build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопје 2014
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7879808182 324>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
102 [53.97%]
83 [43.92%]
4 [2.12%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #1581 Posted: 05-Jun-2011 at 08:16

Крале, не ти кажале бабите и дедовците, ако немаш нешто паметно да кажеш, ќути си.

Многу денешни светски главни градови, неко и метрополи, пред 100-200 години биле паланки, така да...
Скопје има преку 2000 години коинтинуиран културен живот, ретко како кој град.
Отоманците Скопје го спремале за центар на балканскиот дел на отоманската империја. форсиран дури и пред Солун, доказ се амамите, џамиите, саат кулите итн..
Каде бе Крале ова дека Скопје ти е вештачка творевина, седи кец и гитла у прво одделение.
 
.....   .......
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #1582 Posted: 05-Jun-2011 at 12:06
Хахаха ,смешни работи читам, Битолчани и Охригани често пати Скопјаните ги толерираат како Узурпатори , ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА ЈА ОДНЕСОВТЕ ВО СКОПЈЕ ,тотално непотребно ,Скопје навистина бил главен град како што напомена во оттоманската империја имало вијалети ,а под вијалетот на Скопје Спагало и цело Косово, значи дури од тогаш бил значаен стратешки ,економски ,и Раководствен град.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1583 Posted: 05-Jun-2011 at 14:18
зошто со сила се правиме како да сме мали деца?
навистина не гледам поента во ваквата дискусија

Скопје е главен град без разлика на факторите, соочете се со тоа, а секој град треба да си се развива посебно, и нема врска тоа кој град како треба да се развива, со тоа дали бил главен град или не, и кое му било значењето!
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #1584 Posted: 05-Jun-2011 at 15:03
Originally posted by Gradinarot

Крале, не ти кажале бабите и дедовците, ако немаш нешто паметно да кажеш, ќути си.


Многу денешни светски главни градови, неко и метрополи, пред 100-200 години биле паланки, така да...

Скопје има преку 2000 години коинтинуиран културен живот, ретко како кој град.

Отоманците Скопје го спремале за центар на балканскиот дел на отоманската империја. форсиран дури и пред Солун, доказ се амамите, џамиите, саат кулите итн..

Каде бе Крале ова дека Скопје ти е вештачка творевина, седи кец и гитла у прво одделение.

 


Wow, ваков дилетантски пост не сум прочитал одамна. Кецот у прво изглеа ти остаил трауми.

Скопје без разлика дали имал, немал културна историја, е промашај како главен град, од ИНФРАСТРУКТУРЕН аспект - не ја анализирав воопшто културната и историска нишка, туку демографската и инфраструктурна. И дете од второ одделение може да види дека државата има небалансиран развој, кога 1 град продуцира над половина од БДП и во кој живеат и работат повеќе од 1/3 од жителите.

Ама се разбира, треба да се стигне до второ одделение прво:
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1585 Posted: 05-Jun-2011 at 15:12
очигледно пак ќе ни ја затворат темава...
дајте смирете нерви малку
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 818
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #1586 Posted: 05-Jun-2011 at 15:16
Originally posted by kraleСкопје без разлика дали имал, немал културна историја, е промашај како главен град, од ИНФРАСТРУКТУРЕН аспект - не ја анализирав воопшто културната и историска нишка, туку демографската и инфраструктурна. И дете од второ одделение може да види дека државата има небалансиран развој, кога 1 град продуцира над половина од БДП и во кој живеат и работат повеќе од 1/3 од жителите.

Ама се разбира, треба да се стигне до второ одделение прво:


Начинот на кој градовите се развиваат во контекст на една држава е државна политика а не градска политика........ова не е политички форум, тука најблиску со што треба да доаѓаме до политика треба да бидат урбанистички планови и големи инфраструктурни проекти.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #1587 Posted: 05-Jun-2011 at 15:22
Ете така!

Значи ние треба да ја анализираме оправданоста на Скопје главен град, од урбанистички аспект. Факт е дека тоа состава непотребен метеж, бутање на државни институции каде што за нив реално нема урбанистичко место (почнете од судовите, министерствата што сега се градат, па се до резиденциите и амбасадите, што се КАТАСТРОФАЛНО решени во Скопје).
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #1588 Posted: 05-Jun-2011 at 15:28
Мислам дека прашањето за Скопје како главен град на МК не е табу тема, со оглед дека сме релативно нова независна држава, има простор за дискусија. Со Скопје 2014 увидовме колку објекти му недостигаат на еден главен град, музеи, министерства, и редици други архитектонски елементи. Прашањето е сега дали треба да се бутаат овие објети каде може или пак да се иде на една порадикално архитектонско решениеи да се направи административен центар на друга локација. Посебно ако влеземе во Еу гладта за хотели административни објекти и слично само ќе се зголеми, дали Скопје може да го издржи сето тоа со ваква инфраструктура е под прашалник.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1589 Posted: 05-Jun-2011 at 15:43
Originally posted by makonix

