build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 227228229230231 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #4561 Posted: 08-Sep-2014 at 23:55
Originally posted by maks

Zabegan, правиш класични спинови. Мислиш дека ако се задржиш на најочигледното(процедурата) дека се останато паѓа во вода. Епа пријателе, реакциите на овие ,,лаици, а веројатно и колеги инжинери го кажува спротивното.
А сега, се враќаме назад...Smile
се нафатив веќе на орото, па нема да ја напуштам дискусијата, за жал
ти ми збориш за спинови, ама кога ти укажувам на очигледно голем проблем пред кој не треба да се замижува, ти ми збориш за антички стилови кои воопшто не биле тема на дискусија на прво место... навистина е неодговорно да размислуваш за тоа во која боја ќе си го офарбаш ѕидот по дома, ако куќата има огромни статички проблеми...
и не само тоа, околу овие објекти има и милион други аргументи, преку кои се прескокнува за да се дискутира за историја на стилови...
еве ти се фалиш дека си инжињер, па треба како таков, да имаш разбирање за тоа дека не се става било каква фасада на било каков објект, дека за на објект кој бил предвиден за лесна стаклена конструкција, да му се примени фасада која има сосема друга шема и баланс на форми и материјали, проектот за фасада треба да претрпе огромни крпеници и лоши импровизации, за да се дојде до решение кое личи како да е исмејување на класицизмот, а не негов припадник... и сето тоа затоа што некој прво ја осмислил својата лична визија за фасадата, па после му текнало за каков објект се работи и какви проблеми треба да се надминат... и добро е ако воопшто му текнало

згора на тоа, дури и сите тие муабети за античка архитектура, или ти се тотално погрешни, или се погрешно разбрани и испревртени во друг контекст
по 100 пат, ти кажувам дека македонската ренесанса, левантниот барок и останатите стилови и примери со кои се расфрлаш, освен тоа што користат исти термини, не се воопшто поврзани со класицизмот, барокот или било кој стил, покренати во Западно-есвропските земји, како Италија и Франција... патем тоа е класицизмот кој го тера Ск2014, а не оној од реалната историја што ја имаме и за која збориш ти
каде ти се тие примери на византиска, средновековна и сакрална архитектура во објектите на Ск2014? КАДЕ? ги нема ни во елементи, а не па во концептот на објектите, ако воопшто постои концепт... се што гледам јас е промашен обид за копирање на нешто веќе видено, и тоа без основно разбирање на истото... зошто? затоа што некој решил да види што има во странство, па решил дека и ние имаме ексклузивно право за истото и дека е огромно зло што на никој тука не му паднало на памет тоа
реално гледано, дури и да си во право, која е логиката во тоа наместо да ги испочитуваш своите корени на класицизмот, да ги почитуваш нивните наследници, кои биле ископирани, преинтерпретирани и на некој начин злоупотребени, од некој друг? нели е пологично современата македонска архитектура да биде базирана на средновековна македонска црква, или охридската куќа, наместо од објекти како музејот на Лондон, Лувр или Версај?
всушност, фала ти, ми ја докажа поентата, токму за ова збориме кога ќе кажеме дека денес во Скопје се гради архитектура која воопшто не е карактеристична за нас...

само кај нас се наоѓаат паметни аналитичари и очигледни археолошки експерти кои тврдат дека од нивната земја започнува големата експлозија и имаат тотална дрскост да е противат на целиот стручен свет на планетава... што ќе биде следно, ако не дај боже го најдат саркофагот на Александар во друга земја, ќе ги убедуваме сите дека го украле од кај нас, затоа што саркофази има во локалитетите во Македонија? ... поради таквото понашање, никој не не разбира сериозно, и поради истото, престанав да те разбирам сериозно и тебе после првите два поста од дискусијава
затоа и викам дека ликови како Вангел и Чаушевски очигледно добро ја распродале својата дрога, затоа што само тие луѓе се оние кои досега ги имам сретнао да имаат некаков вид на стручно образование, а да зборат такви глупости

и жити све не ми ги ставај во аргументација како јавно мислење, неколку форумски тролови тука, кои од своите бедни 20тина поста, 19 им се лични конфликти со членови кои всушност допринесуваат за форумов (не вклучувајќи ме мене)...



