build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #681 Posted: 03-Jul-2010 at 12:06

look at that 

or maybe this

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #682 Posted: 03-Jul-2010 at 12:23
lugje vo proektov skopje 2014 sigurno imate nekoj proekt(del) sto ste ,,za`` negovata realizacijaSmile.
Eve proekti sto mi se dopagaat:
Fontanite na vardar
Mostot Oko ama bez spomenici
Zgradata na nekogasnata narodna banka
i postoeckite spomenici (so aleksandar) pa mozebi uste 1-2 spomenici od drugi narodi.
Star teatar
hotelot marriott
 
se drugo ne mi se dopagaDunno
 
sto e so vas?Big%20smile
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #683 Posted: 03-Jul-2010 at 12:30
Previous
 
Би ја вброил и Филхармонија во тие што ми се свиѓаат,иако не знам колку е дел во проектот СК2014,од спомениците не ми се свиѓаат(повеќето),фонтаните во вардар МИ се свиѓаат,хотелот мериот доколку не беше во барок стил да,вака не.Се друго сме на слична линија. А да и мостовите ми се многу безвезе премногу еден до друг.
 


Edited by Buliwyf - 03-Jul-2010 at 12:36
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #684 Posted: 03-Jul-2010 at 12:32
јас тешко ќе ја проголтам Портата, Гаражата кај Пошта (таа во уста не можам да ја ставам, ма не можам ни да ја видам и замислам), и некако не ми се допаѓа Обеликсот, другото ако го направат средено, ќе помине, зашто и не се замарам толку многу, за глупости.......
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #685 Posted: 03-Jul-2010 at 12:46

definitivno sto ne prifatam se objektite pred MOB, fasadite na anticki stil, garazata kaj postata, verskite objekti, hotelot sproti  city gallery(fasadata i visinata) i arhioloskiot muzej.

EDIT:
sto se slucuva kaj city gallery. Porano pimetivme nesto no sega ima i skelinja.
Postavuvanje na nekoja reklama?Question


Edited by my Macedonia - 03-Jul-2010 at 12:52
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #686 Posted: 03-Jul-2010 at 14:26
Katnata garaza, muzejot na padnatite borci ne mi se dopagaat, i muzejot na holokaustot mozea da go napravat vo nekoja poubava forma ili vo krajna mera da ja izmenat fasadata vnesuvajki nekoi elementi na izraelskata arhitektura. Mi se dopagja mn sinagogata vo Budimpesta. Fontanite vo Vardar e super Idea - so visoki vodoskoci, a tie vrbite vo sred Vardar voopsto ne mi se dopagjaat. Za teatarot, Arhiv Ustaven... Oficerski i  Merriot stvarno mi se svigjaat. A kaj ministerstvoto na nadvoresni raboti ke najdam zamerka vo kupolite. Mnogu se ednostavni. Mozat da bidat povisoki i izdignati. Od zemja nema ni da se primeti deka ima voopsto kupoli. Veke koga gi pravat neka gi napravat stvarno ubavi zasto toa ke ostane za mn godini. Imam custvo deka kaj nas nema arhitekti za ovoj stil. Ne gi biva Ohno
 Sepak ova e samo moe mislenje. Big%20smile
 
A i portata se slozuvam da postoi no ne na taa lokacija. fali prostor. Bi mozelo na nekoj nov kruzen tek vo centar.


Edited by lupo - 03-Jul-2010 at 14:47
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #687 Posted: 03-Jul-2010 at 14:51
Јас ќе кажам само едно, овие неколку објекти како што се стариот театар и музејот на македонската борба се во изградба веќе цели 2 години и има уште доста за работа, ако толку споро се работи на поголеми објекти како што би бил Офицерскиот дом може да замислиме колку време ќе им треба за да го изградат, што значи во центарот уште долго време ќе има ораници и багери.

