build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спoменик нa плoштaд Maкедoнијa

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 88>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
36 [36.73%]
10 [10.20%]
9 [9.18%]
9 [9.18%]
3 [3.06%]
14 [14.29%]
2 [2.04%]
4 [4.08%]
5 [5.10%]
6 [6.12%]
You can not vote in this poll
Total votes: 98   Average: 7.23

Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kicevo View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Jan-2021
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote kicevo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Спoменик нa плoштaд Maкедoнијa
    Posted: 04-Sep-2021 at 13:10
No nema smisla oficirskiot i hotelot da bidat nedovrseni so godini srede plostad.Odras na nefunkcionalna drzava.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 02-Sep-2021 at 20:14
уште од старт на многу од изведбите од Ск2014 беа забележани како криво залепени плочи, пукнатини и слично, кои тогаш се земаа здраво за готово, а сега ќе ги платиме
не можам јас лично да проценам што вреди да се одржува а што да се отстрани, ама да функциониравме професионално ќе се направеше точно евалуација на многу од проектите за тоа колку вреди да се одржуваат и довршуваат правилно
инаку, политички гледано, факт е дека и владата што ги постави овие споменици не си ги одржуваше, така да, секое политичко препуцавање на темава е одвишно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 913
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 02-Sep-2021 at 19:14
Нè чита Шилегов
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 02-Sep-2021 at 14:40
Се “крпи“ фонтаната „Воинот на коњ“Почна санирањето на оштетените мермерни скали и плочи на најфотографираниот споменик во центарот на Скопје од страна на туристите – фонтаната „Воинот на коњ“.

Големи парчиња од мермерните скали и плочи веќе извесно време отпаѓаат и се грда слика за посетителите на плоштадот „Македонија“.

https://www.vecer.press/се-крпи-фонтаната-воинот-на-коњ/
Back to Top
Urbanista View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 28-Dec-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 36
  Quote Urbanista Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 01-Sep-2021 at 10:28
Се што е изградено треба и да се одржува, од толку очекувања и најави оваа власт единствено работи само ПР.
На боемска кои они ја направија се тркалаат откорнатите бетонски топки на сите страни и дивљаци паркираат по тротоарите. Само барем да оддржуваат ама ни тоа!
Back to Top
Citizen View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 18-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Citizen Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 01-Sep-2021 at 09:48
Originally posted by kiriOK

Originally posted by MJ

https://www.press24.mk/foto-unishten-del-od-fontanata-pod-spomenikot-na-aleksandar-makedonski


Тука пак пишува дека е уништен дел од споменикот и според сликата и мене ми делува како некој намерно да го кршел. Јас не гласам за ниедна од двете најголеми партии и за разлика од некои тука, можам независно да си го пишам мислењето. Исто така, кога нешто е дел од овој град, како што е овој споменик или спомениците од социјалистичка Македонија, должноста на тие што се на власт е да ги одржуваат без разлика дали се поставени од нивната партија или не. Ама очигледно е дека кога станува збор за нешто направено од спротивниот табор подобро е да бидеме Талибанци и да рушиме него да се грижиме за него. Т.е бетер од Талибанци зашто тие не ни знаат подобро, а платениве политички проститутки ем знаат ем пак одбираат рушење пред оддржување.


Таму долго време стоеше разцепотина, сега полека уште повеќе ерозирала.

Зошто не е санирана?
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 01-Sep-2021 at 08:09
Originally posted by MJ

https://www.press24.mk/foto-unishten-del-od-fontanata-pod-spomenikot-na-aleksandar-makedonski


Тука пак пишува дека е уништен дел од споменикот и според сликата и мене ми делува како некој намерно да го кршел. Јас не гласам за ниедна од двете најголеми партии и за разлика од некои тука, можам независно да си го пишам мислењето. Исто така, кога нешто е дел од овој град, како што е овој споменик или спомениците од социјалистичка Македонија, должноста на тие што се на власт е да ги одржуваат без разлика дали се поставени од нивната партија или не. Ама очигледно е дека кога станува збор за нешто направено од спротивниот табор подобро е да бидеме Талибанци и да рушиме него да се грижиме за него. Т.е бетер од Талибанци зашто тие не ни знаат подобро, а платениве политички проститутки ем знаат ем пак одбираат рушење пред оддржување.