Edited by zabegan - 09-Sep-2014 at 01:11
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #4562 Posted: 09-Sep-2014 at 01:31
Originally posted by AndronikDuka

Originally posted by zabegan

не ми беше поентата само широкиот избор на решенија
и да победеше некој концепт како Ск2014, поентата е дека на јавноста ќе и беше понудено барем и нешто друго и ќе имаше увид во тоа што пропушта, или што е најдобро решение и што добива... овие проект не само јавно што се претставени, туку и се многу концизно објаснети од проектантите, и многу добор се објаснети нивните маани и доблести од страната на комисијата, како и сите предлози на проектантите и комисијата кои биле донесени во процесот... иако нема да има голема улога во конечната улога, вметнале дури и анкета за увид во јавното мислење
таквите процедури ме тераат да го сфатам еден проект како сериозен и пресметан, дури и да не ми се допаѓа лично
кај нас кој излезе да го објасни Ск2014 и неговите концепти? Вангел, Чаушески (и заборавив како се викаше девојчето што ги направи споменикот на Александар и портата, не е ни битно)??? како прво, ни тие самите не знаат што прават, за да знаат да се изјаснат... и тоа од толку многу проекти, само овие архитекти и уметници ги знаеме како прво, а за изгледот на објектите (и тоа само фасаден, без рендерирање на целосниот проект и пресеци) дознаваме откако ќе почне да се гради објектот, и тоа најчесто ден-два, откако ќе се стави во урбанистички план, преку ноќ, без никој да знае...
еве му на maks, нека се изјасни за процедурата на Ск2014, која наводно сме ја користеле како лабав аргумент... или боље е да филозофираме за тоа дали подобро е класицизам и модернизам, и каде се нивните корени?

Не знам дали сум во право но репликиве кои му ги упатуваш на maks како да се однесуваат на тоа што јас го постирав (а не најдов на претходниве неколку страни со постови некој со корисничко име maks да постира) затоа однапред се извниувам ако сум грешка. Јас го користев името AndronikD на кое му ја заборавив лозинката и затоа сега го користам AndronikDuka. Друго немам и немам потреба да имам.
Со твојов пост во целост се согласувам и го одразува баш она што мислам дека треба да биде издржана аргументација, која често фали кај противниците на СК2014. На пример тие често приговараат на уништувањето на тревниците пред поштата што беа како се друго да е во ред. Проблемот на СК2014 не е козметички и прашање на вкус туку е суштински и системски, и токму затоа бара филозофирање не само за суштината на модерно Скопје туку и за некои основни сфаќања кои очигледно во државава не ги делиме сите, и затоа се случуваат такви катастрофи како СК2014.
Мене лично отсекогаш ме плашеле луѓе кои си знаат се и на кои им останува само некои ситни „практични“ проблеми за премостување. Всушност последнава формулација ме потсетува на токму на луѓето кои го туркаат СК2014.
репликата ми беше упатена кон maks, член со кој „дискутирав“ на друга тема, ама бевме претерано офтопик, па мислев да го префрлам тука, ама не дојде

инаку, добредојде на форумов Cheers
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4563 Posted: 09-Sep-2014 at 12:06
Господине maks, вие сте еден од ретките про-СК2014 со добар речник и сопствено мислење и аргументи, меѓутоа константните лични дисквалификации на вашиот соговорник се еден показател дека сепак и не сте ништо посебен. zabegan ниту еднаш не употреби омаловажувачки епитети кон вас, додека вие константно употребувате таков речник.

Ако сакате некој да ве сфати како достоен соговорник со издржани аргументи, ве молам поткрепете го вашето излагање со реални аргументи, а не со „индоктринираноста на архитектите на форумов“, кога ни 5% од активните членови не ни стапнале во архитектонски факултет, а не пак да учеле таму.

Благодарам, и би сакал за доброто на форумот да ја продолжите вашата дискусија, за да научиме сите ние нешто ново.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Tony Martin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Aug-2012
Location: EU
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Tony Martin Quote  Post ReplyReply #4564 Posted: 09-Sep-2014 at 12:59
Originally posted by гитардемон

Господине maks, вие сте еден од ретките про-СК2014 со добар речник и сопствено мислење и аргументи, меѓутоа константните лични дисквалификации на вашиот соговорник се еден показател дека сепак и не сте ништо посебен. zabegan ниту еднаш не употреби омаловажувачки епитети кон вас, додека вие константно употребувате таков речник.

Ако сакате некој да ве сфати како достоен соговорник со издржани аргументи, ве молам поткрепете го вашето излагање со реални аргументи, а не со „индоктринираноста на архитектите на форумов“, кога ни 5% од активните членови не ни стапнале во архитектонски факултет, а не пак да учеле таму.

Благодарам, и би сакал за доброто на форумот да ја продолжите вашата дискусија, за да научиме сите ние нешто ново.


