build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 215216217218219 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [54.21%]
83 [43.68%]
4 [2.11%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
bob39 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #4321 Posted: 13-Jun-2014 at 10:32
Токму вака не гледаат не само во Босна туку секаде во Европа. Сигурно дека ми е тешко кога читам ваков текст меѓутоа многу е блиску до вистината за жал.
Скопје 2014= Општествена лоботомија
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #4322 Posted: 13-Jun-2014 at 10:45
Originally posted by bob39

Токму вака не гледаат не само во Босна туку секаде во Европа. Сигурно дека ми е тешко кога читам ваков текст меѓутоа многу е блиску до вистината за жал.Штом си од Холандија, кажи како ние треба да гледаме на твоите сонародници од африканските и азиски земји што практикуваат женско генитално сакатење, бракови помеѓу први братучеди и други гадости?

Или тоа, според вашите искривени стандарди, е цивилизациско достигнување и културолошка разлика?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 665
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #4323 Posted: 13-Jun-2014 at 11:43
Originally posted by phenomenon

Originally posted by bob39

Токму вака не гледаат не само во Босна туку секаде во Европа. Сигурно дека ми е тешко кога читам ваков текст меѓутоа многу е блиску до вистината за жал.Штом си од Холандија, кажи како ние треба да гледаме на твоите сонародници од африканските и азиски земји што практикуваат женско генитално сакатење, бракови помеѓу први братучеди и други гадости?

Или тоа, според вашите искривени стандарди, е цивилизациско достигнување и културолошка разлика?


Каква врска има тоа со СК 2014? Треба да се допушти и ислуша секоја критика. Таа може да се прифати или да не се прифати, но да се одговара со дискафилификации е контрапродуктивно. ТОа значи дека не сме подготвени да го ислушаме соговорникот.
И мене не ми се допаѓа плоштадот, мислам дека е актастрофа, но во исто време не сакам друг да го критикува. НО тоа е мој проблем, не е огледалото криво.
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 384
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #4324 Posted: 13-Jun-2014 at 12:28
Стојам зад критичарот на Дојче Веле, веќе не ме ни боли тоа што е напишано. Влезен сум во длабока апатија за било што поврзано со Македонија. Само знам дека примарна цел ми е да се отселам од овде што поскоро.
ಠ_ಠ
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #4325 Posted: 13-Jun-2014 at 13:22
Јас мислам дека политичариве не се ни свесни дека ова е кич, и не само кич туку неквалитетен кич, толку им сече, со такви се дружат, таков начин на функционирање имаат, таму каде што се трошат пари мора некој „наш“ да загребе, наше дете некое да работи, и ете што излезе.

Се би било во ред да се почитуваа основни архитектонски норми, правила, етика...
Јас би бил најсреќен човек кога зградиве покрај кејот би биле неокласични објекти од највисоко ниво, прва лига објекти, не знам како да се изразам. Ама кога ќе се спореди неокласичен објект од високо ниво, кој можеби и самиот е кич, со нашиве, тоа се две различни категории...

Edited by Bojan10 - 13-Jun-2014 at 13:23
Од чаламот си патиме!
Back to Top
bob39 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #4326 Posted: 14-Jun-2014 at 13:35
Твојов коментар е за жалење. Не само што нема врска со темата туку и трескање на глупости без никаков смисол за почит кон земја која е светлосни години пред нас како во менталитет така и во било која друга смисла на развој е смешно. Размисли пред да пишуваш за земја која на Македонија и дала безброј грантови, чија амбасада е најактивна токму во поддршка на човековите права и развојот на нашата земја. А што се однесува до моето мислење само погледни околу тебе па ако мислиш дека зданијата од гипс и квази архитектурата што го претвори мојот град во мизерија на векот, се добри тогаш намам со тебе што да општам.

Edited by bob39 - 14-Jun-2014 at 13:43
Скопје 2014= Општествена лоботомија
Back to Top
I.M. View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 60
  Quote I.M. Quote  Post ReplyReply #4327 Posted: 14-Jun-2014 at 14:01
Originally posted by bob39

Твојов коментар е за жалење. Не само што нема врска со темата туку и трескање на глупости без никаков смисол за почит кон земја која е светлосни години пред нас како во менталитет така и во било која друга смисла на развој е смешно. Размисли пред да пишуваш за земја која на Македонија и дала безброј грантови, чија амбасада е најактивна токму во поддршка на човековите права и развојот на нашата земја. А што се однесува до моето мислење само погледни околу тебе па ако мислиш дека зданијата од гипс и квази архитектурата што го претвори мојот град во мизерија на векот, се добри тогаш намам со тебе што да општам.


