build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3738394041 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #761 Posted: 18-Sep-2010 at 12:41
За објекти како барокната катна гаража несакам ни да коментирам, а иначе ако не ти се допаѓа Ристичева палата како фундамент за останати објекти што би се граделе во близина тогаш не гледам нешто интересно во згарадата на Пелистер или стоковната куќа, итн, него не ми е тоа поентата, за културниве објекти што се градат сакам да кажам дека жално е што во минатото многу квалитетни актери, музичари целата кариера ја поминаа настапувајќи во бараки а сега кога имаме само грст квалитени уметници и една плеада на дунстери кои се шлепуваат и кои ќе имаат привилегија да настапуваат во вистински театар, филхармонија итн, ако некој мислел на уметноста ќе мислел на време а не сега кога нема ни М од музика и ни А од актерство.

Edited by Jumbo - 18-Sep-2010 at 12:57
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #762 Posted: 18-Sep-2010 at 16:47
Не е битно дали ми се допаѓа Ристичева или не (ми се иначе, скромен ама добар примерок од тоа време) туку дека не може еден објект кој, да речеме, прв никнал на одреден простор, да го одредува изгледот на останатите објекти, и тоа по безмалку 100 години. Градот живее и се менува со годините, доаѓаат и проаѓаат трендови, моди, и логично е градот и луѓето да ги следат тие трендови. Е сега, додека луѓето секидневно ја сркаат технолошката револуција (мобилни, ајпади, фејсбукови) во исто време се наметнуваат некои бајати форми во име на некакви патриотизми, идентитети, „стари духови“ и што не, кои немаат врска со сегашноста. 
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #763 Posted: 18-Sep-2010 at 17:28
Ако се ориентираме само со тоа што носи технологијата, мобилни,компјутери,интернет, тогаш ајде да заборавиме на класичните работи. Да заборавиме на класичната музика, џезот, рокот, итн пошто сега имаме нова компјутеризирана  музика за да бидеме во тренд. 

Edited by Jumbo - 18-Sep-2010 at 17:31
Back to Top
Birokrat View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Aug-2010
Location: here and there
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Birokrat Quote  Post ReplyReply #764 Posted: 18-Sep-2010 at 19:32
Originally posted by Jumbo


Ако се ориентираме само со тоа што носи технологијата, мобилни,компјутери,интернет, тогаш ајде да заборавиме на класичните работи. Да заборавиме на класичната музика, џезот, рокот, итн пошто сега имаме нова компјутеризирана  музика за да бидеме во тренд. 


Се логирав само за постот.
Like дефинитивно !!!
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #765 Posted: 18-Sep-2010 at 19:38
а јас само што сакав да му реплицирам,
 
музиката од било кој жанр се разликува од онаа од пред неколку децении, па дури и цели жанрови, значи немало тогаш техно, има денес, нема денес таков sound на рок, балади и сл. како денес. Не е е исто. Чисто како теза ми беше дискутабилно. Не држи, не се слуша истата музика. Можеби жанрот, правецот е тој ама звукот е поинаков, пософистициран. Сега не е хит, 226-305, гулаби бели и што ти ја знам...
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #766 Posted: 18-Sep-2010 at 21:35
Swemmer музичките жанрови се менувале исто ко архитектонските. Hапредокот во технологијата денес има главна улога во големиот дефицит на квалитетна музика и квалитетни музичари, зошто речиси никој не сака да ангажира вистински инструменталисти музичари него сето тоа го прави со помош на компјутерот. Значи точно е дека денес имаш далеку посуфистициран звук но тој звук е воглавном вештачки без поголема вредност.

Edited by Jumbo - 18-Sep-2010 at 21:39
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #767 Posted: 18-Sep-2010 at 21:45
Добро а како би го аплицирал природно/вештачко на архитектурата, значи барокот природно си се појавил, си постоел и си останал во историјата, а објектите од тоа време, сведочат за неговото постоење. 
 
И денеска се градат стакленици.
 
