build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 16-Feb-2010 at 12:05
„Скопје 2014“ се шири и кон „Богородица“?
 
Денеска треба да се усвојат измени во урбанистичкиот план со кои просторот кај црквата ќе се збогати со три фонтани со споменици  
 
%20  
Три фонтани со споменици во нив треба да се изградат кај црквата „Свети Богородица“, на просторот меѓу кејот „Димитар Влахов“, улицата Стив Наумов и булеварот Крсте Мисирков во општината Центар. Ова се предвидува со измените на деталниот урбанистички план „Пресвета Богородица“, за кои денеска треба да расправаат општинските советници. Впишани се и маркички за мали комерцијални објекти и за уште еден верски објект.

Во сé уште важечкиот план, усвоен во 2007 година, на оваа локација била предвидена само црква, што значи дека сите нови содржини се нови. Меѓу нив има и објект за државна управа или за локална самоуправа. Зградите во новиот план треба да бидат високи 16 и 29 метри, односно освен приземје да имаат три или седум ката.

Од општината Центар сé уште не откриваат чии споменици ќе се најдат во овие фонтани и дали новиот план значи и ширење на проектот „Скопје 2014“, за кој во изминативе десет дена се одржаа десетина трибини, многу повеќе дебатни емисии и неколку протести и за кој сé погласни се реакциите што го оправдуваат и што го поддржуваат. Не се знае ниту дали новопланираните објекти ќе треба да бидат во архитектонските стилови во кои ќе се градат зградите што се дел од „Скопје 2014“. Но сé повеќе се шири листата на споменици, која неодамна беше збогатена со Димитрија Чуповски и со Ѓорѓија Пулевски.



ИВЗ: Со црквата ќе се гради и џамијата

Исламската верска заедница и вчера нагласи дека нема да отстапи од барањето за обнова на „Бурмали-џамијата“. Поглаварот Сулејман Реџепи рече дека на денот кога ќе се постави камен-темелникот на црквата „Свети Константин и Елена“ ќе почне да се гради и џамијата.

- Не смее никој да нé дискриминира. Мораме да бидеме рамноправни - рече Реџепи.
                                                                                                                                                  http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=216101034598&id=14&setIzdanie=21911

Edited by pbanks - 16-Feb-2010 at 12:06
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 16-Feb-2010 at 12:16
Originally posted by UrbanFreak




 

Се прашувам Крале, како можеш после толку дебати и 22 страници надолго и нашироко споменати аргументи од двете страни така црно бело да гледаш на работите. Еве јас сум против проектот, или да речеме во преку 75% не ми се допаѓа. Во која категорија спаѓам? Политички опонент? Криво ми е бидејќи нема да добијам дел од колачот?

 

На форумов има 550 члена. според анкетата на која учествувале 50 члена 27 гласале против. Дали тоа значи дека сите ние сме опозиционери или промашени архитекти и инженери? Овој македонски комплекс на самоуништување, самопрогласување на предавници и спасители е повеќе од очигледен. И што има молим те лошо во сите аргументи кои ги дадоа толку членови зошто се против? Зарем треба веднаш да се сатанизираат? Еднаш веќе се случи тоа пред 1 година. Сите кои што укажаа дека парцелата на црквата е неприродно и незаконски донесена беа означени како неверници, предавници, педери, наркомани....


Јас не читам мисли па да ги проценувам твоите мотиви. Нема тука ништо посебно контроверзно во овој мој став, тоа е мислам ептен црно-бело - во која група си ти, самиот си знаеш. Како и оние претходно споменати 27.

Аргументите повеќето се од типот дека не им се допаѓа стилот - мислам ова е најчестата забелешка. А зошто мене или на некој друг би му било гајле дали на секој ќе му се допадне? Па впрочем и Ајфеловата кула во својата генерација била сметана за грдосија. Ок, не дека тука се протежира нешто толку револуционерно, ама со времето ваквите испади „свиѓало-несвиѓало“ ќе си легнат на брашното. А аргументи од друг вид, се ретки, но вредат да се проанализираат (како аргументот на кловер дека објектите се нефункционални). Штета што таквите аргументи треба човек со клешти да ги влече.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 16-Feb-2010 at 12:31
@Krale
 
Фала за етикетирањето, добро е да си знам.
 