Мислам дека прашањето за Скопје како главен град на МК не е табу тема, со оглед дека сме релативно нова независна држава, има простор за дискусија. Со Скопје 2014 увидовме колку објекти му недостигаат на еден главен град, музеи, министерства, и редици други архитектонски елементи. Прашањето е сега дали треба да се бутаат овие објети каде може или пак да се иде на една порадикално архитектонско решениеи да се направи административен центар на друга локација. Посебно ако влеземе во Еу гладта за хотели административни објекти и слично само ќе се зголеми, дали Скопје може да го издржи сето тоа со ваква инфраструктура е под прашалник.
ова е најсовршеното решение, сите администрации, освен општините, да бидат склопени во еден концепт комплекс Applause
а во Скопје имаше доста слободен простор за такво нешто, кој досега не добил шанса, дел од него е во централното подрачје
тоа е всушност она што е жалосно тука, што поради фактот што некој мисли дека мал ринг е центар на светот, таму треба да биде цел свет...
Back to Top
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #1590 Posted: 06-Jun-2011 at 03:07
Decki nemav namera da ja raspalam debatata za glaven grad toa e odluceno i tocka.
Iako ima mnogu primeri za glavni gradovi sto ne se ekonomski centri samo eden dva Washigton USA Cambera Australia i ima mnogu drugi.
 
Ama bataligo toa poentata e sto Skopje 2014 e golema suma na pari za estetika a ni falat mnogu banalni ifrakstruturi vo drzavata sto mozat da go zgolemat ekonomskiot rast i da go decetraliziraat Skopje.
Podobro ke bese istite pari da gi potrosea na energija sto ke donesese povratok na investicija ili zeleznica(koridor8) sto se direkni nositeli na ekonomski razvoj.
 
Toa e Ironijata na cela drzava ke zivees vo koliba ama ke gledas televizija na LCD.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #1591 Posted: 06-Jun-2011 at 11:24

Добра и длабока може да биде дебатава, само навистина нека се отвори нова нишка иако и ова доведува до заклучоци кои индиректно го вадат Скопје 2014 како такво на површина.

Воедначен развој во микро и макро формат, секако може да биде последица само на добра државна стартегија, која што можеме да ја учиме од словенците напр.
Скопје како регионален центар и географски и инфрастуктурно апсолутно си го заслужува тоа што е, нормално со успони и падови низ историјата како и секој друг урбан збир. И мене не ми се допаѓа фактот се да се концентрира во Скопје, поготово што не сме пустинска држава, па како се вон Скопје  да е нужно природно девастирано. Во контекст на гореспоменатото нема потреба ама баш се и сешто да биде начукано во мал ринг. Што се случи со Зајчев рид, дипломатскиот кварт, природното ширење на Скопје кон Бардовци, изгледа се повеќе сме за таму, па се наметнува мислење дека едноставно никој не сака да се зафати со развојна стратегија. Го чекам денот кога ќе пркнат Велес, Битола, Прилеп, па соодветно на тоа и Скопје да се растерети и по број на жители и по функции.
Инаку, лично, не гледам чаре некој друг град да биде административен центар, затоа што тие се инфраструктурно многу полошо поврзани од Скопје со било каков вид на сообраќај, а дај боже да бидат центри од друг типЧ земјоделски, индустриски, туристички, па сами да си развијат инфраструктура, нормално со помош на државата.
 
.....   .......
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1592 Posted: 06-Jun-2011 at 14:26
@Gradinarot потпис за предложените локации, згора на тоа, имаме и слободни простори во центар на градот и непотребни индустриски зони и недефинирани маалца кои дефинитивно треба а се дислоцираати да се ослободи простор баш за вакви проекти
колку и да дискутираме дали претходните планови за градов се издржани или не, сепак испланиран е онака како што е испланиран, па треба да се држиме до тоа без забегувања, а на слободните простори да никнуваат нови идеи кои имаат слобода

а инаку што се однесува до дискусијата за главен град, проблемот е што врховната власт во државава не развива државна стратегија за економијата и просперитетот, од кој би требало да бенефицираат сите општини и да се воведе еден вид на рамнотежа и ред
не треба државата да инвестира во сите опшини посебно и за секој град да има 2014, туку да обезбеди услови за нивен развиток, а другото ќе остане на општините и приватниците
секако дека администрацијата треба да биде сместена во главниот град и да биде репрезентативен, ама навистина не е логично покрај сите други прашања кои треба да се решат, државата да се занимава со тоа како изгледал главниот град

