build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 181182183184185 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #3641 Posted: 09-May-2013 at 16:45

Кратка но содржајна дискусија на тема СК 2014:

 

"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #3642 Posted: 09-May-2013 at 16:52

И уште една, подолга.

Тема: Скопје 2014 - погодок или промашување?
Гости: Вангел Божиновски - архитект Мирослав Грчев - архитект

 

"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3643 Posted: 09-May-2013 at 21:56
ми се смачи од тоа личности како Вангел и Грчев да бидат претставници на страните и стаовите кои го засегаат Ск2014... само додаваат уште една доза на несериозност во целава работа, на сета постоечка несериозност
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #3644 Posted: 09-May-2013 at 22:12
Вангел е морон, тој не се прави на глуп, човекот си е прост и јас лично нему му простувам многу работи заради тој факт! И додека Вангел е дилетант Грчев сепак е признат стручњак, колку и да е политички поврзан.

Edited by Andrej_LJ - 09-May-2013 at 22:16
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3645 Posted: 09-May-2013 at 22:19
Originally posted by Andrej_LJ

Вангел е морон, тој не се прави на глуп, човекот си е прост и јас лично нему му простувам многу работи заради тој факт! И додека Вангел е дилетант Грчев сепак е признат стручњак, колку и да е политички поврзан.
Што ако Грчев е стручњак, кога има неверојатно бедна позадина и историја, а на „дебативе“ дискутира на исто ниво со Вангел, па понекогаш и му игра на орото и се оддалечуваат од потребната дискусија
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #3646 Posted: 09-May-2013 at 22:59
Originally posted by zabegan

Originally posted by Andrej_LJ

Вангел е морон, тој не се прави на глуп, човекот си е прост и јас лично нему му простувам многу работи заради тој факт! И додека Вангел е дилетант Грчев сепак е признат стручњак, колку и да е политички поврзан.
Што ако Грчев е стручњак, кога има неверојатно бедна позадина и историја, а на „дебативе“ дискутира на исто ниво со Вангел, па понекогаш и му игра на орото и се оддалечуваат од потребната дискусија

Ги гледав и двете интервјуа (односно од тоа на Вангел и Мирослав ми остана само уште малку но несакам да го догледам) и не видов ништо поразлично во ставот на Грчев со ставот на таа девојката која едвај верувам дека завршила факултет а не пак дека е способна да коментира нешто како што е Скопје 2014 со стручност. Ставовите им се 99% исти ,дури и зборовите кој ги користат.
Овие две дискусии се комплетно ирелевантни според мене бидејќи навистина личат како партиски препукувања или борба за признание во општеството наместо да ја имаат вистинската суштина.Според Грчев се што се гради во Скопје во моментов треба се вклучи во Скопје 2014 (дури и малската уличка и тротоарите кај мене во мало) што е комплетно погрешен пристап кон Скопје 2014 особено ако се знае дека многу од објектите навистина не припаѓаат на проектот (особено на првичната замисла) и дека се иницијатива на други институции и финансирани настрана од проекцијата на владата.
Да напоменам дека Вангел според мене многу подобро зборува на интервјуто само заради тоа што покажува доза на задржаност и отвореност при коментирање на некој работи.
Back to Top
NoName View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote NoName Quote  Post ReplyReply #3647 Posted: 10-May-2013 at 08:23
Ако Вангел е морон тогаш Грчев е идиот. Идиот кој патем беше градоначалник на Центар и кој овозможи непланско градење на центарот во интерес на градежната мафија. "признат стручњак" од кого само признат и каде се добива признание да знаат другите идиоти и морони да земат таква признаница?Веројатно за зградата Тифани на крај/почеток на партизанска. Стварно е убава зградата и дефиниција за објект кој кај добрите познавачи на архитектурата предизвикува восхит. Убаво се вклопува со околината, беа пресечени неколку дрвца за градбата ама нема врска.

Edited by NoName - 10-May-2013 at 08:28
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #3648 Posted: 10-May-2013 at 08:39
Целата дискусија, водителката и Грчев ја однесоа во политички води, и кај двајцата се гледа исклучителна пристрасност и обоеност. Со тоа допринесоа Вангел да поентира иако и за него немам високо мислење. Инаку Грчев е стручен само со тоа што има диплома, не се сеќавам дека позади сеге оставил некој објект или проект по кој што ке го паметиме, јас го паметам како исклучително коруптивен градоначалник на Општина Центар.
Interceptor design
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #3649 Posted: 10-May-2013 at 10:24
Ти си најголемата придобивка која ја има форумот во последно време. Се надевам дека имаш 12 години па да ти простиме што се исфрлаш со вакви изјави, инаку искрено те жалам за ограничувањата!

