build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спoменик нa плoштaд Maкедoнијa

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5859606162 88>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
36 [36.73%]
10 [10.20%]
9 [9.18%]
9 [9.18%]
3 [3.06%]
14 [14.29%]
2 [2.04%]
4 [4.08%]
5 [5.10%]
6 [6.12%]
You can not vote in this poll
Total votes: 98   Average: 7.23

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1181 Posted: 05-Aug-2011 at 08:12
Сонцето од Кутлеш, т.е. симболот на македонското кралство е во три варијанти, со 16, 12 и 8 краци. Има безброј артефакти ископано во денешна Република Македонија кои го содржат овој симбол со тие три варијанти на број на зраци, така да не се работи за мачкање очи на Грци(кои благе везе немаат со сонце-никогаш не бил нивен симбол сонцето) туку за варијанта од истиот симбол која е еднакво веродостојна.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1182 Posted: 05-Aug-2011 at 08:14
btw. Alfa TV = грчки потпарол ?

Што толку нив ги засегна сонцето побогу.
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #1183 Posted: 05-Aug-2011 at 08:16
Токму така. Сонцето во археолошките наоди е застапено со различен број на краци. Војската обично користела помалку краци, а кралскиот двор користел повеќе. Симболот е еден ист.
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #1184 Posted: 05-Aug-2011 at 12:16
16 kratno sonce na shtitot od vojnik na falangata

Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1185 Posted: 05-Aug-2011 at 12:28
Originally posted by Граѓанин

Токму така. Сонцето во археолошките наоди е застапено со различен број на краци. Војската обично користела помалку краци, а кралскиот двор користел повеќе. Симболот е еден ист.


Ова е ново за мене. Како му доаѓа, може да се најде аналогија во денешните ранкови во војска. Нешто како 8 краци за обичен војник, 12 за генерал (или нешто соодветно на тоа), а 16 за благородници? Може ли да се најде некој извор за овие податоци? Исто и да се надоврзам на сликата на spaceman091, дали е Филип тој чив штит е со 16 краци?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 622
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #1186 Posted: 05-Aug-2011 at 12:44
www.kurir.mk/makedonija/vesti/38337-Video- -Foto-Falangata-pristigna-na-plostadot
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1187 Posted: 05-Aug-2011 at 12:49
Еве каде лежи зајакотНе е сонцето 16-крако, 14-крако е. Избришани се по 2 краци за доволно да потсетува (за македонците), но не и да е комплетно исто (за грците да не реагираат бидејќи имаме потпишано дека нема да го користиме).
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #1188 Posted: 05-Aug-2011 at 12:55
da 14 kraci bile

zalna makedonija

http://www.makedonija24.mk/?ContentId=6577&CatId=10

Edited by spaceman091 - 05-Aug-2011 at 12:58
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1189 Posted: 05-Aug-2011 at 13:02
Najubaviot i eden od najstarite simboli na Makedoncite i nekoj se drzna da stavi potpis na kompletno brisenje na simbolot so koj od sekogas se identifikuvale Makedoncite. I sega se dovedovme vo situacija da krieme zraci i bukvalno da nemame pravo na onaa sto so vekovi ni pripaga i go ima skoro na sekoj arheoloski lokalitet voi drzavata. Da se nadevame samo deka ke go doziveame vremeto koga ke moze da go dopiseme seto ona na koe denes sme primorani da go briseme.
Od estetski aspekt mi se dopaga vojskata , samo malku mi se cudni proporciite na vojnicite vo odnos na lavovite.Patem i lavovite se TOP. Se na se osven prstenite koi sega za sega ne me voodusevuvat imam mnogu pozitivni vpecatoci za fontanata.
Isto taka ne mi e bas jasno dali avtorkata predvidela kako ke se odnesuvaat bronzenite elementi koi ke bidat vo postojan dopir so voda i vlaga. Osobeno mislam deka ke ima problemi na spoevite na vencite.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1190 Posted: 05-Aug-2011 at 15:31
Тие другите два крака во која фиока се? Нека остават типли да има кај да ги заштрафиме после. Инаку вчера на вести имаше за релјефите, плачеше некоја гнида како демек џабе било прикажано пола знаме, односно видливи се 9 краци, пак се подразбирало дека вкупно биле 16. Од кај знае он што има нагоре, да не има некое парче од релјефот по дома, да не знаеме дека треба да има продолжение, па збори. Може се 15, од каде знае?
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1191 Posted: 05-Aug-2011 at 15:57
Мошне интересно ми е дека сега (во екот на довршувањето на споменикот, но сепак месец дека по поставувањето на главната статуа) сите владини медиуми го користат терминот "Александар Македонски" наместо "Воин на коњ". Најверојатно е така бидејќи поставувањето на главната статуа привлече најголемо внимание кај јужните соседи, а сега веќе не се замараат (толку).
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
adidas View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote adidas Quote  Post ReplyReply #1192 Posted: 05-Aug-2011 at 16:21
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #1193 Posted: 05-Aug-2011 at 18:30
Originally posted by G.I. Joe

Na animacijata nemase plus lavovi zaedno so vojnicite ??!! Znaci uste 4 te legnati lavovi falat da se donesat!