но ако продолжиме вака, ептен дискусијата ќе отиде во правец на политика, а тоа не е посакувано баш во овие дискусии, па затоа би било убаво да отвориме нова тема или да искористиме некоја друга која веќе постои
Back to Top
kitkiritki1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 28-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kitkiritki1 Quote  Post ReplyReply #1593 Posted: 07-Jun-2011 at 02:12
Морам да одговорам за Скопје зошто е избран за главен град.... Историски гледано Скопје е неоспорно културно средиште и битен македонски град......... како царски град под ктиторство неколку пати на неколку кралства итн итн........ Во блиската наша историја, во изминативе 100 години, е најбитното случување... А тоа е дека Вардарскиот дел на МАкедонија во поделбата 1913година, потпаднал под српска власт. Истата го прави главен град на Јужна Бановина од историското српско гледиште, а тоа е дека Скопје е царска столица на Стефан, Душан итн....... После втората светска војна, Солун не беше во рацете на Македонците, поточно остана во Грција, па логично е најразвиениот град на таа територија (Вардарска Македонија)да биде избран за главен град, бидејќи во него веќе постоело најмногу градежен фонд во кој можела да се смести администрацијата, најдобра инфраструктура, палати, урбанистички развој и предиспозиции. Ве молам прекинете со смешните локал-патриотски побуди, за како Охрид, Битола или не знам кој град требал да биде главен.... Од историски поглед, Скопје за прв пат е главен град на Македонија, а претходно бил на други држави......... Значи во редот на македонските столици, од 45 па натаму се вбројува и Скопје......... немојте да бидете како слепи со вилите во раце, и да пишувате се и сешто од смешни агли на убедени локал-патриоти... ....
Back to Top
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #1594 Posted: 07-Jun-2011 at 03:18
@kitkiritki
Toa sto go navede go zname site ne go sporime.A za kulturen voen  adminastrativen centar e napraven po prva svetska vojna od srbite posle vtora svetska voja so otvorajne na site univerzeti vo Skopje i cela drzavna admistracija uste poveke se cetralizira po osmostujvajneto isto prodolzi no poradi poznati pricini ekonomijata vo drugite gradovi zamre a Skopje so najgolema populacija ekonomskiot razvoj na cela drzava se skocetrira tamu .Luge regiraat koga novo Skopjani sakaat da se narecat urbani a drugite delovi provincija.
Nikoj nemase da reagira ako drzavata gradese objekti za adminastracija ama ne da urbanizira celi prosrtori plostadi.
Cela poenta Makedonija kako drzava strada od banalna infrakstratura uvezuvame energija a nasite energetski potecijali ne se maxsimalno iskoristeni ni fali zeleznica sto e nositel na ekonomija patistata se daleku od normala od evropski terk.Zdrastvoto e seuste na nisko nivo deca po skoli se great na kumbina vo 21 vek.
I na seto ova se odlucuva na estetika na centar na Skopje sto uste poveke kreira problem so prenaselonost zatoa sto maldite luge sakaat da ziveat vo podobar grad i migriraat kon Skopje a preostanatite delovi stradaat poradi glupi odluki.
Sekoj normalen coek ako ima kuka ke kupi masa krevet kujna a ne obratno televisor pa se drugo posle.
Toa e pontata sto sakam da ja navedam za Skopje 2014
A kako proek si e super ke go razaubavi centarot na Skopje no za toa se plaka cena po ostanatite delovi na Makedonija.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1595 Posted: 07-Jun-2011 at 19:32
аман веќе прекинете со дискусијата за тоа колку Скопје требало да биде главен град или не и фокусирајте се на тоа како треба најдобро да се развива
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #1596 Posted: 07-Jun-2011 at 20:17

Дечки, Скопје е главен град и главен административен центар на Јужна Бановина, СРМ, Р. Македонија веќе 90 и кусур години. Секакво размислување за некакво преместување на престолнината во овој момент, а особено после изградбата на сите овие административни објекти е илузија за сиромашнба држава како Македонија.

אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #1597 Posted: 08-Jun-2011 at 03:11
Koj zbori za premestuvajne na glaven grad> toa ne mozno ni izvodlivo.Luge  samo analiziraat kako Skopje od pred 120 god od normalen grad stana ekonomski centar i glaven grad.
Poentata Skopje kako Proekt 2014 si e super samo ako drzavata gi finasirase  objektite na drzavnata administracija i dvorovite ase drugoto da si go finasirase grad SKopje mostvi plostad porta spomenici i patista.Togas ke bese vo red.
Nekam da se povtoruvam vo predhodnite postovi  imam spomnato deka Makedonija kako drzava ima pogolemi prioriteti nego spomenici i plostadi.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1598 Posted: 11-Jun-2011 at 18:00
Незнам по кој повод е правено, ниту го знам авторот, ама проклето смешно ми беше:

http://vimeo.com/15657462
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Stibera View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote Stibera Quote  Post ReplyReply #1599 Posted: 11-Jun-2011 at 21:38
имате на еден македонски торент -

Старо Скопје - мултимедијално CD

Старо Скопје -  мултимедијален проект во кој се ставени слики, разгледници, видео запис од нашето ни мило ама старо Скопје проследено и објаснето со соодветно текстуално појаснување...
Еве нешто од содржините на самиот диск....

*аквадукти
*кале
*мостови
*кеј
*плоштад
*објекти
-муслимански
-христијански
*офицерски дом
*театар
*железничка станица
*училишта
*паркови
*пазари
*улици
*панорами
*колаж
*поплави
*Земјотреси
*Скопје 2000http://tracker-mk.org/details.php?id=10158

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1600 Posted: 11-Jun-2011 at 22:12
а каква врска има предземјотресно скопје со Ск2014 сеуште не успеав да разберам Dunno
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7879808182 324>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.185 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.