Edited by Jumbo - 03-Jul-2010 at 17:03
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #688 Posted: 04-Jul-2010 at 00:28
Ај и ја да си кажам што ми се свига зашо така ќе бидам пократок :
Филхармонијат ептен ми се свига
Стариот Театар (али и на него многу импровизации му прават ме вадат од такт)
И официрски (само да не импровизираат)
Али за овие последниве два знаевме дека биле убави и пред тоа
И со Мериот можам да живеам
Ова другово за мене е благо речено ужас (нешто поголем нешто помал)
А за катната гаража сум спремен ко жив зид пред багер да застанам само да не дозволам тоа архитектонско чудо да го закити мојот град
Надвор од овој проект многу му се радувам и на стадионот, жичарата а и плажата не е лоша

А со коментарите дека не се бореле доволно архитектите за да понудат друго решение за ск2014 никако номожам да се согласам.Ќе ви кажам еден пример од Словенија дур живеев тамо:за каква нијанса да биде фасадата на црквата во центарот на лјублјана на трг франце прешерн цела година се расправаа т.е дебатираа словенците каква да била.значи за една фасада т.е нијанса на фасада има толкава дебата а кај нас ко гром од ведро небо ни пуштаат филмче и ни викаат вака ќе ви изглеа градот за 4 години. Какви дебати , какви конкурси ова 2 до 3 лаици а можеби и еден го имаат измислено, па на нас ни останува да се надеваме дека нешто можда случајно нема да биде толку лошо или може некој бренд ка на пр. мериот малку ќе го нашминка или како у случајот на стар театар да биде реконструкција.Така да не се сложувам дека нашите архитекти не биле ажурни или требале да бидат политички вешти, па ја незнам зар има некој што стварно мисли дека некој ако излезе со нов проект има шанси да му го прифатат.Нема шанси!
Верувам дека кај нас има многу добри архитекти на кој им е одземена шансата да допринесат да овој проект стварно биде гордост на сите скопјани и македонци.

И за крај сакам да кажам дека јас а верувам и сите се радувам на тоа да се гради и никако не сум против тоа и за тоа секој кој сака да гради има еден голем + од мене али не на сила и не без вистинска дебата,без вистински конкурси и без вистински мајстори. Зашто кога имавме вистинска шанса да направиме нешто убаво за овој град политиката го победи разумот.

Edited by toasumjas - 04-Jul-2010 at 00:33
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #689 Posted: 04-Jul-2010 at 12:27
eve eden trud za garazata kaj postata, daleku ubavo od toa sto vidovme
 
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #690 Posted: 04-Jul-2010 at 15:22

Ni ova ne vredi za vo centar, no sepak e podobro od predhodnono!

KAAAAJ STE ARHITEKTI DA NAPRAVITE NESTO ASALNOOOOO?

Question
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #691 Posted: 04-Jul-2010 at 15:27

Spored mene crkvata treba da bide porazigrana. I fali mozaik na fasadata. Sepak taa e na najglavniot plostad vo Makedonija. Treba da bide najrashkoshna, najbogata .....



Edited by lupo - 04-Jul-2010 at 15:27
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #692 Posted: 04-Jul-2010 at 16:02
Според мене на црквата и фали нова локациа.Полоша и неможеа да и најдат.

Edited by toasumjas - 04-Jul-2010 at 19:51
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #693 Posted: 04-Jul-2010 at 16:05
Originally posted by toasumjas

Според мене на црквата и фала нова локациа.

Поконцизно од ова и не може да се дефинира  Thumbs%20Up
По мое мислење целата дискусија на тема црква на плоштад требаше да заврши со овие неколку збора.
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #694 Posted: 08-Jul-2010 at 08:54
     
„Скопје 2014“ не запира, ќе се гради подземен паркинг кај Уставен суд



Подземното паркирање на две нивоа ќе биде екстра паркиралиште за предвидените административни објекти

Деспина Трајковска


Владата продолжува да ги реализира проектите од „Скопје 2014“ на левиот брег на Вардар, иако урбанистите тврдеа дека Уставниот суд со одлуката за поништување на измените на ДУП „Мал ринг“, всушност, дел од градбите ги прогласи за спорни. Од владината Служба за општи и заеднички работи низ која минуваат генерално сите тендери за владините зданија, тврдат дека со одлуката на уставните судии не е спорен ниту еден административен и придружен објект во комплексот спроти Вардар.

Така, деновиве е распишан јавен повик за изведбен проект за подземно паркирање во тој реон, именуван во случајов како локалитет „Мал ринг“. Токму терминот „локалитет“, а не конкретно посочена локација за предвиденото паркирање како дел од истоимениот план, за дел од урбанистите е сомнително. Се сомневаат дека само навидум станува збор за еден вид ненамерен пропуст, што е образложение на надлежните, но не сакаат да предвидуваат за, како што велат, каква игра станува збор во случајов.

