build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4647484950 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #941 Posted: 02-Nov-2010 at 21:56
Originally posted by lslcrew

  Попрво ќе си најде некој да му ги парафира идеите одколку што ќе одважно ќе отстапи златен маневарски простор. Тоа е така секаде, така е и тука, така и било, така и ќе биде. Можеби во конкретниот случај за Скопје 2014 тебе те фрустрира тоа, мене не. Може во некој друг случај мене ќе ме фрустрира. Може би некогаш тебе нема да те фрустрира и ќе гледаш позитивно на тоа.


Зошто тогаш дискутираме ЛСЛ? Не дека муабетов не ти е реален, тој е апсолутна рефлексија на ситуацијата во Македонија. Но според ова што го кажуваш, сите овие дебати на форумов се само уште еден муабет пред кооперација. Воопшто не се препознава идејата да тој е (може да биде, треба да биде) медиум преку кој ќе учиме, ќе се градиме, ќе напредуваме, ќе осознаваме, ќе критикуваме (аргументирано), ќе прифаќаме критики (аргументирано)... Туку да утепаме некако време, па утре во работно време кој лево, кој десно партиски да се конформираме и да ги прифатиме правилата на игра?? Зарем тоа е младината која треба да турка напред?

Не би се задлабочувал понатаку, бидејќи би одел офтопик, но штета што туку така свесно се убедуваш за „реалноста“ и нејзината апсолутност (барем спрема тебе).


Back to Top
LouReed View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote LouReed Quote  Post ReplyReply #942 Posted: 02-Nov-2010 at 21:57
Originally posted by my Macedonia

Clo, zosto lazes!Ima sekotor za urbanizam toa e Grujo!
@ G.i joe i loureed
Ne navivajte ve molam, toa nosi do kontraverzni komentari megju ednite i drugite!
@ isl: ne veruvam deka go poddrzuvas proektot CELOSNO ?


Koga ne mi e dozvoleno da pisuvam mozam barem da clapam

Za proektot ima raboti so koi ne se soglasuvam, kako kapijata na nezavisnosta Roll%20eyes i prioritetot so koj se odvivaat odredenite gradenja. Ali sepak, vo glavno go podrzuvam proektot. Administrativnite objekti se potrebni i stilot koj sto e izbran mi se dopagja zatoa sto si ima svoja simbolika i vrednost i e pristoen za administrativni objekti i muzei.
Isto mi se dopagja noviot dom na filharmonijata i gradenjeto na stariot teater...

Se nadevam deka koga ke se vratam vo Skopje, nekoi od proektite ke bidat veke zavrseni.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #943 Posted: 02-Nov-2010 at 22:01
@my macedonia.
Токму така. Си ме сватил што сакам да кажам.

Ненавивање може да добиеш во некој партиски штаб, евентуално на некој монтирана трибина. Без разлика за која страна станува збор. На форум не. Ако треба, условно речено "едната страна", да се одкаже од коментирање само за да нема контроверзни коментари меѓу едните и другите, тогаш каде е дискусијата. Имаш базичен проблем да разбереш што значи дебата, а не па да ја употребуваш. Неможе форум да се прилепи кон една страна и да си ја држи таа и да нема дебата, па макар и цената на тоа била некогаш да отиде во жустри текови. Тогаш нема да се вика форум, ќе се вика портал.

Па тоа и неколку пати го имам кажано дека не го поддржувам целосно. Денеска го повторив тоа со триумфалната капија. Незнам како ти влегло тоа во глава и кој ти го внесол дека само викам ура и делам пофални како на фабричка лента.


Edited by lslcrew - 02-Nov-2010 at 22:03
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #944 Posted: 02-Nov-2010 at 22:08
Originally posted by pbanks

Зошто тогаш дискутираме ЛСЛ? Не дека муабетов не ти е реален, тој е апсолутна рефлексија на ситуацијата во Македонија. Но според ова што го кажуваш, сите овие дебати на форумов се само уште еден муабет пред кооперација. Воопшто не се препознава идејата да тој е (може да биде, треба да биде) медиум преку кој ќе учиме, ќе се градиме, ќе напредуваме, ќе осознаваме, ќе критикуваме (аргументирано), ќе прифаќаме критики (аргументирано)... Туку да утепаме некако време, па утре во работно време кој лево, кој десно партиски да се конформираме и да ги прифатиме правилата на игра?? Зарем тоа е младината која треба да турка напред?

