build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 8081828384 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #1621 Posted: 18-Jun-2011 at 16:11
еве од прва рака користев трамвај цела година, и стварно ги мрзам, не се толку практични, земаат цела лента за себе, за колите не е практично многу да возат по трамвајските шини, само ги кршат, бавни се како превоз и ако еден се расипе , цел сообраќај запира. Од друга страна лесна железница и градски метро е супер работа. За Скопје модерни автобуси со чест временски ред, и лесна железница би било доволно за јавен превоз. Тоа е моето искуство.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1622 Posted: 18-Jun-2011 at 16:57
тешко дека граѓаните биле против трамвај поради тоа што ги разгледувале неговите особини и влијанието врз транспортот... затоа референдум, колку и да е добар, толку и не е
проблемот е што тука инвеститор и главен организатор е владата, што однапред ги извитоперува ставовите на народот околу овој проблем, кои најмалку се фокусираат на градот Скопје


Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #1623 Posted: 18-Jun-2011 at 18:10
хм трамвај, во тема СКопје 2014.
Секогаш ке биде актуелна болка трамвајот за скопјани, барем додека не го добијат истиот.
Инаку, точно, имаше 80-тите референдум за со самопридонес да се изгради трамвајска линија во Скопје. Што ќе рече, требаше сите граѓани да се согласат да им се кине 2% од плата за целосна или делумна  корист од него да имаат само одреден број на граѓани. Мислам дека најмногу поради тоа не успеа иако беше многу тесно, 47 на 53 % така нешто.
Беше планирана главна линија Ново Лисиче - Ѓорче Петров, а оставено како опција да се шири во ракави, ама отом потом, без конкретни термини.
Бенифитот ќе беше голем и како намалување на бучава и како намалување на загаденост. Сега, во новите констелации тоа би требало да се ревидира.
.....   .......
Back to Top
Ljubopitko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ljubopitko Quote  Post ReplyReply #1624 Posted: 18-Jun-2011 at 22:11
Originally posted by <Fresno>

За референдум касно е веќе, иако ќе беше добро да има. А идејата за трамвајот стварно не ми е јасно како можеле да ја отфрлат „граѓаните“ на Скопје.

Прашањето не беше дали сакате трамвај во Скопје, туку дали сакате да се гради трамвај со САМОПРИДОНЕС ( одреден проценет од платата на сите Скопјани да иде за изградба на линијата)
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1625 Posted: 19-Jun-2011 at 22:04
Previous
 
Е па во тоа и е поентата.
 
И да се запрашаш после дали навистина егејците се циции, или случајно или намерно е направена печатна грешка, па на крај би испаднало дека ние северњаците, а не јужњаците (егејците), сме вистинските циции.
 
И на мене ми кажуваат постарите дека единствена причина зошто гласале против било поради тие 2% од сопствен џеб финансиски средства што требало да се обезбедат.
 
Но да бидеме сериозни, проектот Скопје 2014 и беше претставен на јавноста во 2009, на почетокот имаше протести, но доколку навистина скопјани беа против Скопје 2014, помасовно ќе излезеа и ќе продолжеа со протестите се додека проектот не биде прекинат.
 
А сега, 2 години како се градат објектите од Скопје 2014, а некои објекти како староновиот скопски театар и новото седиште на Уставниот Суд почнаа да се градат уште пред 2009, така да, мислам дека сега е малку доцна за референдум.
 
За волја на вистината, новите автобуси за Скопје ги купува Владата на Република Македонија со финансиски средства од сите граѓани на Република Македонија, а не со финансиски средства само од жителите на Скопје.
 
Зделките се потпишани, автобусите веќе почнаа да пристигнуваат, а народот воопшто не беше прашан на референдум дали се согласува од џебот на сите граѓани на Република Македонија да се плаќа за нови автобуси кои ќе сообраќаат исклучиво само во Скопје, и еден двокатен градски автобус кој ќе сообраќа исклучиво во Охрид наменет за туристички обиколки.
 
Но граѓаните на Република Македонија воопшто не ни излегоа да протестираат поради ваквиот начин на трошење на нивните пари, а молкот вообичаено се смета како поддршка за потезите на државата, па ќе повторам, малку доцна е за референдум.


