build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спoменик нa плoштaд Maкедoнијa

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4849505152 87>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
36 [37.11%]
10 [10.31%]
9 [9.28%]
9 [9.28%]
3 [3.09%]
14 [14.43%]
2 [2.06%]
4 [4.12%]
5 [5.15%]
5 [5.15%]
You can not vote in this poll
Total votes: 97   Average: 7.30

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
saffron View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-May-2011
Location: sofia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote saffron Quote  Post ReplyReply #981 Posted: 22-Jun-2011 at 17:41
Originally posted by markoboj

Не знам како можете да бидете позитивни на поставувањето на толку голем, скап споменик на Александар на центарот од главниот плоштад.... Осеќам дека останав сам во мојата опозиција (иако не сум партиски определен).

Мојот став:
- Треба да имаме споменик на Александар, не сум против
- Александар не е најважната личност во нашата историја, доаѓа дури на 10-место.
- Александар не се борел за да живееме во денешна слободна Македонија. Се борел да го обедини светот под своја власт (едно кралство)
- Александар не се борел за Македонскиот јазик и нашата денешна култура. Многу јасно е кажано дека негова главна идејка е да ја прошири хеленската култура како заеднички деноминатор на целиот свет. Директен наследник на таа култура е денешниот грчки јазик.
- Следвено на сево ова, Александар не заслужува центално место на главниот плоштад, најголем и најскап споменик. Тоа го заслужува Гоце Делчев или Крсте Мисрисков.
- Естески, споменикот за мене е преголем за просторот.

Благодарам што ме прочитавте, и молам да не ме бришете, вајда не сум вукгарен .

Инаку само на балканот имаме публицитет. Нема ништо во Прага, а верувам и во соседството. И на оние кои ќе им кажам ни се смејат на наивноста дека ќе влеземе во ЕУ и НАТО, и тоа повеќе ме растажува. Инаку сум пресреќен што другите личности добија спомен обележје.

Марко


kakvo te raztajuva EU I NATO??? az jivea v bulgaria ... ot kakto toia evro kenef vleze v EU vremenata stanaha oshte po trudni za jiveene!!! vsichko se vdiga... gorivo , tok , hleb... v Makedonia cenite sa po evtini.. a zaplatite ednakvi.... za kakvo i e na Makedonia eu i nato?? da staneme evropeiski prosiaci ..kato garcite li ?? da ni se smee cial sviat ??? EU e edna diavolska organizacia i ne vodi do po dobri vremena.... bogatite sa si bogati... tea koito sa bedni sa si bedni!!  znaesh li kolko milioni evro se vlaga v bulgaria vupreki krizata v moderni zgradi i atrakcioni??? no naroda si ostava beden i jivee na krediti..... mnogo se radvam ..za pametnika na Aleksandar! napravi me gord!!! nikoga ne sum hodil vuv Vardarska Makedonia... zashtoto niamashe kakvo da se vidi!! a sega niamam tarpenie celia proekt da bude zavarshen za da otida da go poseta!.....Edited by Cloverstack - 22-Jun-2011 at 18:47
Back to Top
markoboj View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 20-Mar-2011
Location: Praha
Online Status: Offline
Posts: 31
  Quote markoboj Quote  Post ReplyReply #982 Posted: 22-Jun-2011 at 18:13
OK Saffron, настрана ЕУ и НАТО, ме интересира кое е твоето мислење за другите точки кои ги наведов во мојот пост...

Марко
„Шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред?“ Мисирков
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #983 Posted: 22-Jun-2011 at 19:18
Originally posted by saffron