da si repliciram samiot aaaaa znaci ispraenite lavovi se tie ustvari so trebase da bidat legnati , nema plus . OK
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #1194 Posted: 05-Aug-2011 at 18:46
Originally posted by my Macedonia

Fala,mnogu me unterweisest kako izgledaat vojnicite i lavovite


Е вакви да ги направеа  и на мостот .. а не оние телиња
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #1195 Posted: 05-Aug-2011 at 19:36
toa bese i mojata prva pomisla, edni sednati drugi vo borbena(agresivna) polozba
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1196 Posted: 05-Aug-2011 at 20:08
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1197 Posted: 05-Aug-2011 at 20:31
Значи секој детал и секоја скулптура единечно е до детал изведена прецизно и многу живописно (барем од сликите што може да се види). Јас на Валентина не Александар , Филип и Портата би и ги дал сите скулптури од Скопје 2014 да ги изработи. Секоја чест за жената навистина се издвојува од останатите.
Back to Top
MartiniMKD View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote MartiniMKD Quote  Post ReplyReply #1198 Posted: 06-Aug-2011 at 12:20
Значи какви се не глупости ќе прочитам по форумиве. Пред да трескате зелени за кич прво нека не ве мрзи да отворите некоја историска читанка та добро ќе видите дека македонското сонце е претставено со 6 со 8 со 12 со 14 и со 16 зраци. На штитовите од Деметриј Полиоркет што беа пронајдени во Бонче има 8 и 12 крако сонце. Според вас тоа е кич ? Се кладам дека во живот немате видено античка македонска монета во музеј, а тука ми се правите големи експерти.

Во никој случај не ја оправдувам цензурата на шеснаесеткракото сонце, но малку имајте акал пред да употребувате термини како кич фалсификат итн.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1199 Posted: 06-Aug-2011 at 12:30
Не само овде на форумот зборот кич се употребува во скоро секој втор коментар. Факт е дека е во тренд овој израз исто како што беше во тренд изразот антиквизација , секако во првиот како и во вториот случај 99 % од оние кои ги користат изразите немат ни осоновно познавање на овие два појма. Но јас веќе се навиканав и воопшто не ме иритира кога ги читам „експертите за кич и за антиквизација„.
Но бидејки овој форум тендира да биде поозбилен не би било лошо да ги дефинираме малку подетално појмовите кои толку често се упетребуват , најчесто таму каде што воопшто не им е место.
И замисли овој споменик кој е ремек дело сам по себе и тоа во Европски рамки и кој вреди скоро 10 милони евра , според нашите експерти за кич е обичен кичерај и крадење историја...
Back to Top
adidas View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote adidas Quote  Post ReplyReply #1200 Posted: 06-Aug-2011 at 12:59
Originally posted by MartiniMKD

Значи какви се не глупости ќе прочитам по форумиве. Пред да трескате зелени за кич прво нека не ве мрзи да отворите некоја историска читанка та добро ќе видите дека македонското сонце е претставено со 6 со 8 со 12 со 14 и со 16 зраци. На штитовите од Деметриј Полиоркет што беа пронајдени во Бонче има 8 и 12 крако сонце. Според вас тоа е кич ? Се кладам дека во живот немате видено античка македонска монета во музеј, а тука ми се правите големи експерти.

Во никој случај не ја оправдувам цензурата на шеснаесеткракото сонце, но малку имајте акал пред да употребувате термини како кич фалсификат итн.


Да речеме дека си во право за бројот на краците и дека е легитимно да има со 6,8,12,14,16 - варијанти. Е како тоа баш сите овие ги има, а баш оваа што е најпознатата со 16 ја нема. На кој било интернет пребарувач внеси вергина сан/стар, ќе ти го даде она со 16.

И друга работа, нели мислите дека на штитот се приметува дека се бришени 2 зрака, малце е размачкано. И плус, зашто тие 14 не се рамномерно разместени ако требало да бидат 14 нели, туку штрчи празен размачкан простор.

Она што не ми се допаѓа е што се разводнува целата идеја ако немаме муда да се ставиме со 16, каква што е и основната поента. 10 милиони евра за плагијат е мојата перцепција. Несакам размачкани 14 ако ми велиш дека ова е мојата гордост и идентитетски столб, додека ти се тресат гаќите да не се искашла една килава и саката Грција. Дај ми ти 16 да се осеќам горд како што сакам и ме фураш впрочем, па бори се со Грција понатаму чиви се. Оти ова не ја исполнува целта. Да, ми се допаѓа фонтаната и целиот скулптурен комплекс со неа, одлично се сработени, лавовите се предобри во однос на оние на мостот, ама.... најбитното фали. 16 не е исто што и 14. адибас не е исто што и адидас.

Ова за мене е фејк. Самите создадовме фејк на кој ќе му се поклонуваме и со кој ќе се чепориме во свет, еве видете нашето 14крако сонце.

Е ова е тоа што ме разбеснува на крај кога треба да се радувам. И затоа нека не ни зборат за големина, за националност, за патриотизам... они потфрлија.

П.С. Не се однесува се за тебе дечко, туку на инвеститорот, се залетав во пишувањето и ме мрзи да двојам.

Edited by adidas - 06-Aug-2011 at 13:12
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5859606162 88>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.813 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.