build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 04-Feb-2010 at 18:33
Види не секој сака дебели жени, ама никој не бара да ги спалиме во гасна комора затоа што не би ја земал за жена, Е сега кога ќе го преведема назад во смислам на архитектурата ќе видиш дека има многу и тука аи оптш мислење што сакат да го поплукаат народот и неговата желба, а притоа за себе сметајќи дека живеат во 22-ри век.

Уствари незнам зашто ни овие две реченици ги напишав, си ветив себе пред некој ден дека веќе не дискутирам на овие теми. Се држам до "техничките" прашање, без никаква дискусија за личен вкус, па макар бил и во позитивна или негативна крајност.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 04-Feb-2010 at 18:39
btw. Андреј секаква осуда за групата на фејсбук. Од денеска имам сосема друго мислење, при така лесно расфрлање со такви квалификации. Хитлер, фашизација, злоуптреба на зборот провинција и слично. Всушност и немам намера да нешто сега бистриме, го напишав ова тука чисто поради поврзаноста со темата.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 04-Feb-2010 at 18:42
/

Edited by гитардемон - 30-May-2015 at 03:45
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 04-Feb-2010 at 18:48
WOOOW! Кога го видов видеото се наежив! Величествено!Applause

Конечно ќе се изврши разубавување на Скопје со нови градби и споменици, и за ова што го видовте (ако се изгради се како што е прикажано) да кажете дека не чини, треба да зборувате или од инает и злоба или да сте од опозицијата (што е резултат на првото)....

Да живее делото на мојот идол Алберт Шпер, така се гради ИДНИНА, а не минато!!!
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 197
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 04-Feb-2010 at 18:53
Originally posted by гитардемон

Е ај да ти речам сега јас, твое си е Скопје, ти ќе си ги растиш децата таму, како сакаш нека ти биди. Убо?

Зато и напишав, од една страна мило ми е дека народот конечно ќе си добие то шо сака, без разлика колку глупо ми изгледа мене.

А ние црните овци шо не се чувствуваме добредојдени во стадото, ќе си одиме. Јебига, природна селекција, така функционира векој наназад.


Сами си ја правите таа "Природна селекција" во реалност е многу поинаку.

Што се однесува до целокупниот проект мене ми се допаѓа и верувам дека во реалност многу поубаво ке биде од анимацијата, а па да не збориме за тоа каква е моменталната состојба - никаква. И баш ме радува што после толку години почна нешто да се гради во центарот на толку празни парцели да не рчам ниви!

Театарот ми е омилен од овој план и мислам дека кога ќе биде готов редовно ке го посетувам, за разлика од сега што последен пат сум бил пред 8 години.


Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 04-Feb-2010 at 18:53
Иване, јас не гледам ништо спорно во групата на Фејсбук. Таа е

Скопје нема да биде новата Хитлерова метропола - Germania!

Јас лично не гледам ништо спорно ниту навредливо во групата. И те молам задржи си ги твоите неиздржани ставови. Тоа што тебе може ти изгледа убаво, мене ми изгледа ужасно и срамно за мене како Македонец и жител на Скопје. Само доколку учеше нешто во средно и доколку те интересираше историја и општа култура, можеби ќе знаеше дека ова се типичните знаци и постапки кои ги тегнеше Национа-Социјалистичката партија во Германија во 30тите години на 20 век, тотална копија. Тоа што ти незнаеш кога е планирана Германиа (пред почетокот на војната и започнувањето на злосторствата над различните), не ти дава за право да се расфрлаш со неиздржани тези. Воопшто безцелна е дискусијата со човек кој нема способност да води таква!"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 04-Feb-2010 at 18:57
Originally posted by lslcrew

btw. Андреј секаква осуда за групата на фејсбук. Од денеска имам сосема друго мислење, при така лесно расфрлање со такви квалификации. Хитлер, фашизација, злоуптреба на зборот провинција и слично. Всушност и немам намера да нешто сега бистриме, го напишав ова тука чисто поради поврзаноста со темата.