kakvo te raztajuva EU I NATO??? az jivea v bulgaria ... ot kakto toia evro kenef vleze v EU vremenata stanaha oshte po trudni za jiveene!!! vsichko se vdiga... gorivo , tok , hleb... v Makedonia cenite sa po evtini.. a zaplatite ednakvi.... za kakvo i e na Makedonia eu i nato?? da staneme evropeiski prosiaci ..kato garcite li ?? da ni se smee cial sviat ??? EU e edna diavolska organizacia i ne vodi do po dobri vremena.... bogatite sa si bogati... tea koito sa bedni sa si bedni!!  znaesh li kolko milioni evro se vlaga v bulgaria vupreki krizata v moderni zgradi i atrakcioni??? no naroda si ostava beden i jivee na krediti..... mnogo se radvam ..za pametnika na Aleksandar! napravi me gord!!! nikoga ne sum hodil vuv Vardarska Makedonia... zashtoto niamashe kakvo da se vidi!! a sega niamam tarpenie celia proekt da bude zavarshen za da otida da go poseta!.....
Како бе другар немало што да се види во како што ти ја нарекуваш Вардарска Македонија. Охрид, Битола, Прилеп, Пониква, Берово, Маврово, Кокино, Пелинце, Матка, Нерези, Неготино, Стоби, Хераклеја и да не набројувам уште колку убавини има во оваа Македонија. Ама ете, никогаш не си бил и според тебе наравно немало ништо. Да, можда немало во Скопје, но Скопје не е Македонија.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #984 Posted: 22-Jun-2011 at 20:00
Originally posted by markoboj

Не знам како можете да бидете позитивни на поставувањето на толку голем, скап споменик на Александар на центарот од главниот плоштад.... Осеќам дека останав сам во мојата опозиција (иако не сум партиски определен).

Мојот став:
- Треба да имаме споменик на Александар, не сум против
- Александар не е најважната личност во нашата историја, доаѓа дури на 10-место.
- Александар не се борел за да живееме во денешна слободна Македонија. Се борел да го обедини светот под своја власт (едно кралство)
- Александар не се борел за Македонскиот јазик и нашата денешна култура. Многу јасно е кажано дека негова главна идејка е да ја прошири хеленската култура како заеднички деноминатор на целиот свет. Директен наследник на таа култура е денешниот грчки јазик.

- Следвено на сево ова, Александар не заслужува центално место на главниот плоштад, најголем и најскап споменик. Тоа го заслужува Гоце Делчев или Крсте Мисрисков.
- Естески, споменикот за мене е преголем за просторот.

Благодарам што ме прочитавте, и молам да не ме бришете, вајда не сум вукгарен .

Не знам од кај ви се овие факти дека Гоце или Мисирков заслужуваат поголем споменик од Александар, Александар е еднакво значаен за македонската историја како и Гоце (или обратно ако сакате), едниствено нешто што го прави поимпозантен споменикот на Александар е тоа што е интернационално познат и неговите подвизи и стратегии се тема на анализирање до ден денешен и нема потреба од препукување кој каков споменик заслужувал затоа што тоа се муабети за мали деца и се навистина без значајни и со никаква поента во нив.

Инаку само на балканот имаме публицитет. Нема ништо во Прага, а верувам и во соседството. И на оние кои ќе им кажам ни се смејат на наивноста дека ќе влеземе во ЕУ и НАТО, и тоа повеќе ме растажува. Инаку сум пресреќен што другите личности добија спомен обележје.

Марко


Александар не се борел за хеленската култура од кај ви се овие безсмислици ти се молам ?

Александар го користел хеленскиот јазик(кој потем врска нема со денешниот грчки) во својата администрација исто како што и останатите народи од тој период го користеле хеленскиот бидејќи бил најразвиен јазик и го користеле со цел да се разбираат помеѓу себе, т.е. тој бил во тоа време - налик сега англискиот ни. Тоа што јас користам се` на англиски и го користам кога сакам да се разберам со некој што не збори македонски, тоа не ме прави борец за англискиот јазик или во најлош случај англичанец.

Но да не ти држам часови по историја, тоа треба сам да си го знаеш, Гоце и Мисирков имаат еднаква заслуга во историјата како и Александар, можеби имаат различни улоги, Александар бил владетел, Гоце бил ослободител од ропство, но нивната важност во македонската истроја е еднаква. Тоа што Александар е интернационално познат и неговите дела и подвизи до ден денес се мета на анализи и чудоневидење е единствената причина што споменикот на Александар заслужува таква импозантност за разлика од другите споменици.

п.с. Тој хеленски јазик од тоа време врска нема со денешниот грчки.
п.с2. Постоел и тогаш македонски јазик (во врмето на Александар) но во примитивна форма и не бил пишан јазик (немало пишани симболи) само усно бил говорен.

