build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 327>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [54.21%]
83 [43.68%]
4 [2.11%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 04-Feb-2010 at 20:42
За нас од форумов, ова не е ништо ново, освен поединечни решенија на фасади на објекти како зградата над Далметфу и управната зграда на екс-Пелагонија што јас ги немав претходно видено...

Малку ме изненадија денешниве реакции по фејсбук и скајп од луѓево, што позитивни, што негативни - катастрофално е што прв пат добиваат некаква претстава за ова циркусов што допрва ќе го види Скопје...

До сега гледавме само поединечни лузни, а сега гледаме во анфас како е унаказено лицето на Скопје...

Originally posted by гитардемон

Знаете како, од една страна, како Македонец, многу ми е мило дека народот конечно ќе го добие тоа што го сака.

Народот има мозок ко за во 18-ти век (пред наша ера), а ќе си добие главен град ко за во 18-ти век. Очигледно ние хејтерите, неписмените и плукачите сме малцинство, знаеме само да се жалиме додека остатокот на паметниот популус мацедонус антикус знае да ги цени неверојатните вредности на ова чудо од град, па затоа ако не ни чини можеме слободно да се исселиме.

Јас мислам дека изборот го имав направено уште пред да го видам ова купче од лајна, сега ми е само многу полесно бидејќи знам дека сум ја донел точната одлука.

А вие што викате дека е убаво, прашање на вкус. Некој сака дебели грди жени, и на крајот се венчава со такви. Епа честита свадба, да си ја носите за цел живот.
- потполно го делам мислењето, немам што да додадам на ова...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 04-Feb-2010 at 20:44
Originally posted by macedonia

If I can say something please. Living in the diaspora, one question comes to mind when I see these pictures. Can Macedonia afford this? If it can, than why can't it afford infrastructure projects such as transportation systems, roads, rural development, etc. At least from these projects, the standard of living will increase. Okay, I can understand the baroque buildings along the Vardar as an attempt to give the area a common theme, but are all those bronze and marble statues necessary? Having a couple was fine, but this is too much! And that "Porta Makedonija"? Absolutely unnecessary.  Changing the communist facades is a good idea, but there are facades like this all over the city that need basic renovation.


exactly the point we've been rambling about forever on the forum...

However with this, they are making an example for each government coming ahead. They can't fool us that we don't have the resources to do this or that, that the railway to Bulgaria or the LRT network in Skopje are project from a sci fi movie. It is obvious that when there is a will, the resources are not such a problem. It is sad that this will and energy is focused in the wrong place, but hopefully it will be a precedent that other governments in the future will have to follow.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 04-Feb-2010 at 20:45
@Pbanks
Токму на тие објекти од Камениот Мост до мостот кај Холидеј Ин (впрочем како се вика тој мост?) мислев и на паркот Жена Борец, според мене единствениот голем парк во Скопје кој е навистина внатре во центарот на градот и кој си има перфектна намена. Се разбира дека просторот пред Телеком, околу пл. Македонија и карши него треба да има објекти!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
MKD View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Oct-2009
Location: gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote MKD Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 04-Feb-2010 at 20:45
андреј во љубљана какви градби има гледам само од инат говориш кој модернистички стил го говориш тоа е пролазна работа барок си барок ти си бил малку низ светот да видиш какви градби има абе страм ми за скопје оди во софија и белгар да видиш центарот каков им е.


Edited by pbanks - 04-Feb-2010 at 21:07
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 04-Feb-2010 at 20:51
Originally posted by Dave Gahan


Малку ме изненадија денешниве реакции по фејсбук и скајп од луѓево, што позитивни, што негативни - катастрофално е што прв пат добиваат некаква претстава за ова циркусов што допрва ќе го види Скопје...


Мене ништо веќе не ме изненадува. Факт е дека овие зафати уживаат висока популарност кај мнозинство луѓе и јас сум лично помирен со нивната реализација. Што сме си надробиле, тоа и ќе си сркаме.