А ти забеган што си главната баба што кука на форумов околу 2014 со што точно не се согласи со Грчев, оти јас како тврд противник на проектов 99% сум согласен со него! Ај баш ме интересира со што не се согласи да ми наброиш ако не ти е тешко!


Edited by Andrej_LJ - 10-May-2013 at 10:28
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3650 Posted: 10-May-2013 at 13:26
Originally posted by NoName

Ако Вангел е морон тогаш Грчев е идиот. Идиот кој патем беше градоначалник на Центар и кој овозможи непланско градење на центарот во интерес на градежната мафија. "признат стручњак" од кого само признат и каде се добива признание да знаат другите идиоти и морони да земат таква признаница?Веројатно за зградата Тифани на крај/почеток на партизанска. Стварно е убава зградата и дефиниција за објект кој кај добрите познавачи на архитектурата предизвикува восхит. Убаво се вклопува со околината, беа пресечени неколку дрвца за градбата ама нема врска.


Дали може (освен Тифани) да наброиш кои други спорни објекти се врзани со владеењето на Грчев (можеби во некоја друга тема за да не ја труеме нишкава со офтопик)?
Ќе ми простиш, ја помлад сум, па не се сеќавам многу на тој период.
Од друга страна барем последниве 10тина години, а особено поскоро имам приметено голема градежна експанзија во Д.Маало, како и околните маала и населби (Буњаковец, Радио-бран, Водно, Црниче).
Значи, дилемата ми е, доколку сите овие згради направени во наведените населби се плански и во ред, кои се тие кои ги сметаме за неплански и дел од урбаната мафија од пред 2000та (кога претпоставувам завршува владеењето на Грчев).

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3651 Posted: 10-May-2013 at 13:58
Грчев е најмногу познат по Дебар маало,каде со урбанистичкиот план населбата се прошири неколкукратно(во висина),така да од зелена населба станува урбана џунгла.

Испадите како оној со чирот пред ЕСМ-Лумикс го сметам за потег кој го има направено секој градоначалник,и слични ќе прават и овие новиве со гаранција.

Тифани долгорочно има направено штета колку за сите промашувања заедно.

јас некрија,Грчев не го симпатизирам,најмногу оти го паметам што зборуваше доека беше градоначалник,а како после тоа(за разлика од брат му близнак кој е прекрасен човек)
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3652 Posted: 10-May-2013 at 14:13
Добро, ДУПовите како што гледаме се подложни на промени. Зошто по Грчев новите градоначалници (Аларова - 2 мандати!!! и Тинекс после неа) не го измениле планот за да ја спречат, или барем ограничат/санираат таа градежна експанзија? Повторно ќе нагласам, мој впечаток е дека баш последниве 10тина години градот во овие населби доживува нехумана урбанизација.
Патем, Лумикс е некаде 2005-2006та започнат со градба (колку што гледам по архивите на Дневник и други весници) така да е далеку после Грчев.
Тифани е минорна пречка за на нејзин грб се става нереализацијата на подземната сообраќајница. Ако било криминал дозволувањето на изградбата на овој објект, зошто не е спроведена постапка итн. Патем и да се обештетат сопствениците не е голема работа, кога се работи за проект од витално значење.
Од друга страна денес имаме уште неколку објекти (фонтаната, портата, новата зграда на телекомот итн.) кои истата веќе ја направија невозможна за изведување.

Edited by fichot - 10-May-2013 at 14:15
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3653 Posted: 10-May-2013 at 16:05
дозволата за лумикс ја даде грчев,а министер беше душко кадиески од `противничкиот` табор.

кај тифани повеќе беше проблем што го градеше претс.на градска организација на една пол.парт,а дел од деловниот простор е сопственост на поранешен премиер.

било кое чепкање тука би создало проблем
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #3654 Posted: 10-May-2013 at 21:00
Originally posted by Andrej_LJ



Ти си најголемата придобивка која ја има форумот во последно време. Се надевам дека имаш 12 години па да ти простиме што се исфрлаш со вакви изјави, инаку искрено те жалам за ограничувањата!А ти забеган што си главната баба што кука на форумов околу 2014 со што точно не се согласи со Грчев, оти јас како тврд противник на проектов 99% сум согласен со него! Ај баш ме интересира со што не се согласи да ми наброиш ако не ти е тешко!