Ne sum bas vo tek, no koga veke drzis lekcii bidi barem ti cist!

Originally posted by гитардемон

Па мамицу ваша, на каков објект ќе му ебите мајката...


Primer za kvalitetno diskutiranje?


Edited by Tony Martin - 09-Sep-2014 at 13:18
We shape our buildings; thereafter they shape us.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #4565 Posted: 09-Sep-2014 at 13:54
Начинот на дискусија на форумот е одраз на социјалните состојби на нашето општество и неверојатно нискиот степен на демократија не на власта или опозицијата туку на секој поединец. Како иначе да ја протолкувам неспремноста за нормална дискусија, без притоа да летат навреди. Или како да се протолкуват ставовите кои најчесто личат како некое соопштение од некој партиски штаб. Буквално не е можно СЕ да се критикува и да е лошо или обратно. Се радувам навистина кога на форумот ќе се појави ЛИК кој остава впечаток на личност со свој став, без разлика дали тој став ми се допаѓал или не.

За @zabegan можам да кажам дека во моите почетоци на форумот екстремно ме нервираше неговиот филозофски и неконкретен стил и начин на изразување, кој некако многу личи на став на некој политичар кој многу зборува а ништо не кажува. Со времето се навикнав на тоа и почнав да ги ценам позитивните страни на Забеган а тоа е дека никогаш не вреѓа, неговите ставови се поприлично ослободени од политика и се лично негови, прифаќа критика и ако ништо друго барем се обидува да дискутира. Огромна замерка за Забеган од моја страна е и покрај тоа што е долго време член и колку што знам живее во Македонија, многу ретко не части со фотографии

За @maks од онаа кратко што имам прочитано од него можам да кажам дека со задовоство ги читам неговите постови во кои можам да прочитам и работи што не ги знам. Она што многу ми пречи и покрај високто ниво и стил со кој ги пишува постовите неретко неговите постови почнуват со дискриминирачка содржина упатена кон соговорникот или соговорниците, да не барам сега ќе издвојам еден пример „Можете да лаете колку сакате пријатели„. Незнам дали е до мене и мојата преосетливост кон вакви содржино , сепак мислам дека ваквиот вовед секогаш побудува револт и скоро невозможно е после ова да следи нормална реплика.
Сепак со оглед на тоа дека се работи за нов член до некаде може да се разбере и неговиот револт кон некој членови кои пред се се провокатори и тролови отколку луѓе спремни за дискусија. Затоа мој апел воопшто кон новите членови е пред да навлезат во дискусии со одредени членови прво да се обидат да направат некаква претстава за она што се крие зад профилот.




Edited by kultuzin - 09-Sep-2014 at 13:59
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4566 Posted: 09-Sep-2014 at 14:21
Originally posted by Tony Martin




Originally posted by гитардемон

Господине maks, вие сте еден од ретките про-СК2014 со добар речник и сопствено мислење и аргументи, меѓутоа константните лични дисквалификации на вашиот соговорник се еден показател дека сепак и не сте ништо посебен. zabegan ниту еднаш не употреби омаловажувачки епитети кон вас, додека вие константно употребувате таков речник.

Ако сакате некој да ве сфати како достоен соговорник со издржани аргументи, ве молам поткрепете го вашето излагање со реални аргументи, а не со „индоктринираноста на архитектите на форумов“, кога ни 5% од активните членови не ни стапнале во архитектонски факултет, а не пак да учеле таму.

Благодарам, и би сакал за доброто на форумот да ја продолжите вашата дискусија, за да научиме сите ние нешто ново.
Ne sum bas vo tek, no koga veke drzis lekcii bidi barem ti cist!
Originally posted by гитардемон

Па мамицу ваша, на каков објект ќе му ебите мајката...
Primer za kvalitetno diskutiranje?



Пријателе, не гледам лично да се конфронтирам со некого со тој пост. Такви искази не се нешто со кое се гордеам, ама се тоа што го чувствувам. Е сега ако би ти рекол: „ти не си ништо поарен“, бла бла, е тоа е веќе лична дискредитација.

Мета на дискусиите треба да биде проектот и, ете, нашите емоции во врска со него, а не соговорникот (кој по правило секогаш е понеписмен од нас).

Патем, гледам дека си доста во тек.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Tony Martin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Aug-2012
Location: EU
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Tony Martin Quote  Post ReplyReply #4567 Posted: 09-Sep-2014 at 14:52
Originally posted by гитардемон

Пријателе, не гледам лично да се конфронтирам со некого со тој пост. Такви искази не се нешто со кое се гордеам, ама се тоа што го чувствувам. Е сега ако би ти рекол: „ти не си ништо поарен“, бла бла, е тоа е веќе лична дискредитација.