Но и покрај очигледната фактичка состојба на терен, ете.... "модернистите" треба да се тепаат на плоштад а и да се чувствуваат незгодно кога ги искажуваат своите ставови на форум бидејќи струката, аргументите, логиката, историјата, општата култура во оваа паралелна временска димензија во која живее Македонија не вредат 5 пари...


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 04-Feb-2010 at 20:53
Somebody made fool of that Macedonia can't afford even this culture square. So that's why nobody can make fool of us through upcoming years. These years is the culture, so I hope and I know it will be the infrastructure next. But it's a matter of ideology and personal beliefes what should go the first.

Edited by lslcrew - 04-Feb-2010 at 20:55
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 04-Feb-2010 at 20:55
АУ! Нов член па волку озабен! Crazy
Вака, да те информирам јас сум половина бугарин, половина македонец (чисто по крвна линија говориме) и верувај ми СДС не е мојот избор. Тоа е релативна работа види ти, би ја поддржал онаа опција која ми нуди подобро решение, макар била таа и Есма Реѕепова за премиер (лош пример жената е амблем во полето во кое работи)! Ако си видел барем една од моите репортажи би знаел дека во Софија не само што сум бил, туку и ја знам во детали. Сум бил на 4 континенти, мислам дека имам видено доволно да знам да изградам конструктивно критичко мислење. Исто така знам знам дека половина од зборовите кои ги напишав нема да ги разбереш, но нема проблем! Потоа има едно правило кое гласи: ПОДОБРО НЕ ГРАДИ НИШТО, ОТКОЛКУ ДА ГРАДИШ ПОГРЕШНО! Замисли се малку околу тоа.
Да во Љубљана има такви градби (иако многу малку) во споредба со еден Грац, кој е голем колку Љубљана! А знаеш кога се градени градбите од ваков тип во Љубљана? Пред 150-100 години! И неминовно градот се развива паралелно со интензивната индустријализација, зголемен просперитет на граѓаните и поврзување со странство (со оние кои веќе поминале по тој пат), за копирање на добрите идеи! Јас во Скопје и Македонија не гледам ниту зголемен просперитет ниту никаков напредок. Сори!

А знаеш какви градби се градат сега? Пролистај ја нишката Цивилната инфраструктура во регионот.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
MKD View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Oct-2009
Location: gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote MKD Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 04-Feb-2010 at 21:00
epa ajde najdi gradbi vo modernisticki stil i pusti da vidime kako ke izgleda posto si mnogu setan
jas sum bil vo cela amerika vo evropa ne mnogu a vo bugarija sum student
i sekade ima barok stil duri i vo new york
nemam mnogu zabeleski za centarot na skopje ako se bide do 2014 kako sto e prikazano ke bide ok sprema mene sekoj si ima svoe mislenje
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 04-Feb-2010 at 21:03
Originally posted by MKD

epa ajde najdi gradbi vo modernisticki stil i pusti da vidime kako ke izgleda posto si mnogu setan
jas sum bil vo cela amerika vo evropa ne mnogu a vo bugarija sum student
i sekade ima barok stil duri i vo new york
nemam mnogu zabeleski za centarot na skopje ako se bide do 2014 kako sto e prikazano ke bide ok sprema mene sekoj si ima svoe mislenje


МКД... форумов е преполн со примери за модерзинизам и постмодернизам и што уште не а има и еден тон аргументирани дискусии зошто нешто треба или зошто не треба итн... Слободно пролистај околу не очекувај дека некој сега ќе направи сиже во оваа нишка.
Edited by pbanks - 04-Feb-2010 at 21:04
Back to Top
MKD View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Oct-2009
Location: gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote MKD Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 04-Feb-2010 at 21:07
доволни ми е прелистан форумот ама ме нервира тоа што кога се прави нешто сите сте против ми дај да не правиме ништо така ке е најдобро јас мислам, затоа и не коментирам на овој форум може само да гледам што ново има во македонија и да се гордеам дека нешто се прави а не само да се краде
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 04-Feb-2010 at 21:13
Originally posted by MKD

доволни ми е прелистан форумот ама ме нервира тоа што кога се прави нешто сите сте против ми дај да не правиме ништо така ке е најдобро јас мислам, затоа и не коментирам на овој форум може само да гледам што ново има во македонија и да се гордеам дека нешто се прави а не само да се краде


МКД... никој е е против овдека ради реда. Мислам дека сите го посакуваат најдоброто и затоа некои реагираат егзалтирано, некои хистерично.