И сега што има природно во бароков во 21 век (за објекти кои претходно никогаш не постоеле таму во тој облик)?
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #768 Posted: 18-Sep-2010 at 22:15
Swimmer види сега вака- Во овој 21 век на пример некоја личност бара од некој композитор да искомпонира класична мелодија да речеме Соната, е сега таа Соната искомпонирана од човек со музичка академија може да ја оцениме како добра но никогаш ни од далеку не може да се спореди на пример со Sonata Facile од Mozart се знае зошто. Зборот ми е дека секогаш може да се изимитира нешто што не е својствено за времево во кое живееме, но ако е тоа добро искомпонирано може интересно и да звучи. Иначе за мене нема ништо природно кога е во прашање барокот во 21 век а и не гледам баш некој барок во објективе што се градат.
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #769 Posted: 18-Sep-2010 at 22:45
па тоа и ти кажувам, ако музикава ти е вештачка, тогаш зашто не и градбите, тогаш во што се состои нивната посебност ? Тогаш која е нивната цел и каков тоа идентитет зајакнуваме со вештачки инструменти - вештачки !?
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #770 Posted: 18-Sep-2010 at 22:51
Веројатно нивната посебност ќе биде тоа што ќе бидат веројатно едни од последните неокласични објекти изградени во 21 век на Балканот а и пошироко. Скопје е град на контрастите па и ова ќе биде уште еден контраст на досегашно Скопје.

Edited by Jumbo - 18-Sep-2010 at 22:53
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #771 Posted: 18-Sep-2010 at 22:54

Ај една сума сумарум од мене...

Ако се задржуваме до архитектонскиот стил на објектите, ако може да се класифицираат во 100%тен стил на градба кој е во случајов тоа што се збори... Јас навистина немам големо познавање и неможам да правам разлика помеѓу тие ренесански стилови, вклучувајќи ја и антиката, врз која и се засноваат.

Но можам да кажам дека стилови како стилови неможат така лесно да  изумрат и да речеме дека одсега па натаму нема да се гради нешто во некој од овие стилови. Секој нареден стил е спротивен од претходниот, односно му се противи и тоа е еден вид еволуција на самото размислување на цовекот, дали на добро или лошо, сепак е промена. Но неможе да се заклучи дека овие стилови не се добри, не ги бива и дека треба да се осврнеме на нешто ново. Неможе едноставно да се дескредитираат и да се нарекуваат кич или слично. Секоја уметност, односно се што е уметност има своја вредност и претставува нешто скапоцено, а бидејќи архитектурата е уметност како и сите други, и таа има големо значење.... стиловите се менуваат но остануваат.

Е сега да разгледаме малку пореално... Не е важно дали е барок, нео-класицизам, антика или слично, важно е дали тоа дело е навистина уметничко и дали вреди. Сакам да кажам дека сите изработки се оценуваат индивидуално, но не по критертиуми на субјективноста на секој посебен човек, колку и да искусен, туку по норми кои би требало да му ја дадат вистинската вредност..... односно по смислата.... секое уметничко дело мора да има смисла, затоа што уметноста претставува алатка со која искажуваме што чуствуваме и мислиме, и неможе нешто што е нацртано без потреба и смисла да претставува уметничко дело, иако со тек на време може да стане, ако некој ја открие или создаде таа смисла, но тоа нема да излезе од авторот....

Проблемот кој се јавува со Скопје 2014 околу таа уметничка, односно правилна вредност која ја дава изгледот на објектите, е тоа што тие се направени во многу краток период, како да се извадени од фиока, или пак без никаква инспирација се создадени за да претставуваат нешто кое би било од корис, но не би имало некоја голема уметничка вредност, нешто како копирање од сегде по малку и добивање на дела кои се комбинација и кои се тешки да се разберат. Се до времето и до луѓето, односно нивните мисли, чуства и очекувања.... и да тоа е релативно, но.... дали сме навикнати дека за нешто е потребно време па ова ни искрсна премногу брзо и создаде уште поголем проблем околу неговото разбирање.....

И ова излегува така ако ги земаме во предвид нашите чуства кон уметноста и тоа е релативно и е различно кај секој човек.....

Не е важно, дај да скратам.....

Ќе го оценам проектов по неколку точки.....

1. Архитектонски стил (ако ништо друго основата врз кој објектите се засноваат) - Би рекол дека се додека е одреден стил кој постоел, барок , што и да е, не ми смета но се додека се задржува на тоа, ако има некои комбинации и вметнување на други елементи, би ми било малку потешко да го прифатам, но најверојатно со време ќе го прифатам. Пример ми е Уставниот суд, но ќе почекам да се заврши....

2. Уметничката вредност - Тука би рекол дека уметничката вредност на проектот е многу мала, но не ја бришам можноста со време да расте, ќе добие на старост , добро со исклучок на Театарот за кој имам некој претстава и мислам дека има поголема вредност од другите, уште од почеток, еден вид предност

3. Потребата, иницијативата и идејата за нешто вакво без оглед на изгледот - Оправдана и покрај кризата, претставува еден вид напредок, и тоа во повеќе области, и нив ги оправдувам со многу мала резерва.