Мета на дискусиите треба да биде проектот и, ете, нашите емоции во врска со него, а не соговорникот (кој по правило секогаш е понеписмен од нас).

Патем, гледам дека си доста во тек.


Јас навистина не сум во тек со дискусиите. Одамна кренав раце од барањето незлонамерни дискутанти на форумот или поддржувањето на неправедно нападнатиот дискутант. Ги пратам проектите и ме интересира напредокот, поради што редовно го посетувам форумот, но немам време за малограѓанството на некои членови и навистина веќе не ме ни интересираат таквите личности, за да влегувам во конфликт, затоа што веќе однапред ми се познати реакциите од таквите мозоци... Не навредувам никого одреден, можеби ова не се ни однесува на тие со кои сум бил во конфликт, туку на некои кои сум ги изигнорирал, на пример... Јас само морав да ја објаснам мојата отсутност како дискутант.


Edited by Tony Martin - 09-Sep-2014 at 15:32
We shape our buildings; thereafter they shape us.
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #4568 Posted: 09-Sep-2014 at 17:01
Zabegan, постојано и дрско тврдиш дека сме мал временски вакуум простор врз кој не влијаела никаква културна траекторија, од исток кон запад од север кон југ и обратно.
Повторуваш постојано како не сум правел разлика помеѓу античката архитектура и стиловите кои подоцна се развиваат низ Европа.(иако за жал ,овде можам само да претпоставам дека, пред се мислиш на разликата од конструктивен аспект - масивна конструкција и форми кои произлегуваат од таму и арм.бетонска конструкција и формите кои ги добиваме со таков вид градба).
Заклучуваш дека сум прејудицирал некакво рајско потекло на овој дел од Европа, особено Македонија(небаре ти го спомнав Александар Велики кој по некоја инерција ти го вклопуваш во разговорот). Единствено и единствено оти сакаш да пропагираш дека Македонија е ,,безлична земја,,та (соц.)Модернизмот ни е најдобрата работа што ни се случила.
Овде во ниту еден момент не разговарам за процедурите и начинот на кој еден објект е концепиран. Зошто?
Затоа што имаме поголем и суштински проблем, тоа е идеолошкиот раздор( во контекст на светогледот на луѓето) во ова наше национално ткиво. Во наједноставна форма кажано, дилемата меѓу Експресивноста(за која говорев преку конкретни историски факти и примери а која сега ја гледаме )  или сувопарниот и честопати апстрактен Модернизам (кој имавме несреќа да го живееме сиве овие децении во форма која ни беше сервирана од нашите архитекти).
И се додека седиш удобно сместен во твојата фотеља и оставаш ,,тој другиот,, да ја заврши твојата работа(како архитект), се до тогаш ќе ја имаме оваа референта точка.СК2014.
Спремен сум да ги расчлениме сите мои постови поврзани со оваа тема, за да видам каде тоа тие фамозни ,,дворски архитекти,, ми дале тешки дроги поради кои јас тука ,,бладам за просторот,,.(ЕВЕ ВИ КОНКРЕТНА НАВРЕДА НА КОЈА КУЛТУРНО ЌЕ ОДМОЛЧАМ).


Edited by maks - 09-Sep-2014 at 17:16
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #4569 Posted: 09-Sep-2014 at 17:08
....згора на тоа, дури и сите тие муабети за античка архитектура, или ти се тотално погрешни, или се погрешно разбрани и испревртени во друг контекст
по 100 пат, ти кажувам дека македонската ренесанса, левантниот барок и останатите стилови и примери со кои се расфрлаш, освен тоа што користат исти термини, не се воопшто поврзани со класицизмот, барокот или било кој стил, покренати во Западно-есвропските земји, како Италија и Франција...


Zabegan, живо сум заинтересиран да ги слушнам твоите точни факти, за античката архитектура, "македонската ренесанса", левантниот барок и останатите стилови и примери "со кои се расфрлам".
Shoot!Smile
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #4570 Posted: 09-Sep-2014 at 17:25
Originally posted by maks

