: 06-Nov-2012 at 00:16
ова е најлошиот резултат,нормално ако е точен.пола-пола значи рововска битка и поделба на народот по сите линии( и меѓунационално и партиски и секаков можен начин).подобро е 20-80 % или 80-20% него вака.изгледа е точно мислењето дека за незрел народ многу демократија и плурализам не е на добро.ќе се искасапат меѓу себе
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2746 Posted: 06-Nov-2012 at 08:47
Originally posted by gjoko

ова е најлошиот резултат,нормално ако е точен.пола-пола значи рововска битка и поделба на народот по сите линии( и меѓунационално и партиски и секаков можен начин).подобро е 20-80 % или 80-20% него вака.изгледа е точно мислењето дека за незрел народ многу демократија и плурализам не е на добро.ќе се искасапат меѓу себе




Да бе, еве америве веќе се искасапија.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2747 Posted: 06-Nov-2012 at 11:18
да,убаво кажа,амери не балканци.овде несогласувањата не се решавале никогаш со дијалог туку се решавале рачно(со ножеви)
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #2748 Posted: 06-Nov-2012 at 14:53
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #2749 Posted: 06-Nov-2012 at 16:16
Во светски рамки си постои правило дека независно од големината на земјата, за репрезентативен примерок се земаат нешто над 1000 испитаници. Затоа секоја анкета е тука некаде 1100 +-. И претходно имам напишано дека кај нас најмногу може да се верува на анкетите на Галуп и на уште 2-3 агенции и институти и тоа е се. ИПИС не се од вчера, ама се малку пристрасни со оглед на тоа кој им се парнтери (се гледа на веб сајтот).
23ka.wordpress.com
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2750 Posted: 06-Nov-2012 at 16:35
вистината на крај ќе излезе,било каква и да е.времето е и судија и џелат,во тоа сум сигурен повеќе него во самиот себеси
Back to Top
kliment View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Sep-2012
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote kliment Quote  Post ReplyReply #2751 Posted: 06-Nov-2012 at 16:59
Videoto e navistina dobro izraboteno, ma da ne ja gledam logikata za reklamno video so poluzvrseni objekti i poluzavrsen proekt voopsto.
Back to Top
anti-modernista1 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote anti-modernista1 Quote  Post ReplyReply #2752 Posted: 06-Nov-2012 at 17:17
Originally posted by HugoGoulding


spotov e stvarno prekrasen
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #2753 Posted: 06-Nov-2012 at 18:30
Previous
 
Секако дека е прекрасен, ако се земе во предвид фактот дека е компјутерски обработен.
 
Дури и оние споменици кои веќе се поставени делуваат како компјутерски анимации, отколку како вистински споменици, бидејќи тие кои го правеле клипов ептен го пренашминкале со визуелни ефекти.
 
Но најважно од се е тоа што видео клипот воопшто не ја отсликува реалноста, како на пример, кај Порта Македонија, во последниот сегмент иако е во темница се гледа рамна светлина над портата, со што се игнорира чирот поставен на покривот на портата во реалноста, спомениците се претставени како да се некаде среде поле, а не на јавно место со огромна фреквенција на луѓе и ред други негативни карактеристики.
 
Овој клип воопшто не ја отсликува реалноста, напротив, мислам дека нарачателите на клипот ќе мораат да се задоволат само со анимации и со компјутерски визуелизации, бидејќи во реалност овој проект го реализираа и сеуште го реализираат по тотално погрешен и бесмислен терк.
 
Единствено реално во клипот е тоа што камерата најчесто гледа нагоре, а тоа е еден од поприфатливите одговори на прашањето за урбанизацијата и за станбеното сместување во Скопје, наместо на станбените и на деловните објекти да им расте ширината, треба да им расте висината, односно едно од поприфатливите одговори на прашањето за урбанизацијата и за станбеното сместување во Скопје се - облакодерите.


Edited by Dexter26 - 06-Nov-2012 at 18:35
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2754 Posted: 06-Nov-2012 at 19:01
абе тоа тие е исто како со фотографиите, се изгледа поубаво кога е во инстаграм обработено
но сепак, порадо би да „лажеме“ туристи, отколку да се претставуваме пред нив, реално, тоа го прават сите и е сосем нормално

инаку, не ме сфаќајте погрешно, за едно промотивно видео за Скопје, премногу е исфорсирано СК2014, поточно спомениците... поарно да направеа посебно видео за спомениците, отколку вака да шверцаат себепромоција...
што? после пак ќе ни тапат мозок за тоа како СК2014 е главен двигател на туризмот тука?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2755 Posted: 06-Nov-2012 at 19:11
http://istrazijamakedonija.com.mk/skopje.aspx

Ubava prosetka po Skopje. Opfateni se i postarite turisticki znamenitosti no pred se i ovde e staven akcenotot na Skopje 2014.


Edited by kultuzin - 06-Nov-2012 at 19:12
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #2756 Posted: 06-Nov-2012 at 19:16
Originally posted by zabegan

што? после пак ќе ни тапат мозок за тоа како СК2014 е главен двигател на туризмот тука?

 
Па веќе го прават тоа, забеган, само што не ја повториле лагата доволно пати за да стане вистина.
 
Кога една лага ќе ја повториш 100 пати, 1000 пати или повеќе, со тек на време луѓето ќе ја прифатат како вистина.
 
