build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопје 2014
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 266267268269270 327>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [54.21%]
83 [43.68%]
4 [2.11%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5341 Posted: 11-Jun-2015 at 18:39
Со таа разлика што по светот врз основа на сомнителни зделки се спроведува истрага и се судат луѓе, а компаниите плаќаат милионски отштети. Кај нас карванот си врви и никому нишЧо.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5342 Posted: 11-Jun-2015 at 19:39


со тек на време се ќе се дознае, и кој и зошто љуштел, ситстемот е тој истиот и од пред 10 и пред 20 години, сега само што од колачот далеку повеќе оди во рацете на народот отколку порано, та каква и регулатива и механизми да донесат пак ќе има начин да се фаворизира некоја фирма

точно е дека цел балкан го има попарено виирусот на подобност, нормално во времиња на морална хипокризија дури предизвик е нешто да се договори под рака, но логиката е дека преку јавни тендери за ова ризиците се сведени на минимум, иако секогаш може да се најде оштроумна екипа која и ова би го штимала, но тоа значи организиран криминал, воедно поголема шанса истиот да се открие ем поголем ризик за инвовираните, доколку има ујдурми за приватно богатење тоа посекако ќе се пробие кога тогаш 

но можам само да препоставам зошто би се местеле вакви работи на државно ниво, та зар црните фондови на сите држави не се полнат на овој начин, а многу веројатно разузнавањето на сите нивоа од дипломатско до улично, се финансира и од вакви фондови, кои ето кај нас во недостаток од државни ресурси ко нафта или гас се полнат и вака. порано неретко ова го правевме и со шверц со оглед дека имавме никаков буџет 

 

Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #5343 Posted: 11-Jun-2015 at 19:45
Originally posted by fichot

Со таа разлика што по светот врз основа на сомнителни зделки се спроведува истрага и се судат луѓе, а компаниите плаќаат милионски отштети. Кај нас карванот си врви и никому нишЧо.


Toa ti mislis...
So sreka so naogjanje na politicar koj sto fino lepo ke raboti 100% za dobroto na narodot...

Edinstveno sto naisve partii se prepukuvaat so bombi sega e zatoa sto ednata partija e dojdena do ocajnost kade sto znaat deka so normalni procesi nema nikogas da dobijat pogolemo parce od tortata....

Ok, ide razgovorov vo pogresna nasoka pa ke zastanam tuka...
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #5344 Posted: 11-Jun-2015 at 22:09
Oва го ставам овде не е дел од Скопје 2014, но сакам да направам врска. Споменик посветен на хеликптерската несреќа која се случи лани во Струмица... на постаментот се наоѓа макета на градот а над него како што гледате - хеликоптерот. Каква длабока филозофска мисла и неповторлива композиција! И тоа се случува во градот на лидерот на опозицијата која постојано плука на Скопје 2014. Во еден локален медиум пишува „по распишаниот конкурс“... а конкурсот никаде го нема!!! И така... сепак Скопје 2014 не е најголемото зло што се случува на Македонија.


Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 368
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #5345 Posted: 11-Jun-2015 at 22:23

Ова во Струмица има тежина колку СК 2014? Мора да се шегуваш или да си од штаб. Трето нема
ಠ_ಠ
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #5346 Posted: 11-Jun-2015 at 22:28
Ако ги земеш пропорционално работите тогаш Глобал, Зградите во сред парк, мотелот во сред парк , тендери до бескрај и тоа строго на роднини тогаш Скопје 2014 е мало дете во однос на она што се случува во Струмица.
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #5347 Posted: 11-Jun-2015 at 22:34
Ликовен уметник сум и многу далеку од сите штабови пријателе Macedonicus.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5348 Posted: 11-Jun-2015 at 22:47
Originally posted by tiberix

Ликовен уметник сум и многу далеку од сите штабови пријателе <span id="userPro196864" ="msgSidePro" title="View Drop Down">Macedonicus. </span>

Тие што ти викаат дека си од штаб и слични на нив го направија форумов поле на политичка пресметка. Обоеноста на постовите е максимална, а не се бираат зборови да се навреди омразената *друга страна*. Прекрасната идеа е извулгаризирана до крај, после некое време не треба да ги читаш постовите, доволно е да видиш кој постира и веднаш знаеш што пишува во него.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5349 Posted: 12-Jun-2015 at 11:07
Споменикот во Струмица е невкусен и одвратен. Не смее да се дозволи такво нешто. Постојат далеку попристојни начини да им се оддаде почест на загинатите во хеликоптерската несреќа.
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5350 Posted: 12-Jun-2015 at 11:11
Добро би било да се вртат перките, ќе се разладува околината.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5351 Posted: 23-Jun-2015 at 16:06
Нешто слично на проектот Скопје 2014 е проектот Ciudad Cayalá во Гватемала Сити. За разлика од кај нас, овој проект е контроверзен по тоа што богатите гватемалски елити создадоа град во град (со неокласични елементи измешани со колонијалистичка архитектура), со цел да создадат место каде што богатото население ќе се шета заштитено од нападите на сиромашното население кое живее во фавели и гета. Од фотографииве што ги пренесувам од ЅЅС форумот се гледа дека се водела поголема сметка за складноста на пропорциите и за употребените материјали („го знаеш оној малтер што личи на мермер, ама не е мермер?“, цитат од Н.Г.), а според изведбата ми личи на далеку подобро изведена целина, за разлика од импровизациите што се случија кај нас. Можеби ќе беше подобро наместо да се расфрлаат згради низ центарот на Скопје, да се земеше Маџир Маало и да се изведеше сличен експеримент кој како целина веројатно подобро ќе излезеше одошто мешаницата што ја добивме и што ќе мораме да ја „трпиме“ со години, додека тие згради не се распаднат поради слабиот квалитет на изведба. Но, да не го тупам премногу, еве ги фотографиите:


skycamguatemala


25 by jeackeline molina, en Flickr


26 by jeackeline molina, en Flickr


Untitled by SandraW12, on Flickr


Untitled by SandraW12, on Flickrpor Anderson Flores en Paseo Cayalá
За сè има вторпат
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5352 Posted: 24-Jun-2015 at 11:33


