build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спoменик нa плoштaд Maкедoнијa

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 88>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
36 [36.73%]
10 [10.20%]
9 [9.18%]
9 [9.18%]
3 [3.06%]
14 [14.29%]
2 [2.04%]
4 [4.08%]
5 [5.10%]
6 [6.12%]
You can not vote in this poll
Total votes: 98   Average: 7.23

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 26-Jan-2008 at 13:15
Интересно ќе изгледаше фонтанава - дефинитвно по интересно од Александар Македонски. Само мораше политика да вмеша прсти...Mad
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-Jan-2008 at 14:16
mene mi se dopaga epten proektov, nemam zborovi ,barem donekade ke licime na drugite pogolemi gradovi so fontanava
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 26-Jan-2008 at 14:24
И мене ептен ми се допаѓа проектот. Ми се допаѓаше уште кога искочи а после сите глупости во најава го обожавам.

BTW можеби тоа не е очигледно од анимацијава но... Они шари што ги има на фонтаната се мозаици на база на македонскиот фолклор. Нешто што е поочигледно е дека фонтаната има форма на сонце. Значи има начин да и се даде национална симболика на фонтаната без притоа тоа да биде нападно и вулгарно/селско/невкусно подигање на коњаници на секој чекор вперени навака или натака...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 26-Jan-2008 at 14:49
Originally posted by pbanks

Они шари што ги има на фонтаната се мозаици на база на македонскиот фолклор. Нешто што е поочигледно е дека фонтаната има форма на сонце.


Штета што немаме рендери, па да можевме ова поубаво да го видиме.

И мене ми се допаѓа фонтанава.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 30-Oct-2008 at 12:18
КАДЕ Е СПОМЕНИКОТ ЗА ПЛОШТАДОТ МАКЕДОНИЈА
Александар Македонски се крие во Италија
Неофицијално се зборува дека споменикот ќе биде висок 15 метри, ќе се прави од бронза и оти е пратен на лиење во италијанскиот град ФиренцаСпоменикот на Александар Македонски, кој Општина Центар најави дека ќе го гради на плоштад Македонија во центарот на Скопје, се крие во Италија. Надлежните одбиваат да ги кажат резултатите од меѓународниот конкурс за идејно решение за фонтана и споменик на Алксандар Македонски качен на коњ, што Општината го распиша уште лани во март.
Информациите за споменикот се најстрого чувана тајна, за која никој официјално не сака да зборува.
Неофицијално, пак се зборува дека првата награда на конкурсот за споменикот ја добила млада вајарка од Скопје, која на големо работи на негова изработка. Дознаваме дека споменикот на Александар се прави од бронза, дека ќе биде висок околу 15 метри и оти е на лиење во Италија. Фонтаната, пак, ќе се прави од мермер и неа ја гради една домашна градежна фирма, односно се шпекулира со името на "Бетон".
Некои од уметниците што го виделе наградениот труд на младата вајарка тврдат дека, според макетата, споменикот требало да биде висок 5 метри, но за да се запазат барањата од конкурсот, скулптурата на Александар ќе се зголемувала во италијанскиот град Фиренца.
Скулпторите реагираат и на огромната сума пари кои Општината ги троши за овој споменик. Тие велат дека лиење во бронза на петметарска коњичка фигура во Бугарија или во Белград чини од 100 до 150 илјади евра, а во Фиренца од 300 до 400 илјади евра. Според нив, овој споменик, согласно димензиите, ќе чини многу повеќе, односно ако на сумата за лиење на споменикот се додадат хонорарите од околу 100 до 200 илјади евра за италијанските скулптори што ќе го зголемуваат, и транспортот, кој со сигурност е околу 120 илјади евра, Александар Македонски Општина Центар ќе ја чини над половина милион евра.
Уметниците и скулпторите негодуваат што целата работа се чува во тајност, односно велат дека не се знаат имињата на членовите на жири-комисија, нема ниту јавно образложение кој и зошто победува на конкурсите ниту, пак, има изложба на трудовите кои учествувале, што се коси со законската процедура. Повеќето од нив не се согласуваат ниту со димензиите на споменикот зашто, велат, и во многу поголеми градови од Скопје нема толкави споменици. "Луѓето ќе гледаат во копитата на коњот", реагираат тие.
Градоначалничката на Центар Виолета Аларова повеќепати одбива да каже кој го прави споменикот, како ќе изгледа, колку ќе чини и кога ќе го постават на Плоштадот. Таа и луѓето од нејзиниот кабинет не упатуваат кај претседателот на Комисијата за меѓународниот конкурс и претседавач со Советот на Општина Центар Владимир Здравев кој, исто така, не сака да даде информација.
"Одговорот барајте го во кабинетот на градоначалничката", рече вчера Здравев, па така и тој одби да одговори.
За споменикот не сакаа да зборуваат ниту државните власти. Тие велат дека ништо не знаат за таа работа, но дека сега не е време да се прашува и пишува поради чувствителната меѓународна ситуција во која се наоѓа Македонија. Тие на шега велат: "Истрагата е во тек".

