build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спoменик нa плoштaд Maкедoнијa

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 88>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
37 [37.37%]
10 [10.10%]
9 [9.09%]
9 [9.09%]
3 [3.03%]
14 [14.14%]
2 [2.02%]
4 [4.04%]
5 [5.05%]
6 [6.06%]
You can not vote in this poll
Total votes: 99   Average: 7.26

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 05-Aug-2009 at 12:50
renderot so lavcinjata e mnogu dobar ako bide takov go odobruvam
Back to Top
vendetta View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vendetta Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 05-Aug-2009 at 14:01
Originally posted by zabegan

Originally posted by vendetta

Со нетрпение го очекувам спомеников!

Повеќе поради фонтаната. Но секако и според споменикот.
Ни требаше вакво нешто одамна...
па не баш, грандиозна фонтана да, но не гледам никаква логика во споменик, без разлика чиј е


Сепак мислам дека ни фалеше вакво нешто. Зборувам и за фонтаната и за споменикот.

Мислам дека имаме убав плоштад а со ова ќе се подобри атмосверата и целосната слика...
------------------------------
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 05-Aug-2009 at 14:59
vendetta, од каде оваа сигурност?

си видел некакви материјали за тоа како ќе изгледа???
Back to Top
vendetta View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vendetta Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 05-Aug-2009 at 15:37
Нели имаше во весници? Фонтаната со лавовите?

Како и да е,и да не е тоа,  мислам дека решението нема да биде сигурно некое дебилно колку да се направи фонтана и споменик, туку ќе биде пристојно и ќе дава еден нов белег на плоштадот...

Со СИГУРНОСТ! Thumbs%20Up
Eве ќе направиме вака Кловер, ќе ти го цитирам овој пост денот кога ќе биде завршен споменикот Roll%20eyes

------------------------------
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 05-Aug-2009 at 16:07
Што имало по весници? Ај посочи ми каде бил точно презентиран проектот. Цело време има само матни, нецелосни и контрадикторни, неофицијални и полуофицијални информации.

Фонтана со лавови? Тоа е доволно за да заклучиш дека проектот е добар?

А тоа дека ќе дава белег, тоа е многу нормално - огромен споменик во „епицентарот“ на главниот град секако дека ќе дава белег. Ама прашање е каков белег... дали нешто вкусно и прикладно, или некоја невклоплива мегаломанска гротеска со која некои ќе си задоволуваат ниски страсти?


Edited by Cloverstack - 05-Aug-2009 at 16:07
Back to Top
vendetta View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vendetta Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 05-Aug-2009 at 17:01
Како што гледаш позитивно се изјаснив за овој проект.

Во предходниот мој коментар има наведено, дури и да не е тој проект финален (со лавовите) мислам дека финалното решение нема да биде сигурно некое дебилно колку да се направи фонтана и споменик, туку ќе биде пристојно и ќе дава еден нов белег на плоштадот.

Сигурно дека моментот што има лавови во фонтаната, па сега као ми сеа ми се допаѓа поради тоа...никаде не нагласив такво нешто. Само прашав погоре во предходниот коментар дали е тој проект е еден или сличен на финалниот(го имаше и тука на форумов од некој конкурс мислам е изваден... )

Ме потсеќаш во репликиве на нашите политичари, префрлањата позиција-опозиција.
Ми наметнуваш ставови кој не се мои.
Значи мислам дека ова е одлично за нашиот плоштад. Плоштадот е голем и тоа што споменикот ќе биде со тие димензии нема да смета. А сите што си црткаат некакви сликчиња и коментираат во стилот "еве глеј колкав ќе биде споменикот, леле преголем е еј нема да се глеа ова, ќе смета на она..." не треба ни да се перцепираат.


------------------------------
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 05-Aug-2009 at 17:29
Originally posted by Cloverstack

Што имало по весници? Ај посочи ми каде бил точно презентиран проектот. Цело време има само матни, нецелосни и контрадикторни, неофицијални и полуофицијални информации.

Фонтана со лавови? Тоа е доволно за да заклучиш дека проектот е добар?

А тоа дека ќе дава белег, тоа е многу нормално - огромен споменик во „епицентарот“ на главниот град секако дека ќе дава белег. Ама прашање е каков белег... дали нешто вкусно и прикладно, или некоја невклоплива мегаломанска гротеска со која некои ќе си задоволуваат ниски страсти?

