build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [54.21%]
83 [43.68%]
4 [2.11%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 04-Feb-2010 at 22:08
ne znam dali go imalo ova postirano negde na forumov ali eve go i ovde...ne deka neso novo e kazano...

http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=4A053E18C199AA4C9826585940E96DDF

inace za videovo neam komentar...izlisno e da se komentira na vakvi naludnicavi idei sklopeni vo prekrasnava prezentacija...use ne mozam da poveruvam deka 50% od sranjava se gradat doeka site srekni i zadovolni drememe 2 saata zaglaveni u centar.ako niso drugo ke si zamisljame deka sme u pariz-praga-viena (u name it we have it) grad...special moment LCD display so anticko-staromakedonska-renesansna-barokna (random stil) crkva...
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 04-Feb-2010 at 22:21
mene licno poveke mi se svigja nego sega, bar pointeresno eBig%20smile, osven nekoi isklucoci kako polukruznite porti na mostot Oko i vrbite na sred Vardar

Edited by lupo - 04-Feb-2010 at 22:27
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 04-Feb-2010 at 22:21
Аууу, 4 страници за 1 ден. Мислам направивме нов рекорд, но за жал и многу непотребни емотивни квалификации и навреди паднаа.
 
Мое мислење,откако малку го „проџвакав“ клипот. Во глобала не ми се допаѓа, но не би го отфрлил целосно.
1. Мостот Гоце Делчев ми е сосема ОК, дури и лавовите не ми се катастрофа каква што очекував.
2. Споменикот на Александар е во соодветна висина.
3. Објектите Народна Банка и Офицерскиот дом - Градска куќа ми се сфатливи
4. Ми се допаѓа коњаникот пред Собрание
5. Мостот око и водоскоците на Вардар ми се допаѓаат, иако ми останува констатацијата дека е преблиску до Камени мост и сам по себе а и објектот што го поврзува се бесмислени
 
Од друга страна:
1. Сите објекти од левата страна на Вардар се полоши од замисленото. Поготово околу платото пред МНТ. Од една убава пространа платформа успеавме да направиме таква концентрација на објекти и стилови што тој дел ми личи на Хотел Амбасадор
2. Парламентот со куполите е е Dump
3. Порта Македонија е Dump
4. Пренатрупаноста со сите оние споменици на плоштад е катастрофална.
 
Но се надевам дека овој план нема да се реализира, барем не повеќе од 60%,од едноставна причина време и пари. Ова се проекти кои скапо ќе ја чинат државата, во време со катастрофални финансики резултати а како што беше и спомнато не се самите по себе инфраструктурни проекти па нема на никаков начин да допринесат кон нашиот развој.


Edited by UrbanFreak - 04-Feb-2010 at 22:22
Back to Top
Tagged View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 04-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Tagged Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 04-Feb-2010 at 22:28
Искрено, чинам дека многу емотивно и малку наивно гледате на сево ова...ова видео е ако ништо друго пред се политички памфлет, а ако нешто во оваа држава сме научиле е дека многу не треба се верува на вакви блесакви презентации на нечии платформи.

Од друга страна пак, јас во видеото гледам и многу објекти кои се многу политички дискутабилни и малку е веројатно дека ќе се изградаат поради огромно противење и притисок од внатре и надвор. Мислам на црквата, на споменикот на Александар, на дел од спомениците итн.

Дел од објектите, кои се тотално грди и промашени како тоа капијата кај Пелагонија, верувам дека под некаков притисок на јавноста исто така може да се откажат поради тоа што сепак иницијаторите на се ова се најголемите популисти и тркачи по рејтинг...или едноставно ќе снема пари, а ќе снема, и најверојатно ќе пропаднат некои од погрдите проекти.

Трето и многу важно, оваа проекција е направена за 4 години во иднина и некој не може со сигурност да каже дека оваа политичка опција ќе остане толку долго да одлучува. Кој и да дојде друг ќе прекине дела од овие авантури (само се надевам дека нема да остават карабини по градов, во таков случај боље да ги доградат

На крај може лесно да се случи и да добиеме нешто од нешто што колку толку ќе го заличи центарот и јас се надевам дека во таа селекција ќе останат некои од поубавите нешта од анимацијата.

Политиката е длабоко влезена во приказнава, ама тоа е само од една причина : во Македонија освен државата не постои ни еден друг доволно финансиски моќен ентитет кој би можел да превземе реконтрукција на центарот од ваков тип. Но не смееме да заборавиме, дека "градителиве" ги избравме сами со огромно мнозинство, и затоа навредливи коментари од типот фашисти,сељачишта и сл се невкусни.
Е сега што никој не очекуваше дека овие ти биле ептен "walk the talk", за разлика од претходните кои вечно дебатираа и контемплираа а на крај една чешма не изградија, тоа е наш проблем на проценка сега сме шокирани.

Во секој случај изборот се сведува на ЗМИЈА ИЛИ МАГАРЕ ? Што ќе одбере народот следниот пат ќе видиме.