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=158937&idg=8&idb=2511&rubrika=Makedonija

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 30-Oct-2008 at 12:20
Ова 15 метри е еднакво на 5-катница и приближно на ристиќева!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 30-Oct-2008 at 23:47
и јас си го помислив истото 15м Eeek, предоминантно и кај беше кич уште покич го прават (може и да се секојдневни новинарски бесмислици)

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 31-Oct-2008 at 00:03
Не мислам дека 5 метри би биле кич, ама 15 дефинитивно може да форсираат само мегаломани без осет.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 31-Oct-2008 at 00:05
па ја мислам дека треба да го направат 30 метра и да го насадат на кале, така и ќе доминира над градот и ќе има мотив плус зошто да се отиде на калето па уште и жичарата да тргнува од таму како капак на тоа, дефинитивно ќе имаме локација во СК каква што немаат ни кинезите во пекинг LOL
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 31-Oct-2008 at 00:33
Изгледа не е споменикот 15 метри. Споменик е најнормален коњаник, изгледа постамелнтот е столб од 15 метри па најгоре е поставен коњаникот. Нешто како на последното клипче постирано во нишкава!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 31-Oct-2008 at 00:46


Ни таква варијанта не звучи баш многу подобро. 15м + споменик би биле стварно премногу во секој поглед.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 31-Oct-2008 at 12:18
Тоа ти е македонски инает, балкански табиет, се прашувам само зошто не го направиле поголем од најголемиот споменик на Ленин во Улад-Уде во СИбир или и него да го донесеме на плоштадотBash.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 31-Oct-2008 at 13:21
15 метра? Аман веќе. Мислам претеруваат со овие споменици. 
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 31-Oct-2008 at 15:29
Чекајте прво нека го донесат па после да коментираме,оти вака секој коментар базиран на претпоставка не води до никаде.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 31-Oct-2008 at 16:28
Мислам дека е малку несоодветно во 21 век да редиме коњанички статуи.....особено ако врвниот дострел на таа статуа е големината
И мене фонтаната како опција повеќе ми се допаѓаше....особено што предложената идеја беше интересна.....а патем кажано, имаше и конкурс за фонтана на плоштадот на кој имаше и пар интересни предлози
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 31-Oct-2008 at 16:46
da, mnogu podobro ce bese fontana ama eve sto da prajme ...fontanata ce izgledase prekrasno ....  spomenici so 15 m.???'Ohno kaj plostadot ??' phooo ne mi se veruva kako ce izgledat CrazyOhno 
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 01-Nov-2008 at 01:46
Јас ќе повторам, немаат грам мозок во тоа главата, само сива маса и размислуваат само како да ги наполнат џебовите со по некое ново зградиче или станче.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 20-Dec-2008 at 16:53
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА СКОПЈЕ ПРЕДЛАГА ЗАМЕНА НА СПОМЕНИЦИТЕ
Тоше место Александар на Плоштад
Тоше спонтано го одбележа кругот на Плоштад, кога за него таму со недели се палеа свеќи кога загина, а се палеа и годинава на годишнината од смртта

Скопскиот градоначалник Трифун Костовски предлага на плоштад Македонија место на Александар Македонски, да му се подигне споменик на Тоше Проески. Тој вели дека е многу пореално и поприфатливо во центарот на Скопје да се подигне споменик на трагично загинатата поп-sвезда, бидејќи скопјани спонтано го одбрале токму Плоштадот за да ги искажат своите длабоки чувства кон Тоше.
"Тоше го одбележа кругот на Плоштадот. Тука сите се собираа и со недели палеа свеќи кога загина, а нема кој не му запали свеќа токму на ова место и на годишнината од смртта. Сметам дека граѓаните ова место го чувствуваат како место на Тоше, и многу поприродно е на ова место нему да му се подигне споменик, а не на Александар Македонски, кој ако постоеше во денешни времиња, би завршил во Хаг поради убиствата и колежите што ги правел", вели Костовски.
Плоштадот и местото каде што треба да се гради споменикот од 2004 година е сопственост на Градот, и единствено со дозвола од Градот таму може да се поставуваат не само споменици туку и нови плочки. Бидејќи градоначалникот Трифун Костовски досега во неколку наврати јавно кажа дека е против споменик на Александар Македонски, Владата сега си ја побарала назад сопственоста на делот од Плоштадот каде што треба да стои споменикот.
"Немам намера да се откажам од концесијата за Плоштадот кој ни е даден на 99-годишно користење. За тоа ќе треба одлука на Советот на Скопје, но јас не можам воопшто да му предложам на Советот такво нешто бидејќи немам аргументи за враќање на концесијата", вели градоначалникот.
Враќање на концесијата за Плоштадот, како што рече Костовски, телефонски му побарал министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а официјалната преписка, пак, одела преку претседателката на Советот на Скопје Ирена Мишева која по сугестија од градоначалникот, го одбила барањето.
Министерството за транспорт и врски два дена молчи и не дава одговор на прашањето зошто ја побарало назад концесијата. (Е.А.)

