build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 326327328
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 386
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #6541 Posted: 23-Jul-2021 at 15:21
Пријатели од Чешка што беа во Скопје летово ми кажуваа колку им бил грд центарот на градот дур шетале, и ми беше тешко да им ја слушам критиката али немав контра-аргумент за да го одбранам Скопје.
ಠ_ಠ
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6542 Posted: 23-Jul-2021 at 15:41
Па, грд е, најгрозен дел од градот. Башка што е запуштен, со расклатени плочници и пешачки улици, ѓубре на сите страни, улични продавачи на сè и сешто... Апсолутно нема никаква претставителност за центар на еден главен град.

Edited by Џоле - 23-Jul-2021 at 15:42
За сè има вторпат
Back to Top
Теовел Еме View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Jul-2021
Online Status: Offline
Posts: 8
  Quote Теовел Еме Quote  Post ReplyReply #6543 Posted: 23-Jul-2021 at 15:45
Па кога ќе искомбинираш бруталистичко изживување со стиропор барок,милион споменици,недоизградени згради,соголени и оставени згради,плус сега со 20 катниците кои не личат на ништо тоа има да биде ребрање до бесвест
Сосема си го заслужува Скопје и скопјани тој ремет,чаре не гледам.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6544 Posted: 23-Jul-2021 at 17:00
Во контекст на претходно кажаното,ситуација на ул.Македонија па и во поширокото јадро е слично еден асален плочник нема каде можеш без напрегање да се движиш,околу сите тараби има купишта отпад и измет...

-------------------------------------------------------------
(Фото галерија) Улицата „Македонија“ како депонија

Улицата „Македонија“, која претенциозно го носи името на државата и е незаобиколна за туристите што доаѓаат во Скопје, место заштитен знак – се повеќе личи на депонија.
Естетската ерозија што му се случи на Скопје најдобро се гледа на оваа улица, која е изнатрупана со тенеке тезги, купишта клупи наставани без концепција и канти за ѓубре од кои ниту една не е функционална.
Ако се суди за чистотата, убавината и урбанизмот во градот според неа, впечатокот би бил дека Скопје во оваа смисла се вратило половина век.   

https://nezavisen.mk/foto-galerija-ulicata-makedonija-kako-deponija/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6545 Posted: 25-Jul-2021 at 15:37
https://www.facebook.com/TheBalkans
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2122
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #6546 Posted: 25-Jul-2021 at 16:46

Veke videno. Ova e standard. Se gradi evtino i fuserajski, a potoa nedostasuva i odrzuvanje.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 913
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #6547 Posted: 26-Jul-2021 at 09:09
Нема Српче што да бара на избори. Тековно одржување барем на плочници е преголем залак за него. А за квалитет на изведба, тоа мора кривично да се санкционира, вклучително и за постари проекти како СК2014. Ако нема гарантен рок во тендер или не се почитува, надзорот не си ја завршил работата итн., одма кривична и изведувачот на црна листа. Инаку ќе се повторуваат ситуации како сега со кејот или платото пред Триумфална.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6548 Posted: 26-Jul-2021 at 11:26
Потрошени се милиони, а фонтаните не работат – Град Скопје: Тоа се скапи играчки, на минатата владаСо почетокот на летото, фонтаната „Александар Велики“ и другите фонтани на плоштадот Филип Втори, беа пуштени, но не и фонтаните на реката Вардар и таа која се наоѓа среде плоштад. Фонтаната која е доста атрактивна за граѓаните, особено за децата, е надвор од употреба. На тој дел каде што извираше вода, сега минуваат граѓаните, но со зголемена внимателност бидејќи плочките се изместени.

„Освен што не работи фонтаната, овој простор е опасен и небезбеден за движење на граѓаните, бидејќи како што можете да видите, недостасуваат плочки, а останатите се изместени.“, јавува репортерката на ТВ21.

Портпаролот на Град Скопје, Ваљон Салиху овие две фонтани изградени во рамки на проектот Скопје 2014, ги нарече скапи играчки на ВМРО-ДПМНЕ.