Таму долго време стоеше разцепотина, сега полека уште повеќе ерозирала.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 913
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 31-Aug-2021 at 18:59
Во нормална држава ова се оградува и означува уште истиот ден и за неколку дена се санира, а полиција врши увид и ако е вандализам си постапува, а ако не е, обвинителство си отвара истрага за надзор, изведувачот и кој и да е одговорен, па да си го санира од свој џеб.

А од сегашнава гарнитура имаме само демагогии за одговорност, па рушење, за на крај ни тоа што објективно пречи од урбанистички аспект како споменикот на Мајка Тереза, да не мрдне од мртва точка.
Back to Top
MJ View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Nov-2020
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote MJ Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 31-Aug-2021 at 18:19
https://www.press24.mk/foto-unishten-del-od-fontanata-pod-spomenikot-na-aleksandar-makedonski


Тука пак пишува дека е уништен дел од споменикот и според сликата и мене ми делува како некој намерно да го кршел. Јас не гласам за ниедна од двете најголеми партии и за разлика од некои тука, можам независно да си го пишам мислењето. Исто така, кога нешто е дел од овој град, како што е овој споменик или спомениците од социјалистичка Македонија, должноста на тие што се на власт е да ги одржуваат без разлика дали се поставени од нивната партија или не. Ама очигледно е дека кога станува збор за нешто направено од спротивниот табор подобро е да бидеме Талибанци и да рушиме него да се грижиме за него. Т.е бетер од Талибанци зашто тие не ни знаат подобро, а платениве политички проститутки ем знаат ем пак одбираат рушење пред оддржување.
Back to Top
Bezveza View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 12-Jul-2021
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote Bezveza Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 31-Aug-2021 at 16:34
Во главно не бев против СК14 али кога ќе видам вакви работи како се е неквалитено се распаѓа и е од стиропол стварно ми се гади и се срамам......
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 31-Aug-2021 at 07:17
Али експрес култура и кич реалнно постојат во овој Западнобалканштински ареал, во светот други процеси фураат.
Чак и она што се изгради по Централна Азија не се распаѓа послем 10 години од градба...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 30-Aug-2021 at 21:51

Зошто побогу би се вадел спомеников

За него веќе ја плативме цената: и финансиската, и политичката цена.

Сега нема да има никаква корист од вадење на споменикот, напротив, ќе има само нови штети и нови поделби на општеството. Корист ќе има само грчкото его.


Јас лично бев жестоко против изградбата на овој споменик, но сега допрва да го вадиме би било лудило. Колку што бев жестоко против изградбата, сега би бил исто толку жестоко против вадењето. На крајот на краиштата, има многу пострашни и попроблематични срања од Ск2014, кои прават активна штета и кои навистина треба да бидат демонтирани или срушени.

А спомеников од некои аспекти испадна океј туристички симбол во оваа глобална али-експрес култура. Живееме во кичести времиња, планетарно гледано. Така да јбг, не е крај на светот ако и градот ни е малку кичест.
Edited by Cloverstack - 30-Aug-2021 at 21:53
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1773
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 30-Aug-2021 at 17:22
Кукавичко јајце снесено од претходната власт, во гнездото на секоја идна власт. Стиропоров неможе вечно некој друг да им го "квачи" и да се повикува на неодговорност, а да е килаво изработено. Башка спомеников веќе е политички непотребен, така да, да не не чуди ако во брзо време го извадат. Рачунајте дека после локалниве избори доаѓа мирен период од 3 години без избори, и после локалниве е одлично време за тешки политички одлуки кои ќе избледнеат до наредните парламентарни избори за 3 години.