Zabegan, постојано и дрско тврдиш дека сме мал временски вакуум простор врз кој не влијаела никаква културна траекторија, од исток кон запад од север кон југ и обратно.
Повторуваш постојано како не сум правел разлика помеѓу античката архитектура и стиловите кои подоцна се развиваат низ Европа.(иако за жал ,овде можам само да претпоставам дека, пред се мислиш на разликата од конструктивен аспект). Заклучуваш дека сум прејудицирал некакво рајско потекло на овој дел од Европа, особено Македонија(небаре ти го спомнав Александар Велики кој по некоја инерција ти го вклопуваш во разговорот). Единствено и единствено оти сакаш да пропагираш дека Македонија е ,,безлична земја,,та (соц.)Модернизмот ни е најдобрата работа што ни се случила.
Овде во ниту еден момент не разговарам за процедурите и начинот на кој еден објект е концепиран. Зошто?
Затоа што имаме поголем и суштински проблем, тоа е идеолошкиот раздор( во контекст на светогледот на луѓето) во ова наше национално ткиво. Во наједноставна форма кажано дилемата меѓу Експресивноста(за која говорев преку конкретни историски факти и примери) или сувопарниот и честопати апстрактен Модернизам (кој имавме несреќа да го живееме сиве овие децении во форма која ни беше сервирана од нашите архитекти).
И се додека седиш удобно сместен во твојата фотеља и оставаш ,,тој другиот,, да ја заврши твојата работа(како архитект), се до тогаш ќе ја имаме оваа референта точка.СК2014.
Спремен сум да ги расчлениме сите мои постови поврзани со оваа тема, за да видам каде тоа тие фамозни ,,дворски архитекти,, ми дале тешки дроги поради кои јас тука ,,бладам за просторот,,.(ЕВЕ ВИ КОНКРЕТНА НАВРЕДА НА КОЈА КУЛТУРНО ЌЕ ОДМОЛЧАМ).
не тврдам дека сме вакум на движења, туку дека едноставно не можеш паралелно да ги согледаш во ист кош класицистичките движења во цел свет... постои дистинкција помеѓу стиловите и движењата во светов, дури и да превземале едни од други елементи... една Македонска црква, е комплетно различна од катедралата на Свети Павле во Лондон, иако можеби тие ќе имаат иста купола, ист тимпанон или сличност во други елементи... ти не ја правиш оваа разлика очигледно

а дури и да си во право за стиловите низ светов, има причина зошто те прашав да ми најдеш каде има елементи на уметноста и архитектурата за која зборуваш во своите коментари, во објектите на Ск2014, и истата причина ја објаснив... поконкретно од тоа нема
базирано на тоа што ги нема тие елементи и стилови во овие објекти, можам ексклузивно да тврдам дека Ск2014 не е олицетворение на некаква културна поправка и возобновување на македонските корени, туку пуста желба во главниот град да има Версаи и Луври, што не се олицетворение на македонската култура во никој случај, па дури и да ти имаа такви лабави корени кај нас
Не пропагирам дека македонија е безлична земја, туку дека ова што се прави во моментов врска нема со нејзиниот лик, кој е составен и изграден со многу повеќе отколку едноставна фреска во црква или кровна конструкција на една куќа...

и исто така има причина зошто тука го форсираме процесот и техничката изведба на Ск2014 како аргумент, а тоа е дека нема апсолутно никаква логика во име на некаква културна акција и визија, да се уништат буквално сите други вредности кои постоијат во урбанизмот и архитектурата, затоа што тие вредности ни го одредуваат квалитетот на животот, а не само тоа дали некоја фасада ни се допаѓа или не... затоа и не треба да се игнорираат

се друго ми е објаснето во последниот пост, појасно и поконкретно нешто од тоа нема


Edited by zabegan - 10-Sep-2014 at 00:33
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #4571 Posted: 09-Sep-2014 at 17:58
Originally posted by kultuzin

Огромна замерка за Забеган од моја страна е и покрај тоа што е долго време член и колку што знам живее во Македонија, многу ретко не части со фотографии




се трудам Big%20smile
проблемот е што има огромна процедура додека да качиш слики на форумов.. а друг проблем е што за да придонесеш за форумов како што треба, треба да направиш по некоја добра тура репортажа во еден објект, како што тоа го прави кловер на пример
а мене фотките најчесто ми се сликани набрзина, без фокус и на мобилен, а често кога ќе се вратам дома, заборавам дека ми висат во телефон
засега, спремам една интересна тема со фотографии за историјата на градов која мислам дека и тебе ќе ти се допадне Naughty
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #4572 Posted: 10-Sep-2014 at 01:43
maks, ако сме биле отворени за разни влијанија и стилови, и истите имаат земено место во нашата архитектура и уметност, односно се прифатени и вклопени, зошто тогаш и кон модерните струења не гледаш како кон уште едно хронолошки последователно влијание/тренд, наместо како кон нешто вештачко и неприродно за нас тука, дотолку повеќе што добар дел од овие „омразени“ објекти содржат елементи од традиционалната архитектура и уметност. Ta и Корбизје се има инспирирано од македонските куќи.