Originally posted by Max

точно е дека цел балкан го има попарено вирусот на подобност, нормално во времиња на морална хипокризија дури предизвик е нешто да се договори под рака

јужна америка подобност рулз, кај нас пак бидејќи истата не вирее до крај се случуваат и гоатранс интервенции наместо амбиентални ко оваа во Гватемала, настрана што истата е снобистичка, но по тоа и се разликува скопскава патина бидејќи гоатрансот е популистички пристап кој им угодува токму на масите, така да колку и фино да изгледа ова претходнава предожба сепак истата е светлосни години од нашава коктелијада

од горниве фотки би извлекол паралела за тоа како одприлика би изгледала нашата традиционална архитектура спакувана во ново руво, но за вакво нешто тропикализмот одамна ни има испарено од вијуги, а и климата не ни оди во прилог

се на се СК'14 е супер обид со мањак осет, не дека е без ич, ама чим префрливме во 2015 со незавршен проект колку и да пробуваме да испегламе нешто подобно секогаш ќе фали пропуштената прилика за идеален сооднос, иако припитомувањето и аклиматизирањето на дадени околности се најголемата човечка умешност, она утре со радост да се шета опозицијата в центар макар ја презирала патината, не ми се верува дека ќе избегаат од државава, капак сигурно нема митинзите да го заобиколат плоштад, хм може пред олимписки базен ќе ги прават ко некогаш, или може апансаз со трансерите на Козјак

 Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #5353 Posted: 24-Jun-2015 at 11:48
Ништо не правиме ако во рамките на Скопје 20?? не изградиме и еден споменик на сладолед како овој во Житомир, и тоа со чоколадо:

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #5354 Posted: 26-Jun-2015 at 17:13
Колажи од некој Кинез

Skopje Macedonia D3 by hungchiehwu, on Flickr

Skopje Macedonia D3 by hungchiehwu, on Flickr

Skopje Macedonia D3 by hungchiehwu, on Flickr
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 376
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #5355 Posted: 29-Jun-2015 at 21:47
Единствено нешто што требаше да се изгради беа Хотелот Мериот и Офицерски(како што изгледаат сега т.е. 'барок', само за да се заокружи плоштадот. А на него да се сменат плочките(сивата делуваше многу монотона и една сува фонтана на местото на кругот)

Од другата страна само Театарот поавтентично реконструиран.

Кејот на Вардар требаше да се уреди урбано и без објекти. Многу зеленило и дрва. Нешто слично на олимписките паркови. Toгаш верувајте ми немаше да има место за никаква критика.

Насекаде низ Голем Ринг да се средат сите запустени и уништени делови. Срамота е тротоарот што води од Автобуска кон плоштадот. Срамота се јавните тоалети кај мостот Гоце Делчев. Срамота е асфалтираниот дел кај Лумикс. Срамота е шеталиштето кај што се дрвените бараки.

И сето тоа можеше да се направи со 50 милиона евра, дури и тоа е премногу. Е сега ние за 15 пати повисока сума добивме неупотребливи објекти со краток рок на траење и без никаква вредност, а сите други работи од околината останаа такви какви што беа.


Edited by FT - 29-Jun-2015 at 21:49
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 376
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #5356 Posted: 29-Jun-2015 at 21:57Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #5357 Posted: 29-Jun-2015 at 22:32
Originally posted by jyvation

Колажи од некој Кинез

Skopje Macedonia D3 by hungchiehwu, on Flickr

Skopje Macedonia D3 by hungchiehwu, on Flickr

Skopje Macedonia D3 by hungchiehwu, on Flickr


Уште еден доказ дека Скопје без Скопје2014 немаше апсолутно ништо квалитетно да понуди за туристите. Колку и проектот да има свои негативни страни и афери сепак е за 2 нијанси подобро од се што е претходно изградено. Прашањето е зошто Кинезот не отишол да ги слика сите бруталистичко-социјалистички згради коишто важат за културно наследство само тука на форумот?

Плус, гледам членот подолу споделува слики од Велика Британија која е во топ 5 најразвиени и империјалистички држави во светот да споредува со Македонија. Мислам малку разум не е на одмет.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1960
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #5358 Posted: 29-Jun-2015 at 23:14
Не сакам да ги навредам поддржувачите на проектов туку САМО да обратам внимание на 3 работи.
Форумов е за градежништво па има некои интересни елементи поврзани со изведба и материјали.
Не збори за вкус туку факти.

Орнете внимание на 6:30, 9:00 и 13:30

https://www.youtube.com/watch?v=YI4B-QdqUnc
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5359 Posted: 29-Jun-2015 at 23:28
Да го гледам ова заедно со некој странец до мене, ќе пропаднам во земја од срам.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5360 Posted: 30-Jun-2015 at 00:34
Јас пропаѓам од срам
и кога сум сам
зашто кажаното во видеото
веќе го знам.

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 266267268269270 327>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.