4. Финансиската конструкција, и брзината на реализирање на проектот - Па незнам, тука не би засегал, незнам како иде баш, да речеме дека имам резерва околу овој аспект, можеби поради нашите можности и поради краткото зададено време, сепак не сме дубаи, но го сакам брзиот напредок, и секогаш сум за брза реализација на некој работа, за да можам да преминам на друга, да завршам со претходната....расчистам ... тоа го оставам на експертите , но тоа е мојот став....

5. Просторното планирање и урбанизмот - тука би дал 3 или 3+, има многу минуси, можеше и многу подобро... добро ќе почекам да видам како ќе биде на крај, односно да ја проценам функционалноста, но мислам дека нема да има големи остапки од мојата оценка....

И заклучок: Има повеќе аспекти по кој би се оценувал преоектот, може и некој пропуштив. И затоа неможам да се одлучам по анкетата, мал избор, но добро, ќе почекаме до крај, можеби после ќе ми биде полено да гласам....

и Уште нешто --> Се што е уметност има вредност, релативно е кој како ја проценува и ја гледа. Ова ми го кажа професорката по музичко, која воедно мисли дека тоа што е Ск 2014, нема никаква уметност во него, не би се согласил, можеби мислеше генерално. Нештата се менуваат, па....



Edited by FoSsiL - 18-Sep-2010 at 22:58
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #772 Posted: 18-Sep-2010 at 22:56

Ако ова остане само на градба, и потребата од неа, мене повеќе ќе ми биде комунистичко од Градски Ѕид и сите други, но мислам дека нема да биде така...


Еј, Скопско и се е можно.... чуден град имаме, и мислам дека ми е пријатно тоа...

Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #773 Posted: 18-Sep-2010 at 23:25
Fossil
 
Јас не мислев толку на уметничка вредност колку на вредност од аспект на остварување на поставената цел - зајакнување на идентитетот. Значи ако со дотичната акција се постигнува одредената цел тогаш таа е значајна, вредна, доколку не се постигнува, тогаш е безвредна, беззначајна (може само да послжи во форма на опит за некои идни слични дејствувања).
 
Е сега тоа анализирај го преку цената што се плаќа за преземената акција, мислам на реални финансиски трошоци, не за нематеријалниот аспект (светски блам). Суштински не ја постигнува целта.
 
А и тоа во однос на уметноста е дискутабилно, зашто никој не сака копија туку сите оригинал, кои патем достигнуваат астрономски цени. Значи вредноста е значително помала кај копијата.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #774 Posted: 19-Sep-2010 at 00:00

  Немора да значи.... Уметноста немора да значи идентитет, иако има некоја врска, но повеќе би рекол еден вид моментална состојба на умот...

Секако дека копијата има помала вредност, но еден оригинал може да се постигне со многу помали средства, а сепак да биде посебен, со голема вредност и значење.... Алтернатива..... зошто да не може да се добие совршено дело од лепење слики и статии од списанија на ѕид или некое платно.... Не чини многу а има огромна вредност, сакам само како метафора да посочам, сепак архитектурата има свои посебни критериуми и услови.....

Формите на објкектите од Ск 2014 ми се многу коцкасти што би се рекло, вообичаени, иако можеби и не се копија.... треба малку да ни проработи умот и инпирацијата....  

Ај може и овие ќе завршат работа.....

И ако се прашувам јас.... во никој случај не би поврзувал идентитет со објектите од Ск 2014, ми нема смисла... тоа се само згради.... иако така се презентирани од секој што сум го слушнал, дури и индеректно од самата влада и архитектите..... реално и ние не се одликуваме по барок или слично.... едноставно не ни можеме.... една Италија, која е една од почетниците на ренесансите неможе да си го земе тоа право, за овие стилови да ги внесе во својот идентитет, тоа се стилови кои му припаѓаат на светот и архитектонската наука..... или пак антиката на Грција, и Римската империја, незнам, да од таму потекнуваат, но ги има насекаде, дури и во Америка, секако со модификации. Навистина незнам, многу е релативно...... 

Затоа чекам да се заврши за да се согледа целиот впечаток, зборувам од уметничка гледна точка, за другите аспекти го кажав мојот став..... Чудна работа е тоа што откако го презентираа, како што се развива се повеќе добива некоја пријатна форма, која можеби не ми е најомилена, но може да помине, дури и навистина пријатна за око и присуство, атмосфера....



Edited by FoSsiL - 19-Sep-2010 at 00:03
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #775 Posted: 19-Sep-2010 at 00:37

Па апсолутно се сложувам дека нешто оригинално може со помалку средства, тоа е и проблемот, ама е од секундарен карактер, оти прво се одредува што (копија, оригинал итн), а после и како (финансии).