Не би се задлабочувал понатаку, бидејќи би одел офтопик, но штета што туку така свесно се убедуваш за „реалноста“ и нејзината апсолутност (барем спрема тебе).
Не ми е целта да кажам дека треба да дигнеме раце.

Сакам само да порачам нешто до сите што се професионално засегнати (архитекти, дизајнери, инженери, уметници, вајари, скулптори и сте останати). Да ја сватат ситуацијава во која што се и што побрзо меѓу другото што се проефионалци, што порано да стант и добри политичари. Зашто ако седат дома макар и здробиле десет даљинска, пак нема никој да им ја даде позицијата на тацна. А позицијата не се стекнува со диплома, барем не во овие јавни дејности туку преку политика. Може јас утре или ти како инженери од технички науки да стекнеме позиција со влегувањето во струката, зашто инаку нема да функционира доколку некој политичар земе да програмира, физички нема да функционира. Е со архитектура ќе функционира. Секој што влегол во неегзактна наука, посебно јавна работа, треба да има живци и желудник да свари многу проголтани кнедли, ако не сака така што побрзо да стане добар политичар исто колку што мисли дека е добар професионалец. Макар и сто пати во нервоза рекле вака неможе, пак секојдневно гледаат на екран дека можело.


Edited by lslcrew - 02-Nov-2010 at 22:14
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #945 Posted: 02-Nov-2010 at 22:11
Originally posted by lslcrew

@my macedonia.
Токму така. Си ме сватил што сакам да кажам.

Ненавивање може да добиеш во некој партиски штаб, евентуално на некој монтирана трибина. Без разлика за која страна станува збор. На форум не. Ако треба, условно речено "едната страна", да се одкаже од коментирање само за да нема контроверзни коментари меѓу едните и другите, тогаш каде е дискусијата. Имаш базичен проблем да разбереш што значи дебата, а не па да ја употребуваш. Неможе форум да се прилепи кон една страна и да си ја држи таа и да нема дебата, па макар и цената на тоа била некогаш да отиде во жустри текови. Тогаш нема да се вика форум, ќе се вика портал.

Па тоа и неколку пати го имам кажано дека не го поддржувам целосно. Денеска го повторив тоа со триумфалната капија. Незнам како ти влегло тоа во глава и кој ти го внесол дека само викам ура и делам пофални како на фабричка лента.


Незнам дали до мене се однесуваше одговоров. Но да го додефинираме зборот дебата.

Ако ја водиме аргументирано, таа има вредност, ако ја водиме со доскочици и ги игнорираме аргументите тогаш е обична бљувотина од пред кооперација.

Дел од аргументите се субјективни и секој има право на својот (не)вкус. Слично како што гитар мисли дека сум сељачиште пошто користам Windows и го почитувам Microsoft а јас мислам дека гитар е шминкер а MacBook Air е скапа извикана играчка.

Но дел од аргументите се објективни и мерливи. Токму кога тој сет на аргументи се игнорира, релативизира или исмева, целата дебата ја губи својата поента.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #946 Posted: 02-Nov-2010 at 22:15
Offtopic

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #947 Posted: 02-Nov-2010 at 22:16
Originally posted by lslcrew


Сакам само да порачам нешто до сите што се професионално засегнати (архитекти, дизајнери, инженери, уметници, вајари, скулптори и сте останати). Да ја сватат ситуацијава во која што се и што побрзо меѓу другото што се проефионалци, што порано да стант и добри политичари. Зашто ако седат дома макар и здробиле десет даљинска, пак нема никој да им ја даде позицијата на тацна. Што побрзо да станат добри политичари исто колку што мислат дека се добри професионалци. Макар и сто пати во нервоза рекле вака неможе, пак секојдневно гледаат на екран дека можело.


