build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 306307308309310 327>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [54.21%]
83 [43.68%]
4 [2.11%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #6141 Posted: 05-Sep-2016 at 20:47
Originally posted by BOJAN

Џабе се расправате со лудаците. Каква симетричност, каква силуета. Сето ова ќе оди под динамит. Како што влегувале партизаните по Втората светска војна во Скопје, за еден ден ќе се заврши цела работа.
Не знам за динамит во Скопје, но знам дека ти веќе си го минираше форумот :/ Од форум направи куртон форум (по твој вокабулар)...

Толку од мене дечки ! Џоле, zabegan и останатите, ми беше мило до пред некое време иако имавме спротиставени ставови и мислења. Имаше доволно простор да си ги размениме како што треба, а и се супер функционираше.

Последен пост од мене на форумов
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2398
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #6142 Posted: 05-Sep-2016 at 21:11
Originally posted by BOJAN

Џабе се расправате со лудаците. Каква симетричност, каква силуета. Сето ова ќе оди под динамит. Како што влегувале партизаните по Втората светска војна во Скопје, за еден ден ќе се заврши цела работа.


И после ќе дојдат опозиционерските архитектонски гуруи и ќе го средат Скопје како што го средија Куманово.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #6143 Posted: 05-Sep-2016 at 21:25
Originally posted by phenomenon

Originally posted by BOJAN

Џабе се расправате со лудаците. Каква симетричност, каква силуета. Сето ова ќе оди под динамит. Како што влегувале партизаните по Втората светска војна во Скопје, за еден ден ќе се заврши цела работа.


И после ќе дојдат опозиционерските архитектонски гуруи и ќе го средат Скопје како што го средија Куманово.


Тоа е матрица што никогаш ништо не изградила, рушењето им е специјалност. Матрица според која само они имаат право да мислат и само нивниот став е исправен. Бокица е слика и прилика па уште и доктор ќе го прават на правен. Ги штанцаат како на монтажна лента за на крај да завршат или у некоја шарена револуција или у мекдоналдс во Германија.
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #6144 Posted: 05-Sep-2016 at 22:58
Originally posted by BOJAN

Џабе се расправате со лудаците. Каква симетричност, каква силуета. Сето ова ќе оди под динамит. Како што влегувале партизаните по Втората светска војна во Скопје, за еден ден ќе се заврши цела работа.


Koга ќе се решиш викај ме,ја ќе ти го ставам динамитот околу појас..ти само активирај го.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7449
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6145 Posted: 06-Sep-2016 at 01:02
Originally posted by Z|evzek

Originally posted by zabegan

Originally posted by Z|evzek

Симетријата ви е најбанален агрумент. Неокласицизмот, барокот па и останатите стилови од еклектицизмот најмалку се замараат со симетријата.
ај не се брукај со коментаров жити све
неокласицизмот и се што спаѓа во него (и барокот како најпознат пример за тоа) е базиран токму на симетрија на основни геометриски форми, најчесто се работи за централен дел кој се развива во две симетрични крила... тоа е највпечатливо во внатрешноста каде обично има централен хол во кој најчесто се наоѓаат централно поставени скалила кои се развиваат во симетрични крила и водат до остатокот од просториите
фасадата е само одговор на сето тоа... орнаментиката е најмалку битна... можеш да направиш стакларник и пак да го доловиш ефектот на класицизам ако знаеш како
...е сега, никој не ви е крив што на вас фетиш ви е античката орнаментикаи што не знам, може дома мастурбирате на коринтски столбови... ама не мора архитектурава да страда за тоа...

инаку, фотографиите се што се постирани се претежно реконструкции изведени достојно на оригиналот, а онаму каде што не се, се правени токму по теркот што го спомнав погоре, стакларник во духот на калсицизмот (фигуративно кажано)

инаку, во прилог на темава, фотка од фасада во Битола (и онака сте ја спомнале) ... бидејќи сите сакаме на удрено да се правиме...
Секоја чест за твојата шизофренија. Не ти ја можам верувај
Скокаш од едена поента во друга, а ниту двете не ти се издржани, поврзани или пак аргументирани до крај.
Не другар традиционалните правци не се замараат за симетрија до толку како и модерните. Е овде се прави главната разлика помеѓу старото и новото.
Но ако не се замараат не значи дека и не содржат симетрија! Секако дека има елементи, орнаментика или пак распоред во некои примери од таа архитектура што се симетрични. Јас нигде не наведов дека немаат.