Па скоро се што се случува во Скопје е одраз на нечија замисла и интерес, без да се праша јавноста за нејзино мислење, поготово за објекти од јавен интерес. Дури и приватните компании ги интересира мислењето на јавноста, за објектот да биде атрактивен и посетуван од луѓето.

И дали има некој политичар што е член на форумов, па да ги гледа нашите размислувања кои се доста легитимни, зашто како што знам повеќето имаат големи познавања од архитектурата.

Во однос на споменикот, кажав дека тој што е со лавчињата ми се допаѓа, барем се додека не излезе некој подобарBig%20smile, иако како што рече Cloverstack нема никакви информации која е конечната форма. Така да ќе видиме кога ќе го постават, а тогаш нашите забелешки ќе бидат неважни.Big%20smile или не?



Edited by FoSsiL - 05-Aug-2009 at 17:31
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 05-Aug-2009 at 17:56
vendetta, со репликите и ти мене ме потсеќаш на наши политичари. Многу зборови и фалби, но недостасува суштина.

Изјавите дека „сигурно“ ќе било убаво и пристојно, баш ништо не ми значат.
Се уште не слушнав никаков аргумент зошто ќе било убаво... Исто така нема бегање од фактот дека за проектов фалат основни и клучни информации.



П.С.
Не измислив ништо што не го кажа, можеби не сме се разбрале баш најјасно, но твојот пост и сега ми звучи како безрезервна и некритичка подршка, дадена бланко и покрај сите игри и целата нетранспарентност.
Originally posted by vendetta

Нели имаше во весници? Фонтаната со лавовите?

Како и да е,и да не е тоа,  мислам дека решението нема да биде сигурно некое дебилно колку да се направи фонтана и споменик, туку ќе биде пристојно и ќе дава еден нов белег на плоштадот...

Со СИГУРНОСТ! Thumbs%20Up

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 05-Aug-2009 at 18:36
Originally posted by vendetta


Значи мислам дека ова е одлично за нашиот плоштад. Плоштадот е голем и тоа што споменикот ќе биде со тие димензии нема да смета. А сите што си црткаат некакви сликчиња и коментираат во стилот "еве глеј колкав ќе биде споменикот, леле преголем е еј нема да се глеа ова, ќе смета на она..." не треба ни да се перцепираат.


вендета, во иста каша сме сите, нити ти можеш да кажеш дека споменикот е прекрасен, нити некој може да каже дека ќе биде крајна утка досега на сите критиките ни се засноваа врз чаршиски муабети, со што си сигурен дека нешто ќе изгледа онака како што си замислил
проблемот е нетранспарентноста на владините проекти, и народот треба со голема жестина да се бори против тоа, бидејќи она што досега го видовме, беше работење во тајност, па чекање на граѓаните да го прифатат па после фалење како проект на столетитето и сето тоа многу ме нервира
Back to Top
vendetta View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vendetta Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 05-Aug-2009 at 19:54
Originally posted by zabegan

Originally posted by vendetta


Значи мислам дека ова е одлично за нашиот плоштад. Плоштадот е голем и тоа што споменикот ќе биде со тие димензии нема да смета. А сите што си црткаат некакви сликчиња и коментираат во стилот "еве глеј колкав ќе биде споменикот, леле преголем е еј нема да се глеа ова, ќе смета на она..." не треба ни да се перцепираат.


вендета, во иста каша сме сите, нити ти можеш да кажеш дека споменикот е прекрасен, нити некој може да каже дека ќе биде крајна утка досега на сите критиките ни се засноваа врз чаршиски муабети, со што си сигурен дека нешто ќе изгледа онака како што си замислил
проблемот е нетранспарентноста на владините проекти, и народот треба со голема жестина да се бори против тоа, бидејќи она што досега го видовме, беше работење во тајност, па чекање на граѓаните да го прифатат па после фалење како проект на столетитето и сето тоа многу ме нервира


Toчно така Забеган.
Но јас зборувам за проект што сум го видел, еве на пример тој со лавчињата што е многу добар а и уште еден исто така. И мислам дека доколку се изгради, сето тоа би било стварно одлично. Само тоа го реков и тоа е мојот став, незнам од каде сеа па Кловер ми бара гаранции да потпишам дека тоа би било прекрасно на крајот


За вториов дел од твојот коментар... Ти стварно мислиш дека може во нашава држава да се развие вистинска дебата? Дали мислиш дека кога би се ставил еден предлог на маса и да се зборува за тоа како што да се изгради, па поготово тоа да е споменик, сето тоа би се одвивало така глатко и на крај би се одбрало идеалното решение?
стварно смешно... несакам ни да помислам каде би отишла дискусијата.
------------------------------
Back to Top
vendetta View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vendetta Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 05-Aug-2009 at 20:15
Originally posted by Cloverstack

vendetta, со репликите и ти мене ме потсеќаш на наши политичари. Многу зборови и фалби, но недостасува суштина.