Ти благодарам за убавите зборови, иако не се упатени на 12 годишно дете, но незнам кои тоа во множина МИ ПРОСТУВАТЕ. Да не си во некои родбински врски со лоповот Грчев што толку те погоди мојата дискусија за квазиархитектот, или можеби ти поклонил некоја маркичка, што ги делеше за паричка по Дебар маало и Водно?
Interceptor design
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #3655 Posted: 10-May-2013 at 21:08
За градбата на Тифани има поднесено кривични пријави за сопственикот Палевски и тогашната директорка на Управа за приходи, Палевски е во бегство во Хрватска, а директорката е во куќен притвор. Ниту еден друг објект не смета за подземната соообраќајница. Овде е проблематична зградата Тифани бидејки е на влезот (косината) на сообраќајницата, понатаму таа е многу подлабоко и не и пречат зградите кои ги набројуваш. Инаку рушењето на зградата може да биде опција еден ден ако се реши да се прави таа сообраќајница, но државата во тој случај ке плати големи износи на име на обештетување.
Interceptor design
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3656 Posted: 10-May-2013 at 22:36
МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ТРАНСПОРТ И ВРСКИ ИЗЛЕЗЕ СО НОВ РОК НА ТЕНДЕРОТ КОЈ БЕШЕ СТОПИРАН ПОРАДИ ИЗБОРИТЕ


Хамбургери од тајландските сендвичарници ќе јадеме во јуни


Атрактивните локации на кои ќе бидат поставени сендвичарниците се со површина од осум квадратни метри, а услов за купувачите ќе биде објектите да ги изградат во согласност со понуденото идејно решение

До средината на јуни Министерството за транспорт и врски ќе одлучи кому ќе му додели локации во центарот на Скопје, вкупно шест, за поставување сендвичарници кои ќе наликуваат на објектите од азиските земји. Новиот рок до кога заинтересираните фирми и субјекти ќе може да конкурираат за овој бизнис е 10 јуни до кога трае пријавувањето, а јавното наддавање е закажано за 17 истиот месец. Надавањето за секоја од локациите ќе се одржи во различен час и почнува од 10 и ќе трае до 15 часот. Овој тендер беше привремено стопиран од Министерството поради одржувањето на локалните избори.

Атрактивните локации на кои ќе бидат поставени сендвичарниците се со површина од осум квадратни метри, а услов за купувачите ќе биде објектите да ги изградат во согласност со понуденото идејно решение. Една од сендвичарниците ќе се постави кај хотелот "Холидеј ин", втората локација ќе биде до Жена-парк кај ресторанот "Национал", третиот објект е планирано да се постави на улицата "Македонија" кај Спомен-куќата на Мајка Тереза. Останатите три сендвичарници ќе се постават една спроти Градски ѕид, другата малку подолу кај зградата на Т-мобиле на автобуската станица, а последната ќе се наоѓа кај Собранието на РМ. Почетната цена на јавното наддавање изнесува 6.000 денари од метар квадратен. Заинтересираните субјекти ќе треба да достават и банкарска гаранција во износ од 30.000 евра во денарска противвредност за сериозност на понудата.

Истовремено, Министерството за транспорт и врски го одмрзна и тендерот за изградба на катна гаража во Центар зад Собранието на РМ. Станува збор за една градежна парцела со површина од 2.455 квадратни метри, со намена за изградба на комунална инфраструктура - катна гаража со компатибилни класи на намени. Почетната цена на јавно наддавање изнесува 1.850 денари од метар квадратен, а пријавите за учество на јавното наддавање можат да се достават до Министерството за транспорт и врски најдоцна до 10 јуни, додека јавното наддавање ќе се одржи на 18 јуни. Заинтересираните субјекти ќе треба да достават и банкарска гаранција во износ од 30.000 евра во денарска противвредност за сериозност на понудата.

Локацијата се наоѓа во близина на Собранието на Република Македонија, во центарот на Скопје, поточно на паркингот веднаш зад Собранието. Од Министерството очекуваа дека со реализација на оваа катна гаража се очекува да се овозможи поголем простор за паркирање на возилата што дополнително ќе придонесе кон растеретување на сообраќајот во централното градско подрачје. Висината на катната гаража ќе биде 9 метри. Под оваа катна гаража веќе е планирана изградба на подземна катна гаража.