Бруката е кај тебе и таквите како тебе на форумов zabegan Правците не се учат преку ден на википедија, туку се студираат, цртаат и анализираат со години.
Еве ќе ви ги наведам основните карактеристики на традиционалната архитектура, најкратко што можам.

ЕЛИПСОВИДНИ, ТРИАГОЛНИ, КРИВОЛИНИСКИ облици кои придонесуваат за ДИНАМИЧНОСТ на просторните решенија. (Основна дефиниција)

Но џабе ти објаснувам кога не сме на исто ниво. Толку од мене, а ти продолжи во твојот филм.
тоа е тој фетиш за фасади кој ве заслепува да мислите дека тоа е најбитен елемент на објектот... не знам, ве замислувам онака дека би живееле и во куќа без покрив, и без под, само со фасада (и тоа само од главен влез)
дај објасни ми кои ти се тие криволиниски облици и каде ги имаш во објект изграден пред втора светска бре човече...
да, има криволиниски облици и барокот на пример, ама во проклетата фасада, а не во структурата на самиот објект... и да има и елипсовидни и триаголни форми и во многу случаи кај овие објекти... и пази, погоди што има во елипса, круг, триаголник, квадрат, правоаголник, трапез и слично *drumroll please!* - СИМЕТРИЈА


дури класицизмот е претопен и во урбаното планирање, каде што се што е излезено после хаотичните збиени населби среден век, зрачи со симетрија
вие ја одземате најбитната и најпрекрасната работа од класицизмот и се фаќате за најбаналната, која, да, го дава карактерот на секој објект, ама не го дефинира класицизмот како филозофија
затоа и со тоа затупените мозоци мислите дека сосема е ок и едноставно да ставиш класична фасада на модерен/постмодерен објект, и затоа имаме вакви лајна од фасади со окна од лифтови, ѕидови без прозори каде што се наоѓаат скалила и врамени џиновки екрани... јас не го мразам потегов затоа што нешто многу плачам по модернизам, туку затоа што е едноставно идиотски, поради причини од кои половина и повеќе воопшто немаат врска со архитектонски стилови

а модернизмот е друга приказна и нема врска со симетрија, туку со прави агли, ама ај може не си стигнал до тоа да го учиш и црташ, не знам кој семестар си...

Edited by zabegan - 06-Sep-2016 at 01:05
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13357
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6146 Posted: 06-Sep-2016 at 17:21
Една слика, милион зборови:

Skopje, Macedonia by Maxime SPONY, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #6147 Posted: 06-Sep-2016 at 17:40
[QUOTE=Џоле]Една слика, милион зборови:

Skopje, Macedonia by Maxime SPONY, on Flickr[/QUOT

Dobro si go dolovil momentot...Zamisli  i napred bea ovakvi nikakvi najmalce polovina vek necepnati!! Crazy
Sega neka se svestat "gazdite" na ovie stanevi, vo strog centar na glaven grad, i go odvrzat keseto za da si ja napravat barem zadnata strana (fasada) od nivnite privatni stanovi (so zakon da gi obvrzat)!
Neka bidat srecni sto im napravia i tolku, so sto voedno im ja zgolemia i vrednosta na istite!!! Cheers
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #6148 Posted: 06-Sep-2016 at 18:03
^ Бог нека ни е напомош... немам друго што да кажам.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #6149 Posted: 06-Sep-2016 at 21:03
Originally posted by JovanOdGjorche

^ Бог нека ни е напомош... немам друго што да кажам.


AMIN!!!Smile
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13357
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6150 Posted: 07-Sep-2016 at 19:20
Без паника, сè е под контрола!

КРИТИЧНО: ПРОПАЃА ЗЕМЈАТА ОКОЛУ МНР ВО ЦЕНТАРПоради обилните дождови најкритично во моментов е просторот околу зградите на Министерство за надворешни работи и Управата за финансиска полиција, блокирано е секакво движење уште на почетокот на мостот и кај зградата на МНТ.