До некаде си во право, до некаде не си.

Да станат политичари не треба. Тоа е извртен систем на вредности за да се оправда нечија каубојштина. Всушност и тековните политичари се во поголемиот дел барем на хартија професионалци во некоја дејност, па ретко кој внесува квалитет во својата бранша.

Од друга страна. Пасивноста на архитектите (со ретки исклучоци) и инсистирањето да дискутираат исклучиво во затворен круг каде што ултимативната цел ќе биде билдањето на егата... Е за мене вечна енигма...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #948 Posted: 02-Nov-2010 at 22:18
Originally posted by lslcrew

Offtopic



Користам 4ти Dell по ред Bow

Texas rulez Rock
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #949 Posted: 02-Nov-2010 at 22:23
Originally posted by pbanks

Да станат политичари не треба. Тоа е извртен систем на вредности за да се оправда нечија каубојштина.
Не за да се оправда, него да се сузбуе доколку сметаат дека има потреба да се сузбие. Не ги сваќам воопшто. Владава зацртала и си тера по план, нормално. Е сега од друга страна гледам скрстени раце. Политичар не е некоја професија. Политичар е факултативна дејност на секој граѓанин. Зашто професионалците не ја практикуваат, не ми се јасни.

Така Всушност и тековните политичари се во поголемиот дел барем на хартија професионалци во некоја дејност, па ретко кој внесува квалитет во својата бранша.
Тогаш прашање е колку се професионалци. Уствари да, придонесуваат. Кога треба да се дигне паника еден ден пред пуштање на новоизградената трибина.


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #950 Posted: 02-Nov-2010 at 22:25
Originally posted by lslcrew

  Уствари да, придонесуваат. Кога треба да се дигне паника еден ден пред пуштање на новоизградената трибина.


Ете ти сеа... Тоа ли беше најбитното да се каже во оваа дискусија?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #951 Posted: 02-Nov-2010 at 22:28
Добро де. Еден "позитивен" придонес да набројам. Има примери милион. Не сакам сега да градам некоја глобална слика преку еден пример, целта ми е да кажам дека профилот се користи многу ретко и најчесто во вакви безврска ситуации, а не каде што треба.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #952 Posted: 02-Nov-2010 at 23:01

Ај и јас да кажам некој збор....

И јас бев до пред некое време голем подржувач на проектот. Па и сега сум. Да речеме. И се е добро, ќе помине, можеби и добро ќе се вклопат зградите. Па да речам дека 80% ми се прифатливи... 

Но мене ме загрижува ова... Верував дека кога на почетокот се почнаа Стариот Театар, и Музејот на ВМРО, а воедно тука негде беше и Калето... Дека во Македонија, односно во овој случај Скопје, ќе започне ренесанса во уметноста, тука ставајќи ја и архитектурата, но и воопшто културата и животот во градот. Се додека не почна да се натрупуваат проекти, кои беа можеби тогаш само најавени или во фаза на подготовки, па затоа и немаше некои големи негативни критики, впрочем имаше големо одобрување од целокупната јавност, во која спаѓа и форумов. И за на крај да се презентира визуелизацијата која буквално изгледаше како наметнување идеја на некој кој сака да ги задоволи своите мислења, чуства, емоции, и желба за доминација... за што има некое право...

Но најголемиот проблем е во тоа што не се остава простор за изразување на останати луѓе, кои воедно реално треба да ја градат културата на еден народ, а не градби или пак поединци.... Проблемот е во тоа што се дескриминира секој друг, и не се земаат во предвид размислувањата, поготово уметничките алтернативи и креации од луѓе кои навистина имаат познавање во таа област, но и не само тие, туку и сите државјаните на РМ, вклучувајќи ги сите народи... Не можеш на цела држава, во случајов Скопје да му наметнеш нешто свое, за кое мислиш дека е правилно, точно, коректно, а притоа да отпишуваш секакво друго мислење... Такво нешто е сосема релативно, а воедно и субјектвино од страна на креаторот, што доведува до прашање за неговата правилност, издржаност, морал, и воопшто личноста на креаторот, која се состои од многу особини, меѓу кои и чуството за уметност, нејзино вреднување, почитување, и прифаќање, а поготово познавањето во различни уметности.

