build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 282283284285286 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #5661 Posted: 12-Nov-2015 at 16:17
Originally posted by Џоле

Музиката со која растеа денешните градоначалници кои организираат разни питијади, пивофести и ракијади, и тие настани се највоздубливото нешто што се случува во нивните зачмаени градови, села и општини.


Градоначалниците само им го даваат тоа што народот сака да го слушне

Можеби треба да носат само “ѕвезди“ од земјите од англо-саксонско говорно подрачје, затоа што само американското и британското има културна вредност, нели?

Треба да се згадиме од турбо-фолк ѕвездите, а од друга страна да ги носиме турбо-фолк ѕвездите од Америка и Британија, ака разни хип-хоп “ артисти“ ( тоа сега стана мода артисти да се нарекуваат), електронски нарко босови со кило кокаин на бина, рок групи коишто повеќе вриштат отколку да имаат некоја мелодија и така натаму.

Да не ме сфатиш погрешно. Тотално сум против тивката културна србизација на Македонија преку сите тие талент шоуа, емисии, квизови и слично. Ние културно сеуште живееме во Југославија.

И, што очекуваш во градови со 20.000 жители каков социјален живот да има?


Edited by Kid_A - 12-Nov-2015 at 16:20
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5662 Posted: 13-Nov-2015 at 03:35
Originally posted by King

Ова се ептен неполитички дискусии, со парите од ова можело да се направат онолку онакви работи, ебати аргументите, секој ден истите глупости ги слушаме на пресовите на СДСМ веќе 6 години, Бранко бранеше докторска десертација на СК2014. Да не зборам за несудениот градоначалник Макрадули, кој што плачејки го критикуваше проектот, или Жерновски, кој целата своја кампања ја базираше на четири збора *рушење на СК 2014*. Ме чуди дека за некои од вас е неприфатливо и несфатливо да повеќето граѓани го подржуваат овој проект, можеби не подржуваат делови од истиот, но генерално го подржуваат. На некои им се допаѓа стилски, други го гледаат како национално одбележје, на трети им се допаѓаат зградите но не им се допаѓаат спомениците... секојдневно сум со луѓе од различни генерации, кај Македонците преовладува подршката на проектот. Дали некој збори р, или Станковски е кретен, или ова е лудило се атрибути на луѓе кои комуницираат на едно многу долно и примитивно ниво, а во недостаток на аргументи се користат тешки зборови во одбрана на своите тези по секоја цена.
Скопје е наш Македонски, Наш главен град, наше минато и наша иднина, сега изгледа поинаку од порано, сега изгледа помоќно од порано, сега изгледа повеќе Европски од порано, сега е град со кој јас се гордеам.
п.с. Очекувам после мојата последна реченица неколкумина да се самоубијат, ве молам немојте, животот е нешто најсвето.
на ова можам само да реплицирам, ебате аргументот врз аргументите... еден куп попување а ни еден збор за самиот проект како проект, како урбанизам и архитектура, па еве ако сакаш и како култура... ова ти е комуницирањето на високо ниво?
или да ти кажам дека спин-оф-от со џамиите погоре не е ништо подобар коментарите што ги плукаш, на пример...

а, кога сме веќе кај народот, да, свесен сум дека Ск2014 добива поддржка, или барем поддршка во форма на инертност, за жал, и пак ќе напоменам дека ми е жал што живеам во такво општество... тоа дали некој го поддржува и оправдува Ск2014, не го прави проектот повеќе оправдан, издржан и потребен од многу гледни точки
жал ми е што живеам во такво исфрустрирано општество, ама тоа е...

а ова со приоритетиве, што викаш неополитички дискусии биле, ај да не навредам некои етникуми затоа што изгледа и тие ќе испаднат подобри од нас... Ск2014 е за жал слика за тоа како се понаша општо народот, на пример к*рчењето со скапа кола и фрлање пари на се што е скапо за креирање имиџ, а дома може машина за перење да нема и останата апаратура подразбирлива за 21-ви век... за многу луѓе, а гледам и за тебе, нормално е таквото понашање, и бидејќи секој така си се однесува по дома, со свој имот, ништо чудно што Ск2014 е сосема нормална појава за нас како народ


Edited by zabegan - 13-Nov-2015 at 03:42
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5663 Posted: 13-Nov-2015 at 04:48
Originally posted by Kid_A

Originally posted by Џоле

Музиката со која растеа денешните градоначалници кои организираат разни питијади, пивофести и ракијади, и тие настани се највоздубливото нешто што се случува во нивните зачмаени градови, села и општини.