Поддршка за хомосексуалните бракови,геј правата  и  абортусот.Фала и на Холандија и таа нејзина амбасадорка,али таква помош не ни треба.
Лицемерната Европа е тука само кога треба да соли памет и да го доуништи и она што било вредно во оваа држава.Контра тоа, 10 години не мафтаат со глупи препораки и ветувања дека некогаш ќе станеме дел од тоа по*рано ЕУ семејство и ради тоа сме во ситуација да носиме глупи ЕУ закони и да водиме еден дебилен спор со дебилна држава за нашето име.
Една добрина што видовме од нив,што да ти кажувам.
Се извинувам за оф-топикот.


Edited by I.M. - 14-Jun-2014 at 14:02
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #4328 Posted: 14-Jun-2014 at 14:06
Originally posted by bob39


Твојов коментар е за жалење. Не само што нема врска со темата туку и трескање на глупости без никаков смисол за почит кон земја која е светлосни години пред нас како во менталитет така и во било која друга смисла на развој е смешно. Размисли пред да пишуваш за земја која на Македонија и дала безброј грантови, чија амбасада е најактивна токму во поддршка на човековите права и развојот на нашата земја. А што се однесува до моето мислење само погледни околу тебе па ако мислиш дека зданијата од гипс и квази архитектурата што го претвори мојот град во мизерија на векот, се добри тогаш намам со тебе што да општам.
Не. Не се добри тие зданија, кич се и јас сум огромен противник на проектот Скопје 2014. Но мене ми пречи некој со потценување да зборува кон мојата земја и мојот народ, како што е на пример, терминот "лелесила". Па да не беа тие "лелесили" како Македонија, Србија, Црна Гора, БиХ, Хрватска, Бугарија кои отсекогаш беа први на ударот на источните освојувачи и претставуваа одбранбена бариера и тампон зона за Западна Европа, денес половина Европа ќе се поклонуваше на полумесечината и сигурно немаше да биде технички развиена како сега.

И затоа балканските народи секогаш беа подјармени, беа поробени од освојувачите, овозможувајќи ѝ за тоа време на Холандија да избега светлосни години, која како некогашна поморска велесила ги пљачкаше колониите Индонезија, Јужна Африка, јужна Индија, Суринам, источниот дел од Бразил, Њу Амстердам (сегашниот град Њујорк).
Така Холандија енормно се збогати, а со јаката економија изгради силна инфраструктура, успеа да исуши дел од морето, вложи во науката и културата, во уметноста, во техниката (Филипс), вложи во социјалата итн.

И зошто мојот коментар е за жалење? Реков ли нешто што не е точно?

Ти препорачувам да го погледнеш филмот Submission на холандскиот режисер Тео ван Гог.


Edited by phenomenon - 14-Jun-2014 at 14:14
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #4329 Posted: 14-Jun-2014 at 14:28
I.M. заборави да споменеш дека во Холандија е легализирана марихуаната и еутаназијата за лица постари од 12 години.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Roops View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Roops Quote  Post ReplyReply #4330 Posted: 14-Jun-2014 at 14:50
Originally posted by bob39