Edited by user8642 - 30-Aug-2021 at 17:23
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 30-Aug-2021 at 16:41
Се распаѓа фонтаната „Воинот на коњ“

Најфотографираниот споменик во центарот на Скопје од страна на туристите – фонтаната „Воинот на коњ“, се распаѓа. Големи парчиња од мермерните скали и плочи се паднати и се грда слика за посетителите на плоштадот „Македонија“.

Отпаѓањето на помали парчиња од мермерот на фонтаната почнаа пред извесно време, но од Град Скопје искоментираа дека тоа е поради неквалитетната изведба
Порталот „BoredPanda” неодамна ја објави листата со најубави фонтани во светот. Секако на листата се најдоа фонтаните во Дубаи, Австрија, Шпанија, Јужна Каролина…, но и „Воинот на коњ“ кој го краси центарот на Скопје.

https://www.vecer.press/се-распаѓа-фонтаната-воинот-на-коњ/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 31-Jul-2020 at 01:38

бреј ова за браниве алал да ти е што во овој контекст го убаци, до пред 20 години немавме Заварувач За Под Вода, па го викаа Александар од Аквамонт Белград, чунки сега се опраиле, ете знаеш одвреме навреме нешто дотрајало, Чунки не и то исконската Брана на Матка ...

а во однос опремата на фонтаниве, ова да го разберам како потенцијални зицери кои наскоро не очекуваат или веќе фактичка ситуација!?

ако нешто може да се извлече и Алексо го преместат на Кале, што јас мислам е посоодветно а тука да кладат Нов Македониум, чунки Горната Водена Завеса и Осветлување ќе може да се искористат друде некаде пример околу некој Јарбол ко оној кај клучката на Саем или пак во костец некој проект за в Парк, но шчо праиме за Плочнмк Фонтатана до Алексо, дали таа опрема може да се дислоцира лесно без да се оштети поозбилно и повторно за час да биде во функција другде, можеби на Кале, нели за да случајно пак не заврши некој Фап во неа ...


Edited by Zelenikovo - 31-Jul-2020 at 01:40
Back to Top
T1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Jul-2020
Online Status: Offline
Posts: 7
  Quote T1 Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 29-Jul-2020 at 15:10
Заборавив да ти одговорам на прашањето за преместување на опремата:
ДА може да се премести и да се употреби за многу побитни и постратешки објекти, АМАААААА треба некој да знае како да го напраи тоа. А не оној со цигарчето, кафенцето и 3-те ракивчиња за циркулација. И со тоа можда од 15% ефикасност по другиве наши СТРАТЕШКИ објекти ќе се качиме на едно 40% што и не е така лошо.
ОД ПУСТИ СТРАВ ДОБРО Е ШТО барем за браните што ги имаме се грижиме колку толку. Пошо инаку ако ни попуштат има да испотепаат едно чудо народ.

ПОЗ
Back to Top
T1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Jul-2020
Online Status: Offline
Posts: 7
  Quote T1 Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 29-Jul-2020 at 15:00
ПРИЧА ВТОР ДЕЛ:
Водостопанкси објекти за одржување у МК, преку 20 тина незнам точна бројка.
ЦЕЛ: Стратешко наводнување на земјоделски површини
ОБЈЕКТИ: Повеќе од 100 тина Пумни станици, цевководи и канали за наводнување
СОСТОЈБА: Затрпани канали, 15% функционалност на Пуми, загуби у цевки 70%.
НАПЛАТА: Која наплата кога нестига водата до земјоделциве, и кога стига никој не ја плаќа.
ОДГОВОРНОСТ: Незнам јас за тоа шефот е (оној со 3те чисти)
ЧУСТВО: ТОП ми е суште сум со цигарчето, кафенцето и 3те ракивчиња за циркулација.
РЕШЕНИЕ: Нема, ај ко ќе не примат у ЕУ ако не примат ќе ни дадат пари и ќе средиме (50% за работата за другите 50% не питај)
ЗАГУБА: Повеќе од 150.000.000 ЕВРА пари од дедоти, таткоти и твои пропаднале заради ¨негрижа, идеолошки и др¨ причини.
ПРЕДЛОЗИ: Во изработка кај надлежнит органи, до следната зима.