Градоначалниците само им го даваат тоа што народот сака да го слушне

Можеби треба да носат само “ѕвезди“ од земјите од англо-саксонско говорно подрачје, затоа што само американското и британското има културна вредност, нели?

Треба да се згадиме од турбо-фолк ѕвездите, а од друга страна да ги носиме турбо-фолк ѕвездите од Америка и Британија, ака разни хип-хоп “ артисти“ ( тоа сега стана мода артисти да се нарекуваат), електронски нарко босови со кило кокаин на бина, рок групи коишто повеќе вриштат отколку да имаат некоја мелодија и така натаму.

Да не ме сфатиш погрешно. Тотално сум против тивката културна србизација на Македонија преку сите тие талент шоуа, емисии, квизови и слично. Ние културно сеуште живееме во Југославија.

И, што очекуваш во градови со 20.000 жители каков социјален живот да има?
а зошто за тебе има вредност нивната архитектура, а нема вредност музиката? баш си контрадикторен... следен пат кога ќе залепиш на форумов слика од некој си споменик, или објект од кај нив пропратен со коментар глеј го што е убав, ја треба дискусијава да ти ја сервирам...

Edited by zabegan - 13-Nov-2015 at 04:49
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5664 Posted: 13-Nov-2015 at 07:56
Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Ова се ептен неполитички дискусии, со парите од ова можело да се направат онолку онакви работи, ебати аргументите, секој ден истите глупости ги слушаме на пресовите на СДСМ веќе 6 години, Бранко бранеше докторска десертација на СК2014. Да не зборам за несудениот градоначалник Макрадули, кој што плачејки го критикуваше проектот, или Жерновски, кој целата своја кампања ја базираше на четири збора *рушење на СК 2014*. Ме чуди дека за некои од вас е неприфатливо и несфатливо да повеќето граѓани го подржуваат овој проект, можеби не подржуваат делови од истиот, но генерално го подржуваат. На некои им се допаѓа стилски, други го гледаат како национално одбележје, на трети им се допаѓаат зградите но не им се допаѓаат спомениците... секојдневно сум со луѓе од различни генерации, кај Македонците преовладува подршката на проектот. Дали некој збори р, или Станковски е кретен, или ова е лудило се атрибути на луѓе кои комуницираат на едно многу долно и примитивно ниво, а во недостаток на аргументи се користат тешки зборови во одбрана на своите тези по секоја цена.
Скопје е наш Македонски, Наш главен град, наше минато и наша иднина, сега изгледа поинаку од порано, сега изгледа помоќно од порано, сега изгледа повеќе Европски од порано, сега е град со кој јас се гордеам.
п.с. Очекувам после мојата последна реченица неколкумина да се самоубијат, ве молам немојте, животот е нешто најсвето.
на ова можам само да реплицирам, ебате аргументот врз аргументите... еден куп попување а ни еден збор за самиот проект како проект, како урбанизам и архитектура, па еве ако сакаш и како култура... ова ти е комуницирањето на високо ниво?
или да ти кажам дека спин-оф-от со џамиите погоре не е ништо подобар коментарите што ги плукаш, на пример...

а, кога сме веќе кај народот, да, свесен сум дека Ск2014 добива поддржка, или барем поддршка во форма на инертност, за жал, и пак ќе напоменам дека ми е жал што живеам во такво општество... тоа дали некој го поддржува и оправдува Ск2014, не го прави проектот повеќе оправдан, издржан и потребен од многу гледни точки
жал ми е што живеам во такво исфрустрирано општество, ама тоа е...