До тогаш уживајте во НОВО СКОПЈЕ
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 04-Feb-2010 at 23:07
Не ќе да е случајност тоа што презентацијата се случи токму денес


БЛИЦ ВЕСТ: Ограда на плоштадот

Денеска почна заградување на дел од плоштадот „Македонија“. Се уште нема официјално соопштение какви градежни работи поточно ќе се извршуваат.

1

2

3

4


http://www.build.com.mk/?p=1804
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 04-Feb-2010 at 23:13
па сега мора нешто да се критикува, а оваа повеќекратна информација придоби доста критики за доста мало време. ми се виде како некој почнал да не бомбардира, барем едно по едно а не ова го гледам на вести и вакаEeekсе збунив на почеток, незнам за вас, ама за мене (дали било добро или не) ова беше премногу за мене за едно попладне
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 04-Feb-2010 at 23:15
da ja simneme malku topkata lugje
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 04-Feb-2010 at 23:15
Originally posted by Cloverstack

Не ќе да е случајност тоа што презентацијата се случи токму денес


БЛИЦ ВЕСТ: Ограда на плоштадот

Денеска почна заградување на дел од плоштадот „Македонија“. Се уште нема официјално соопштение какви градежни работи поточно ќе се извршуваат.

1

2

3

4


http://www.build.com.mk/?p=1804

ее со ова. баш се смирив знаеш и седам на форум кога ова ми испакна, абе со им е на ова луѓево, на некој ќе му падне тешко

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 04-Feb-2010 at 23:20
Кој таму повика на симнување на топката? Ова е симнување на топката, заградување на пола плоштад? Ајде ви се молам време е за радикални дејствија затоа што токму ние, граѓаните сме поставени пред свршен чин! Може би на некој му се допаѓа да живее во град накинџурен со идиотштини, НО МЕНЕ МИ СЕ ГАДИ!

Edited by Andrej_LJ - 05-Feb-2010 at 00:13
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 04-Feb-2010 at 23:26
    еј еј и мене едно блиц сеќавање ми светна сега, не е ова нешто со цевките и фонтаната и споменикот, да?  или пак црквата  

Edited by FoSsiL - 04-Feb-2010 at 23:28
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 05-Feb-2010 at 00:13
@MKD ова е една голема БРУКА И СРАМ
До кога Власта ќе си гради интереси и ќе се изживува со ова сирото Скопје кое едвај има услови да се нарече град?
Не сакам да навлегувам во политика ама ова е претерано!
Нивните министерства за внатрешни хотели и антички театри нека си ги вратат во времето назад.
Скопје од 1963. година како некаков град со различна архитектура треба да продолжи да се развива во модерен стил и дух и тогаш да се кити со слава ако е за славата.
Има маала што се на 2. минути од плоштад а немаат вода и канализација!
Нека не измислуваат приказни Скопје не е ни 2% од Виена ниту ќе биде со овие објекти.
Ова е една голема брука и срам за целокупната јавност што поради политички приказни се уништува нешто какво такво што е градено долго време. Политиката нека си ја пикнат во г*.

Сакам во Скопје да видам булевари зеленило, ЛРТ или модерна тролејбусна мрежа, тунели нови мостови чист и град во кој што ќе се осеќаш како граѓанин.
До тогаш нека ни е напомош цел свет.


Edited by Supervisor - 05-Feb-2010 at 00:16
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 05-Feb-2010 at 00:18
Originally posted by lupo

da ja simneme malku topkata lugje


се слагам, да не се поколеме тука.

Еве ми се допаднаа конструктивните коментари на Алексгиж и УрбанФрик кои со ладна глава се обидоа да го искоментираат сето ова што беше промовирано денеска.
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 05-Feb-2010 at 00:54

5 страници за еден ден е невиден рекорд , мое е да нагласам дека и 100 страни да се направат во еден ден залудно е како што кажа еден од модераторите за сето тоа што го видовме денеска се има веќе 90% искомнтирано , но сега откако се престави 3Д приказот се стана поинаку, се доби поинаков кадарно гледиште.  Порано поемотивно гледав на овие работи , но сватив дека е залудно овде за се едно нешто да се реагира емотивно ,  само за едно ми е жал , што нашиот народ не сватил дека не може се да чини мора нешто и да не чини  И за крај би ги посоветувал сите да не трошат време и нерви , може ние тука и 100kg сол да изедеме , и по 100 страни да се постира дневно на оваа тема , но фактот е што сетоа тоа веќе се реализира и се гради Тоа би бил мојот коментар за оваа нишка прв и последен Cheers

Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 05-Feb-2010 at 00:56
Ти батка во Струмица живееш? Епа не е исто знаеш?
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 05-Feb-2010 at 01:04
Модератори бе стварно засТрамете се што ги бришете постовиве одма (многу сте брзи и Ификасни). Па оставете не да се посмееме малку на туѓ грб! LOL А јас Шпер да бев во Скопје пак ќе излезев на другата страна на барикадите. Просто ако нема масовни протести во следниве денови, незнам што да кажам, аирлија да ни е! Ееееј Скопје што беше центар на интелигенцијата и прогресот на кое ниво падна неможам да поверувам.

