build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 305306307308309 323>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
102 [54.26%]
82 [43.62%]
4 [2.13%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11444
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6121 Posted: 03-Sep-2016 at 18:21
Москва, РусијаАргентинаСанкт Петерсбург, Русија

За сè има вторпат
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #6122 Posted: 03-Sep-2016 at 18:38
Примериве што ги наведе Џоле се исти к@#$% само различно пакување...
Ова да се изведеше кај нас, прв ќе плачеше на форумов.
Најмал проблем од проектот е материјализацијата...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11444
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6123 Posted: 03-Sep-2016 at 18:54
Грешиш, пријателе. Nма разлика, почнувајќи од пропорциите, симетријата, материјалите... завршувајќи со изведбата.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1316
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #6124 Posted: 03-Sep-2016 at 19:15
Дрезден, Источна Германија. Целосно уништен во Втората Светска војна, започнал со обнова по Студената војна.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #6125 Posted: 03-Sep-2016 at 19:22
Сте научиле неколку зборови и само се повтарате тоа па тоа.
Горенаведените објекти имаат само подобра местоположба, можеби затоа ти делуваат дека се со подобри пропорции. Симетријата ви е најбанален агрумент. Неокласицизмот, барокот па и останатите стилови од еклектицизмот најмалку се замараат со симетријата. Материјализацијата е таа. Некои држави можат да си дозволат поскапи материјали ( нема да ме зачуди ако горенаведените објекти се приватни). Самите тие имаат иста функција и даваат ист резултат како и поевтините, само што изгледаат подобро на око. Изведбата на објектите од 2014 не е лоша за нашите стандарди во градежништвото. Напротив со сигурност проектот помогна да се подобриме колку толку во таа област.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #6126 Posted: 03-Sep-2016 at 19:35
Originally posted by ЏолеКид, внимавај на јазикот! Не е дозволено такво обраќање кон друг член на форумов.

А тоа што го наброја за Скопје покажува дека, всушност, Скопје е еден колку-толку космополитски и етнички разнобоен град, што е огромно богатство со огромен потенцијал ако некој знае да го искористи на вистинскиот начин.


Колку-толку космпололитски и етнички разнобоен град во коишто Македонците се малцинство, а во другите делови градот се вејат орли и полумесечини на секоја втора куќа со тенденција на федерализација во наредните 10 години. Пријателе, дали си ти луд што зборуваш? Што е тоа огромно богатство просветли ме?
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2341
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #6127 Posted: 03-Sep-2016 at 19:46
Originally posted by Kid_AКолку-толку космпололитски и етнички разнобоен град во коишто Македонците се малцинство, а во другите делови градот се вејат орли и полумесечини на секоја втора куќа со тенденција на федерализација во наредните 10 години. Пријателе, дали си ти луд што зборуваш? Што е тоа огромно богатство просветли ме?


Немој да ги заборавиш и борците на ИСИС од Скопје и околијата како потенцијални кандидати за пратеници, министри и амбасадори.

Космополитски, нема што.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11444
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6128 Posted: 03-Sep-2016 at 20:56
Originally posted by Z|evzek

Изведбата на објектите од 2014 не е лоша за нашите стандарди во градежништвото. Напротив со сигурност проектот помогна да се подобриме колку толку во таа област.


Не се согласувам со ништо од твојата објава, а посебно не со ова погоре. Но знам дека не се согласуваме и дека само ќе млатиме празна слама до утре сабајле.

Originally posted by Kid_A


Колку-толку космпололитски и етнички разнобоен град во коишто Македонците се малцинство, а во другите делови градот се вејат орли и полумесечини на секоја втора куќа со тенденција на федерализација во наредните 10 години. Пријателе, дали си ти луд што зборуваш? Што е тоа огромно богатство просветли ме?


Па, чекај малку, пријателе, кој тоа коалицира со политичкитте претставници на оние што веат орли и полумесечини во другите делови на градот? А?

Originally posted by phenomenon


Немој да ги заборавиш и борците на ИСИС од Скопје и околијата како потенцијални кандидати за пратеници, министри и амбасадори.

Космополитски, нема што.


Видете, смачено ми е да се расправам со луѓе со предрасуди. Израснав во мултиетничка населба, составена безмалку од сите националности што живеат во земјава (Албанци, Турци, Срби, Босанци, Роми, само немавме Власи во зграда) и тоа го сметам за огромно богатство и важно животно искуство. Тензии секогаш постоеле и ќе постојат, но тие се вештачки создавани. Обичниот човек, ако се спуштиш на негово ниво, ги споделува истите (или сличните) стравови, надежи, копнежи и соништа како тебе. Да не се распишувам сега, во нормални држави постојат механизми како да се справи државата со опасните елементи по неа. Тоа што кај нас не функционираат тие служби е посебна приказна.