Изјавите дека „сигурно“ ќе било убаво и пристојно, баш ништо не ми значат.
Се уште не слушнав никаков аргумент зошто ќе било убаво... Исто така нема бегање од фактот дека за проектов фалат основни и клучни информации.



П.С.
Не измислив ништо што не го кажа, можеби не сме се разбрале баш најјасно, но твојот пост и сега ми звучи како безрезервна и некритичка подршка, дадена бланко и покрај сите игри и целата нетранспарентност.
Originally posted by vendetta

Нели имаше во весници? Фонтаната со лавовите?

Како и да е,и да не е тоа,  мислам дека решението нема да биде сигурно некое дебилно колку да се направи фонтана и споменик, туку ќе биде пристојно и ќе дава еден нов белег на плоштадот...

Со СИГУРНОСТ! Thumbs%20Up



Кловер дискусииве се веќе тапа, незнам дали да одговарам на товиве прашања-напади.

Значи ако внимателно го прочиташ првиот мој коментар на кој шо ми реплицираше, ќе видиш дека имам само кажано дека на нашиов град му фалеше фонтанче и споменик баш на тоа место, доста грдо место да неможам да ги глеам тие цвеќенцата таму во кругчето коа и да поминам.

Го изразив мојот став без разлика дали тебе ти се допаѓа или не, и без разлика дали ќе ми кажеш зошто не ти се допаѓа...

После првиот коментар почна да се однесуваш како некој политичар и тоа од овие нашиве бедњаци (сите до еден).
Прв обид да го свртиш муабетот беше кога почна да бараш од мене СИГУРНОСТ некаква каков ќе биде крајниот резултат. Јас братко нигде не спомнав гаранции. Само кажав дека доколку ако се изгради така од прилика би било сосема супер!
После во вториот мој коментар веќе коа го наметна муабетот со сигурноста, на шала ти реплицирав демек ај сигурно ќе биде топ   ц ц ц и се нашалив мил мој Кловер дека еве го овој пост, ќе ти го цитирам денот кога ќе биде завршен споменикот(тоа ко гаранција потпишана ми беше) хихи

После ми наметна дека сакам лавови Wallbash јас погоре само прашав дали одприлика би изгледал како тој со лавовите, и дека таа фонтана е сосем ок за мене и би изгледало топ. После го изрази својот став (незнам дали е политички пошто нападна некој, тој што го гради дали е некој архитект или сл. дека си лечи некој фрустрации...) дека ќе биде мегаломанско и слично. Па да те прашам сега вака, од каде тврдиш со сигурност дека ќе изгледа невклопливо и мегаломански? Си видел нешто конкретно макета поставена на плоштадот или?

За на крај да кажеш дека не сме се разбрале добро...

Види вака јас си кажав доколку се изгради таков каков што одприлика видовме или сличен проект, мислам дека би било одлично!
СТОП!
------------------------------
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 05-Aug-2009 at 21:57

@vendetta

Несомнено, за вкусови не се дебатира, значи можеби на една груа луѓе им се допаѓа еден стила на други друг. Но суштината на Кловер, барем колку што го разбрав јас е дека проектов, како за жал и многу други, се турка во тотално нетранспарентно. Значи никој од нас за жал нема појма колку ќе биде висок, на што ќе личи, по кој критериум е избран авторот, колку ќе чини, каква ќе биде фонтаната, со кои димензии и слично. Сепак парите кои се трошат на споменикот и фонтаната се на сите нас (мои исто колку и твои, на Грујо или на Бранко кога веќе спомнуваме политичари) па би сакал да знам на кој начин се трошат, и тоа како. На тоа нетранспарентно протуркување на проекти по партиска директива мора да му се стави крај. Сепак имаме некаква архитектонска фела, урбанисти, градежници и инвеститори, и можеби наместо по политички притисок, тие треба да работат и по професионален.
 