Твојов коментар е за жалење. Не само што нема врска со темата туку и трескање на глупости без никаков смисол за почит кон земја која е светлосни години пред нас како во менталитет така и во било која друга смисла на развој е смешно. Размисли пред да пишуваш за земја која на Македонија и дала безброј грантови, чија амбасада е најактивна токму во поддршка на човековите права и развојот на нашата земја. А што се однесува до моето мислење само погледни околу тебе па ако мислиш дека зданијата од гипс и квази архитектурата што го претвори мојот град во мизерија на векот, се добри тогаш намам со тебе што да општам.Па и ние да имавме поробено црнци да ни градат вили,пруги,патишта,на жнеат место нас,да ораат....знаеш кај ќе бевме сега ? Или ајде кога веќе се тера оф топик истата таа европа да не не поделела нас,ние ќе бевме поим на балканот. А сега не тапкаат по рамо такви ко тие од твојот амстердам со пластични фаци и селски руменила.
Сум кажал и јас и мене ми сметаат споменици,фонтани глупости ама некој полународи што незнаат ни што се ко босанцине,или пластичнине на запад да не прават од г. подолу нема да седам така и да видам,ех така ни е,тоа е,сите не дупат. Такво нешто некој ко тебе што излегол од кошулата само може да поддржи.
Back to Top
bob39 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #4331 Posted: 14-Jun-2014 at 14:56
Горд сум на тоа што постои еутаназија во Холандија и дека марихуаната е депеналтизирана, дај боже се да се легализира секаде за светот да куртули од криминалот кој дрогата го ствара. Не е тоа темата овде. Кога не би ме болело што му се случува на Скопје и на мојот народ тогаш не би пишувал овде. Се работи за тоа дека треба де се учиме од земјите коу се пред нас, а секако од социјалдемократските земји како Холандија и скандинавските земји. Ти си мој сонародник и јас со тебе го делам мислењето за Скопје и Македонија затоа што само нас тоа не засега. Ајде биди малку објективен па можевме многу повеќе од ова, многу повеќе како во архитектурата така и во сите области.
Скопје 2014= Општествена лоботомија
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13825
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4332 Posted: 14-Jun-2014 at 15:05
Скопје навистина можеше да стане нешто посебно, но си ја упропастивме можноста од причина што толку нè бива. Архитектурата од социјалистичка Македонија е светлосни години понапред од она што сега го гради државата. Од пуста желба да направиме (изградиме) нешто различно, нешто посебно, забегавме во најтежок кич и станавме предмет на потсмев низ светот. Архитектите што учествуваат во сегашното обезличување на Скопје еден ден треба да се судат, заедно со оние од власта и идеолозите на Скопје 2014. И да добијат доживотна забрана да се занимаваат со таа дејност.

Ќе повторам, можевме да изградиме еден мал скопски Менхетен, или некој добар современ деловно-административен кварт во кој ќе беа сместени сите поважни државни установи, а наместо тоа добивме гипсени фасади и огради од стиропор.
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Online
Posts: 1928
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #4333 Posted: 14-Jun-2014 at 15:16
za zalenje e toa sto kontraargument na nasive koga ke se spomne uzasot od gips karton kvazi barok e sekogas deka evropa ne cinela i zamislete sakala i nas da ne unisti. da im razjasnam na site zaslepeni nacionalisti deka holandija e vekovi pred nas vo odnos na arhitekturata (da ne zboruvam za drugite raboti za da ne odime off topik)

Edited by xnx - 14-Jun-2014 at 15:17
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #4334 Posted: 14-Jun-2014 at 15:21
јас Холандија(пред све амбасадата) престанав да ја ценам како порано одкога фактички ги подржа насилниците на калето.

не ми требаат никакви грантови ако подбуцнуваат меѓунационални инциденти во земјава.

А грантовите не се секогаш грантови,некогаш знаат да бидат и трошоци за нашата држава.

Ќе дадам еден пример:имаше донација за ПП бригадите во РМ, ни јавија и на тој ден ние пуштивме лада Нива која ни троши 17 литри до скопскиот аеродром.Потрошивме околу 50 евра за бензин.а добивме грант-една железна кофа употребувана најмалку 20 години и црвената боја и беше скоро попадната.Буквално ништо повеќе.Срамота невидена

Е фала за вакви грантови
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #4335 Posted: 14-Jun-2014 at 15:41
Еве јас ќе се осмелам да кажам дека амбасадите се шпиунски дувла кои се тука за да копаат, роварат, и да ја уништуваат државата, од секој можен аспект, ова на Боб со помош донации е прикаска за мали деца, кога ќе порасне може ќе разбере...
Најактивни амбасади кај нас се: Американскта, Англиска, Германска и Холандска.

Тие својата енергија ја усмеруваат во насока да помагаат неолиберални гомна да останат на власт или да дојдат уште понеолиберални гомна во држава во која веќе постојат феудалистички правила, и после доаѓаат со инвестициите и ни се курчат...

Холандија? Нас не гледа само како можност за нивна колонија, евтина работна сила, неискористени рудни богатства и ништо повеќе...