Доста беше за вечерва. Поздрав.

Edited by Џоле - 03-Sep-2016 at 20:57
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Online Status: Online
Posts: 325
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #6129 Posted: 03-Sep-2016 at 21:07
Originally posted by Џоле

А тоа што го наброја за Скопје покажува дека, всушност, Скопје е еден колку-толку космополитски и етнички разнобоен град, што е огромно богатство со огромен потенцијал ако некој знае да го искористи на вистинскиот начин.


Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Online Status: Online
Posts: 325
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #6130 Posted: 03-Sep-2016 at 21:19
Originally posted by Kid_A


Кој кур фактор си ти да кажуваш кој е прост, а кој не? Битола е се само не простачка паланка. Секогаш бил и ќе биде град со домородно население за разлика од Скопје со 100.000 Косовари, 20.000 Санџаклии, 20.000 Цигани, 20.000 Турци и доселеници од секаде.


Никогаш не сум бил во Битола,но според она што го видов на Гоогле Мапс,разбрав колку всушност ние сме непросветлен народ,бидејќи тој град беше толку воздиган од гласини пред се од јавниот живот...а всушност наивистина да не е Широк Сокак и ареалот од паркчиња до Широк Сокак би служел како стравичен пример за тоа какво би можело да биде Скопје ако не се случи земјотресот.

Да не го тупам со анализи па затоа директно ќе кажам-Турска касаба,паланка,полу-урбана населба (не град).

Страшното сепак е тоа што сега постои толкава несразмерна разлика помеѓу првиот и вториот најголем град во Македонија,за остатокот да не зборам.
Таква разлика нема во Грција,Бугарија,Србија па ни во Албанија или Косово.
Скопје е буквално друга галаксија за остатокот од Македонија.

Ме присеќа кога како мал со татко ми баравме вреќи цименто за викендицата,па патот не одведе во Крушево,сите ни препорачуваа да го бараме (не се сеќавам на името) бидејќи тој имал цименто,кога го најдовме испадна дека нема веќе,се потрошило,па со тоа целиот град нема вреќа цименто.
Тогаш татко ми рече,Скопје стварно било центар света.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #6131 Posted: 04-Sep-2016 at 02:19
Originally posted by Џоле

Originally posted by Z|evzek

Изведбата на објектите од 2014 не е лоша за нашите стандарди во градежништвото. Напротив со сигурност проектот помогна да се подобриме колку толку во таа област.


Не се согласувам со ништо од твојата објава, а посебно не со ова погоре. Но знам дека не се согласуваме и дека само ќе млатиме празна слама до утре сабајле.

Originally posted by Kid_A


Колку-толку космпололитски и етнички разнобоен град во коишто Македонците се малцинство, а во другите делови градот се вејат орли и полумесечини на секоја втора куќа со тенденција на федерализација во наредните 10 години. Пријателе, дали си ти луд што зборуваш? Што е тоа огромно богатство просветли ме?


Па, чекај малку, пријателе, кој тоа коалицира со политичкитте претставници на оние што веат орли и полумесечини во другите делови на градот? А?

Originally posted by phenomenon


Немој да ги заборавиш и борците на ИСИС од Скопје и околијата како потенцијални кандидати за пратеници, министри и амбасадори.

Космополитски, нема што.


Видете, смачено ми е да се расправам со луѓе со предрасуди. Израснав во мултиетничка населба, составена безмалку од сите националности што живеат во земјава (Албанци, Турци, Срби, Босанци, Роми, само немавме Власи во зграда) и тоа го сметам за огромно богатство и важно животно искуство. Тензии секогаш постоеле и ќе постојат, но тие се вештачки создавани. Обичниот човек, ако се спуштиш на негово ниво, ги споделува истите (или сличните) стравови, надежи, копнежи и соништа како тебе. Да не се распишувам сега, во нормални држави постојат механизми како да се справи државата со опасните елементи по неа. Тоа што кај нас не функционираат тие служби е посебна приказна.

Доста беше за вечерва. Поздрав.