Што се однесува до контрааргументите еве ти сублимат:
1. Ценатрот на Скопје ни се прекројува а при тоа немаше никаква јавна дебата, побарано мислење од светски па и локални аргхитекти и познати домашни и светски имиња од фелата
2. За потребите на обој проект владата годишно ќе одвојува 20 милиони евра буџетски пари. ЈАс лично се радувам на фактот дека ќе има повеќе пари за Скопје но сум разочаран од краткогледоста на што се трошат истите. Никакво инфраструктурно значење, со ништо деловнит и приватниот нема да ни се подобрат. Само за потсетување проекциите за тунелот под плоштадот беа помеѓу 30 и 40 милиони. Јас попрво тука би ги потрошил.
3. Се согласувам дека претходно Скопје не личеше на ништо, многу полјани, отворени површини неискористени, немаше никакви скулптури и споменици. Но за да се надокнади тој проблем што правиме? Споменици и кај треба и кај што не треба. Дали воопшто му е место на Никола КЈарев, кој патем бил интелектуалец и претседател на Крушевската Република на коњ? Тоа е навреда за него во најмала рака.
4. Стилот за кој ти несакаш да дискутираш и тоа како е проблематичен за мене. Но дали си слушнал позитивно мислење за градбите од било кој архитект освен 3-4цата кои го правеле планот?
5. МОБ, сакале или не, е симбол на градот. Заградувањето и претрпувањето на тој простор со некакви квази зградички со мизерни диманзии е се само не урбанизам.
6. Триумфалната капија колку да ја има, пошто сме метропола
 
Значи ова не се политички коментари, не сум ни симпатизер на ниедна партија камо ли член. Не ни сакам да навлегувам во политичката димензија на случајот со црквата и античките споменици, туку ставот ми е исклучиво од димензија на граѓанин роден во Скопје, кој голем дел од својот живот го поминиал во разни светски метрополи. Не сакам да кажам дека се срамам, но во најмала рака мислам дека овие трошења се глупост и суета на една елита која преку вакви евтини маркетинг кампањи, создава простор за своит бизнис интереси.
 
И пред да ме нарчеш соросоид или педер или наркоман се надевам барем ќе размислиш на аргументите кои другата страна ги пласира и ќе имаш почит макар не се сложуваш со нас. Сепак декларативно живееме во демократија.
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 16-Feb-2010 at 12:32
Originally posted by Cloverstack

Не знам луѓе што се шокирате... 90% од ова веќе го знаевме и го имаме документирано и тоа сосе визуелизации. Единствено навистина ново во анимацијава е „обновата“ на фасади на стари објекти и тоа што сите поединечни бисери се ставени на куп.


Мислам дека `триумфалната Арка` на големиот освојувач Гуефски, не била никаде споментата. Исто не беше спомнато дека он е голем војсководец и дека освоил нешо, зашто ми се чини дека таквите правеа вакви арки

П.с. малку да се позезаме, многу напето стана со темава СК 2014.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 16-Feb-2010 at 12:43
@urbanfreek

А ти живееш воопшто во центар? Смешно е јас да ви се мешам во Аеродром, Чаир и којзнае каде се луѓе не стигнаа да коментираат. Добро би било да се направи референдум во Центар за Скопје 2014. Мислам дека тоа е најсоломонско решение.

Инаку малку и за твоите аргументи.
1. Не би рекол дека архитекти не се консултирани. Сигурно зградите не ги цртале и нема да ги градат возачи на ЈСП. Сега што не ти се бендисуваат тие архитекти, е како да го наречам, лична фрустрација.
2. Апсолутно си во право - најголемиот пропуст на овој проект е што не е инфраструктурен. Но затоа веројатно ќе има следен Скопје 2018 или нешто слично. Не може се одеднаш. Добро е што се почна со нешто. А за парите, коментирав некаде, тоа е смешна сума за еден град како Скопје (годишната сума е десетпати помала од буџетот на Белград, на пример).
3. Лични недопаѓања, фрустрации итн., нема потреба да се сметаат за сериозни аргументи.
4. Повторно за истото. Јас не ни очекувам дека во МК има свест на такво ниво што „извисените“ колеги од чиста добра волја ќе зборуваат позитивно. А и нормално дека популистичкиот капиталистички журнализам бара токму такви фаци за една употреба што ќе плукаат со сета жестина. И да има архитекти што се сложуваат, а сигурно ги има, тие нема да стигнат до нашите медиуми.
5 и 6. види под број 3.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 16-Feb-2010 at 12:51
@krale
 