Земјотресот уништи доста објекти, ама и без него градот ќе добиваше се повеќе и повеќе модерен изглед и никогаш немаше да биде налик Виена или Париз.
Современите трендови навлегуваат уште во раните 30ти, па и самите архитекти тогашни почнуваат да ги следат и да ги напуштаат полека полека академските стилови. Примери за тоа има еден куп: Народна Банка, Собранието, Градска болница, Метропол и редица други објекти, ти сигурно си многу повеќе запознат со нив. Значи ова е пред војната, нема тука индоктринирани комунистички архитекти.
А повоени, а предземјотресни, модерни објекти секако имаме многу повеќе, а не сум сигурен колку нивниот изглед се базира на некаква комунистичка индоктринација, а колку на можностите и условите во тој ран повоен период.
Брутализмот е само една фаза од развојот во градот. И поарно брутализам кој е далеку поинтересен и побогат, отколку едноставниот рационализам од 50тите.

Околу тоа зошто не бил до крај изведен проектот... мислам дека секој што живее тука и го познава менталниот склоп на луѓето може да собере 2 со 2, но еве и извадок од едно старо интервју со Живко Поповски како објаснување:

Скопје денеска не изгледа онака како што било замислено во 1964 година. Како и кога се напушти концептот?

- По некое време од изградбата, кај нас како да се јави недоверба кон се што доаѓа од Запад. Почнавме да правиме компромиси и да размислуваме како и ние знаеме нешто, а не само другите. Така почна да се урива идејата. Наместо нашите експерти заедно да ја надградат со странците, како едвај да чекаа да се дистанцираат од неа. Кога ние ги преземавме акциите, кога се доби локално ниво, поради неспособноста да ја прочитаме големата идеја, решивме дека не ја сакаме. Сакавме да си останеме какви што сме. Во доцните шеесетти години почнаа да се прават многу компромиси. Она што требаше да биде исчистено околу градскиот ѕид, остана, од божем економски причини. Имаше протекции, ако некаде живееше важна личност, неговата куќа не се уриваше. Зошто остана, на пример, зградата каде што денеска е седиштето на ВМРО-ДПМНЕ? Зошто се уште не е пробиен булеварот Свети Климент Охридски преку Вардар до Калето? Имаше пари. Не се направи поради неколку потрчковци на власта што живееја на трасата и велеа, не сега, утре, па каде ќе одиме ние, во центар сме, не не рушете... Не направивме град што денес ќе беше светски лидер во она што значи урбанизам, нов град со нови односи внатре, без посебни населби за етничките заедници. Наместо тоа, ние решивме да ја градиме Топаана. Од меѓународната заедница не можеа да веруваат дека мора да се прави енклава за Ромите! Така настана Шутка. Театарот на малцинствата требаше да се гради во населбата Јане Сандански. Од политички причини се изгради кај Бит-пазар.

Целото интервју тука http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2517&stID=37151&pdate=20040727


Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #4573 Posted: 10-Sep-2014 at 13:46
Zabegan,  јас поставувам прашања ти си коментираш онака како што ти одговара. Погоре во коментарите, велиш дека извртувам и толкувам погрешно историски факти..Јас те замолив да ги соопштиш на овој форум, твоите факти и податоци на истата тема, но ти не сакаш ни да ги регистрираш.
Губам време и енергија за да пренесам информација, за  луѓето кои многу малку се запознаени со минатото и историјата на архитектурата и уметноста во Македонија, да дојдат до некое ниво кое ќе им биде приемчиво да ги следат овие дискусии. Ти тврдоглаво не реагираш. Како да ти нафрлам паушални коментари а не факти и податоци.
и Да! Можеше поинаку и подобро и според процедура. Но 20 години од независноста до денес, не успеа да се протне ниту една добра идеја. Архитектите беа некаде помеѓу кич белвередиња и француски поткровја со 3 ката во нив(на пр. имавме таков пример од спротивната страна на Факултетот ,верувам си го забележал) или беа немоќни да одговорат на современ модерен јазик соочени со старите матрици на размислување..Единствено наследство од доцните 90ти, останува класицистичкото дело на арх. Грчев, Коробар и сораб. - ДУПот за Мал Ринг кој влече корени од Европските градови со историски јадра.(така ќе ти го објаснат и самите автори нивното дело. )

Конечно, доколку не одговориш на моите постови, сметам дека со тебе разговорот е невозможно да се води. И повторно ќе те потсетам, понуди свои идеи и ставови.Тоа што поедноставуваш еден куп податоци, ги ставаш во вреќа ги кршиш како стаклени чаши и ги истураш на маса, не не' води поблиску до одговор за предизвиците со кои се соочува урбаниот простор на Скопје денес.

Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #4574 Posted: 10-Sep-2014 at 13:53
Г-динот Поповски, ми беше еден од омилените професори. Заради неговата луцидност и искрен јазик, беше еден од моите драги луѓе на Факултетот.
Инаку Живко Поповски, беше човек кој негуваше и љубов кон старото. Во една прилика пред 15тина години имав можност да разговарам со него на тема за која имаше пишувано во весникот ,,Неимар,,.
Беше насловена , создавање на мали плоштади и пиецети на Водно,,значи прилично експресионистички пристап имаше овој човек, кој патем и ми подели неколку комплименти дека со начинот на размислување(кој во основа го читате и денес) сум на вистинскиот пат како архитект. Значи модернист со око за фините уметности.Smile
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #4575 Posted: 10-Sep-2014 at 14:09
Сепак ќе морам да го уфрлам овој вовед на страницава.
За да се зборува на тема ,,индоктринација,, во образовниот процес на било која образовна институција, вклучувајќи го и Арх. Факултет, би требале во старт да се согласиме дека комунистичкиот систем со сите предности имал и огромни недостатоци. Тие во најголем дел се рефлектираат во образовниот процес во кој со години, креативноста се стимулираше преку полтронство односно ,,допадливост,, на менторот кон создаденото дело, а тој во случајов беше ,,београдки џак,,или човек кој доследно ги следи зададените правци на партијата: Модернизам во апстрактен облик- како рефлексија на комунистичката интелегенција, а како пандан на капиталистичкиот модел(на буржоаска интелегенција) во тоа време. Тоа во нашата република резултираше со апстрактни бруталистички модели, комплетно одделени од реалноста и околниот простор(Поштата, Студентскиот дом Гоце Делчев и сл). Максимата да се создаде жижна точка(hot spot) од која потоа ќе се развива новиот град,(пр.просторниот план на Кензо Танге на кој сите толку штедро се повикуваат) доживeа комплетен дебакл. Сето ова не беше ниту чепнато како феномен на урбаниот простор на Факултетот за Архитектура. Како блед обид за некакво ,,помирување,, со нашите европски тенденции, единствено можеше да се искуси на предметот урбанизам на кој патем професорот (меѓу фелата ) важи за ,,амерички џак,,. Сето ова, кое постоеше како тенденција за регресирање(градење згради со класицистички елементи, надвратници рамки околу прозорците, надвишувања во форма на сима, мансардни поткровја налик оние во Париз, баџи..)  не беше адресирано од страна на оваа образовна институција со децении.
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #4576 Posted: 10-Sep-2014 at 14:09
Намерно  елаборирав поопширно за да не се закачат било какви коментари, но ете и тоа е реалноста од која не се бега. Да расчистиме нешто, ниту јас се обидувам да имплицирам нешто ниту да те убедам тебе или било кого.
Просторните дискурси во градот ги следам од средно школо, ставот за менување на ликот на градот, во согласност со светогледот на луѓето е мојот став веќе 20 години(ваквите идеи концепти и размислувања ќе ги најдеш во секоја посериозна книга за теорија на просторот). За тоа сум пишувал, стојам цврсто и убеден сум дека е вистинскиот правец.
Затоа те молам, дај ми еден пример дека планот на Кензо Танге е успешен. Не како објект, ами како дел од поширока урбанистичка целина. Дај ми еден пример во кој ,,тој успешен дел од приказната за ,,новото модерно лице на Скопје,, е испочитувана од неговите жители.(тоа веројатно оти не им се допаѓала уште од почеток). Кажи ми зошто надлежните власти, дозволија повеќе од 3 децении плоштадот и поширокиот центар на градот да зјае како зелена пољана(во која дел од овие форумџии гледаат и некаква неопејана убавина). Истото се однесува и на поширокиот дел од центарот. Зошто во срцето на еден административен центар е ,,дозволено,,(со оглед дека зборуваме за комунистичкиот централизиран систем) да се градат безлични објекти со уште по безлични фасади, како скоро сите згради кои гравитираат околу плоштадот. Таква ,индиферентност, не сум забележал во другите главни градови на поранешната држава. Конечно, ајде да споредиме како изгледал и како е вклопен- третиран во просторот ,,бетонскиот брутализам,, во Македонија, а како во другите екс Ју републики. Погледни неколку одлични примери на пр. во ,барокната, Ријека и сл. Ајде да разговараме за тоа како се развивала модерната архитектура во Западна Европа и САД а како во тогашна Македонија? Дај ми еден пример на успешен модернистички објект по 1992 година,еден!?(јас можеби би го издвоил училиштето НОВА во Скопје,арх Коробар, Грчев).Затоа кога ќе зборуваме за тоа што е ,кул, а што не тие, те молам консултирај малку литература. Ништо не е црно ниту бело, исто како во модата така и во архитектурата, важи правилото дека, ,,сите елементи се во игра секогаш!,,. Останува единствено креативната моќ на архитектот вешто и естетски да ги вплоти во една уметничка симбиоза, која на крај нам како надбљудувачи ќе ни предизвика чувство на восхит или гадење.
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Online
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #4577 Posted: 10-Sep-2014 at 14:29