а ова со приоритетиве, што викаш неополитички дискусии биле, ај да не навредам некои етникуми затоа што изгледа и тие ќе испаднат подобри од нас... Ск2014 е за жал слика за тоа како се понаша општо народот, на пример к*рчењето со скапа кола и фрлање пари на се што е скапо за креирање имиџ, а дома може машина за перење да нема и останата апаратура подразбирлива за 21-ви век... за многу луѓе, а гледам и за тебе, нормално е таквото понашање, и бидејќи секој така си се однесува по дома, со свој имот, ништо чудно што Ск2014 е сосема нормална појава за нас како народ

Немаше аргументи во мојот пост бидејки беше реакција на политички и вулгарни постови, кои немаат никаква суштинска врска со проектот, впрочем кога настапувам со аргументи ми ги бришат постовите.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5665 Posted: 13-Nov-2015 at 13:38
Originally posted by King

Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Ова се ептен неполитички дискусии, со парите од ова можело да се направат онолку онакви работи, ебати аргументите, секој ден истите глупости ги слушаме на пресовите на СДСМ веќе 6 години, Бранко бранеше докторска десертација на СК2014. Да не зборам за несудениот градоначалник Макрадули, кој што плачејки го критикуваше проектот, или Жерновски, кој целата своја кампања ја базираше на четири збора *рушење на СК 2014*. Ме чуди дека за некои од вас е неприфатливо и несфатливо да повеќето граѓани го подржуваат овој проект, можеби не подржуваат делови од истиот, но генерално го подржуваат. На некои им се допаѓа стилски, други го гледаат како национално одбележје, на трети им се допаѓаат зградите но не им се допаѓаат спомениците... секојдневно сум со луѓе од различни генерации, кај Македонците преовладува подршката на проектот. Дали некој збори р, или Станковски е кретен, или ова е лудило се атрибути на луѓе кои комуницираат на едно многу долно и примитивно ниво, а во недостаток на аргументи се користат тешки зборови во одбрана на своите тези по секоја цена.
Скопје е наш Македонски, Наш главен град, наше минато и наша иднина, сега изгледа поинаку од порано, сега изгледа помоќно од порано, сега изгледа повеќе Европски од порано, сега е град со кој јас се гордеам.
п.с. Очекувам после мојата последна реченица неколкумина да се самоубијат, ве молам немојте, животот е нешто најсвето.
на ова можам само да реплицирам, ебате аргументот врз аргументите... еден куп попување а ни еден збор за самиот проект како проект, како урбанизам и архитектура, па еве ако сакаш и како култура... ова ти е комуницирањето на високо ниво?
или да ти кажам дека спин-оф-от со џамиите погоре не е ништо подобар коментарите што ги плукаш, на пример...

а, кога сме веќе кај народот, да, свесен сум дека Ск2014 добива поддржка, или барем поддршка во форма на инертност, за жал, и пак ќе напоменам дека ми е жал што живеам во такво општество... тоа дали некој го поддржува и оправдува Ск2014, не го прави проектот повеќе оправдан, издржан и потребен од многу гледни точки
жал ми е што живеам во такво исфрустрирано општество, ама тоа е...

а ова со приоритетиве, што викаш неополитички дискусии биле, ај да не навредам некои етникуми затоа што изгледа и тие ќе испаднат подобри од нас... Ск2014 е за жал слика за тоа како се понаша општо народот, на пример к*рчењето со скапа кола и фрлање пари на се што е скапо за креирање имиџ, а дома може машина за перење да нема и останата апаратура подразбирлива за 21-ви век... за многу луѓе, а гледам и за тебе, нормално е таквото понашање, и бидејќи секој така си се однесува по дома, со свој имот, ништо чудно што Ск2014 е сосема нормална појава за нас како народ

Немаше аргументи во мојот пост бидејки беше реакција на политички и вулгарни постови, кои немаат никаква суштинска врска со проектот, впрочем кога настапувам со аргументи ми ги бришат постовите.
а баш начинот на одговор на политички вулгарен пост, е со политички вулгарен пост? ...малце не си ми јасен тука
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #5666 Posted: 13-Nov-2015 at 19:50
Originally posted by zabegan

Originally posted by Kid_A

Originally posted by Џоле

Музиката со која растеа денешните градоначалници кои организираат разни питијади, пивофести и ракијади, и тие настани се највоздубливото нешто што се случува во нивните зачмаени градови, села и општини.


Градоначалниците само им го даваат тоа што народот сака да го слушне

Можеби треба да носат само “ѕвезди“ од земјите од англо-саксонско говорно подрачје, затоа што само американското и британското има културна вредност, нели?

Треба да се згадиме од турбо-фолк ѕвездите, а од друга страна да ги носиме турбо-фолк ѕвездите од Америка и Британија, ака разни хип-хоп “ артисти“ ( тоа сега стана мода артисти да се нарекуваат), електронски нарко босови со кило кокаин на бина, рок групи коишто повеќе вриштат отколку да имаат некоја мелодија и така натаму.