Edited by Dexter26 - 19-Jun-2011 at 22:07
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #1626 Posted: 21-Jun-2011 at 18:46
Би сакал да го променам (еволуирам) мојот глас во сондажата за проектите познати под името Скопје 2014. Од "воздржан" во "за". Има ли таква техничка можност порталов!?
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #1627 Posted: 21-Jun-2011 at 20:31
Што е многу поинтересно многу од тие што се сега против проектов во 2014 ќе бидат ЗА.Сега подршката е околу 60 %.Во 2014 ќе биде преку 80 %.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1628 Posted: 21-Jun-2011 at 20:37
Може да направиме нова анкета и да ги споредиме двете... Модератори?
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1629 Posted: 21-Jun-2011 at 20:52
Imam vpecatok deka mnogu od clenovite sakaat da go smenat statusot samo za toa, sto e postaven Spomenikot na Aleksandar. Spomenikot bese i porano(koga nemase sk2014) planiran, zaedno so Goce Delcev i Dame Gruev! Aleksandar ne znaci celiot proekt Sk2014!
Celiot kic sto go trpi Skopje od proektot sk 2014 nema da se krie so Spomenikot, i mene da me napravija od bronza i da me stavea tuka, sepak nemav da go poddrzam ovaj kic.
Ne e celosen kic, ama eden golem del da
Jas ostanuvam vo istiot status ,,protiv,,!
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #1630 Posted: 21-Jun-2011 at 22:00
Јас мислам дека сега е бессмислено да се поставува нова анкета. Можеби за година две кога барем ќе бидат готови или при крај поголемиот дел од градбите на проектот. Засега нема готово апсолутно нити една од монументалните згради. Сепак за мене воопшто не е доволно да си го сменам мислењето - ПРОТИВ, но и нема логика после секоја фаза од проектот да правиме нови анкети, не сме агенција за истражување на јавно мислење.
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1631 Posted: 21-Jun-2011 at 23:02
во целата џунгла на модерни градби во Сингапур,судот,градската куќа и некои други објекти како да се копирале со Скопје 2014,па тие се горди.и мене не ми се свиѓаат некои градби(аг.за ел.ком) ама се вкупно можеби ќе излезе Ок како и за споменикот

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1632 Posted: 22-Jun-2011 at 21:41
не знам како може да кажете дека не поддржувате пола проект, а дека како целина е во ред, тогаш која е поентата да се зборува за целовкупниот план, дајте ќе ги дискутираме сите проекти посебно...
и всушност, баш целината на СК2014 воопшто не е во ред, најпрво поради фактот дека воопшто не е размислуван како целосен проект, туку маркица по маркица си никнуваа секој втор ден во целиот план, без никаква основа и без никаква организација, па дури после одредено време, со многу потешкотии им текна дека треба се да биде поврзано, па добивме неверојатни утки во пракса
значи, наместо да имаме организиран урбанистички план, среден по сите логики и барања на претходните планови и со вметнати нови идеи поврзани со нив, ние завршивме со една огромна бесмислена турли тава
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1633 Posted: 22-Jun-2011 at 21:54
па јас мислам како кај некој АУТО што ти се свиѓа,ама некој дел да речиме задните штопови(Туарег) да не ти се свиѓаат.Истото е и во емотивниот дел од животот(кај некого/некоја дел не ти се допаѓа,но во глобала си восхитен).Неможи све да е топ,мора негде да има нешто што кочи
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1634 Posted: 22-Jun-2011 at 22:00
Originally posted by gjoko

па јас мислам како кај некој АУТО што ти се свиѓа,ама некој дел да речиме задните штопови(Туарег) да не ти се свиѓаат.Истото е и во емотивниот дел од животот(кај некого/некоја дел не ти се допаѓа,но во глобала си восхитен).Неможи све да е топ,мора негде да има нешто што кочи
добро, нормално е да има детали на објект кој не ги поддржуваш, но да има неколку објекти од еден план кои не ги поддржуваш и мислиш дека се утка, а за целиот план да викаш ОК е не е во ред, барем така веќе кога дискутираме, ќе дискутираме за објектите посебно, не за СК2014

по твојов пример, тука збориме за повеќе модели од еден бренд кои не можеш да ги погледнеш, а викаш дека брендот е супер
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1635 Posted: 22-Jun-2011 at 22:24
до моментот кога се изгради до половина Скопје2014 јас бев љубител на модерни градби,а историјата не ми е баш омилена тема.Но да се гради нешто да се остави белег,треба да се размисли што да се гради.Ако одберевме модерен стил на сите објекти како италијанската до телеком,центарот ќе беше ист како и било која друга метропола или поголем град во светот.сто пати сум гуглал на Еартх,и освен некои посебни градби сите ми наликуваат на Хонк Конг-челик и стакло во сите можни и неможни форми и големини.Затоа и во Емиратите се одлучија на необични градби(кич)како стаклена полупирамида,едро,а посебно палмите,МОРА да си различен да привлечиш нешто.Е што???????????Можеби не е најсреќна нашата 2014 но е едно од решенијата за различност.Иначе кој ќе те чуе и види,никој.Пак ќе речам,во Сингапур цвета клацисизмот и слични стилови за кои несум баш стручен да коментирам,ама се гледа дека се класика(како во Монте Карло да се наоѓаш)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1636 Posted: 22-Jun-2011 at 23:08
Originally posted by gjoko