Мој личен став е дека не треба да се прави нешто колку да се прави, туку треба да биде добро обмислено, актулено, физибилно, издржано итн... Тука и се наметнуваат овие дискусии и тоа од два главни аспекта.

1. Дали е сеа време за вакви нешто наместо да изградиме асални булевари или ЛРТ мрежа или некој сличен капителен проект кој реално ќе го надгради животото на луѓето во градот
2. Дали е нормално да правиме една ваква архитектонска пародија при прекрасно архитектонско наследство од кое многу може да се црпи, и во ова модерно време кога е апсолутно смешно да се прават вакви објекти исто колку што е и смешно човек да се шета на улица со бела перика со локни.

Така да не знам зошто една конструктивна дебата и дискусија на оваа тема би те нервирала.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 04-Feb-2010 at 21:21
Во рамките на шегата кон МКД би додал (се надевам дека ја знаеш оваа поговорка, штом велиш во БГ си) гузен негонен бяга!

Нормално е да очекуваме и посакуваме само најдобро од страна на надлежните на секое поле, па и на ова. Ако си во Софија, сигурно се ползуваш од новото метро да речеме. Иако е објект по големина, сложност и важност на кој ние само можеме да подзавидиме, имаше мнгоу голем број реакции во смисла на архитектурната изведеност и дизајн на станиците да речеме. Ние многу сакаме Скопје да се движи напред, но тоа подразбира и избирање на правилниот пат!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
MKD View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Oct-2009
Location: gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote MKD Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 04-Feb-2010 at 21:23
не коментирам повеќе има тука луѓе што се поголеми архитекти и од најголемите само дозволете да го направата тоа што е почнато да видиме како ке биде а после да коментираме здравје 2014 а сигурно и LRT ке направат и булевари дајте да почекаме а не само да говориме против
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 04-Feb-2010 at 21:26
Originally posted by MKD

не коментирам повеќе има тука луѓе што се поголеми архитекти и од најголемите само дозволете да го направата тоа што е почнато да видиме како ке биде а после да коментираме здравје 2014 а сигурно и LRT ке направат и булевари дајте да почекаме а не само да говориме против


МКД да те прашам нешто.

Дали кога градиш куќа, зимаш цигли и малтер и почнуваш неконтролирано да ѕидаш?

или

Порачуваш план од архитект, статичар, електричар, водоводџија итн... И се држиш по тој стручен план за со најмалку ресурси да дојдеш до најдобар резултат.

Побогу луѓе која ви е оваа логика ајде да се гради па ќе видиме?


Back to Top
MKD View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Oct-2009
Location: gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote MKD Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 04-Feb-2010 at 21:26
абе не прави празен муабет скопје е 600 илади а софија е 2 милиона јас мислам дека на скопје не му треба метро а подземни булевари 
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 04-Feb-2010 at 21:27

LOL Е а дали забележавте нешто ? Изгледа не! Но ајде подобро видете на плоштадот, да на плоштадот таму доле... И што видовте LOL да точно така ја нема коцката на нашиот ни мил градоначалник Коцкица. Изгледа и на програмерите и дизајнерите на овој клип не им се допагала коцката на коцкица па решиле да не ја ставаат во клипот, а можеби и заборавиле да ја стават, или идејата за коцката е напуштена.

