build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопје 2014
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 304305306307308 326>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [54.21%]
83 [43.68%]
4 [2.11%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kliment View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Sep-2012
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote kliment Quote  Post ReplyReply #6101 Posted: 28-Aug-2016 at 09:33
Констатации од типот: „да не беше Скопје 2014 што ќе сликаа туристите„ ме потсеќаат на изјави на српски певачици ала битно е да има слика па текстот не е важен.
Само што Скопје е престолнина, главен град на државата а не панаѓур или забавен парк!
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #6102 Posted: 30-Aug-2016 at 15:05
Originally posted by FoSsiL

Модерни згради и скулптури можеби?


Туристите воопшто не ги боли пенисот за модерни згради. Никој не ти доаѓа да гледа нови бездушни стакленици.

Скопје 2014 секако дека можеше многу подобро и поквалитетно да се изгради, но како проект безусловно го подржувам од секаков аспект, а пред се од територијален и државен.

Комунистичките ’модерни’ грдотии уништија преубави градови како Белград, Загреб, Софија со тенденција да бидат уште многу поубави доколку се градеа во стариот барокен и неокласичен стил.

Замислија ја Битола со уште 4-5 улици ко Широк Сокак? Да се наставеше таа традиција после втората светска војна да се градат такви згради и куќи до одредена граница со комбинација од нешто модерно.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #6103 Posted: 30-Aug-2016 at 17:00
„Комунистичките“ грдотии од Скопје, Белград, Загреб одат колективно на самостојна архитектонска изложба во МоМа во Њујорк во 2017 година. Планетарен настан кој уште еднаш ќе ја покаже убавината на југословенскиот модернизам.

„Барокот“ на „Скопје 2014“ ќе оди под скалпот на времето. Динамит! Лудакот ќе си оди во затвор, а Чаушевски би можел да биде присутен во Њујорк ама само ако си купи билет. Јебига, западњачки вредности!
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #6104 Posted: 30-Aug-2016 at 17:00
Originally posted by Kid_A

Originally posted by FoSsiL

Модерни згради и скулптури можеби?


Туристите воопшто не ги боли пенисот за модерни згради. Никој не ти доаѓа да гледа нови бездушни стакленици.Зарем? Си чул за Њу Јорк, Дубаи, Хонг Конг, Шангај, Лондон Сити, Ла Дефонс Париз?

А инаку во Битола, Скопје итн. не се настави со градење во предвоените стилови, оти се случуваше нешто наречено „напредок“ (за цел свет зборувам). Замисли си која било богата, моќна, напредна джрава денес (која сакаш, твојата омилена, Германија, Јапонија, Холандија...) и кажи ми дали таму се настави, т.е. се заглави во еден стил?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6105 Posted: 30-Aug-2016 at 17:05


Ротердам...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6106 Posted: 30-Aug-2016 at 19:14
Originally posted by hcitrS

Originally posted by Kid_A

Originally posted by FoSsiL

Модерни згради и скулптури можеби?


Туристите воопшто не ги боли пенисот за модерни згради. Никој не ти доаѓа да гледа нови бездушни стакленици.Зарем? Си чул за Њу Јорк, Дубаи, Хонг Конг, Шангај, Лондон Сити, Ла Дефонс Париз?

А инаку во Битола, Скопје итн. не се настави со градење во предвоените стилови, оти се случуваше нешто наречено „напредок“ (за цел свет зборувам). Замисли си која било богата, моќна, напредна джрава денес (која сакаш, твојата омилена, Германија, Јапонија, Холандија...) и кажи ми дали таму се настави, т.е. се заглави во еден стил?


Меѓу другото, по Втората светска војна (посебно во социјалистичкиот блок) не се продолжило со изградбата на класична архитектура и поради идеолошки причини (таа архитектура се сметала за буржоаска). И јас сметам дека одредени македонски градови се осакатени со модерна (социјалистичка) архитектура (има примери во Битола и во Скопје), ама ништо од тоа не е оправдување за будалаштините на Скопје 2014.

Еве, на линкот ќе најдете неколку примери од неокласични згради со локални примеси (изградени последниве години) во Бејрут, Либан. Споредете ги со тортите на Ск 2104, па ќе разговараме.

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=135047402#post135047402
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7327
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6107 Posted: 31-Aug-2016 at 01:21
туристите не ги боли пенис за модерните градби онолку колку што мене не ме боли пенис со што ќе се сликале туристите... повторно ќе повторам, не знам од каде ви се родил толку голем фетиш за туристи што се сликаат... ве возбудуваат луѓе што се фотографираат низ градов?

а турист ко турист, ќе се слика со се што излегува надвор од обичното и со она што ти ќе им го промовираш... можеш да ги натераш и да се сликаат со парче измет ако сакаш... можеш дури и да им го наплатиш тоа (барем да заработувавме)

како и да е, стварно крајно жалосно ми е што живеам во град со толку искомплексиран народ на кој му е побитно мислењето на некој што тука ќе помине одредено време од својот живот, наместо да му е битна сопствената удобност во град во кој ќе живее секој ден до крајот на неговиот живот
...каде е тука екологијата, планската градба, непреченото движење на сообраќајот, безбедноста?