„Двете фонтани што ги спомнавте, кои се дел од проектот Скопје 2014, а ако можам да ги наречам, скапи играчки на минатата влада, со кои се соочуваме ние сега. Деловите за фонтаните се многу скапи, нивното одржување е многу скапо.“, вели Салиху.

Не се знае кога овој простор од плоштадот кој некогаш беше фонтана, ќе остане во ваква состојба. Според она што го кажа Салиху, може да се разбере дека наскоро не се предвидува санирање на фонтаните. Тој вели дека поради состојбата со пандемијата, Градот има други приоритети.

„Во моментов имаме поважни работи за кои би го користеле буџетот на Град Скопје, отколку да се санираат фонтаните. Особено таа кај Вардар, сведоци сте дека откако дојде новата влада, таа не работи, има проблем со системот на фонтаната, но и на другата фонтана, ја саниравме два –три пати и сумите беа многу високи само за санирање“, рече Салиху.

Површинската фонтана беше изградена пред 6 години кога со Скопје раководеше Коце Трајановски, како дел од проект на плоштадот во вредност од 2,5 милиони евра.

Инаку, 35 милиони денари се излеваат на годишно ниво од фонтаните на плоштад Македонија, плоштадот Филип Втори и фонтаните кај паркот Жена Борец кои се наоѓаат во центарот на Скопје.

https://mk.tv21.tv/potrosheni-se-milioni-a-fontanite-ne-rabotat-grad-skopje-toa-se-skapi-igrachki-na-minatata-vlada/
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2122
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #6549 Posted: 26-Jul-2021 at 11:35
Originally posted by <Fresno>

Нема Српче што да бара на избори. Тековно одржување барем на плочници е преголем залак за него. А за квалитет на изведба, тоа мора кривично да се санкционира, вклучително и за постари проекти како СК2014. Ако нема гарантен рок во тендер или не се почитува, надзорот не си ја завршил работата итн., одма кривична и изведувачот на црна листа. Инаку ќе се повторуваат ситуации како сега со кејот или платото пред Триумфална.
Narodot rekol "Kolku pari, tolku muzika". Luge, za malku pari barame vrven kvalitet. E toa go nema nikade. Razbiram jas nekoj minimum standardi mora da se zapazeni no vo opstestvo bez standardi za nisto rezultatot e vakov.
Back to Top
Bezveza View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 12-Jul-2021
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote Bezveza Quote  Post ReplyReply #6550 Posted: 27-Jul-2021 at 13:38
Кога ќе го видам ова се срамам шо сум од Македонија
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6551 Posted: 24-Dec-2021 at 14:06
УГИНА ЕДЕН ОД ЛИПИЦАНЕРИТЕ, КУПЕНИ ЗА РАЗГЛЕДУВАЊЕ НА ПРОЕКТОТ „СКОПЈЕ 2014

Угина еден од двата коњи липицанери кои беа купени за разгледување на проектот „Скопје 2014“. Вработените во ЈП „Паркови и зеленило“ кои се грижат со години со коњите велат дека Монтоја угинал пред две недели поради болест и старост.

„Коњите соодветно ги чуваме, според програма за исхрана, со редовни прегледи, се чешлаат и негуваат. Исто така ги шетаме и јаваме затоа што треба да се движат. Липицанерот кој угина беше стар околу 14 години, беше болен, мускулите му беа слаби. Сега остана само Сигојно кој неколку дена тагуваше по својот другар. Тој и оваа година ќе биде дел од прославата на Бадник пред Соборниот храм Свети Климент Охридски, но сам ќе ја влече кочијата“, ни рекоа вработените кои се грижат и ги негуваат коњите.

Двата липицанери Монтоја и Сигојно беа купени во 2013 во времето на ексградоначалникот Коце Трајановски од Грција, а кочијата беше набавена од Полска и чинеа вкупно околу 40.000 евра. Со кочијата и коњите беа организирани тури низ Плоштадот Македонија за разгледување на спомениците и објектите од проектот „Скопје 2014“.