Да не ме сфатиш погрешно. Тотално сум против тивката културна србизација на Македонија преку сите тие талент шоуа, емисии, квизови и слично. Ние културно сеуште живееме во Југославија.

И, што очекуваш во градови со 20.000 жители каков социјален живот да има?
а зошто за тебе има вредност нивната архитектура, а нема вредност музиката? баш си контрадикторен... следен пат кога ќе залепиш на форумов слика од некој си споменик, или објект од кај нив пропратен со коментар глеј го што е убав, ја треба дискусијава да ти ја сервирам...


Која е таа нивна музика? Кој е тој луд човек што ќе ја негира моќноста и совршенството на класичната музика, операта, традиционалните шансони, фолк песни? Зборувам за “ музика“ којашто ја сервираат Американците денес од модерните гето квартови, ака Шутка и Чаир фазон, полни со “културни“ бордел текстови.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15041
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5667 Posted: 13-Nov-2015 at 20:33
А кој рече дека тие имаат некаква вредност? И каква врска има тоа со Скопје 2014?
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5668 Posted: 13-Nov-2015 at 23:05
Originally posted by Kid_A

Originally posted by zabegan

Originally posted by Kid_A

Originally posted by Џоле

Музиката со која растеа денешните градоначалници кои организираат разни питијади, пивофести и ракијади, и тие настани се највоздубливото нешто што се случува во нивните зачмаени градови, села и општини.


Градоначалниците само им го даваат тоа што народот сака да го слушне

Можеби треба да носат само “ѕвезди“ од земјите од англо-саксонско говорно подрачје, затоа што само американското и британското има културна вредност, нели?

Треба да се згадиме од турбо-фолк ѕвездите, а од друга страна да ги носиме турбо-фолк ѕвездите од Америка и Британија, ака разни хип-хоп “ артисти“ ( тоа сега стана мода артисти да се нарекуваат), електронски нарко босови со кило кокаин на бина, рок групи коишто повеќе вриштат отколку да имаат некоја мелодија и така натаму.

Да не ме сфатиш погрешно. Тотално сум против тивката културна србизација на Македонија преку сите тие талент шоуа, емисии, квизови и слично. Ние културно сеуште живееме во Југославија.

И, што очекуваш во градови со 20.000 жители каков социјален живот да има?
а зошто за тебе има вредност нивната архитектура, а нема вредност музиката? баш си контрадикторен... следен пат кога ќе залепиш на форумов слика од некој си споменик, или објект од кај нив пропратен со коментар глеј го што е убав, ја треба дискусијава да ти ја сервирам...


Која е таа нивна музика? Кој е тој луд човек што ќе ја негира моќноста и совршенството на класичната музика, операта, традиционалните шансони, фолк песни? Зборувам за “ музика“ којашто ја сервираат Американците денес од модерните гето квартови, ака Шутка и Чаир фазон, полни со “културни“ бордел текстови.

а некој рече дека треба да дојде Ники Минаж? ...поради ставање на све во еден кош си имаме проблем со тоа да разрешиме што сакаме...
е од тоа си патиме, место да увидиме што е најдобро за нас, ние ќе си се водиме по недефинирани фрустрации кои ни сами не си ги разбираме... исто како што најверојатно не би знаел да ми оговориш зошто класичната музика има вредност, а се дурго не...

Edited by zabegan - 13-Nov-2015 at 23:08
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15041
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5669 Posted: 17-Nov-2015 at 12:28
Коментар на една пријателка од фејсбук која е преведувач од словенечки:

„Урбано силување“: Словенија, а и други држави, постојано пишуваат текстови на нивните портали, за Скопје_2014. Во негативен контекст, нормално.


И текстот во оригинал:

Skopje anno zero

http://www.airbeletrina.si/clanek/skopje-anno-zero
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5670 Posted: 17-Nov-2015 at 20:39
Originally posted by Џоле

Коментар на една пријателка од фејсбук која е преведувач од словенечки:

„Урбано силување“: Словенија, а и други држави, постојано пишуваат текстови на нивните портали, за Скопје_2014. Во негативен контекст, нормално.