Истотака поплавен е просторот кај музејот на ВМРО и новиот театар, пруситни се припадници на полицијата, противпожарната единица, а и приватните компании се вклучија со нивна механизација, а со пумпи се извлекува водата. ВИДЕАТА СЕ ПОД ФОТОГРАФИИТЕ!

Екипата на Centarnews беше на местото на настанот, забележавме огромно свлечиште предизвикано од големото количество вода пред зградата на МНР каде се гради нова зграда и каде нема потпорен ѕид, со што постои опасност да се урне зградата на Управата за финансиска полиција како и опасност по животот на граѓаните.http://centarnews.net/HQ/mk/index.php/news/mk/item/38805-video-foto-kritichno-propagja-zemjata-okolu-mnr-vo-centar
За сè има вторпат
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #6151 Posted: 07-Sep-2016 at 22:08
Ова ли е ископот за новата зграда на НБРМ?

ЕДИТ: Копано е и од двете страни на улицата?
ауу
и Б4 и НБРМ


Edited by Bojan10 - 07-Sep-2016 at 22:15
Од чаламот си патиме!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2471
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #6152 Posted: 08-Sep-2016 at 10:18
Изгледа ќе заштедиме на динамит. ЧД
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6153 Posted: 08-Sep-2016 at 10:28
Originally posted by fichot

Изгледа ќе заштедиме на динамит. ЧД


Smile
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 824
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #6154 Posted: 08-Sep-2016 at 15:29
Prirodata e mnogu neblagodaren igrach. Ako neshto ne e pravilno obmisleno i kvalitetno izvedeno vo linija so uslovite koi gi postavila prirodata (kako shto postojat somnezhi za povekjeto objekti od proektot) zabot na vremeto pobrzo kje go izede.


Edited by mirakuliks - 08-Sep-2016 at 15:30
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13357
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6155 Posted: 14-Sep-2016 at 09:54
Неколку (позитивни) примери од Баку, Азербејџан. Како требаше да се направи и кај нас - со употреба на посоодветни материјали, со квалитетно поплочување на јавните површини (кај нас сето тоа е веќе искршено и пропаднато, прошетајте низ Центар ако не ми верувате) и со редовно одржување и чистење на зградите и површините. Дел од зградите се само обновени, но еден дел се сосем новоизградени.

Повеќе на http://varlamov.ru/1920785.html
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #6156 Posted: 14-Sep-2016 at 13:00
Темата за која дискутираме овде е тотално промашена. Воспоставената пропагандна агенда на власта - да се дискутира во какви стилови треба да бидат објектите изградени изградени таму каде што не треба да бидат и се противзаконски поставени, е само еден проблем со ние се соочуваме.

Ако Денко Малевски пред некој ден напиша дека Македонија е failed state, јас би додал дека „Скопје 2014“ по испокрадени 650 милиони евра е failed city. Се поставува прашањето „ЗОШТО“.