По доаѓањето на градоначалничката функција на Петре Шилегов проектот беше укинат и коњите од тогаш стојат во шталата до Зоолошката градина. ЈП „Паркови и зеленило“ два пати имаше обид да ги продаде коњите, но беа неуспешни, никој не сакаше да ги купи.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/ugina-eden-od-lipitsanerite-kupeni-za-razgleduvane-na-proektot-skopje-2014/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6552 Posted: 11-Feb-2022 at 11:49
ТРИТЕ ДРЖАВНИ БАРОКНИ ЗГРАДИ КАЈ ХОТЕЛ „БРИСТОЛ“ ВО СКОПЈЕ ЗА КОИ СЕ УНИШТИ ЗЕЛЕНИЛО СЀ УШТЕ НЕМААТ УПОТРЕБНА ДОЗВОЛА И ИМОТЕН ЛИСТ

Трите барокни згради на улица Македонија во центарот на Скопје, кај хотел „Бристол“ за кои се сечеше зеленило и се уништуваа паркови сè уште немаат употребна дозвола. Станува збор за зградата на ЕСМ, палатата Панко Брашнаров и палатата Лазар Поп Трајков. Трите згради се дел од проектот „Скопје 2014“ вкупно чинат 36,7 милиони евра, а немаат имотен лист бидејќи не можат да добијат употребна дозвола поради неправилности во градба.

Во палатата Панко Брашнаров која се дигна во мини паркот кај хотелот „Бристол“ се сместени Агенцијата за млади и спорт и Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги. Нејзината изградба чини 4,6 милиони евра, а објектот има низа недостатоци поради неквалитетна градба, односно протекува, оштетени се делови и постојано се расипуваат лифтовите.

Во палатата Лазар Поп Трајков која чини 14,6 милиони евра и се наоѓа на ќошот на улиците Даме Груев и Македонија се сместени Комисијата за хартии од вредност, Агенцијата за супервизија, Регулаторната комисија за енергетика, Македонска навигација (М-НАВ). Вработените во овие институции велат дека од самото вселување во 2017 година немаат нормални услови за работа, подрумот се полни со вода, во голем дел од канцелариите има дупки во таванот и протекува вода, плочки се одлепуваа и паѓаат, канцеларии се изведени без прозори.

Сите институции кои се влезени во зградата се вселени на диво. Регулаторната комисија за енергетика бидејќи работеше во зградата на ‘Пелагонија‘ која се реновираше немаше избор каде да оди. Зградата нема употребна дозвола бидејќи нема соодветно сообраќјано решение односно требаше да се прави улица меѓу зградите. Во овој изминат период се трудиме да добиеме дозвола оти без имотен лист не можеме да вршиме никакви санации на овој објект“, вели Марко Бислимовски претседател на Регулаторната комисија за енергетика.

Од трите објекти единствено не е вселена зградата на ЕСМ спроти Музеј на Град Скопје. Од компанијата, бидејќи имаат свои деловни простории во зградата на Плоштад Македонија не сакаат на диво да се преселат и чекаат објектот да добие употребна дозвола. Од минатото раководство во текот на градбата се правеле низа измени, а за тоа не се поднесувале барања за да добијат одобренија од Министерството за транспорт и врски.

„Кога се градела зградата се терале измените без да се почитува законот. Им викале од Министерството за транспорт и врски – терајте, на крај ќе ги дадеме сите дозволи. Во зградата нема пристап ниту до подземниот паркинг“, велат од компанијата ЕСМ.

За да се изградат овие три згради, мораше да се смени Деталниот урбанистички план со кој се овозможи сечење на дрвјата и уништување на целиот зелен појас во тој дел од градот. Дрвјата со асистенција на полиција се сечеа во 3 часот наутро.

https://sdk.mk/index.php/naslovna/trite-drzhavni-barokni-zgradi-kaj-hotel-bristol-vo-skopje-za-koi-se-unishti-zelenilo-s-ushte-nemaat-upotrebna-dozvola-i-imoten-list/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6553 Posted: 18-Feb-2022 at 01:27
нормално, згради правени за украс, а не за функција
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 326327328

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.047 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.