НАЈМНОГУ МЕ НЕРВИРА НАСИЛНИЧКИОТ И ВАНДАЛСКИ НАЧИН ПО КОЈ СЕ СПРОВЕДУВА ЦЕЛАВА ПОСТАПКА. ДЕНЕСКА ОБЗНАНУВАЊЕ НА ПРОЕКТОТ, НИКАКВА СТРУЧНА РАСПРАВА (ПАЗИТЕ ОД ВЛАДАТА ПОРАЧУВААТ НЕМА ПОТРЕБА ДА СЕ КОМЕНТИРА ЗА СТИЛОТ, СЕКОЈ СИ ИМАЛ ПОСЕБЕН ВКУС) НЕ СЕ ПРАШАА НИТУ ЕКСПЕРТИТЕ НИТУ ЗАСЕГНАТИТЕ (ГРАЃАНИТЕ)! УШТЕ ДЕНЕСКА ОГРАДИЈА, ПОКАЖАА СИЛА И УШТЕ УТРЕ ОЧЕКУВАМЕ НОВИ ПРОВОКАЦИИ. Е ОВА Е ДЕФИНИЦИЈА ЗА АПСОЛУТИСТИЧКО ВЛАДЕЕЊЕ. ОНА КОЕ НЕ ТОЛЕРИРА НИТУ УВАЖУВА РАЗЛИЧНО МИСЛЕЊЕ. ТОА Е ДЕФИНИЦИЈА ЗА ФАШИЗАМ!!!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 05-Feb-2010 at 01:17
Луѓе, јас се гасам за вечерва.

Ве молам, нека биде дискусијава во учтиви рамки и без политизација да не зажалам што сум ја оставил отклучена нишкава...
Back to Top
Vahr View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vahr Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 05-Feb-2010 at 01:18
незнам на што сте ја фатиле темава ... ама ми наликува на бла бла.
друго ми е темава ... знае ли некој колку точно чини се ова? направи ли некој проста пресметка

1.скулптури - толку и толку

2.монументи - толку и толку ( мада никад не сфатив како може министерка за култура да прави разлика помеѓу нив )

3. Уставен суд и дрн дрн - толку еура

4. Мостови - толку

5. Капија, обелисци дрн дрн - ако ова кошта толку тогаш ова кошта минимум толку

6. Филм анимација - колку ? Оваква анимација у скопје прави само една фирма која во исто време анимира и за светски филмови.

7. и даље и даље

е на крај да треба само да се спореди колку владата инвестирала во општина центар а колку во тетово... или во битола или во појма неам чучер сандево. Значи колку денешнава влада после 6 години -или колку беше од децентализацијата- троши во една единствена општина.

Ајде нека се најде некој на место и нека удри еден есап.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2526
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 05-Feb-2010 at 01:34

Здраво живо на сите. Го следам форумов околу година дена (отприлика кога се почна со грдосијата Суд/Архив/Музеј), ама ете тек сега се вклучувам. 

Не сум, ама израснав со архитекти/урбанисти/проектанти дома, значи од татко, мајка, брат, па и снаа, а ја самиот сум професионално во визуелни уметности.  Макар шо бев во тек со тоа што се се гради, видеово тотално ме шокираше кога сите проекти ги видов на куп + некои нови како „обновените“ фасади, капијата и дел од спомениците и мостовите. Просто не можам да се изначудам. На шаховска табла нема волку фигури колку што ќе има низ центаров. За зградиве што да кажам. Грозно. Ај Офицерски и Театарот биле, па реконструкција донекаде и можам да оправдам, ама другиве, страшно.

Никогаш не сум се гордеел со Скопје како град (иако има делови кои многу ги сакам и кои се уникатни - чаршијата на пример), ама секогаш сум се надевал дека има простор/време да се разубави и да заличи на убав град. Сега веќе и надеж немам. Ај споменициве може и да се дислоцираат, да се преместат по други населби, градови, ама објективе... Ај да бевме сами на земјава, пеки. Ама кога гледам што се и какви се градби се прават низ светов, па и кај соседиве најблиски, ми се плаче, ми се рика.

Знае ли некој од прилика колку ќе кошта сево ова и кои проекти може да се реализираат со тие пари, а да бидат од корист и на Скопјани и на цела Македонија? Чисто ме интересира, да видам што би можеле да имаме доколку имавме нормална, домаќинска власт, а што ќе имаме. 

И нема различни вкусови. Има вкус и невкус. Big%20smile Скопје 2014 е во втората категорија. ИМО, да се гордееш со вакво Скопје е исто како за врв во сликарството да ти бидат Залези и Вазни со цвеќе во техника: поликолор на платно. 

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 05-Feb-2010 at 01:40
Previous Бравос бе другар, добре ни дојде! Прво па машко! Ајде сега немој да бараш преку леб погача... кај ти градат нешто уште колку ќе чинело и не дај Боже нешто попаметно да се направи со средствата!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 05-Feb-2010 at 01:48
Ме изнасмеа со шаховскава табла! LOL

Добредошол. Cheers
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.652 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.