И текстот во оригинал:

Skopje anno zero

http://www.airbeletrina.si/clanek/skopje-anno-zero

Само ептен наивен човек, или глупчо може да помисли дека овој новинар или другите кои пишуваат, негативно или позитивно дошле сами по себе на идеја да дојдат и да напишат за ск2014. Оние кои пишуваат позитивно на некој начин се стимулирани од нашата влада, а негативно настроените се инструирани од сестринскте фирми на Сорос и останатите Тинк Танк опрганизации ширум Европа, така да палењето на едните или другите текстови е крајно самопотценувачки за секој кој го прави тоа.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5671 Posted: 17-Nov-2015 at 22:39
Само ептен наивен човек, или глупчо може да помисли дека овој форумџија или другите кои пишуваат, негативно или позитивно дошле сами по себе на идеја да дојдат и да напишат за ск2014. Оние кои пишуваат позитивно на некој начин се стимулирани од нашата влада, а негативно настроените се инструирани од сестринскте фирми на Сорос и останатите Тинк Танк опрганизации ширум Европа, така да палењето на едните или другите текстови е крајно самопотценувачки за секој кој го прави тоа.



Edited by fichot - 17-Nov-2015 at 22:39
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5672 Posted: 17-Nov-2015 at 23:23
Originally posted by fichot

Само ептен наивен човек, или глупчо може да помисли дека овој форумџија или другите кои пишуваат, негативно или позитивно дошле сами по себе на идеја да дојдат и да напишат за ск2014. Оние кои пишуваат позитивно на некој начин се стимулирани од нашата влада, а негативно настроените се инструирани од сестринскте фирми на Сорос и останатите Тинк Танк опрганизации ширум Европа, така да палењето на едните или другите текстови е крајно самопотценувачки за секој кој го прави тоа.

Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #5673 Posted: 20-Nov-2015 at 17:21
Eve edno video za SKopje snimeno vo 4K resolucija




Edited by iGi_PoP - 20-Nov-2015 at 17:24
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #5674 Posted: 22-Nov-2015 at 14:51
Скопје стигна и до една од најгледаните и највлијателни политички емисии во Германија. Прашање е само дали ќе не имаше во ваква емисија пред да му се случи Скопје 2014 на нашиот главен град? Тогаш не можевме да дојдеме до Врање а сега вака или така не има во студио и тоа до градови како Берлин, Париз, Њу Јорк, Сиднеј, Сао Паоло....
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #5675 Posted: 22-Nov-2015 at 14:57
Previous
 
Или пред да се случеа терористичките напади во Париз на 13 ноември 2015, сакаше да кажеш.
Back to Top
Sharko View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Sharko Quote  Post ReplyReply #5676 Posted: 22-Nov-2015 at 15:15
А ти сакаше да кажеш дека си од оние пљукачите задолжени да си го пљукаат своето.
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #5677 Posted: 22-Nov-2015 at 16:31
Со задоволство ќе пљукам на ваков кич и криминал секогаш, мој или туѓ.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #5678 Posted: 22-Nov-2015 at 17:26
Originally posted by Petar Skopje

Со задоволство ќе пљукам на ваков кич и криминал секогаш, мој или туѓ.


За чудо е како сите странски телевизии, странски туристи ги сликаат, прикажуваат само новите градби од “Скопје 2014“, а не ремек делата од време на СФРЈ, коишто само овдешните членови на форумот ја разбираат нивната уметничка вредност.

Проектот има свои недостатоци и недоречености, но толкава ни е можноста. Многу поголеми, попаметни и поорганизирани нации многу често не добиваат совршенство во проектите, а не пак ние.

За тие пари што се вложени во проектот верувам дека можеше уште подобро да се изведе целиот проект, но не и многу повеќе.

Edited by Kid_A - 22-Nov-2015 at 17:30
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5679 Posted: 22-Nov-2015 at 17:34
не има на слика во позадина на некој рандом германски медиум?... мислам дека заслужи настанов една прослава на плоштад и вожња на германскиве новинари во двокатен автобус низ земјава
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #5680 Posted: 22-Nov-2015 at 17:35
Originally posted by iGi_PoP




Eve edno video za SKopje snimeno vo 4K resolucija








Од ова видео убаво се гледа дека Скопје нема ништо квалитетно да понуди на странците да го посетат. Снимани булевари и улици, автобуски постројки, Рамсторе и така натаму. Бедотија.

Да не беше проектот “Скопје 2014“ ниту еден странец немаше да се заврти во Македонија, а само ќе имавме “туристи“ од Косово и јужна Србија.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 282283284285286 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.842 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.