За остатокот си премногу субјективен (твое право нормално). Ама неможе волкав проект да се турка, а тоа да бидат само згради, кога самиот туркач рекол дека ова е олицетворение на националниот идентитет - ова е заривање знаме во земја и велење ова сум јас и ова е мое. Сакал ти или не тие згради ја создаваат сликата за градов ,а  со тоа и за државата. Значи тоа е идентитет, имиџ (image) за градот. Си се идентификувал со камени мост и кале, епа сеа и со останатите работи (копии).
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #776 Posted: 20-Sep-2010 at 01:36
@fossil
1. ниеден објект или споменик од Ск2014 не припаѓа на ниту еден архитектонски стил, и јас сум лаик, па можам да препознаам кој стил каков е, тука имаме чисто лаичко мешање на детали од повеќе видови на архитектура со цел да се добие некој изглед кој некој политичар (кој не се сомневам дека поим нема од архитектура) си го замислил во своите бујни фантазии
2. тука ќе се согласам во потполност
3. не гледам некаде некоја огромна потреба, а и таму каде што има потреба, воопшто не може да се спореди со други примарни и огромни потреби кои треба да се развиваат паралелно или претходно да се решат, без разлика дали би збореле за политика, економија, инфраструктура или култура (кога веќе нели ова е владин пороект од државен буџет)
4. не ја сфаќам конфузијата со брзината на реализација на објектите, кај нас брзината е многу мала во однос на други градови и земји, а за финансии џабе ќе дискутираме се додека некој ни вика дека само жена му требало да знае за тие работи...
5. и тука се согласувам, дури и пониска оцена би дал, ваквото уредување на еден град не е воопшто урбано нити цивилизирано, се што спаѓа во проектов е по нечии желби и истрипани фантазии без никакво почитување на архитектонски и урбанистички логики и правила, ниту пак со било каква консултација со некој што се разбира во тоа

и за крај да ти го искоментирам коментарот за најдоле болдираното, да, и архитектурата се вбројува во уметност, но за разлика од останатите видови уметност наменети само за сетилата и мозокот, архитектурата е наменета и за некој постојано да ја користи и да има профит од неа и сите забораваат всушност дека и од неа многу зависи иднината на градот и општеството кое го користи
Back to Top
Рок-Барок View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 29-Aug-2010
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 118
  Quote Рок-Барок Quote  Post ReplyReply #777 Posted: 22-Sep-2010 at 23:35
Едвај чекам да го видам Скопје 2014 завршен комплетно Banana
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #778 Posted: 23-Sep-2010 at 12:50
ЗА ПЛОШТАДОТ МАКЕДОНИЈА
Продолжува „потрагата“ по барокни фасади

Уште две згради околу плоштадот Македонија ќе добијат барокни фасади. Град Скопје продолжи да го спроведува својот дел од проектот „Скопје 2014“, па така, вчера, властите распишаа нов конкурс за идејно решение за реконструкција на фасади на два објекта со адреса на улица Никола Вапцаров бр. 2 и дел од објект на улица 11 Октомври бр. 2, влез 1, 2, 3, 4 и 5.


Иако се бара да се изработи идејно решение, сепак, однапред се знае какво треба да биде тоа, односно дека треба да е во барокен стил, а тоа го потврдува и напомената во конкурсот на Градот во која се вели сите заинтересирани учесници покрај тендерската документација ќе треба задолжително да подигнат и цеде со потребните подлоги за работа од градското одделение за јавни набавки. Прва награда за најдобриот труд изнесува 90.000 денари, а ќе се откупат и два труда по 15.000 денари. По завршување на конкурсот, кој трае до 15 ноември, Градот ќе објави јавна набавка за склучување договор, со цел идејното решение да се разработи во идеен и основен проект. Градот досега избра решенија за смена на фасадите на зградите каде што се наоѓаат кафулињата „Тренд“ и „Пелистер“, но трудовите јавно не ги објави. Покрај ова, градските власти од вчера бараат и фирма која ќе ја гради новата ограда на мостот „Револуција“ кај МАНУ. Како изгледа оградата властите кријат, иако идејното решение одамна е избрано.

Освен за овој, Градот избра и ново решение за оградата и за осветлувањето на мостот
Гоце Делчев, но и тоа се чува во тајност.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2127&ArticleID=148869

Back to Top
UrbanGuerrilla View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote UrbanGuerrilla Quote  Post ReplyReply #779 Posted: 24-Sep-2010 at 01:15
Двата лава на мостот Гоце Делчев што гледаат накај Кале ми личат на плод на љубов меѓу Муфаса и бетмобил.
By striving to do the impossible we have always achieved what is possible.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #780 Posted: 24-Sep-2010 at 16:49
Laugh
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3738394041 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 3.160 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.