Па затоа ќе речам... дека колку и да е добро, развојно, да речеме оправдано.... Начинот на кој се реализира, а воедно претходно и создавањето претставува тотална дескриминација кон другите луѓе, нивното чуство за уметност, култура, достоинство, права, учеството во уредувањето на градот, и животот во него и тоа од секој можен аспект.... Јас неавистина не сум сигурен дали на избори кога гласаа луѓето во програмата на сегашната власт, дали централна, дали градска, дали општинска имаше опис на градбите кои се надевам, како што многу луѓе а воедно и индеректно власта вадат се со фразата... "па за тоа гласавме на избори, ја прифативме програмата, сега нема што да се дискутира, тоа бил наш избор" итн. итн.....

Но ме интересира дали во програмата која тврдам дека многу малку луѓе ја прочитале целосно и добро ја анализирале, а воедно и гласале по неа.... е дали во таа програма... има детален, ако не детален, општ опис за изгледот на тогаш идните објекти кои би се граделе во Скопје.... а воедно и нивна распоредененост, приближна цена, исплатливост итн. итн......

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #953 Posted: 02-Nov-2010 at 23:06

пс.... Стадионот беше една од првите позитивни импресии кои се создадоа кај луѓето кога беше речено од владата дека ќе се догради.... тука владата од мене има целосна подршка и мислам дека заедно со театарот се најподржаните и издржани објекти во градот.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #954 Posted: 02-Nov-2010 at 23:14


Но зошто приклонуваме кон овие муабети? Дали политички е легитимен потегов? Веројатно да, луѓето добија дебело на избори, поубедливо од било когаш претходно а рака на срце факт е дека самиот проект има и голема јавна подршка. Дали е политички коректен? Дефинитивно не, демократија != мајоризација, но тоа е нешто што треба допрва да созрее во Македонија.

Иако битни, сепак овие теми не треба да се центарот на нашата дискусија на овој форум.
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #955 Posted: 02-Nov-2010 at 23:15
Originally posted by pbanks

Originally posted by lslcrew

Offtopic



Користам 4ти Dell по ред Bow

Texas rulez Rock


ху ху!!!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #956 Posted: 02-Nov-2010 at 23:28
Originally posted by pbanks



Но зошто приклонуваме кон овие муабети? Дали политички е легитимен потегов? Веројатно да, луѓето добија дебело на избори, поубедливо од било когаш претходно а рака на срце факт е дека самиот проект има и голема јавна подршка. Дали е политички коректен? Дефинитивно не, демократија != мајоризација, но тоа е нешто што треба допрва да созрее во Македонија.

Иако битни, сепак овие теми не треба да се центарот на нашата дискусија на овој форум.

Оки доки... па незнам јас во контекст на предходните коментари... засега немаме нешто специфично ново од Ск2014... за триумфалната... т.е Порта Македонија... навистина незнам што да кажам, не дека сега со иронија и цинизам ја омоловажувам, ама стварно немам коментар.... другото си оди полека ама сигурно... друго незнам... да има нешто завршено нема.... нешто ново нема....

Кога ќе видиш пбанкс, стварно нема веќе што да се дискутира на оваа тема.... мене ми се допадна проектот од БИМАС за Јавното Обвинителсто ама кој слуша.... џабе.... ова само да гледаш и забележуваш и да се чудиш.... нешто ќе ти се допадне нешто не.... ама едноставно ти, мислам сите ние немаме ама баш никаков начин да промениме нешто.... освен.... ама најверојатно на сите им одговара.... па тогаш само ќе гледаме, ќутиме и формално одобруваме..... стварно незнам...

едит: а јас во моите постови политика воопшто не гледам... незнам зошто би требало да има... мислам дека се на место....



Edited by FoSsiL - 02-Nov-2010 at 23:30
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #957 Posted: 02-Nov-2010 at 23:37


Да де, и мојот коментар беше во контекст на претходните општо, не врз твојот.