Kажи ми maks, ти како архитект, која е идејата да го изградиш Македонскиот Народен Театар и да го скриеш од погледот на минувачите откај ГТЦ со тоа што измеѓу Театарот и ГТЦ ќе ставиш некоја скаламерија во Вардар по углед на белградските сплавови?

Истото прашање важи и за другите објекти од левата страна на Вардар, кон кои погледот кон нив е истотака попречуван од овие чергарски галии.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #4578 Posted: 10-Sep-2014 at 15:38
Кога веќе сме кај планот на Коробар-Грчев.



Да, предвидувал доста објекти меѓутоа сите генерално се во рамки на докомплетирање на постоечките градежни линии и верувам во насока на докомплетирање на претходните планови.
Ги нема објектите покрај Вардар. Нема катни гаражи збутани на секој можен празен простор или парк. Нема милион споменици расфрлани наоколу без никаква логика. Нема панорамско тркало, сплавови, врби и сл. глупости.
Единствено што би можел да му замерам на овој план се објектите позади стоковната МОСТ како и околу црквата Св. Димитрија, ради потенцијалното загрозување на видикот кон Кале.



Edited by fichot - 10-Sep-2014 at 18:29
Back to Top
AndronikDuka View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote AndronikDuka Quote  Post ReplyReply #4579 Posted: 10-Sep-2014 at 15:49
Originally posted by zabegan


инаку, добредојде на форумов Cheers


Јас го следам форумов одамна но не сум вклучил активно во искусиите така да Cheers

Што се однесува на репиликите на maks сега ми е веќе појасно па и ќе си дозволам и јас неколку бегли забелешки да дадам.

Сулудо е да се оправдува овој не знам како да го наречам обид во Скопје со критиката на модерната. Критиката на модерната е општо место и е современа (и малку постара) но нејасно ми е зошто кога нашиве предводници се толку современи на некој од нивните тендери не победи нешто налик на ова на пример:
http://www.archdaily.com/473177/gehry-chosen-to-design-berlin-s-tallest-tower/
Се плашам дека сепак тоа е премногу за префинетиот салонски вкус на нашиве господа од „елитата“.
Од малку поозбилна страна она што сакам да потенцирам е дека критиката на модерната има смисла само од позициите на постмодерната (колку и да е тоа дел од модерната) никако од некаков пуст копнеж по „age of innocence“.
Понатаму уште посулудо е да се зема модерната како „чедо“ на комунизмот. Модерната и левицата имаа малку поинаква врска.
Понатаму тврдењето дека влијанието значи истовидност и истоветност е смешно. Византиската култура е повлијаена од античката но далеку е од истоветна, па посебно во однос кон антиката која со христијанството има остар културен дисконтинуитет. Да не го претвараме ова во час по културна и општествена репродукција, тоа се општи работи кога се прави ваков зафат на клутуролошки прашања. Во спротивно излегува дека New Orleans  е најантички град на земјинава топка (колку и бесмислено да делува последнава формулација, сепак е во духот на про-СК2014).
Ќе продолжам во нареден пост...

Back to Top
DejanKLM View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 09-Sep-2014
Location: Austin-Boston
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote DejanKLM Quote  Post ReplyReply #4580 Posted: 10-Sep-2014 at 20:58
Originally posted by AndronikDuka

  но нејасно ми е зошто кога нашиве предводници се толку современи на некој од нивните тендери не победи нешто налик на ова на пример:
http://www.archdaily.com/473177/gehry-chosen-to-design-berlin-s-tallest-tower/


Zosto toj eden objekt ke te kosta kolku celiot SK 2014 proekt
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 227228229230231 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.871 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.