до моментот кога се изгради до половина Скопје2014 јас бев љубител на модерни градби,а историјата не ми е баш омилена тема.Но да се гради нешто да се остави белег,треба да се размисли што да се гради.Ако одберевме модерен стил на сите објекти како италијанската до телеком,центарот ќе беше ист како и било која друга метропола или поголем град во светот.сто пати сум гуглал на Еартх,и освен некои посебни градби сите ми наликуваат на Хонк Конг-челик и стакло во сите можни и неможни форми и големини.Затоа и во Емиратите се одлучија на необични градби(кич)како стаклена полупирамида,едро,а посебно палмите,МОРА да си различен да привлечиш нешто.Е што???????????Можеби не е најсреќна нашата 2014 но е едно од решенијата за различност.Иначе кој ќе те чуе и види,никој.Пак ќе речам,во Сингапур цвета клацисизмот и слични стилови за кои несум баш стручен да коментирам,ама се гледа дека се класика(како во Монте Карло да се наоѓаш)
а по што се разликуваат класичните стилови одбрани за градов како негово оригинално дело, од други градови каде е искористена таквата архитектура? одговорот е, по ништо, бидејќи со ваков потег воопшто не покажуваме оригиналност, туку само пуста желба да Скопје да биде ко некој друг веќе постоечки град
а ова веќе го имам спомнато, за разлика од класичните стилови кои следат одредени правила и секој втор објект е копија на претходниот, современата архитектура нуди можност за оригиналност со која може да се прочуеме во Европски и светски рамки, исто како што многу други градови се прочуени по нивните дела и има многу луѓе кои им се восхитуваат, па и се туристички развиени
значи се што тврдиш е спротивно на реалноста кај архитектурата Big%20smile

инаку градбите во Емиратите не се за потсмев, тоа што не ти се допаѓаат е ирелевантно, ако ги занемариме сите други факти и ги гледаме само објектите сами по себе, ќе видите колкав дизајн и инжињеринг е вложен во нив и дека се двојат од други дела, меѓудругото, Burj Al Arab не е само едро, целиот негов екстериерен дизајн е феноменален и за времето во кое беше изграден незамислив (одвнатре е невиден кич, но тоа се должи на арапската култура)
и не ме разбирај погрешно, не го сакам воопшто Дубаи и Абу даби и градови од сличен ранг, како и мегаломанско егоистичко градење од кое светот нема многу корист, но ги ценам некои од потфатите кои се постигнати таму и трудот вложен во создавање на нешто незамисливо

што доведува до муабетот и фактот што мене најмногу ме иритира, а тоа е што поддршката кон овој план најмногу се состои во тоа што нашиов народ не знае како да ја цени и проценува уметноста и архитектурата, искрено, најголем дел од коментарите досега што ги слушнав и што ги прочитав беа тоа колку на некого му се допаѓал планов по личен вкус и занемарува се друго поврзано со него, искрено, јас секој објект го ценам најпрво како оригинално дело, па потоа му судам според тоа какво постигнување е на многу нивоа и што се е вложено во него... затоа на пример има многу дела кои не ми се допаѓаат а многу ги почитувам и ценам и обратно, ако сака некој ќе дадам и примери, знам само дека ретки се примерите од СК2014 кои можат некако да се вреднат, поради неверојатната позадина која ја имаат, дури и да не се мисли на сето тоа, да се прочита само какви зелени трескаат нивните архитекти, ќе ви стане јасно
да се размислуваше разумно и да имаше некој цивилизиран однос спрема уметноста створена на нашиве простори, сега правилно ќе се вреднуваше целата урбана историја на Скопје и ќе се ценеа многу објекти кои се плукани, или пак ќе се смиреа страстите кон објекти кои немаат големо значење


Edited by zabegan - 22-Jun-2011 at 23:11
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1637 Posted: 24-Jun-2011 at 22:02
Индиректно поврзано со темава:
http://en.wikipedia.org/wiki/Brutalist_architecture
 
Општо за брутализмот кој денес владее во Скопје, како и примери за бруталистички градби, меѓу кои прикажано е и седиштето на НБРМ во Скопје.


Edited by Dexter26 - 24-Jun-2011 at 22:02
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1638 Posted: 25-Jun-2011 at 08:04
Llelel kakov golem zafat, sega svatif LOLRoll%20eyes
http://www.youtube.com/watch?v=xPVZJgJYcuc&feature=player_embedded
Videotot e od SSC (MACEDONIA)
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1639 Posted: 25-Jun-2011 at 10:03
Покрај НБРМ, во текстот на Википедиа е поставена слика и од универзитетскиот кампус во Скопје.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1640 Posted: 25-Jun-2011 at 17:27
Previous
 
Да, забележав сега.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8081828384 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.730 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.