Сите луѓе ги споделуваат истите надежи, стравови, желби, но на крајот сите се групираат кај своите, т.е. каде што природно припаѓаат. Искрено кога те читам страв ме фаќа на колку бедно ниво паднал просечниот Македонец. Живееш во комплетна илузија дечко. Пред 10 години кај мене не се слушаше ниту една џамија, а денес пејат дури 3 изградени во рок од 10 години. Тоа е реалноста, а не fantasy world кој ти го пропагираш.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #6132 Posted: 04-Sep-2016 at 09:29
Срамно е да ги споредувате новите градби во традиционален стил во Европа и светот со онаа бедотија која се наоѓа во Скопје, срамно е да повторам.Материјалот како метеријал е евтин тоа е факт, исто така факт е тоа што сите знаеме дека станува збор за корупција -можеби во помала верзија но сепак вистина е. Многумина кои се подржувачи на оваа пивтијада од проект, се бранат со фактот дека секаде во сметот се користат лесни материјали при фасадирање и изградба, да тоа е точно но погледнете го тој квалитет и оној во Скопје, неспоредлив е.

Е сега Скопје бил град, Битола не бил, вау пријатели живеете во Македонија да ве потсетам. Покрај сета мизерија и сето сивило и Куманово е град исто како и останатите, Тетово, Струмица, Охрид, итн. Градот не го прават обејктите туку луѓето и што тоа населено место има да понуди на културно, административно и економско поле. А национализмот и етничката стуктура не се број и нема влијание кога се дефинира некое место како "град".

А за версикте објекти иако не му е мето тука, ќе кажам додека не се направи закон на национално ниво за лимитирање односно регулатива на градба на такви објекти тоа ќе продолжи и од дветте страни. Да до секоја џамија ќе никне црква и обратно бидејќи таква си е традицијата, балкан си е баклан.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #6133 Posted: 04-Sep-2016 at 12:20
Значи во Германија се вика зграда со елементи на АРТ ДЕКО а кај нас се вика „барокизација„ „антиквизација„ ....
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2009
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #6134 Posted: 04-Sep-2016 at 18:05
Previous
 
Како сакаш нарекувај го, во Германија ниту централната власт, ниту регионалните, ниту локалните власти не го форсираат таквиот идиотизам.


Edited by Dexter26 - 04-Sep-2016 at 18:06
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7057
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6135 Posted: 04-Sep-2016 at 18:35
Originally posted by Z|evzek

Симетријата ви е најбанален агрумент. Неокласицизмот, барокот па и останатите стилови од еклектицизмот најмалку се замараат со симетријата.
ај не се брукај со коментаров жити све
неокласицизмот и се што спаѓа во него (и барокот како најпознат пример за тоа) е базиран токму на симетрија на основни геометриски форми, најчесто се работи за централен дел кој се развива во две симетрични крила... тоа е највпечатливо во внатрешноста каде обично има централен хол во кој најчесто се наоѓаат централно поставени скалила кои се развиваат во симетрични крила и водат до остатокот од просториите
фасадата е само одговор на сето тоа... орнаментиката е најмалку битна... можеш да направиш стакларник и пак да го доловиш ефектот на класицизам ако знаеш како
...е сега, никој не ви е крив што на вас фетиш ви е античката орнаментикаи што не знам, може дома мастурбирате на коринтски столбови... ама не мора архитектурава да страда за тоа...

инаку, фотографиите се што се постирани се претежно реконструкции изведени достојно на оригиналот, а онаму каде што не се, се правени токму по теркот што го спомнав погоре, стакларник во духот на калсицизмот (фигуративно кажано)

инаку, во прилог на темава, фотка од фасада во Битола (и онака сте ја спомнале) ... бидејќи сите сакаме на удрено да се правиме...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 488
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #6136 Posted: 05-Sep-2016 at 16:53
Originally posted by Kid_A


Кој кур фактор си ти да кажуваш кој е прост, а кој не? Битола е се само не простачка паланка. Секогаш бил и ќе биде град со домородно население за разлика од Скопје со 100.000 Косовари, 20.000 Санџаклии, 20.000 Цигани, 20.000 Турци и доселеници од секаде.


Јас сум битолски малограѓанин кој се родил и моментално живее во Битола. Гледам единствено што ти смета во животот е туѓото, и то не стриктно заради некои фалинки, туку чисто поради фактот што е туѓо (немакедонско, предавничко во твојов случај). Најобичен, некеративен, националистички аргумент.

Епа извини шо ќе те разочарам, ама токму тие вечни и силни Македонци кои живеат во Битола се луѓето кои фрлаат ѓубре насекаде, живеат во ѓубрето, помеѓу несредени џбунови, несредени дворови, паркирани кај ќе му текне, па макар и на кров, луѓе без основно познавање на сообраќајни знаци, луѓе кои диво градат без никакво ред и поредок од тераси и поткровја, до лимени гаражи кај ќе им текне. Луѓе-телиња кои без грам отпор или револт му плаќаат градски паркинг на приватна фирма, која едноставно си нацрта паркинг места каде што му текна (фирмата “Стентон градба“ - во сопственост на истоимениот Стентон: мрсна свиња, што доручкова свинско, со истетовиран крст на едното рамо, вергина на другото, локален самодржец подлежен само на централната партиска власт во Скопје, поседува повеќе фирми низ градот и е добитник на мнозинството градежни и инфраструктурни тендери). Луѓе кои одат во болница каде се гледа веќе плетерот од трски и малтер во конструкцијата на истата, и поседува отворена депонија за медицински отпад во својот двор. И многу друг вид на отпад околу неа.