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 04-Feb-2010 at 21:30
Ма кој кажа дека на Скопје му треба Метро? Ти посочив пример за инфраструктурен објект од големо значење за градот! Исто и Скопје има такви проекти, се разбира подредени во својата големина, размер и потреби, но наместо ние да градиме инфраструктура, градиме Мапет Шоу Сити! Ете Софија нема дворец како Шонбрун, Виндзор или Версаи и сега треба метрото да не се гради за да на Витоша се изгради дворец ли? Па ќе ја стигнат и престигнат Виена и Прага! Ајде не биди толкав буквалист!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 04-Feb-2010 at 21:57

Јас само едно забележав. Мислам дека ја претеравме, ај малку да се спуштиме. 

Инаку околу ова, прво мислам дека е доста добро обработено, и тука им честитам.

Околу содржината, и покрај тоа што мислам дека стилот не е баш најсоодветен мислам дека би изгледало убаво. Во секој случај може да биде и поубаво. Проблемот е во тоа што после се' ќе биде пополнето и ќе нема место за корекции. Но, добро, ќе се гради на други места објекти кои ќе бидат соодветни на времето, сигурно Скопје после ова нема да застане. Ете нека си исполнат тоа што си замислиле, па и ќе се навикнеме не е нешто којзнае што. Се додека постојат кафичи, добра забава и градски парк мене не ми пречи иако можеше и подобро.

Од друга страна пак од кај знаеме како ќе реагираат странци (обичните луѓе, па и тие веќе знаат што е што, но ете)

А и чим почнаа нека завршат нека го оформат барем да си одговараатBig%20smile            Thumbs%20Upпоздрав до сите

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4992
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 04-Feb-2010 at 22:00
Андреј чекај нека ја најди интерпункцијата на тастатурата па ќе ти одговори.

Туку дали виде некој дека на плоштад има нешто што се вика хотел Merriot (правилно се вика Marriott ама не е важно, наши сме)? Минута 2:15 на клипот на lsl на youtube. Дали тоа значи дека парцелата е веќе продадена на мериот? Или само пусти желби се тоа?

Еве нешто повеќе за нив.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 04-Feb-2010 at 22:06
Originally posted by FoSsiL

Јас само едно забележав. Мислам дека ја претеравме, ај малку да се спуштиме. 

Инаку околу ова, прво мислам дека е доста добро обработено, и тука им честитам.

Околу содржината, и покрај тоа што мислам дека стилот не е баш најсоодветен мислам дека би изгледало убаво. Во секој случај може да биде и поубаво. Проблемот е во тоа што после се' ќе биде пополнето и ќе нема место за корекции. Но, добро, ќе се гради на други места објекти кои ќе бидат соодветни на времето, сигурно Скопје после ова нема да застане. Ете нека си исполнат тоа што си замислиле, па и ќе се навикнеме не е нешто којзнае што. Се додека постојат кафичи, добра забава и градски парк мене не ми пречи иако можеше и подобро.

Од друга страна пак од кај знаеме како ќе реагираат странци (обичните луѓе, па и тие веќе знаат што е што, но ете)

А и чим почнаа нека завршат нека го оформат барем да си одговараатBig%20smile            Thumbs%20Upпоздрав до ситеСекако дека не е крај на светот. Јас лично немам дилеми дека реализацијата на проективе (тие што ќе се реализираат) ќе биде под конец, дека ќе го раздвижат тој заспан дел на Скопје, дкеа на луѓе ќе им се допаѓаат, дека ќе биде гужва за прошетка покрај новите објекти на Музејот и Театарот на пример кои гарант ќе бидат опасно осветлени па ќе се рефлектираат и врз реката... итн итн...

Сеуште е рано да се сложам со тезата "штом почнаа нека го дооформат". Но мислам дека точката од која нема враќање е многу блиску.

Всушност... Да не бил оставен центарот издупчен толку години денеска и немаше да ги имаме овие муабети најверојатно. Поука дека работите е битно да се завршуваат до крај.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 327>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.