Мислам дека би било навреда за Хитлер да се спомнува во било каква врска со ситуацијава. Колку и да имал настрани идеи Хитлер има лансирано и доста корисни работи и за тоа време модерни, дел од нив ние уште ги користиме. Ја најискрено мислам дека го имаме новиот Чаушеску од 21ви век и дека ако Букурешт е излитена и евтина верзија на комунистички Париз, Скопје ќе биде транзициско и постранзициска комбинација од Париз, Прага, Фиренца а како уште поголем парадокс во 21ви век.
Јас се имам запрепастено колку само луѓе ја подржуваат идејата и мислат дека Скопје би изгледало многу поубаво вака и за жал голем дел од нив уште немаат извадено ни пасош.Посебно очекував остри реакции кога се изгради спомен куќата на Мајка Тереза и кога излезе онаква каква што денес е. И први неколку коментари што слушнав беа дека е многу МОДЕРЕН објект и многу ИНТЕРЕСЕН и дека на Скопје му требало ваков објект. Сурова реалност.
Ајде сега малце и за работите што ги видов на клипот.
Гледам дека вметнале двокатен автобус а после него и стар автобус на јсп . Споменици насекаде, ќе дотераме до 1 споменик по глава на жител. Али за левата страна на Вардар и за сите објекти што ги видов немам зборови. Се на се зажалив што го изгледав клипот, вака сега знам што ќе биде со Скопје. Кога ни ги сервираа објектите еден по еден полесно се вареа.
Како подржувач за обновата на официрски дом сега сфаќам дека таа зграда е апсолутно непотребна заедно со стариот театар кој воопшто не наликува на стариот.
Единствена светла точка е филхармонијата. Ќе повторам единствена.
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 04-Feb-2010 at 18:58
Конечно ќе се изврши разубавување на Скопје со нови градби и споменици, и за ова што го видовте (ако се изгради се како што е прикажано) да кажете дека не чини, треба да зборувате или од инает и злоба или да сте од опозицијата (што е резултат на првото)....

Да живее делото на мојот идол Алберт Шпер, така се гради ИДНИНА, а не минато!!!


А
ТАКА ДА СИ КАЖЕМЕ! ЕТЕ ТИ БЕ ИВАНЕ, МОЈ ЗАШТИТНИК НЕОЧЕКУВАН!!! СЕ СИ КАЖА ШПЕР, ИДНИНА ЌЕ ГРАДИМЕ СО АРХИТЕКТИ НА НАЈТЕМНИТЕ СЦЕНАРИЈА НА ЧОВЕШТВОТО! ШПЕР ОДДАЛЕКУ НЕ БИЛ САМО АРХИТЕКТ, ТУКУ И МИНИСТЕР НА ВОЕНАТА ИНДУСТРИЈА САМО ЗА ПОТСЕТУВАЊЕ....
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 04-Feb-2010 at 19:01
Секој има свој вкус и гледање на сево ова, но ако на некој му се допаѓа не значи дека е од опозицијата или инат и злоба.Можеби во време на криза не е убаво , некој гладува , и да ке се заскријата грдите МНТ,Комерцијална Банка ...... е сега според мене црквата малку е офф во прокетов за Скопје , инаку она што ми се допаѓа е големиот видео бим на Стоковната Куќа , новите фасади на локалните згради,Хотелот , не гледам толку да е се во Барок стил иако во главно на таму одат сите.
www.realmadrid-mk.blogspot.com
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 04-Feb-2010 at 19:06
Верник сум православен, само една критика од мене - нема место за црквата, или барем помала да биде. СЕ ДРУГО Е ФЕНОМЕНАЛНО!

Едвај чекам да го видам ова. А Шпер е архитект - закон, татко му бил архитект, тој бил, син му е жив и тој е архитект!
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 04-Feb-2010 at 19:10
Администрацијо каде е Јужен Булевар каде се новите сообраќајници, тунелот со два краци под плоштад, каде е преслекувањето на улиците кучињата скитници, зеленило, стари автобуси срамота
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 04-Feb-2010 at 19:13
Андреј са ќе си ги задржам моите ставови какви и тебе да ти изгледале. Сакав само да проестирам на хитлеровската споредба.

Гитар, токму и тоа сакав да го посочам, дека провинција е измислица на скопските копуци за дискредитирање на другите градови, а андреј имаше тенденциозен дел од текстот на групата за провинцијалски дух.