Edited by T1 - 29-Jul-2020 at 15:01
Back to Top
T1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Jul-2020
Online Status: Offline
Posts: 7
  Quote T1 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 29-Jul-2020 at 14:45
Значи вака. Прво Зелекниково баш ми се допаѓа архитектонско историскиот осврт на целата композиција која ја даваш како целина и како однос на нашите институции кон оставштините од претходните генерации. Тука нема да додавам и одземам ништо.
Што се однесува до опремата ДА истата е од најнова генерација и софистикација од наголем можен калибар. Е финтата е у тоа што истата се наоѓа во објект кој за жал предизвикува различни чиуства кај луѓето (позитивни или негативни) и заради тоа е подлежна на пропаѓање. Имено ДА истата треба да се провергла, да се куландрисува (супер зборчиња бајдевеј) но тука доаѓа моментот на одговорност и чуство за оставштина.
Замисли сеа ЈАС сум некој службеник во институцијата моментално задолжена за грижа за објектот. И секое сабајле сум си навикнат да испијам утринско кафе со цигарче и 2,3 ракивциња за цикулација. И ОДЕДНШ МИ ПАЃА У РАЦЕ предмет грижа за Аце. Прво 3 дена незнам кого да прашам дали треба да се грижам за него или треба да го растурам. После чекам да поминат избори и одам кај новиот шеф кој 3 чисти нема што е тоа вода, грижа а камоли зборот ПРЕВЕНТИВНО ОДРЖУВАЊЕ. И го прашувам абе Шефе шо ќе праиме со Ацета, и он ми вика чекај да прашам. И така поминуваат уште едно 3 месеци па доаѓа зима и оп СУПЕР има време догодина ќе ја мислиме. И ондак се појавува шефот и ми вика абе знааеш шо, вчера поминале некои деца и ја украле целата опрема у коритото и си ја земале за старо железо. ЈАС глумам нервозен и пцујам по спротивниот табор, и прашувам и сеа шо праиме, он ми вика ќе видиме. После 1 месец иде и пак ми кажува абе знаеш шо, абе и светлата од месинг ги украле и ги испосекле каблите, пак за старо железо и сеа цури вода доле у хала. АБЕ ШЕФЕ а да ја прикрпиме работава, дај ќе затнеме тоа дупките и ќе стиме нешо вода у корито па нека жабурка никој нема да примети. ЕЈ ДА ај може, оди пуштај ми вика шефот. И ја идам да стиснам дугме да проработи тоа Ацето и првпат после 1,5 година глеам дека нема дугме туку нешто толку софистицирано што одма искачам ме фаќа паника и предлагам тоа чудо да не се користи пошто е многу сложено за ВОЗЕЊЕ у превод се вадам на идеолошки причини и почнувам да ескивирам. Нејси смишљам некој смешен тендер за сиче пари за да му ја тупнам работава на некој шо сака да се шизицира дека го вози АЦЕ на плоштад. Добивам на време уше едно 3 месеци (пошо знам дека кај мене у фирма нема кадар кој знае кај е дугмето за пуштање). Ама сум радознал барам документи да го најдам ДУГМЕВО, за да не сум бос ако некој ме прша нешо за Ацета. И почнувам да читам и сваќам дека не бил само Аце него уште 12 такви објекти распослани низ центаров. УПМ сите без дугме за пуштање него далечински преку ПС (персонален компјутер) кој на масава што ја имам не ми е сменет едно 10 години па неможе да го вози софтверов. ИТН ИТН ИТН. На крајот ми доаѓа брилијанта идеја, А ДА СИ ГО НАПРАВИМЕ НИЕ АЦЕ ЕДЕН ЦВЕЌАРНИК СУПЕР (туриме едно 300 кубика земја у корито) затрпаме се (мозаикот на Вале ќе го конзервираме) и ќе се спасиме. Предлогот му го доставувам на шефон со 3-те чисти, и чекам понатамошни инструкции. И така до недоглед.
РЕЗУЛТАТ: Опрема вредна повеќе милиони евра украдена, запустена и оставена на заб на времето.
ОДГОВОРНОСТ: Незнам јас за тоа шефот е
ЧУСТВО: ТОП ми е суште сум со цигарчето, кафенцето и 3те ракивчиња за циркулација.
РЕШЕНИЕ: Во изработка кај надлежнит органи, до следната зима.