Очигледно лагата Скопје 2014 сеуште не е доволно пати повторена за луѓето да ја прифатат како вистина, но факт е тоа дека истата таа лага веќе поминува низ се почесто повторување за да луѓето со тек на време ја прифатат како вистина.


Edited by Dexter26 - 06-Nov-2012 at 19:17
Back to Top
MartiniMKD View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote MartiniMKD Quote  Post ReplyReply #2757 Posted: 06-Nov-2012 at 20:22
Originally posted by Dexter26



Originally posted by zabegan

што? после пак ќе ни тапат мозок за тоа како СК2014 е главен двигател на туризмот тука?
 Па веќе го прават тоа, забеган, само што не ја повториле лагата доволно пати за да стане вистина.  Кога една лага ќе ја повториш 100 пати, 1000 пати или повеќе, со тек на време луѓето ќе ја прифатат како вистина.  Очигледно лагата Скопје 2014 сеуште не е доволно пати повторена за луѓето да ја прифатат како вистина, но факт е тоа дека истата таа лага веќе поминува низ се почесто повторување за да луѓето со тек на време ја прифатат како вистина.


Во Скопје 2014 има огромен број на културно историски споменици кои го илустрираат културно-историското наследство и идентитет на Македонија и сите ние треба добро да се замислиме што карактеризираме како лага иредентизам и кич бидејќи сите ние сме свесни за гео-политичката ситуација во која се наоѓа нашата држава, и кон што придонесуваме со такви слични карактеризации.

Кога би ги анализирале посебно секој од елементите во СК2014 ќе заклучиме дека проектот си има свои добри и лоши страни, но припази си кои од нив ги нарекуваш лага.

пс: Видеото според мене е прекрасно и го илустрира Скопје баш онака како што и треба да биде претставено со сите свои кул.-ист. знаменитости и убавини како главен град на р. Македонија.

Edited by MartiniMKD - 06-Nov-2012 at 20:29
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2758 Posted: 06-Nov-2012 at 20:41
Originally posted by MartiniMKD

Originally posted by Dexter26



Originally posted by zabegan

што? после пак ќе ни тапат мозок за тоа како СК2014 е главен двигател на туризмот тука?
 Па веќе го прават тоа, забеган, само што не ја повториле лагата доволно пати за да стане вистина.  Кога една лага ќе ја повториш 100 пати, 1000 пати или повеќе, со тек на време луѓето ќе ја прифатат како вистина.  Очигледно лагата Скопје 2014 сеуште не е доволно пати повторена за луѓето да ја прифатат како вистина, но факт е тоа дека истата таа лага веќе поминува низ се почесто повторување за да луѓето со тек на време ја прифатат како вистина.


Во Скопје 2014 има огромен број на културно историски споменици кои го илустрираат културно-историското наследство и идентитет на Македонија и сите ние треба добро да се замислиме што карактеризираме како лага иредентизам и кич бидејќи сите ние сме свесни за гео-политичката ситуација во која се наоѓа нашата држава, и кон што придонесуваме со такви слични карактеризации.

Кога би ги анализирале посебно секој од елементите во СК2014 ќе заклучиме дека проектот си има свои добри и лоши страни, но припази си кои од нив ги нарекуваш лага.

пс: Видеото според мене е прекрасно и го илустрира Скопје баш онака како што и треба да биде претставено со сите свои кул.-ист. знаменитости и убавини како главен град на р. Македонија.
никој не рече никаде дека македонската историја и култура е лага, зборевме многу конкретно за тоа како сеуште не лажат дека СК2014 е главен двигател на туризмот во Скопје и Македонија
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2759 Posted: 06-Nov-2012 at 20:43
@Martini

Се додека ние имаме потреба да му докажуваме на било кого што (гео-политички) значи дека сме несигурни во себе. СК2014 е токму местото каде што нашите непријатели сакаат да бидеме.

Погледајте малку околу себе, еве ти на пример едно место каде што нашите непријатели ликуваат за секој квадратен метар на СК2014 и она што тој го претставува и секојдневно како папагали ги убедуваат сите околу во исправноста на нивните тези.

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1515673&page=67

Што се однесува до клипот. Не ми се јасни некои луѓе. Не бил реален? Па се работи за промотивен клип, истиот е одлично направен.


Edited by pbanks - 06-Nov-2012 at 20:44
Back to Top
MartiniMKD View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote MartiniMKD Quote  Post ReplyReply #2760 Posted: 06-Nov-2012 at 21:18
Originally posted by pbanks

@MartiniСе додека ние имаме потреба да му докажуваме на било кого што (гео-политички) значи дека сме несигурни во себе. СК2014 е токму местото каде што нашите непријатели сакаат да бидеме. Погледајте малку околу себе, еве ти на пример едно место каде што нашите непријатели ликуваат за секој квадратен метар на СК2014 и она што тој го претставува и секојдневно како папагали ги убедуваат сите околу во исправноста на нивните тези. http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1515673&page=67Што се однесува до клипот. Не ми се јасни некои луѓе. Не бил реален? Па се работи за промотивен клип, истиот е одлично направен.


Златна Зора ја нарече спомен куќата на Тодор Проески како споменик за грчкиот влах од Крушево кој фиромците толку многу го сакаат.
Зар тоа значи сега дека треба да не натера да се подзамислиме кога го промовираме, и комплетно да го заборавиме ?

Они таа пропаганда ќе ја водат комплетно за се што ќе дојде од Македонија. Таква им е матрицата и до таму е степенот на развој во менталниот склоп.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 136137138139140 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.816 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.