Колку што некој мисли дека ако прошетал по свет и видел нешто па сега може тука да ни го индоктринира (случај "Коце"), толку другиве излагаат поизбламирани што му реплицираат дека ете они пак виделе нешто друго кога шетнале низ странство.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 04-Feb-2010 at 19:13
Абе луѓе што ви значи СЕКОЈ ИМА СВОЈ ВКУС И МИСЛЕЊЕ?! НОРМАЛНО Е ДЕКА Е ТАКА! Но, во секое општество има помалку и повеќе обравозани и компетентни граѓани за секоја позиција. Секое општество го движи интелигенцијата, која е најпрогресивна и најгласна! Не го движат широките народни маси и тие неможат да диктираат стил или да водат кон прогрес! Моето мислење во врска со сето ова е еднакво на она на Гитар - куп лајна! Неможе мене некој Скопје да ми го направи град код коишто јас ќе се срамам и нема да можам да ги поканам со гордост моите многубројни пријатели од странство! Да не зборуваме што ниедна од овие згради не носи никаква продуктивност, не го олеснува живеењето на граѓаните на Скопје. Кажете ми како ова се би допринело за подобар живот во Скопје. Незамисливо и недопустливо е парите да се фрлаат на вакви работи при ситуација кога во Скопје нема јавен превоз а градот се гуши во сообраќај. Зборуваме за десетици згради, мостови, фонтани и споменици кои чинат неколку стотици милиони евра!

Islcrew - грешиш! Сите сме виделе исти работи кога сме биле во странство, само што различни работи ни направиле впечаток! На оние кои им направиле впечаток банални работи (породени од нивниот комплекс), тие ги сметаме за прости! Оние кои ги приметиле навистина важните и применливи нешта, токму тие треба да го водат општеството кон прогрес!


Edited by Andrej_LJ - 04-Feb-2010 at 19:17
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 04-Feb-2010 at 19:14
Originally posted by Шпер

WOOOW! Кога го видов видеото се наежив! Величествено!ApplauseКонечно ќе се изврши разубавување на Скопје со нови градби и споменици, и за ова што го видовте (ако се изгради се како што е прикажано) да кажете дека не чини, треба да зборувате или од инает и злоба или да сте од опозицијата (што е резултат на првото)....Да живее делото на мојот идол Алберт Шпер, така се гради ИДНИНА, а не минато!!!


Алал ти вера за муабетот. А со каков прашок ти го переа мозокот? Мислам дека Андреј ти одговори многу фино, и многу побезболно од тоа што сакав да ти го кажам јас.

P.S. Чекам да се рашири ова низ светот да ни прат мајтап сите држави, од Ангола до Кирибати, па после да ми кажиш дека СДСМ ги потплатил и нив.

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 04-Feb-2010 at 19:20
И една најважна работа што ја кажаа Supervisor и Андреј:

Кај се подземните тунели, кај е функционалноста на објектите? Освен што се дизајнирани да му изгледаат убаво на око на просечниот специјалист по фертилизација и орање, не се дизајнирани да бидат некако корисни, практични или нешто слично. Едната среќна вест е дека владата има мандат до 2012, па Скопје 2014 е некако 2 години понапред од планираното, ама тажната вест е дека изгледа знаат нешто што не знаеме штом очекуваат од 2010-2014 да владеат. Јебига.

Кој мисли дека повеќе му треба триумфална капија со мотиви од историјата на 35 околни држави наместо подземен тунел и трамвај, сериозно треба да си направи магнетна резонанса на мозокот - има проблем.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 04-Feb-2010 at 19:25
Originally posted by гитардемон

[QUOTE=Шпер] WOOOW! Кога го видов видеото се наежив!

P.S. Чекам да се рашири ова низ светот да ни прат мајтап сите држави, од Ангола до Кирибати, па после да ми кажиш дека СДСМ ги потплатил и нив.Аааа, ова не ни бега ша незнам што да се случи. Се сеќавате како се смеевме на централно-азиските држави за градење на вакви градови, додека 90% од полулацијата живее во мизерија, како и хотелот во Пјонгјанг? Епа во таа категорија сме! не чувме еден единстве аргумент ЗОШТО ова се се гради?!

Најмногу од се ме боли, што навистина сме за мајтап на сите. Па доволно е да се мрднете 700 километри ја југ, до Атина и да го видите новиот историски музеј на што личи. Да не се лажеме иако Грција не ја сметам за директен наследник на Хеленската култура, сепак главницата од градбите се на нивна територија (и кај нас, Бугарија, а особено Турција). Тие имаат толку што да покажат та ако сакаат можат и по еден дорски столб на глава да носат! Но не го прават тоа! И сега едвај чекаат да се насанкаме ние и да ни се расцепат од смеење! И со право!!! Сега може некој од вас да ме прогласи за сеопшт предавник, но заслепеноста е страшна работа!