***

Камен-темелник откако ќе се тргне елката


Освен од Министерството за транспорт и врски, Градот имал притисоци и од Општина Центар, која не дозволувала Градот да постави елка на Плоштадот, бидејќи планирале по новогодишните празници да почнат со изградба на фонтаната.
"Кога почнавме да ја ставаме елката, дошле од Општина Центар и кажале дека во кругот на Плоштадот годинава не може да има елка, бидејќи тие од втори јануари ќе почнат со градба на фонтаната. Потоа се согласиле градежните работи да ги почнат од 15 ти јануари", вели Костовски.
Општина Центар тврди дека изјавите на градоначалникот Костовски се невистинити и оти ниту имале ниту имаат намера да ставаат камен-темелник на фонтаната на втори јануари.
"За терминот 15 јануари немаме никакви информации. За тоа дали тогаш ќе се постави камен-темелникот одлучува одборот за подигање на споменикот", велат од Општина Центар.

***

Споменикот излеан во Италија

Споменикот на Александар Македонски пред два месеца беше однесен на леење во Италија. Неофицијално, тој е веќе изработен, а од Италија е порачан и мермерот за постаментот и за фонтаната во која е предвидено да стои споменикот.
Официјално, изработката и поставувањето на овој споменик речиси две години е најстрого чувана тајна. За споменикот на Александар не зборуваат ниту Општина Центар која лани распиша конкурс за него ниту одборот формиран за негово подигање, во кој има и владини членови.
Но и покрај молкот од Општината, како што се зборува во уметничките и во дипломатските кругови, споменикот го направила млада вајарка од Скопје. Висок е 15 метри и излеан е од бронза. Постаментот и фонтаната, во која ќе стои споменикот, ги прави домашна градежна фирма, но со мермер од Карера, Италија.
Од Центар одбија да објаснат зошто споменикот се лее во Италија и зошто фонтаната се поправи со италијански, а не со прилепски мермер.

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=161169&idg=8&idb=2554&rubrika=Makedonija


Ауууу овдека има доста да се изрога.....
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 20-Dec-2008 at 16:56
катастрофа... од најновиот бисер на Трифун (за Тоше) па до се друго во врска со таа локација.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 20-Dec-2008 at 17:09
Што има сега да му дигаме споменик на плоштад. Плоштадот е централен државен и треба да добие таква фигури од кај сега Тоше за една година стана национална вековна фугура. Почнува да ме курчи оваа фама што се создава и цел овој Тошеизам. Па остај те го човекот на раат нека почива. Ќе почнат чорапи и чоколади тоше да прават, истиот муабет со Касандра. Да беше тоа време може и Касандра ќе ја имавме сега на плоштад. Да ти ебам градските власти, што идат како дувне ветрот така и они. Па ако си институција сам по себе како личност, а Трипун е таков, па не смееш да си дозволиш да се ставаш у кош со флотантната аморфна маса која што у нашава држава незнае каде плива. Какви се овие желе-карактери?! Ми доаѓа понекад да дигнам раце кога ќе прочитам вакви трици........

бидејќи скопјани спонтано го одбрале токму Плоштадот за да ги искажат своите длабоки чувства кон Тоше.
Алооо господине.... зашто служи плоштадот?! Како тоа, види богати....., скопјани на плоштад се собрале....чудо!!!! Па кај сакаш да се соберат?! У ѓорче?! На утакмица се иде на стадион, на концерт у сала, за великден у црква, за штрајк пред грчка амбасада, а за некои работи постои мастеркард...... овај де..... се иде на плоштад.   И за избори победникот спонатано се собира тука. Значи ние треба да го ротираме спомеников после секое спонтано собирање. Ја незнам како тоа Трифун уште му е чудно?! Но ќе му простиме, можда човекот е у предИ-изборно бунило.Инаку се плашам дека димензиите нема да бидат како што дискутиравме пред некој ден. Се надевам дека 15 метри е новинарска грешка, а дека сепак е тоа 15 метри постамент и нормален споменик. Замислете како би изгледало само транпорт на таков поменик од италија до тука....ваљда како гасна турбина, само што од под церадата ќе штрчи копје!!!


Сакам и да се осврнам на оваа реченица.
Од Центар одбија да објаснат зошто споменикот се лее во Италија и зошто фонтаната се поправи со италијански, а не со прилепски мермер.
Па како може да си дозволи некој ваков лапсуз. Оваа е истата прича што ја зборевме за ФАС со автобусиве. Услов за еден новинар да биде успешен е да не дава квалификувано мислење. А ние што имаме тука?! Со ова "одби да објасни" нас индиректно ни се дава до знаење дека е тоа неправилно работење. Некој глуп новинар ако има проблем да свати после 20 години дека сме отворена економија нека си ги лечи проблемите дома, а на злоупотребувајќи ги медиумите, градоначалникот, општините. Едноставно новинарот во случајот со една реченица создава погрешна перцепција дека има тука некој криминал, дека ако имаме ние мермер несмееме од страна да донесеме.   Крај крајева, од каде па тоа дека Прилепскиот мермер е најдобар?! Зашто да мора да го форсираме прилепскиот мермер ако можеме да донесеме поквалитетен од надвор?!


Edited by lslcrew - 20-Dec-2008 at 17:20
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 88>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.374 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.