Инаку мојот став е дека немам став, се додека не видам што ќе се стави тамо, колку тоа ќе чини, по кој критериум е избран (меѓународен конкурс или не???) . Тогаш вероватно сите ќе можеме да си кажеме што мислиме базирано на личен став а не базирано на политичката опција која некој од нас евентуано ја поддржува.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4075
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 03-Sep-2009 at 16:38
Владата се откажува од споменикот на Александар Македонски?
..............Второто важно за него е Груевски да се откаже од Александар Македонски на плоштадот кој го оптеретува и онака тешкиот пат до компромисот
....... ponatamu ne ni treba deka se raboti za pliticki raboti..............
 
nemam nisto protiv aleksandar makedonski, ama tose ke mi bese najmilo, posto  site gragani go sakaat...


Edited by my Macedonia - 03-Sep-2009 at 16:39
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 03-Sep-2009 at 19:57
mnogu me interesira koj gi pravel montazive za spomenicive

ako objektot e visok 12tina metri bi trebalo da izgleda nesto kako dolniot link...barem spored moja procenka...ova montazava e navistina debilna i ne soopstuva nisto

http://media.a1.com.mk/media/golemi/spomenici.jpg

http://i32.tinypic.com/2lka6vc.jpg
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 03-Sep-2009 at 20:22
Originally posted by my Macedonia

nemam nisto protiv aleksandar makedonski, ama tose ke mi bese najmilo, posto  site gragani go sakaat...

Мислев дека само Трифун може да размислува вака Big%20smile

Тоше сите го сакаме, ама сепак е сосема неприкладно на сред плоштад да изградиме негов споменик.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 14-Oct-2009 at 14:13
Nuts

Александар ќе доцни, нема пари за инсталациите


 

Споменикот на големиот војсководец Александар Македонски нема наскоро да се поставува на плоштадот „Македонија“ затоа што општината нема пари за да ги направи сите потребни подготовки

 
 
%20  
 Проектот за замена на подземните инсталации за новата фонтана е готов, направен е во соработка со Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија и се знае колку пари ќе чини работата, но од општината не ја соопштуваат сумата.

- Поставувањето на скулптурата на Александар Македонски ќе биде одложено за некое време. Сега немаме доволно пари за да можеме да ги направиме сите подготовки за поставувањето на споменикот - кратко кажаа од општината.

Тие не сакаат да кажат колкави се трошоците за замена на инсталациите, бидејќи, како што велат, нема потреба да се коментира за проект што е ставен во мирување. Потребно е да се отстранат цевките и каблите што беа планирани за фонтаната што требаше да се направи по обновата на плоштадот „Македонија“. Сега ќе биде потребна поголема фонтана, па подземната инфраструктура не одговара и мора да се постави нова.

Според градежни експерти, пред да се постави фонтаната и споменикот на Александар Македонски, на местото ќе мора да се постави заштитен слој под плоштадот.
 
   
Автор: А.М.Д.


http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=10149949112&id=14&prilog=0&setIzdanie=21811


Edited by Cloverstack - 14-Oct-2009 at 14:14
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 14-Oct-2009 at 14:19
како бе да не се коментира Bash
и тварно е срамота да се соберат секакви сили да се заврши проект како овој, а на цедило да се остават многу попродуктивни проекти од кои ќе имавме некаква корист
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 14-Oct-2009 at 14:33
Веќе наголемо се шушка (читај: се знае) дека споменикот на Александар ќе биде жртвуван како гест на добра волја кон новата грчка влада на Папандреу... Bash
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Online
Posts: 3603
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 14-Oct-2009 at 15:26
ќе биде добро доколку го качат на Кале! и уште жичарницата од таму кон водно да тера и ќе биде екстра појава за набљудување... но се си мислам дека ова е одложување за добивањето на кандидаскиот статус во еу, а откако истиот и ќе го добиеме, натенане на ацета да му се навратиме  
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 14-Oct-2009 at 15:28
Originally posted by alexgizh

Веќе наголемо се шушка (читај: се знае) дека споменикот на Александар ќе биде жртвуван како гест на добра волја кон новата грчка влада на Папандреу... Bash
...па дали е гест или некој изеде заушки за претходниот гест, не знам, ама за мене е подобра варијанта оваа, инаку не на простачки, насилнички и некој друг наивен начин, мислам и дека треба да има споменик на Александар, нормално со соодветно место и димензии, ова до сега ептен на сила беше...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 88>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.283 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.