Edited by Andrej_LJ - 04-Feb-2010 at 19:30
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 04-Feb-2010 at 19:25
Originally posted by Andrej_LJ

На вистина неможам да се стрпам и ќе ви напишам на вас кои ова ви се допаѓа: СТЕ ИЗЛЕГЛЕ ЛИ НЕКОГАШ НАДВОР ОД МАКЕДОНИЈА? СТЕ ВИДЕЛЕ ЛИ НЕШТО ПОДАЛЕКУ ОД КУМАНОВО, НИШ И ПАРАЛИЈА? Ова веќе не е работа на вкус, туку на провинцијален дух закоравен векови во минатото! 


Pa ti sega najgolem fraer si oti si prošetal neli, i sega od Emona ke im kažuvaš i na drugite šo da im se sviga..... Vo makedonija ima nogu nešto šo da se vidi, poveke od polovina evropa šo ima da nudi no izgleda ti nesi prošetal niz Makedonija

Bez zamerka ama ovaa e čisto plukanje šo si go napišal....... Thumbs%20Up
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 04-Feb-2010 at 19:26
Originally posted by Andrej_LJ


Islcrew - грешиш! Сите сме виделе исти работи кога сме биле во странство, само што различни работи ни направиле впечаток! На оние кои им направиле впечаток банални работи (породени од нивниот комплекс), тие ги сметаме за прости! Оние кои ги приметиле навистина важните и применливи нешта, токму тие треба да го водат општеството кон прогрес!


А значи така?! Како тоа едниве што впечаток им оставиле постарите згради ги ставаш во категорија искомплексирана сељачаана, а другиве биле демек интелектуалци и требало да го водат општеството. Вакво размислување двокласно се изфрли од нормални држави со француска револуција. Такви теории не проаѓаат.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 04-Feb-2010 at 19:35
Андреј, прво да ти кажам дека секој си има свои ставови, јас мојот ќе го искажам на крајот од постов, не ти пишувам поради евентуално несолгасување со твојот вкус.

Прво, ќе се сложам со констатацијата на лсл во врска со споредбата со Хитлер. Не драматизирајте, добога! Смешно е оваа наша влада да се споредува со рајхот, и Грујо со Хитлер. И невкусно е.

Второ, не си жител на Скопје, на Љубљана си. Барем така ти стои овде на форумов. Арогантно е да мислиш дека ние другите немаме шетнато лево-десно.

Во врска со визуелизацијата (технички гледано), би споменал големи недостатоци како на пример што не се гледаат сите објекти во сите кадри еднакво. Приметете на крајниот кадар како пред Магос го нема хотелот. Второ, кога се покажува споменикот на Александар, одеднаш видео бимот на Сити Галери ја прекрива ЦЕЛА зграда, СОСЕ Метропол!!! Потоа, за повеќе проекти не се ни избрани идејни решенија (освен ако тендерите не се веќе однапред наместени).

Од архитектурна гледна точка, ми се допаѓаат:
- Најавата за нови фасади на објектите, не со конкретните визуелизации, туку да се подобрат барем сегашните.
- Обелискот карши собрание.
- Споменикот на Александар, конечно се виде дека нема „да се гледа од месечината“. Мислам дека големината е ОК.
- Спомениците на Св.Кирил и Методиј и Св.Климент и Наум, како и тој на Карпош.
- Фонтаните во Вардар.

Не ми се допаѓаат:
- Црквата (ја и лумикс би го рушел, не да градам црква пред него).
- Визуелизациите за евентуалните хотели.
- Колонадата (највеќе) и се останато пред МНТ. I mean, WTF?!?

Иначе, примети ли некој дека на споменикот на Гемиџиите пишува „Се арчиме за Македонија“? ROFLMAO!!!
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 04-Feb-2010 at 19:38
Hello everyone, I know this is a very controversial issue. I made a panoramic view for everyone to compare the visualization with the current state.
Edited by macedonia - 04-Feb-2010 at 19:38
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.015 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.