build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спoменик нa плoштaд Maкедoнијa

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4748495051 88>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
37 [37.37%]
10 [10.10%]
9 [9.09%]
9 [9.09%]
3 [3.03%]
14 [14.14%]
2 [2.02%]
4 [4.04%]
5 [5.05%]
6 [6.06%]
You can not vote in this poll
Total votes: 99   Average: 7.26

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
bukefal View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Jun-2011
Location: Makedonija
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bukefal Quote  Post ReplyReply #961 Posted: 22-Jun-2011 at 00:01
Originally posted by kultuzin

Originally posted by N23

Ја малце барав по екс-ју сајтовите како пренесоа за Аце, па еве некои линкови. Поприлично интересна ми е статијата на словенечката радио телевизија.

РТС: http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/3/%D0%A0%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D0%BE%D0%BD/912386/%D0%90%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80+%22%D0%BE%D1%81%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%B8%D0%BE%22+%D0%A1%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%99%D0%B5.html

Индекс.хр:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/pogledajte-divovski-spomenik-aleksandru-makedonskom-u-skopju/557743.aspx

Б92:
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=06&dd=21&nav_category=167&nav_id=520393

РТВ Словенија:
http://www.rtvslo.si/svet/foto-aleksander-veliki-sredi-skopja-novo-jabolko-spora-v-odnosih-med-makedonijo-in-grcijo/260343

Иако моето мислење за спомеников е неважно, важна е само една ствар, Македонија доби публицитет како никогаш досега. Па дури и сите што коментираат помалку покажуваат сопствени знаења за Македонија и нивни мислења. Све у свему, кога ќе заврши помпава, туристи ќе доаѓаат и ќе се сликаат, луѓево овде ќе се веселат и гордеат, а политиката повторно ќе си забега на друга страна, како и што треба.



Ги читав дел од статиите и она што е можеби поинтересно се коментарите на обичните граѓани. Би навлегол во политика ако коментирам дел од нив и од која држава доаѓат, сепак факт е дека во огромен дел од коментарите јасно се гледа дека има огромна завист кон позитивните работи што се случуват во Македонија, а исто така точен е и фактот дека добивме на публицитет. Што се однесува до туристите би направил една хипотетичка пресметка за исплатливоста на споменикот. Инвестицијата би се покрила со евентуални 50.000 туристи кои би потрошиле по 200 евра во Македонија а би биле анимирани за посета на државата токму поради споменикот.



I jas gi primetiv pozitivnite komentari za Makedonija i za spomenikot. Specijalno od Hrvatite.
Back to Top
markoboj View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 20-Mar-2011
Location: Praha
Online Status: Offline
Posts: 31
  Quote markoboj Quote  Post ReplyReply #962 Posted: 22-Jun-2011 at 00:03
Не знам како можете да бидете позитивни на поставувањето на толку голем, скап споменик на Александар на центарот од главниот плоштад.... Осеќам дека останав сам во мојата опозиција (иако не сум партиски определен).

Мојот став:
- Треба да имаме споменик на Александар, не сум против
- Александар не е најважната личност во нашата историја, доаѓа дури на 10-место.
- Александар не се борел за да живееме во денешна слободна Македонија. Се борел да го обедини светот под своја власт (едно кралство)
- Александар не се борел за Македонскиот јазик и нашата денешна култура. Многу јасно е кажано дека негова главна идејка е да ја прошири хеленската култура како заеднички деноминатор на целиот свет. Директен наследник на таа култура е денешниот грчки јазик.
- Следвено на сево ова, Александар не заслужува центално место на главниот плоштад, најголем и најскап споменик. Тоа го заслужува Гоце Делчев или Крсте Мисрисков.
- Естески, споменикот за мене е преголем за просторот.

Благодарам што ме прочитавте, и молам да не ме бришете, вајда не сум вукгарен .

Инаку само на балканот имаме публицитет. Нема ништо во Прага, а верувам и во соседството. И на оние кои ќе им кажам ни се смејат на наивноста дека ќе влеземе во ЕУ и НАТО, и тоа повеќе ме растажува. Инаку сум пресреќен што другите личности добија спомен обележје.

Марко
„Шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред?“ Мисирков
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #963 Posted: 22-Jun-2011 at 00:17
Нема причина да те избришеме Маркобој, си го кажуваш своето мислење. Еве и јас да ти кажам дека бев и сум противник на споменикот на Александар на плоштад, но морам да кажам дека на крајот не излезе лошо како што очекував. Мене да ме прашаа, со парите од Александар би изградил Театар на комедијата во центарот на Скопје, тоа е моја подолготрајна желба што ја немаме во градов.