Роден сум и цел живот жител на Центар. Се прашувам од која општина си ти?
Како и да е, сепак градот е на сите, поготово центарот е на сите Скопјани, не се работи за некое збутано уличе туку за центар, а од друга страна парите се на сите граѓани на РМ (буџетски)
 
Како второ, драго ми е што барем во една точка се сложуваме и тоа е старт. Несакам повторно да ја враѓам дебатата имаме 23 страници на таа тема. За разлика од тебе јас уште на почетокот спомнав кои 25% од проектот ми се допаѓаат и зошто, и не давам квалификации за тие што се сложуваат сои проектот. Се надевам ова ќе го сфатиш како добронамерна критика за било што во иднина. Нецивилизирано е во современо општество, само затоа што некој нема ист стил, вкус, практино или политичко убедување со тебе да му лепиш етикети. Повторно ќе повторам, нити сум заинтересиран за политика нити сум архитект. Да не треба на Голи Оток да завршам?
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 16-Feb-2010 at 12:56
@krale
@urbanfreak

Требаше 2014 чим решиле да трошат нека трошат - ама нека направеа инфраструктура, подземни булевари (да споеа барем сите слепи завршетоци на булевари и др. улици).
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 16-Feb-2010 at 13:05
@urbanfreek

Друже, јас не лепев етикети, просто и јасно е дека при еден ваков зафат ќе се јават критичари со најразлични побуди. Жал ми е ако наивно мислиш дека се работи за добронамерни критики во погоелм дел од случаевите - па дури и аполитизираниот став е нешто на кое приоѓаш мн наивно. Во краен случај се гледа дека не си аполитичен (барем по однос на ова прашање).

Инаку, исто сум роден и живеам во центар. Не се сложувам за мојата општина да одлучуваат некои во Жировница, Ново Село и Топаана. Исто како што јас немам апсолутно никакво влијание во одлуките во нивните општини за кои исто така Владата неретко давала пари (водоводи, улици итн.) - според значењето што секое место го има за државата.

Мислам дека во Скопје 2014 нема ниту еден тотално небулозен проект (а ла Куќата на Мајка Тереза) заради кое би се срамеле во иднина. Подобро е конструктивно да ги насочиме критиките кон исправање на малите фалинки, наместо да држиме политички говори и да паѓаме во некои его-трипови, голи отоци и слично.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 16-Feb-2010 at 13:20
Originally posted by krale

@urbanfreek

Друже, јас не лепев етикети, просто и јасно е дека при еден ваков зафат ќе се јават критичари со најразлични побуди. Жал ми е ако наивно мислиш дека се работи за добронамерни критики во погоелм дел од случаевите - па дури и аполитизираниот став е нешто на кое приоѓаш мн наивно. Во краен случај се гледа дека не си аполитичен (барем по однос на ова прашање).

Инаку, исто сум роден и живеам во центар. Не се сложувам за мојата општина да одлучуваат некои во Жировница, Ново Село и Топаана. Исто како што јас немам апсолутно никакво влијание во одлуките во нивните општини за кои исто така Владата неретко давала пари (водоводи, улици итн.) - според значењето што секое место го има за државата.

Мислам дека во Скопје 2014 нема ниту еден тотално небулозен проект (а ла Куќата на Мајка Тереза) заради кое би се срамеле во иднина. Подобро е конструктивно да ги насочиме критиките кон исправање на малите фалинки, наместо да држиме политички говори и да паѓаме во некои его-трипови, голи отоци и слично.
 