(С.М.)

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=583F22504643DC468AC438626CFF5370
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3657 Posted: 11-May-2013 at 00:31
Originally posted by daci92

Originally posted by zabegan

Originally posted by Andrej_LJ

Вангел е морон, тој не се прави на глуп, човекот си е прост и јас лично нему му простувам многу работи заради тој факт! И додека Вангел е дилетант Грчев сепак е признат стручњак, колку и да е политички поврзан.
Што ако Грчев е стручњак, кога има неверојатно бедна позадина и историја, а на „дебативе“ дискутира на исто ниво со Вангел, па понекогаш и му игра на орото и се оддалечуваат од потребната дискусија

Ги гледав и двете интервјуа (односно од тоа на Вангел и Мирослав ми остана само уште малку но несакам да го догледам) и не видов ништо поразлично во ставот на Грчев со ставот на таа девојката која едвај верувам дека завршила факултет а не пак дека е способна да коментира нешто како што е Скопје 2014 со стручност. Ставовите им се 99% исти ,дури и зборовите кој ги користат.
Овие две дискусии се комплетно ирелевантни според мене бидејќи навистина личат како партиски препукувања или борба за признание во општеството наместо да ја имаат вистинската суштина.Според Грчев се што се гради во Скопје во моментов треба се вклучи во Скопје 2014 (дури и малската уличка и тротоарите кај мене во мало) што е комплетно погрешен пристап кон Скопје 2014 особено ако се знае дека многу од објектите навистина не припаѓаат на проектот (особено на првичната замисла) и дека се иницијатива на други институции и финансирани настрана од проекцијата на владата.
Да напоменам дека Вангел според мене многу подобро зборува на интервјуто само заради тоа што покажува доза на задржаност и отвореност при коментирање на некој работи.
токму ова и го мислам кога зборам за нивната несериозност... но мора да разберете дека и двајцата се луѓе од ист кош
Вангел досега има зборено невидени глупости и влага во некој свој свет неповрзан со реалноста („сакам од дрогите што ги зема Вангел“ Naughty), а негово највелелепно постигнување е хаосот наречен „Спомен куќа на Мајка Тереза“, а Грчев е човек што секое ново годишно време излегува со нова теза за работите, и имал свои шанси кои ги укакал со прњави бизниси и најнеархитектонски однесувања, кои иронично се еднакви на оние на Ск2014, односно проектот на кој наводно му се противи

зарем овие луѓе треба сериозно да ги разбереме и да ги прифатиме како претставници на стручната јавност и поделените мислења?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3658 Posted: 11-May-2013 at 00:36
затоа јас не ги гледав видеата.мислев дека нема што да видам во нив и не ги прегледав.во право си забеган
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3659 Posted: 11-May-2013 at 00:50
Originally posted by gjoko



Испадите како оној со чирот пред ЕСМ-Лумикс го сметам за потег кој го има направено секој градоначалник,и слични ќе прават и овие новиве со гаранција.

настрана од сите дискусии, сеуште не ми е јасно зошто 80% од народов го смета Лумикс за чир, објект кој совршено е вклопен во линиите на околината и сам во себе содржи интересен концепт, а структурата му е таква, што може да биде искористен во било каква намена
не ме интересира каква позадина има, кој го изградил и колку време се градел, архитектонски гледано објектот е навистина во ред, можеби не е којзнае каква монументална архитектура ама е пристоен и прифатлив

...од друга страна пак, народот е спремен да прифати објекти кои узурпираат цели пешачки зони, не следат никаква градежна линија, габарити, форма и висина и кои имаат најпроизволна и неадекватна естетска врска со својата околина, која патем секогаш е облигаторно да се почитува

токму на ова мислев кога кажав погоре, дека стандардите на овој народ се неверојатно испревртени, а критичната маса е за жал ориентирана според чаршиски муабети, политички пропаганди и лични мислења и вкусови
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2647
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #3660 Posted: 11-May-2013 at 02:03

Тој објект може да биде само чир, бидејќи кога влегувам во ГТЦ од западната страна, десната нога ми е на повисоко отколку левата при одење, така што влегувам во трговскиот со куцање, зашто на некој морон му текнало да стави неприродна косина на тој дел. Сега јасно ли е ?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 181182183184185 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.770 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.