Да не зборам дека човекот кој ги тепаше децата на Кале, Артан Груби, е вработен во Холандската амбасада, и освои 30% од гласовите за градоначалник на Скопје. Такви тие поддржуваат, да ти рушат ред и мир во државата, да не можеш да живееш во спокој, да се развиваш интелектуално и економски...

Донации, грантови, човекови права, трици и кучини...
Од чаламот си патиме!
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #4336 Posted: 14-Jun-2014 at 16:04


開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Roops View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Roops Quote  Post ReplyReply #4337 Posted: 14-Jun-2014 at 16:04
Originally posted by Џоле

Скопје навистина можеше да стане нешто посебно, но си ја упропастивме можноста од причина што толку нè бива. Архитектурата од социјалистичка Македонија е светлосни години понапред од она што сега го гради државата.
Ќе повторам, можевме да изградиме еден мал скопски Менхетен, или некој добар современ деловно-административен кварт во кој ќе беа сместени сите поважни државни установи, а наместо тоа добивме гипсени фасади и огради од стиропор.

Ама не гледаат така на тоа туристиве,тоест јас не сум видел да го сликаат градски ѕид на пример

Мини Менхетен и сега може да се изгради бе брат,само КАДЕ е прашањето ? Озбилно,еве на саем демек ќе ја градеа ЕРА сити,ама ништо не испадна од тоа,а тоа ќе беше така помодерен дел од градов.
На Скопје очајно му фали,баш такво нешто тематски изграден дел од градов,еве мини Менхетен нека биде,комбинација на висококатници,хотели,казина трговски......е таков Скопје сакам да видам.
Дај некој нека им даде идеја на владава Скопје 2020 модерно и современо.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #4338 Posted: 14-Jun-2014 at 16:10
Саем е како роден за такво нешто
Само се надевам дека нема да им текне на паркингот кај Холидеј Ин да опнат тие висококатницте што ги планираа.Незнам само зошто толку се палите на висококатниции кои според мене се глупост од висок степен директно увезен од Америка. Ако висококатницте беа нешто издржано и паметно ќе се градеа и во Германија. Но ги има само во Франкфурт и толку.
Back to Top
bob39 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #4339 Posted: 14-Jun-2014 at 18:17
Originally posted by Bojan10

Еве јас ќе се осмелам да кажам дека амбасадите се шпиунски дувла кои се тука за да копаат, роварат, и да ја уништуваат државата, од секој можен аспект, ова на Боб со помош донации е прикаска за мали деца, кога ќе порасне може ќе разбере...
Најактивни амбасади кај нас се: Американскта, Англиска, Германска и Холандска.

Тие својата енергија ја усмеруваат во насока да помагаат неолиберални гомна да останат на власт или да дојдат уште понеолиберални гомна во држава во која веќе постојат феудалистички правила, и после доаѓаат со инвестициите и ни се курчат...

Холандија? Нас не гледа само како можност за нивна колонија, евтина работна сила, неискористени рудни богатства и ништо повеќе...

Да не зборам дека човекот кој ги тепаше децата на Кале, Артан Груби, е вработен во Холандската амбасада, и освои 30% од гласовите за градоначалник на Скопје. Такви тие поддржуваат, да ти рушат ред и мир во државата, да не можеш да живееш во спокој, да се развиваш интелектуално и економски...

Донации, грантови, човекови права, трици и кучини...


Не знам по која логика ги гледате работите ама тоа е ваша работа. И не знам за кои неолиберални гомна зборуваш кога квази-конзерви се на власт беќе осум и пол години!? Јас би сакал да ја видам Македонија и Скопје либерални од провинцијализам, шовинизам и квази-патриотизам би сакал да ги видам слободни и модерни. Ослободени од мизеријата која сега владее како на градско така и на национално ниво.
Скопје 2014= Општествена лоботомија
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #4340 Posted: 14-Jun-2014 at 19:45
За овде боб си во право,но Европа несакам ни да ја чујам како слободна,либерална и што све не.Таа Европа почива на темелите на слободното изразување и различноста во културите,и како таква нас ни ја спорат таа фундаментална работа.

Па Канада отворила некаква си амбасада или нешто слично за тие што сакаат да се искажат како марсовци,а ние не смееме ни да писниме.

Тоа тие е како во болница да ти речат забрането е давање на лекарства и лечење.негирање на основата на своето постоење
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 215216217218219 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.