Не гледам било што политично во тоа што проектов 75% не ми се допаѓа. Според жестината со која ти го браниш и напаѓаш можам да го заклучам спротивното за тебе, но нема да се впуштам во расправа која не е дел од форумов.
 
За вториот болдиран дел. Незнам дали куќата на Мајка Тереза треба да ни биде утеха, но само да те потсетам дека идејниот творец на двата проекти е едниот ист човек. И тогаш о сега симптоматичмно е дека на сомнителни конкурси (испаднат па вратен) истиот архитект ни ја прекројува иднината на метрополата. И сосем си во право кога велиш дека не треба да се дискутира за стилови, и дека критиките треба позитивно да ги насочиме, но не гледам дека ти нудиш валидни аргументи зошто треба проектов да се реализира? Аргументи дека до сега Скопје не чинело, било многу сиво, претерани празни површини се исто така прашања на вкус не аргументи.
 
Околу политичките говори и его-триповите негледам кај ми ги најде, а Голи Оток го споменав бидејќи основното право на еден граѓанин да не се сложи со одредена одлука без да биде етикетиран или обележан одамна го изгубивме, ако воопшто некогаш и сме го имале.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #450 Posted: 16-Feb-2010 at 13:29
Види сега крале, вреѓаш голем дел од луѓето. Колку и да му дадам поддршка на проектов, сепак жителите на центар неможат по ниеден основ да бидат привилегиринаи само по основ на случајност на нештата што живеат тамо до државниот центар да бидат оние што ќе го моделираат живеењето на два милиона. Се работи за проект Скопје 2014, не за Жировница 2014, Ново Село 2014 или Топаана 2014. Ве молам за претпазливост. Скопје последнава деценија функционира на политичка воља консензуално на повеќестепени фактори кои се обидуваат да го супституираат лошото администравно законско раководење, и сега згора на тоа од некаква надредена позција (жител на центар) се злоупотребува дополнителна маката на овој град и на сила се делегираат тврдења како ова твоево. Не заборавај ДУП Мал Ринг предходно се носеше во совет на град Скопје, што е нормална ситуација, а ненормалнава ќе се тргне кај и да е пошто е на сила привремено спикана и ќе се наметне природна потреба да се смени, како што веќе в прочем еве со вакви изјави и е повеќе од очигледно дека е наметната.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #451 Posted: 16-Feb-2010 at 13:45
ОК, проектот треба да се реализира според мене бидејќи ќе додаде интересни содржини во еден досаден и сив град. Второ ќе овозможи работа за градежната оператива. Трето ќе заштедиме на кирии и ќе профункционираат институции што долго време кубурат (ала филхармонијата). Четврто ќе се обликува еден стил, наместо 3000 што сега ги има во Скопје (погледнете ги стиловите на еден Амстердам, Будимпешта, Виена, Прага итн... сите се унифицирани). Петто ќе има поттик дека парите на граѓаните се трошат за граѓаните, а не за куќи на политичарите. Има и други причини.

Што се однесува до одлучувањето на цела држава за мојата општина, нека ми извинат малце. Да не се гужваат они кога доаѓаат делегации? Да не му ја мислат они кога нема паркинг? Да не се жалат они кога плаќаат поевтини цени за речиси сите артикли и услуги? Значи само во оваа држава од сите страни да се бараат права и привилегии. Да се живее во Центар не е „розово“, па да се смета дека тоа е некаков надреден статус - има и многу маани. Затоа ние жителите на центар сме единствени кои имаме право да одлучуваме за нашата општина. Тоа впрочем ни го гарантира децентрализацијата.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #452 Posted: 16-Feb-2010 at 14:07
Не сум знаел дека е толку тешко да се живее во центар. Тешко вас. Да се живее во центар на град е привилегија, а не право или па камо ли обврска (најдоле на облигационата скала) како што ни претстави. Да се живее во центар носи и непријатности од таков тип како што ги наброја, ако ти е толку тешко исели во во Радишани, во Драчево, Во Ѓорче, ќе имаш мирен идиличен живот.Не сакам да го насочиме сега муабетот натаму, но мора да се има во предвид дека Македонија не е една унифицирана авлија па сите општини да се со исти параметри.