Васе Доневски, директор на Службата, отфрла какви било сомнежи во врска со распишаниот повик. Вели оти „локалитет“ бил најсоодветниот збор за дефинирање на локацијата на која е предвидено паркирањето.

„Станува збор за реонот меѓу објектите на МНР, Агенцијата за електронски комуникации, МОБ и новиот објект на Филхармонијата. Независно што дел од овие и околните градби ќе имаат сопствен подземен паркинг-простор, одлучивме овој паркинг дополнително да се изгради за да ги задоволиме не само потребите на сите административци туку и на граѓаните што ќе имаат потреба од нивните услуги. Во случајов, мислевме на сите што имаат потреба од паркирање во тој реон, кој полека станува фрекфентно место од повеќе причини“, вели Доневски, кој очекува изградбата на паркингот да започне најдоцна до февруари идната година.

Предвидено е паркирањето да се врши на две подземни нивоа, секое со површина од околу 10.000 квадратни метри, односно предвиден е капацитет за паркирање од вкупно 726 места. Колку ќе чини изградбата на овој паркинг, надлежните допрва ќе прават пресметки. Засега единствено велат дека сигурно парите ќе се обезбедат од две буџетски години. За потребите на подземниот паркинг веќе биле извршени и геомеханички испитувања на теренот.

Инаку, надлежните процениле дека ќе биде изводливо и подземниот паркинг и околните згради да се градат истовремено. Иако уште пред да стартуваат градежните работи на терен дел од стручната јавност се сомневаше во безбедноста на теренот поради близината на Вардар, од Владата тврдат дека нема простор за паника.

„Само досега се извршени 40 дупки, кои докажаа дека не постои негативно влијание од речната вода. Овие анализи се доволни и како гаранција за изградба на подземниот паркинг“, дополни Доневски.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #695 Posted: 08-Jul-2010 at 11:04
Originally posted by my Macedonia

lugje vo proektov skopje 2014 sigurno imate nekoj proekt(del) sto ste ,,za`` negovata realizacijaSmile.


Ми се допаѓаат Театарот, зградата на банката, спомениците покрај Камен мост (и на двете страни), фонтаната на плоштадот (за споменикот на Александар и не знам баш како би изледал во живо, ама ќе почекам да го постават па да го дефинирам мислењето), планот за монитор преку Сити галери каде ќе се вртат реклами...

Ама затоа, целиот тој ѕид на кичот кај Комерцијална и МОБ толку ме нервира, дури и при самата помисла ма тоа како се упропастува тој простор.
За „Триумфалната“ капија и катната гаража кај поштата (во барок стил, секако ) не сакам да коментирам, срамота.



Edited by maestro - 08-Jul-2010 at 11:04
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #696 Posted: 09-Jul-2010 at 20:11

Тодоровиќ: Изградбата ќе сопре кога одлуката ќе излезе во службен весник

Предраг Петровиќ Коментари (3)   
08.07.2010 19:54
Владимир Тодоровиќ

 

И покрај одлуката на Уставниот суд продолжува изградбата на спорните објекти од „Скопје 2014“. Се купува секој ден.

Градоначалникот на Центар, Владимир Тодоровиќ вели дека ќе се гради се додека одлуката што им го забранува тоа не се најде во службен весник. Тогаш ќе престанеле сите активности, иако според него повеќето спорни објекти не биле ниту почнати, а немале ниту одобренија за градба, а меѓу нив и Триумфалната порта.

Токму министерката за култура тврдеше дека нема да ја почитува одлуката на Уставниот суд, зашто според нејзиното толкување одобрението за градба било издадено пред забраната на Уставен.

„Се градби за кои уште ние немаме дадено одобрение за градба, да речеме зградата за обвинителство, две катни гаражи, има подземни гаражи, триумфалната капија. Добро, тие се пред издавање на одобрение за градба, мислам дека нема одобрение за градба, инаку имаат побарано, сите документи се донесени и стручните служби можат тоа да го направат“, вели Владимир Тодоровиќ, градоначалник на општина Центар.

Елизабета Канческа Милевска

 

Еве што реше министерката минатата среда.

„За портата можам да ве информирам дека одобрението за градба е дадено пред Уставниот суд да донесе одлука“, рече Елизабета Канческа Милевска, министер за култура.

Уставниот суд минатата среда со одлуката да ги укине измените на деталниот урбанистички план, ја стопираше изградбата на 19 објекти. Тука се сите катни гаражи, фонтаните и еден мост на Вардар, врбите, фонтаната на плоштадот.