Уживај Cheers
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #958 Posted: 03-Nov-2010 at 00:32
Тешки анализи го надвиснале Форумов. Во врска со еден мал фрагмент од интервјуто на М.М. Кое интегрално може да се прочита во најновиот број на македонскиот „Playboy”.
Општо е познато дека на многумина Манчевски никогаш „не им се допаѓал за по дома”. И дека не е пожелен зет за неомажените ќерки, ниту прв избор на македонските политлобија. Кои отсекогаш имале „слаб стомак” за неговата „бриткост” и уметничка дрскост и независност. Но, човекот е интелектуалец par excelance. Така барем мисли компетентниот дел од остатокот на Светот. Кој не живее во Македонија. Во секој случај, М.М. е „човек меѓу редови” и секој оној кој држи до себе, нема да си дозволи да го конзумира на „прва топка”.
Затоа, чудно звучат лајтмотивите на дел од форумскиве постови дека М.М., со интервјуто всушност „ја храни” јавноста со „лесна храна”. Во форма на поддршка на некакво си реципроцитетно молчење за „ова што”, демек, „нè снашло со Скопје 2014”. И, амнестирање на ”овие 2014 гревови” по пат на „повикување на духовите” на Дебармаалските резили од пред петнаесетина години.
Напротив, Манчевски, очигледно не е загрижен оти СК14 се гради, ами поради фактот дека дискусијата за тоа како и што се гради е „агресивна” и „се води во кочина”. Манчевски е алегоричен, но многу прецизен. И се сомнева дека во дебатата за Ск14 во најголем дел се инфилтрирани „капацитети” кои до вчера креирале „Дебар Маала” кинески ѕидови, апсолутно непочитување на градежни норми и закони... И со право ја доведува во сомнеж нивната граѓанска и, уште повеќе, еснафска компетентност, и, воопшто, нивната чесност во креирањето на кампусот „антиипроск2014”. За него ова е компромитирана дебата која има ниво на „кочина”. А во кочина живеат свињи. Кои при недостаток на храна не се двоумат да конзумираат и измет.
Лично, имам сенс за резигнираноста на Манчевски, оти веќе е беспредметно да се глуми лудило дека клерикалите на плоштад се организирале спонтано. Да бранат неизградена црква. Или, пак, дека нејзините противници, т.е. нивната невладиност, не била зачната со „вештачко оплодување” во некој љубљански, консалтинг или полмарк, кабинет.
Со цел респект кон сите оние кои наивно верувале или веруваат во некаква си масовна, граѓанска спонтаност, која, во МКД, досега, искрено му се случила само на Тоше Проески, уште еднаш, да го препрочитаме Манчевски. Овој пат, без „фаќање страна”, оти на оваа јасна мисла, пристрасност не и ни треба:
...Тажно е што дијалогот за градењето е агресивен, политизиран и се случува во кочина. Сѐ додека дијалогот е таков, нема да може да се слушнат разумните гласови кои би сакале да зборуваат за урбанистичкиот пристап, за конкретната естетика или за практичноста на она што се гради...
(Милчо Манчевски)
П.С. И, гледате ли Вие фудбал, бе луѓе, понекогаш!? Па Лига на Шампиони е...

Edited by OKA - 03-Nov-2010 at 10:24
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #959 Posted: 03-Nov-2010 at 01:29
Originally posted by pbanks

...Слично како што гитар мисли дека сум сељачиште пошто користам Windows и го почитувам Microsoft, а јас мислам дека гитар е шминкер а MacBook Air е скапа извикана играчка...Но дел од аргументите се објективни и мерливи...


Извини Банкс, ништо лично, ама чувствителен сум кога ќе ми го извреѓаат MacBook-ов!!!

...

„Епл“ (Apple) го престигна својот ривал Мајкрософт (Microsoft) и стана најголемата технолошка компанија на светот

AppleVSWin-500

Промената на вредноста на акциите во текот на вчерашниот ден ја подигна вкупната вредност на Епл на 220 милијарди долари. Мајкрософт сега вреди 219 милијарди долари.