Инаку директен прилив на туристи само за споменикот мислам дека не треба да очекуваме, освен нашинците кои живеат во странство. Сепак, искуствата говорат дека индиректно на туристите им годат споменици што се поставени на видно место во центар на град, говорам за мнозинството од нив.

Исто така, сметам дека конечната слика и моето мислење за споменикот ќе се изгради по целосното завршување на истиот.

Edited by BOJAN - 22-Jun-2011 at 00:18
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #964 Posted: 22-Jun-2011 at 00:20


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #965 Posted: 22-Jun-2011 at 00:23
Very nice! I wonder if the statue can be seen from Vodno?
Back to Top
schwac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Jun-2011
Location: praha
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote schwac Quote  Post ReplyReply #966 Posted: 22-Jun-2011 at 00:26

 skapo bilo ...... praga ne li kostala  da se napravi .

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #967 Posted: 22-Jun-2011 at 00:47
несакам да мешам политика,но една сесија преговори знаете за што, кошта коклу еден од спомениоците,е сега помножете со 20 години,излегува да ја пренатрупаме цела земја со споменици од тие пари.само илустрација за коштањето на националниот идентитет само во пари
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #968 Posted: 22-Jun-2011 at 02:49
Зачудува реакцијата што е од другите регионални медиуми не очекував да биде толку пријатна, факт е декакај некои влева почит кај некој малку презир закого како не е ни макар ете сега тоа одма битно. Споменикот изгледа грандиозно но сепак оставам да се догради целосно па да се импресионирам комплет. Столбот можеби и за тоа е толку висок да не ја наруши ристилева па од камени сега  плочта доаќа некаде над висината на последниот кат од палатата. Фактот дека скопскиот плоштад немаше централна содржина останува сега е пополнет. Да оставиме и малку да спадне да го навикнеме донекаде па тогаш какво ќе ни биде мислењето на ладно. За сега толку понатака повеќе.
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #969 Posted: 22-Jun-2011 at 04:36
Вон тема : Се убаво но мислам дека редно е да се тргнат овие "картонски табли" на Скопско и EVN Од Ристичева и од зградата до неа ...
И уште еднаш ќе замолам некој ако може да го слика споменикот од средишниот дел на камен мост кон Ристичева...
Back to Top
Todistgut985 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Jun-2011
Location: Negotino
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Todistgut985 Quote  Post ReplyReply #970 Posted: 22-Jun-2011 at 06:45
Originally posted by leonid23

Вон тема : Се убаво но мислам дека редно е да се тргнат овие "картонски табли" на Скопско и EVN Од Ристичева и од зградата до неа ...
И уште еднаш ќе замолам некој ако може да го слика споменикот од средишниот дел на камен мост кон Ристичева...







Аууу не ги чепкај „картонските табли“ брате!

Корпрациите се наше божество, што ќе правиме без нив... како ќе заработуваат тие пари на нашата непромислена алчност... хи хии

Инаку за споменикот секоја чест... да заличи и Скопје на нешто ...

Пред овој проект Скопје беше празно и досадно... (осве Кале и Мостот ништо друго немаше)   
THE BEST THINGS IN LIFE ARE FREE!
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #971 Posted: 22-Jun-2011 at 08:07
Originally posted by HugoGoulding

Интересен кадар


Се сложувам. Меѓутоа следниов е уште поинтересен:



Се надевам женско работи во канцеларијава Laugh
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #972 Posted: 22-Jun-2011 at 08:40
ако се сечавате кога требаше да се гради Шератон на местото на сега замислената градска куќа,нивно барање беше да локацијата биде близу до историски споменик и значаен објект во центарот на градот(со камени го исполнувавме уловот,со тогашната тврдина тешко),вака мислам и други странски инвеститори со слични желби би биле привлечени,па и комецијална сега полесно ќе најде купувак за новата зграда до телеком(стаклената)
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #973 Posted: 22-Jun-2011 at 11:10
Toa so gulabite i nivniot izmet moze da se resi, pustajki struja niz spomenikot! Sekako dovolno kolku da ne stojat na nego.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #974 Posted: 22-Jun-2011 at 12:18
Se postavuvaat lavovite Cheers
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #975 Posted: 22-Jun-2011 at 12:45
Originally posted by leonid23

Вон тема : Се убаво но мислам дека редно е да се тргнат овие "картонски табли" на Скопско и EVN Од Ристичева и од зградата до неа ...
И уште еднаш ќе замолам некој ако може да го слика споменикот од средишниот дел на камен мост кон Ристичева...