1. Новото урбанистичко пресликување на градот е направено според вкусот, преференциите и психичката состојба на еден човек - поранешниот премиер во соработка со неговите најблиски соработници. Сето она што се наоѓа под него - архитекти, инженери и поддржувачи-интелектуалци се шака јада клиенти на придобивките од криминалниот проток на пари во државава;
2. „Скопје 2014“ остави зад себе омраза меѓу луѓето, бидејќи самиот проект е изграден на омраза кон сето она што е изградено како објекти по земјотресот од 1963 година. Да не беше омразата, Македонската опера и балет немаше да биде обиколена со шест нови објекти, со намера да се „надгради и прошири“ лудилото. Истото важи и за Телекомуникацискиот центар, за ГТЦ, за Универзитетскиот центар итн. Ако погледнете кој е автор на овие објекти, загледувајќи ги нивните биографии, и направите споредба со авторите кои ги подигнале пост-земјотресните објекти, тогаш се доаѓа жалосен впечаток за слоевитиот пад не во архитектонски и урбанистички поглед, туку на севкупниот општествен развој.
3. Да беше Скопје градено од љубов од страна на Груевски, тогаш неговите планери ќе се насочеа кон урбанизирање на пределот Ново Маало, Маџир Маало, Крњево и Чаир. Овие урбанистички дупки во централното градско подрачје беа предвидени за реурбанизација со плановите на Танге и Циборовски, но финансиската криза од 80-те години во Југославија ја оддолжи нивната реализација. Жално е што ниту една од партиите во нашата земја не говори за довршување на доградбата на пост-земјотресно Скопје според насоките и изработените документи од стотици експерти од различни профили од Југославија, Полска, Јапонија, Грција, Холандија...
4. Покрај останатите урбанистички дупки во центарот на Скопје што не се решија, а за кои се потребни стотици милиони евра, главниот град мака мачи со т.н. еколошки бомби што произлегуваат од полузатворените или затворени фабрики од социјализмот. Се сеќавам дека со една моја другарка од Љубљана ја посетивме фабриката „Товарна Рог“ во текот на изминатото лето. Огромната фабрика се наоѓа на пола километар од централниот плоштад во Љубљана. За разлика од Скопје, затворената фабрика е претворена во алтернативна културна сцена и простор за сместување на бегалците и за бездомниците за кои на доброволна база се грижат студенти, социјални работници и останати добри луѓе. Во Скопје со проектот „Скопје 2014“ не се реши проблемот со фабриката „Охис“ и складираните опасни материи во кругот на фабриката. Барем половина од парите за „Скопје 2014“ ќе беа доволни за решавање на оваа најголема еколошка бомба во Скопје. Нечепнат седи и „Купром“ во Хром, до кој се изградија едно чудо нови згради, иако самата фабрика беше еден од главните загадувачи во западниот дел на Скопје. А да не говориме за „Треска“ и за сите оние фабрики што се изградени по принципот на Ле Корбизје за тоа како треба да изгледа еден модерен град од 20 век. Европските метрополи ги вложија своите милиони во решавањето на негативните страни на модернизмот, додека Скопје ги потроши своите пари на уништување на позитивните страни од теоријата за модернистички град и за игнорирање на сите негативни страни што произлегоа од индустријализацијата.

И токму поради тоа, Skopje is a failed city.
Back to Top
nekoj View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 14-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nekoj Quote  Post ReplyReply #6157 Posted: 14-Sep-2016 at 22:53
Скопје го убија тие што го уништија градското јадро по 63-та. Тие што ни го направија градски зид и блок, купче бруталистички бетон, бескрајните пољани по центарот и отсечувањето на Кале и чаршијата. Тоа го уништи Скопје. Ова сега колку и да е лудило , го дефинира градот. Дали по лошо или добро само времето ќе покаже. Барем некој имаше муда да направи нешто во оваа држава , контровезно или не. Да Ви го е*** космополитизмот - додека не е*** сите наоколу.

Edited by nekoj - 14-Sep-2016 at 22:55
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7449
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6158 Posted: 14-Sep-2016 at 23:03
Originally posted by nekoj

Скопје го убија тие што го уништија градското јадро по 63-та. Тие што ни го направија градски зид и блок, купче бруталистички бетон, бескрајните пољани по центарот и отсечувањето на Кале и чаршијата. Тоа го уништи Скопје. Ова сега колку и да е лудило , го дефинира градот. Дали по лошо или добро само времето ќе покаже. Барем некој имаше муда да направи нешто во оваа држава , контровезно или не. Да Ви го е*** космополитизмот - додека не е*** сите наоколу.
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2471
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #6159 Posted: 15-Sep-2016 at 18:14
Originally posted by nekoj

Скопје го убија тие што го уништија градското јадро по 63-та. Тие што ни го направија градски зид и блок, купче бруталистички бетон, бескрајните пољани по центарот и отсечувањето на Кале и чаршијата. Тоа го уништи Скопје. Ова сега колку и да е лудило , го дефинира градот. Дали по лошо или добро само времето ќе покаже. Барем некој имаше муда да направи нешто во оваа држава , контровезно или не. Да Ви го е*** космополитизмот - додека не е*** сите наоколу.Ја па наивен мислев земјотресот го уништил градот.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2471
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #6160 Posted: 17-Sep-2016 at 13:41
„Прошетка низ шарениот град 2“, масло на платно.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 306307308309310 327>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.