Таа вредност, позната како пазарна капитулација, пресметана е со множење на бројот на акциите со тековната цена на берзата, пренесува Би Би Си.

Епл пред Мајкрософт последен пат беше кон крајот на 1989 година.

http://kurir.mk/magazin/tehnologija/6368-Apple-go-prestigna-Microsoft

П.С. Новинариве ќе ме умрат: „...пазарна капитулација”, хаххахха. Исправно е „пазарна капитализација”. Big%20smile




Edited by OKA - 03-Nov-2010 at 01:31
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #960 Posted: 03-Nov-2010 at 02:59
Originally posted by OKA







Тешки анализи го надвиснале Форумов. Во врска со еден мал фрагмент од интервјуто на М.М. Кое интегрално може да се прочита во најновиот број на македонскиот „Playboy”. Општо е познато дека на многумина Манчевски никогаш „не им се допаѓал за по дома”. И дека не е пожелен зет за неомажените ќерки, ниту прв избор на македонските политлобија. Кој отсекогаш имале „слаб стомак” за неговата „бриткост” и уметничка дрскост и независност. Но, човекот е интелектуалец par excelance. Така барем мисли компетентниот дел од остатокот на Светот. Кој не живее во Македонија. Во секој случај, М.М. е „човек меѓу редови” и секој оној кој држи до себе, нема да си дозволи да го конзумира на „прва топка”.Затоа, чудно звучат лајтмотивите на дел од форумскиве постови дека М.М., со интервјуто всушност „ја храни” јавноста со „лесна храна”. Во форма на поддршка на некакво си реципроцитетно молчење за „ова што”, демек, „нè снашло со Скопје 2014”. И, амнестирање на ”овие 2014 гревови” по пат на „повикување на духовите” на Дебармаалските резили од пред петнаесетина години.Напротив, Манчевски, очигледно не е загрижен оти СК14 се гради, ами поради фактот дека дискусијата за тоа како и што се гради е „агресивна” и „се води во кочина”. Манчевски е алегоричен, но многу прецизен. И се сомнева дека во дебатата за Ск14 во најголем дел се инфилтрирани „капацитети” кои до вчера креирале „Дебар Маала” кинески ѕидови, апсолутно непочитување на градежни норми и закони... И со право ја доведува во сомнеж нивната граѓанска и, уште повеќе, еснафска компетентност, и, воопшто, нивната чесност во креирањето на кампусот „антиипроск2014”. За него ова е компромитирана дебата која има ниво на „кочина”. А во кочина живеат свињи. Кои при недостаток на храна не се двоумат да конзумираат и измет. Лично, имам сенс за резигнираноста на Манчевски, оти веќе е беспредметно да се глуми лудило дека клерикалите на плоштад се организирале спонтано. Да бранат неизградена црква. Или дека нејзините противници, нивната невладиност, не била зачната со „вештачко оплодување” во некој љубљански, консалтинг или полмарк, кабинет. Со цел респект кон сите оние кои наивно верувале или веруваат во некаква си масовна, граѓанска спонтаност, која, во МКД, досега, искрено му се случила само на Тоше Проески, уште еднаш, да го препрочитаме Манчевски. Овој пат, без „фаќање страна”, оти на оваа јасна мисла, пристрасност не и ни треба:...Тажно е што дијалогот за градењето е
агресивен, политизиран и се случува во кочина. Сѐ додека дијалогот е
таков, нема да може да се слушнат разумните гласови кои би сакале да
зборуваат за урбанистичкиот пристап, за конкретната естетика или за
практичноста на она што се гради...
(Милчо Манчевски)П.С. И, гледате ли Вие фудбал, бе луѓе, понекогаш!? Па Лига на Шампиони е...


Одличен коментар, за жал целата таа организирана група доведе до тоа власта да избегнува јавни дискусии во обид да ги избегне тие кочничари што секако не е во ред. Дискусии/дебати мора да има, соочување и расчистување со тие кои денес најмногу од сите солат памет и го узурпираат вистинските граѓански движења (кои не знам колку ги има кај нас бидејќи не им се остава простор да се развијат).
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4647484950 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.852 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.