сфатете еднаш дека воопшто не е битно каков стил на архитектура има градов и со какви знаменитости ќе се гордееме
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #6108 Posted: 01-Sep-2016 at 03:43
Originally posted by hcitrS

Originally posted by Kid_A

Originally posted by FoSsiL

Модерни згради и скулптури можеби?


Туристите воопшто не ги боли пенисот за модерни згради. Никој не ти доаѓа да гледа нови бездушни стакленици.Зарем? Си чул за Њу Јорк, Дубаи, Хонг Конг, Шангај, Лондон Сити, Ла Дефонс Париз?

А инаку во Битола, Скопје итн. не се настави со градење во предвоените стилови, оти се случуваше нешто наречено „напредок“ (за цел свет зборувам). Замисли си која било богата, моќна, напредна джрава денес (која сакаш, твојата омилена, Германија, Јапонија, Холандија...) и кажи ми дали таму се настави, т.е. се заглави во еден стил?


Воопшто не ми се допаѓа архитектурата во Источна Азија. Бездушна и досадна. Наредени облакодери, новоизградени градови со цел да се одговори на демографскиот раст и пренаселеноста како и преселбата на селското население во градовите во пост воениот период.

Во USA има многу поубави градови од Њу Јорк.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #6109 Posted: 01-Sep-2016 at 03:48
Originally posted by BOJAN

„Комунистичките“ грдотии од Скопје, Белград, Загреб одат колективно на самостојна архитектонска изложба во МоМа во Њујорк во 2017 година. Планетарен настан кој уште еднаш ќе ја покаже убавината на југословенскиот модернизам.

„Барокот“ на „Скопје 2014“ ќе оди под скалпот на времето. Динамит! Лудакот ќе си оди во затвор, а Чаушевски би можел да биде присутен во Њујорк ама само ако си купи билет. Јебига, западњачки вредности!


Во Њујорк имаш изложби и на ова:

http://3.bp.blogspot.com/-SIjG6SF0AZ8/UVmDp5xGy6I/AAAAAAAABv0/ghRxPiEEBQU/s1600/FrancescoPedraglioScenariosPineapple.100934.jpg

Еве гледам туристи секојдневно се тепаат да се сликаат покрај комунистичките грдосии.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #6110 Posted: 01-Sep-2016 at 03:49
Originally posted by Џоле

Originally posted by hcitrS

Originally posted by Kid_A

Originally posted by FoSsiL

Модерни згради и скулптури можеби?


Туристите воопшто не ги боли пенисот за модерни згради. Никој не ти доаѓа да гледа нови бездушни стакленици.Зарем? Си чул за Њу Јорк, Дубаи, Хонг Конг, Шангај, Лондон Сити, Ла Дефонс Париз?

А инаку во Битола, Скопје итн. не се настави со градење во предвоените стилови, оти се случуваше нешто наречено „напредок“ (за цел свет зборувам). Замисли си која било богата, моќна, напредна джрава денес (која сакаш, твојата омилена, Германија, Јапонија, Холандија...) и кажи ми дали таму се настави, т.е. се заглави во еден стил?


Меѓу другото, по Втората светска војна (посебно во социјалистичкиот блок) не се продолжило со изградбата на класична архитектура и поради идеолошки причини (таа архитектура се сметала за буржоаска). И јас сметам дека одредени македонски градови се осакатени со модерна (социјалистичка) архитектура (има примери во Битола и во Скопје), ама ништо од тоа не е оправдување за будалаштините на Скопје 2014.

Еве, на линкот ќе најдете неколку примери од неокласични згради со локални примеси (изградени последниве години) во Бејрут, Либан. Споредете ги со тортите на Ск 2104, па ќе разговараме.

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=135047402#post135047402


Да не е тој Широк Сокак во Битола тој град би бил само еден обичен провинциски град и ништо повеќе. Замисли тој град да бил збогатен со уште 4-5 улици од исти калибар после втората светска војна.


Edited by Kid_A - 01-Sep-2016 at 03:53
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #6111 Posted: 01-Sep-2016 at 08:45
Kid_A што мислиш ти, рамна ли е Земјината топка, а?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #6112 Posted: 02-Sep-2016 at 01:09
Originally posted by Kid_A

Originally posted by Џоле

Originally posted by hcitrS

Originally posted by Kid_A

Originally posted by FoSsiL

Модерни згради и скулптури можеби?


Туристите воопшто не ги боли пенисот за модерни згради. Никој не ти доаѓа да гледа нови бездушни стакленици.Зарем? Си чул за Њу Јорк, Дубаи, Хонг Конг, Шангај, Лондон Сити, Ла Дефонс Париз?