Аха, да, и градот на ноќниот живот. Од 3 ноќни клуба кои постојат во градот, во 2 настапуваат Елена Велевска, Орце, Јоце и слични на нив уметници. Има уште неколку клуба по селата, со уште победен репертоар.

Ете тоа е тажната реалност во „градот на конзулите“ (btw овој епитет е смислен во 60ти и или 70ти години како маркетиншки трик за привлекување туристи и оформување на некој си туристички имиџ на космополитски град)

Поздрав куреEdited by hcitrS - 05-Sep-2016 at 16:54
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #6137 Posted: 05-Sep-2016 at 17:49
Originally posted by zabegan

Originally posted by Z|evzek

Симетријата ви е најбанален агрумент. Неокласицизмот, барокот па и останатите стилови од еклектицизмот најмалку се замараат со симетријата.
ај не се брукај со коментаров жити све
неокласицизмот и се што спаѓа во него (и барокот како најпознат пример за тоа) е базиран токму на симетрија на основни геометриски форми, најчесто се работи за централен дел кој се развива во две симетрични крила... тоа е највпечатливо во внатрешноста каде обично има централен хол во кој најчесто се наоѓаат централно поставени скалила кои се развиваат во симетрични крила и водат до остатокот од просториите
фасадата е само одговор на сето тоа... орнаментиката е најмалку битна... можеш да направиш стакларник и пак да го доловиш ефектот на класицизам ако знаеш како
...е сега, никој не ви е крив што на вас фетиш ви е античката орнаментикаи што не знам, може дома мастурбирате на коринтски столбови... ама не мора архитектурава да страда за тоа...

инаку, фотографиите се што се постирани се претежно реконструкции изведени достојно на оригиналот, а онаму каде што не се, се правени токму по теркот што го спомнав погоре, стакларник во духот на калсицизмот (фигуративно кажано)

инаку, во прилог на темава, фотка од фасада во Битола (и онака сте ја спомнале) ... бидејќи сите сакаме на удрено да се правиме...
Секоја чест за твојата шизофренија. Не ти ја можам верувај
Скокаш од едена поента во друга, а ниту двете не ти се издржани, поврзани или пак аргументирани до крај.
Не другар традиционалните правци не се замараат за симетрија до толку како и модерните. Е овде се прави главната разлика помеѓу старото и новото.
Но ако не се замараат не значи дека и не содржат симетрија! Секако дека има елементи, орнаментика или пак распоред во некои примери од таа архитектура што се симетрични. Јас нигде не наведов дека немаат.

Бруката е кај тебе и таквите како тебе на форумов zabegan Правците не се учат преку ден на википедија, туку се студираат, цртаат и анализираат со години.
Еве ќе ви ги наведам основните карактеристики на традиционалната архитектура, најкратко што можам.

ЕЛИПСОВИДНИ, ТРИАГОЛНИ, КРИВОЛИНИСКИ облици кои придонесуваат за ДИНАМИЧНОСТ на просторните решенија. (Основна дефиниција)

Но џабе ти објаснувам кога не сме на исто ниво. Толку од мене, а ти продолжи во твојот филм.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3327
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #6138 Posted: 05-Sep-2016 at 17:57
Џабе се расправате со лудаците. Каква симетричност, каква силуета. Сето ова ќе оди под динамит. Како што влегувале партизаните по Втората светска војна во Скопје, за еден ден ќе се заврши цела работа.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #6139 Posted: 05-Sep-2016 at 18:56
Originally posted by BOJAN

Џабе се расправате со лудаците. Каква симетричност, каква силуета. Сето ова ќе оди под динамит. Како што влегувале партизаните по Втората светска војна во Скопје, за еден ден ќе се заврши цела работа.


Кај Фрчковски или кај Грчев ќе докторираш Бојане. Гледам речникот веќе ти е ускладен со нивните уште титула ти фали.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 488
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #6140 Posted: 05-Sep-2016 at 20:29
Прашање до Z|evzek: дали 11 дипломци на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје (пупуларно: ДИФ) ќе направат подобра фудбалска постава отколку на пример репрезантцијата на Португалија, во која ете да речеме на пример дека никој нема факултет?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 305306307308309 323>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.797 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.