Edited by lslcrew - 16-Feb-2010 at 14:08
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #453 Posted: 16-Feb-2010 at 14:21
Не си знаел, зашто си од провинција

Не е привилегија да се живее во центар - тоа е провинцијалско разбирање на работите. Јас не се селам бидејќи тука сум роден, и можам да се справам со сите проблеми што ги има општината. Јас не очекувам за проблемите на мојата општина да расправа советот на село Жировница, како што ни мене не ме интересира канализацијата во ова село. Значи никакво право немаат да ми гласаат каков стил ќе била зградите околу плооштадот. Ако сакаат да одлучуваат, нека ги убедат власите да ги градат објективе во Жировница.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #454 Posted: 16-Feb-2010 at 14:31
Види јас сум жител на Скопје, општина Кисела Вода на два километра од центар, што и мене ми дава потполно право да одлучувам за изгледот на мојот град. Незнам какво ти е ова толкување, небаре општиниве се полиси или федерални републики. Класично ловење у матно, а матна е организацијата на градот. И стварно јас еве ќе прекратам не сакам бадијала да ја дозатруеме нишкава.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #455 Posted: 16-Feb-2010 at 14:42

За споредните улици на општина Центар (како Народен Фронт, ПАртениј Зографски, Загребска, Железничка...) дефинитивно нема право да се меша некој од Жировница. Нити пак за паркчињата помеѓу зградите во Капиштец или пак Градски Ѕид. Но за центарот на градот, Малиот Ринг и тоа како имаат право да се мешаат сите жители на СКопје па и цела Македонија. Бидејќи не се работи за центар на било кој град, туку за центарот на нивната метропола, во која сите голем дел од своето време го губат.

Мислам дека пореметени се многу работи поради мешањето на централната власт во работењето на локалната власт. Доколку Скопје имаше буџет од 300 милиони евра како што му доликува, немаше да бараме од Министерството за транспорт и врски да ни набави автобуси туку од ЈСП и градоначалникот. Немаше од министерството за Култура да бараме проект Скопје 2014, туку од градскиот татко и неговите урбанистички планери. Токму тука лежи основата на проблемот. Што некој од горе, со многуѕ пари се меша каде што не му е местото, па наметнува приоритети. Токму затоа и тој од Жировница може да се буни, бидејчи буџетските пари на владата се и негови пари.


Edited by UrbanFreak - 16-Feb-2010 at 14:43
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #456 Posted: 16-Feb-2010 at 15:06
Чисто да сфатите колку сте апсурдни, дали за Белград се гласа во Крагуевац? Или за Лондон во С. Ирска? Или за Париз во Лион? Никаде го нема ова како пример, затоа ај да не почнуваме ние во РМ светски трендови ви се молам.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #457 Posted: 16-Feb-2010 at 15:14
Originally posted by krale

Чисто да сфатите колку сте апсурдни, дали за Белград се гласа во Крагуевац? Или за Лондон во С. Ирска? Или за Париз во Лион? Никаде го нема ова како пример, затоа ај да не почнуваме ние во РМ светски трендови ви се молам.
А за што тоа во Белград се гласа за Белград или во Париз за Париз?
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #458 Posted: 16-Feb-2010 at 15:20
еј дај жити се... па се гласа за градкс управа која потоа гласа и донесува урбанистички планови. Исто ко што е тоа случај и во Скопје.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #459 Posted: 16-Feb-2010 at 15:23
Без нервози момче. Не заборавај дека во овој случај за планот не гласаше гратската управа (собрание) нити пак таа го финансира проектов или пак набавката на автобусите. Значи работата тргна токму обратно од тоа што ти го зборуваш.


Edited by UrbanFreak - 16-Feb-2010 at 15:26
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #460 Posted: 16-Feb-2010 at 15:31
Финасирањето на еден проект, и одлучувањето кој го прави се две тотално неповрзани работи. И Белград некогаш се финансираше од државниот буџет (веројатно и денес) а плус финасирања има разни преку позајмувања, грантови, приватно партнерство итн. Воопшто не е битно кој финансира, туку кој одлучува, а за секоја и една цигла во Скопје 2014 има одлучено опш Центар и г. Скопје.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.820 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.