Според планот во ваквата одлука спаѓаат и Триумфалната порта, новата зграда на Уставниот суд и речиси сите објекти на левиот брег на Вардар. Тодоровиќ пак тврди дека новата зграда на Уставниот суд не спаѓа во оваа група, иако со измените кои паднаа на Уставен беше предвидено изградба на подземна гаража токму во овој објект.

Градоначалникот на центар најави дека следната недела почнуваат со измени на планот, но по редовна постапка која ќе трае неколку месеци. Дотогаш, а по објавувањето на одлуката во Уставен, која најверојатно ќе се случи утре, нема да смее да се гради.

Доколку се продолжи се најавуваат дополнителни мерки и кон Центар и кон сите инволвирани за да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд.

Демант од министерството за култура

Останувам на тврдењето дека министерството на култура има обезбедено решение за локациски услови и одобрение за градење на Порта Македонија, стои во демантот на министерката Елизабета Канческа Милевска, во контекст на изјавата на градоначалникот на општина Центар Владимир Тодоровиќ.

Одобрението за градба е добиено врз основа на комплетно обезбедена проектна документација, ревизија на документацијата, имотен лист, платени комуналии, согласности од сите институции, потребни елаборати и други документи се вели во соопштението на министерството.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=125097
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #697 Posted: 12-Jul-2010 at 18:01
Триумфалната порта и катните гаражи немаат одобрение за градба



 
Триумфалната порта, неколку катни гаражи и споменици, дел од проектот „Скопје 2014“, за кои се правеа последните измени на деталниот урбанистички план за Малиот ринг, што ги укина Уставниот суд, немаат добиено одобрение за градба од општината Центар. Ова го потврди градоначалникот на општината Центар, Владимир Тодоровиќ, во интервјуто за Радио Слободна Европа  
 
%20  
- Одлуката на Уставниот суд ќе ја почитуваме, тој план нема да биде во сила и нема да се постапува по него - изјави Тодоровиќ.

Што се однесува до името на централниот споменик на плоштадот „Македонија“, Тодоровиќ нагласи дека таму ќе стои „Александар Македонски“.

- Во тендерите можеби уметникот како работна верзија го употребил името „Коњаник“, зашто споменикот претставува воин на коњ. Така ќе изгледа споменикот, зашто можеше да биде скулптура на Александар Македонски во некоја друга слободна поза - изјави градоначалникот на општината Центар за Радио Слободна Европа.
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=712101042133&id=14&prilog=0&setIzdanie=22031

Edited by Cloverstack - 12-Jul-2010 at 18:01
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #698 Posted: 12-Jul-2010 at 20:50
За Мангар уште малку грев ќе ме фати...којзнае колку се убил да ја измоделира портава у ArchiCAD и сеа нема да му ја изградат   

...офтопик малку...кој учел комјутери од него (ако има некој што научил нешто) ќе ме сфати...

Погоре во темава глеам ги оценувате објективе поединечно, а скоро за сите има отворена посебна тема, така да не ви ја сфаќам поентата. Како ја гледам, овде разговараме за целава халуцинација како комплекс, тешко да може да се нарече проект, затоа што проект е нешто на што се работело и се размислувало, ова е обична бљувотина спакувана во 3D анимација...проблемите што допрва ќе му ги насади на овој град и неговите напатени жители, ќе бидат предизвикани од неразмислувањето (инфраструктурно, обликовно) на поголем опфат, а не објект по објект...чисто како пример, ја имате филхармонијата, која и јас обликовно мислам дека е прифатлива, ама со самото тоа што не може за нејзе да состави асален изведбен проект после толку време(затоа што архитектот си црткал сликички), го гледам и ова како промашен филм...и да не навлегувам понатаму....
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 203
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #699 Posted: 21-Jul-2010 at 16:25

Приметив дека ги тестираат екраните на плоштад.

Дали некој знае дали ке има екрани и од другата страна од зградата (десно ) ?

За ова давам голем +

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #700 Posted: 21-Jul-2010 at 16:52
Го видов екранот и мислам дека има многу гломазна носечка конструкција (знам дека е голем но верувам дека можеа поелегантно тоа да го склопат).

На остатокот од зградата и треба реновирање и отстранување на билбордите и ќе биде тип топ.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 1.180 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.