Ете тоа сме ние. За жал.

ПОЗДРАВ
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 29-Jul-2020 at 11:50


чекај ова ме чуди, за тие пари опремата треба да е самоподмачкувачка шала на страна јас мислев говориш зошто го имаме а не го користиме, навистина греота е да имаш а да немаш какво и да е, сепак од вториов пост излегува дека опремата може да се запусти ако не се куландрисва, дали!? ако добро те контам, не е доволно што истата е покриена "сеуште претпоставувам", туку треба и да провергла ако не да врти одвреме навреме ...


не ми одговори на прашањето дали ако опремата се преместува утре ќе има фрка?


што е до груевци и бришење титоизам тоа не видов ништо друго свен то пораката на МГС, сепак си остана споменикот на гимназијата, си останаа титови-леви-сили, си остана кај Грчев во канцеларија идолот на ѕидот, а дека зајковци нешто им срушија на груевци бреј од титоистите кренатиот Саем, сега ако нешто се случи но не ми се верува, иако ги избришале маркички на Аце-та и Филип-а што конечно како несразмерно се протурени на плоштадите треба да ги дислоцираат попрво на Кале, но тука ќе се јави еден феномем можеби да се бара реципрочност и во однос на Ѓорѓија в Чаршија, а сето ова така потенцијално би било куршлус, е сеа можат они насила да го сторат тоа, налик со Ќосете, сепак Алексо не се споредуе сонего, па живеејќи на свет каде каузалност рулз тоа може да им се удри од глава, како незнам сами ќе си дознаат, Но доколку земат да строат Широка Јавна Дебата на некој Институционален еФорум каде сите во континуитет едно пола година ќе премеруваат каде му е најсоодветно место на Алексо в Скопје и што би било компензација в среде на Плоштад МКД, можеби еден Витражен Македониум во истата таа Фонтана со истото тоа Осветлување доколку сакаме да помине поефтино, друг поголем национален белег наспроти Алексо чинам немаме т,е, таков кој ја опфаќа цела Македонска Историја а сепак веќе го имаме како современ потпис во Крушево, но кој сум јас да кршам клечки како треба да биде, мислам дека една таква Дебата со Референдум понеа трајно ќе ја армира одлуката каде што треба да има а никому да не му е повредена ниту суета, ниту пак да ни се смее свет на тоа дополнително, туку од сето тоа да извлечеме и туристички бонус како на рипит одиграно шоу заради Непосредна Демократија која минатиот пат изостанала, а еве гледаме и сега изостанува, најонака предизборно фрлајќи чалам о.Центар бришејќи ги тоталитаристички маркиците за споменико на Филип и Алексо, дури и само тоа да е спин па внесува тензија а не пак да си затераат и тие ко својте претходници, но за разлика од нив овие рушењејќи (за сега само Саем) додека за волја на вистината нивните претходници пред се’ градејќи, иако трсене наопаку, дефакто неспособни ниту едните ниту другите да сторат претоп и спој меѓу различните архи-визури во Скопје, за Македонија и да не говорам, а додека Баба Се Чепла Село само што не и изгорело, па види ти до кај им е памето на сите топтан!


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 28-Jul-2020 at 09:58
Краток одговор на твоето прашање би бил - зашто немаме култура на одржување. Ова не важи само за спомениците, ние не ги одржуваме ни зградите, ни парковите, ни патиштата, ништо не одржуваме. Додај на тоа идеолошка причина за неодржување, сиромаштија, неспособни раководства по институции, граѓани-дивјаци и резултатот ќе биде тоа што секојдневно го гледаме. Толку.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 88>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.703 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.