Потполно те подржувам,и мене тоа ми смета,кога се даваат веќе милионски суми не е проблем да се тргнат рекламите на Скопско и на ЕВН.
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #976 Posted: 22-Jun-2011 at 13:53
http://www.dnes.bg/balkani/2011/06/21/aleksandyr-makedonski-protegna-ryka-nad-skopie.121971

Александър Македонски протегна ръка над Скопие


Паметник на Александър Македонски, който официално се нарича „Воин на кон“, вече се издига в центъра на Скопие.

Александър Македонски беше докаран на площада в центъра на града миналия вторник.

Скулптурата е висока 14,5 метра и тежи 30 тона. Монументът се издига на 10-метров бетонен постамент, на който тези дни се монтират релефи със сцени от боевете на армията на Александър Македонски.

Бронзовата скулптура е излята за 4,5 милиона евро, а изграждането на фонтана до нея – 4 милиона евро.

Предстои поставянето на осветление, както и на воини и лъвове около фонтана.

Авторката на идейния проект Валентина Стевановска заяви, че е особено горда, че „Воинът на кон“ ще остане в македонското наследство за всички поколения.

След няколкогодишно очакване тази сутрин на площад „Магнолия“ в Битоля на своя кон „дояха“ македонският крал Филип II, пише на сайта си телевизия А1.
 
Тъй като постаментът и фонтанът бяха изработени преди две години и половина, а бронзовият конник също толкова чака политическото решение за поставянето му на градския площад пред Широк сокак, на работниците днес не им трябваше много време, за да поставят на мястото му.

Заедно с постамента бронзовият конник Филип II Македонски е висок 8 метра. Дело е на скулптура Ангел Коруновски от Велес.

Пак днес паметник на македонския крал Филип II Македонски беше издигнат и на площада в скопския квартал „Автокоманда“, пише на сайта си телевизия „Канал 5“.

Паметникът е изработен в Белград, а тази сутрин беше монтиран на 3-метров постамент в центъра на квартала. Предстои да бъдат завършени релефите на паметника.

"Без думи, имам позитивни чувства, както и останалите присъстващи и е редно нашият най-голям син след повече от 2 000 години да дойде на родна земя. Навсякъде го славят, вероятно ние сме последните, но все едно, никога не е късно", казва мъж от Скопие за паметника на Александър Македонски.

"Точно това исках да преживея. Това показва кой съм и какъв съм – македонец", казва друг гражданин.

"Много е хубаво чувството, народът се усмихва, преди беше тъжен. Сега дали Александър ни донесе радост, не знам, много са радостни", казват хора при гледката на новата придобивка."

Разгледајте ги бугарските коментарите, 535 до сега...

И некои слики што ги најдов



Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #977 Posted: 22-Jun-2011 at 15:00


leanjeto na spomenikot
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #978 Posted: 22-Jun-2011 at 15:00
Originally posted by markoboj

Не знам како можете да бидете позитивни на поставувањето на толку голем, скап споменик на Александар на центарот од главниот плоштад.... Осеќам дека останав сам во мојата опозиција (иако не сум партиски определен).

Мојот став:
- Треба да имаме споменик на Александар, не сум против
- Александар не е најважната личност во нашата историја, доаѓа дури на 10-место.
- Александар не се борел за да живееме во денешна слободна Македонија. Се борел да го обедини светот под своја власт (едно кралство)
- Александар не се борел за Македонскиот јазик и нашата денешна култура. Многу јасно е кажано дека негова главна идејка е да ја прошири хеленската култура како заеднички деноминатор на целиот свет. Директен наследник на таа култура е денешниот грчки јазик.
- Следвено на сево ова, Александар не заслужува центално место на главниот плоштад, најголем и најскап споменик. Тоа го заслужува Гоце Делчев или Крсте Мисрисков.
- Естески, споменикот за мене е преголем за просторот.

Благодарам што ме прочитавте, и молам да не ме бришете, вајда не сум вукгарен .

Инаку само на балканот имаме публицитет. Нема ништо во Прага, а верувам и во соседството. И на оние кои ќе им кажам ни се смејат на наивноста дека ќе влеземе во ЕУ и НАТО, и тоа повеќе ме растажува. Инаку сум пресреќен што другите личности добија спомен обележје.

Марко


Не си сам, убаво срочено... Cheers
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #979 Posted: 22-Jun-2011 at 15:23
Guerriero a cavallo = Воин на коњ. Можно е името само да е техничко, или како и да се вика тоа.. привремено... а дадено од самата леарница.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #980 Posted: 22-Jun-2011 at 15:25
Originally posted by Makedonij



leanjeto na spomenikot


На 2:07 се гледа и Филип.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4748495051 88>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.382 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.