А инаку во Битола, Скопје итн. не се настави со градење во предвоените стилови, оти се случуваше нешто наречено „напредок“ (за цел свет зборувам). Замисли си која било богата, моќна, напредна джрава денес (која сакаш, твојата омилена, Германија, Јапонија, Холандија...) и кажи ми дали таму се настави, т.е. се заглави во еден стил?


Меѓу другото, по Втората светска војна (посебно во социјалистичкиот блок) не се продолжило со изградбата на класична архитектура и поради идеолошки причини (таа архитектура се сметала за буржоаска). И јас сметам дека одредени македонски градови се осакатени со модерна (социјалистичка) архитектура (има примери во Битола и во Скопје), ама ништо од тоа не е оправдување за будалаштините на Скопје 2014.

Еве, на линкот ќе најдете неколку примери од неокласични згради со локални примеси (изградени последниве години) во Бејрут, Либан. Споредете ги со тортите на Ск 2104, па ќе разговараме.

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=135047402#post135047402


Да не е тој Широк Сокак во Битола тој град би бил само еден обичен провинциски град и ништо повеќе. Замисли тој град да бил збогатен со уште 4-5 улици од исти калибар после втората светска војна.Некој пример вака, за нас што слабо ни оди замислувањето.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #6113 Posted: 02-Sep-2016 at 11:16
Originally posted by Kid_A


Да не е тој Широк Сокак во Битола тој град би бил само еден обичен провинциски град и ништо повеќе.


Ne bi bil. Bitola E samo eden obichen provinciski grad i nishto povekje. Mozhda niekogash kon krajot na 19ti vek imala malku porestizhen status, ama toa beshe pred 100+godini. Denes e gratche, glupa prostachka palanka, no so ambicii.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #6114 Posted: 02-Sep-2016 at 17:05
dobro, so koj pamet vlagate vo diskusii so nekoj sto misli deka sovremenata arhitektura se bezdushni staklenici?
btw ova me potseti na izjavata na todorovic na prasanjeto zosto go barokiziraat mepso: "turistite sakaat da gledaat gradbi na starite vekovi, a ne moderni zgradi"
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 578
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #6115 Posted: 03-Sep-2016 at 11:26
Как се прави това в Германия - прилики и разлики със Скопие.

Stadtschloß - Berlin

Оригиналната сграда през 20 те години на миналия век.Сега==== >>>>
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 578
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #6116 Posted: 03-Sep-2016 at 11:34
"Palais Schlobach" - leibzig

Преди - 1920
2009
Сега - 2016
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #6117 Posted: 03-Sep-2016 at 12:04
20 години дебатираа за таа палата во Берлин. А ние, пошто сме многу попаметни и побогати нели, го решивме тоа без никаква дебата. Едноставно така му се сонило на човекот и тоа е тоа.

Вреди да се спомене дека трошокот за барокната фасада (во однос на модерна) бил пресметан на 105 милиони евра, и тие пари се собираат од донации.

Edited by fichot - 03-Sep-2016 at 12:05
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #6118 Posted: 03-Sep-2016 at 16:13
Originally posted by hcitrS

Originally posted by Kid_A


Да не е тој Широк Сокак во Битола тој град би бил само еден обичен провинциски град и ништо повеќе.


Ne bi bil. Bitola E samo eden obichen provinciski grad i nishto povekje. Mozhda niekogash kon krajot na 19ti vek imala malku porestizhen status, ama toa beshe pred 100+godini. Denes e gratche, glupa prostachka palanka, no so ambicii.


Кој кур фактор си ти да кажуваш кој е прост, а кој не? Битола е се само не простачка паланка. Секогаш бил и ќе биде град со домородно население за разлика од Скопје со 100.000 Косовари, 20.000 Санџаклии, 20.000 Цигани, 20.000 Турци и доселеници од секаде.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6119 Posted: 03-Sep-2016 at 17:58


Кид, внимавај на јазикот! Не е дозволено такво обраќање кон друг член на форумов.

А тоа што го наброја за Скопје покажува дека, всушност, Скопје е еден колку-толку космополитски и етнички разнобоен град, што е огромно богатство со огромен потенцијал ако некој знае да го искористи на вистинскиот начин.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6120 Posted: 03-Sep-2016 at 18:13
Да се надоврзам на објавата на Галилео со неколку примери како требаше да се направи Скопје 2014:

McGlothlin-Street Hall - College of William & Mary - Williamsburg, Virginia, USA (1995)

Деловен центар „Лиговский 6“ во Санкт Петерсбург, Русија (2014)Станбена зграда со елементи на арт деко во Берлин, Германија (2016)

Њујорк, САД (2016)

Јекатеринбург, Русија (2016)


Деловой дом на Архиерейской, июль 2016Вид на башню Делового дома на Архиерейской, июль 2016Входная группа Делового дома на Архиерейской, июль 2016Часы на башне Делового дома на Архиерейской, июль 2016


Edited by Џоле - 03-Sep-2016 at 18:14
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 304305306307308 326>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.983 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.