Edited by HugoGoulding - 22-Jun-2011 at 20:05
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #985 Posted: 22-Jun-2011 at 20:09
Originally posted by saffron

Originally posted by markoboj

Не знам како можете да бидете позитивни на поставувањето на толку голем, скап споменик на Александар на центарот од главниот плоштад.... Осеќам дека останав сам во мојата опозиција (иако не сум партиски определен).

Мојот став:
- Треба да имаме споменик на Александар, не сум против
- Александар не е најважната личност во нашата историја, доаѓа дури на 10-место.
- Александар не се борел за да живееме во денешна слободна Македонија. Се борел да го обедини светот под своја власт (едно кралство)
- Александар не се борел за Македонскиот јазик и нашата денешна култура. Многу јасно е кажано дека негова главна идејка е да ја прошири хеленската култура како заеднички деноминатор на целиот свет. Директен наследник на таа култура е денешниот грчки јазик.
- Следвено на сево ова, Александар не заслужува центално место на главниот плоштад, најголем и најскап споменик. Тоа го заслужува Гоце Делчев или Крсте Мисрисков.
- Естески, споменикот за мене е преголем за просторот.

Благодарам што ме прочитавте, и молам да не ме бришете, вајда не сум вукгарен .

Инаку само на балканот имаме публицитет. Нема ништо во Прага, а верувам и во соседството. И на оние кои ќе им кажам ни се смејат на наивноста дека ќе влеземе во ЕУ и НАТО, и тоа повеќе ме растажува. Инаку сум пресреќен што другите личности добија спомен обележје.

Марко


kakvo te raztajuva EU I NATO??? az jivea v bulgaria ... ot kakto toia evro kenef vleze v EU vremenata stanaha oshte po trudni za jiveene!!! vsichko se vdiga... gorivo , tok , hleb... v Makedonia cenite sa po evtini.. a zaplatite ednakvi.... za kakvo i e na Makedonia eu i nato?? da staneme evropeiski prosiaci ..kato garcite li ?? da ni se smee cial sviat ??? EU e edna diavolska organizacia i ne vodi do po dobri vremena.... bogatite sa si bogati... tea koito sa bedni sa si bedni!!  znaesh li kolko milioni evro se vlaga v bulgaria vupreki krizata v moderni zgradi i atrakcioni??? no naroda si ostava beden i jivee na krediti..... mnogo se radvam ..za pametnika na Aleksandar! napravi me gord!!! nikoga ne sum hodil vuv Vardarska Makedonia... zashtoto niamashe kakvo da se vidi!! a sega niamam tarpenie celia proekt da bude zavarshen za da otida da go poseta!.....
zavisi se do mentaliteto na narodot .. EU ne e kriva so nekoi drzavi imaat populisticki politiki nekoi ne ... zosto nikoj ne zbora za Holandija , Danska , Svedska , Estonija i dr....posto tie se razumen narod i racionalno gi resavaat site problemi so gi imaat vo drzavata  , a site nie so sme na Jug se resavame emocionalno i se svakjame licno .. nekoj velat zeska krv teci na balkanot , apeninite , pirineite , no seto toa e poradi tovarot od minatoto .. se dodeka ni se vleci nikogas nema da trgnime napred ...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #986 Posted: 22-Jun-2011 at 20:21
Ај баталете ги овие дискусии, не им е местото овде.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #987 Posted: 22-Jun-2011 at 20:29
Originally posted by alexgizh

Да, Џингис Кан е најголем коњаник, но на Александар споменикот е најголем коњаник од бронза.Спомеников на Џингис Кан ми е ужасен. Воопшто не поради неговата големина, тоа е приказна самата по себе. Едноставно квалитетот на изработка ми е лош.1. Несразмерен коњ,2. престатично делува,3. позади нозете му се споени (како на Ченто)4. личи како да е од калај направен,5. ...а направен е од челик, не е толку финта како што е бронзата,6. поставен е у сред НИГДЕ.Мислам дека треба да сме среќни од квалитетот на нашиве скулптури и споменици, неколку класи се подобри од оваа грдосија.


Бидејќи беше спомнат споменикот на Џингис Кан како споредба со овој на Александар ќе се обидам да реплицирам на дел од точките кои ги наведе Алекс и да дополнам со уште некоја информација.

1. Коњот е мал затоа што се работи за коњ од Монголска раса кои се многу мали.
2.Статично делува се сложувам, но таа позиција во која се наоѓа коњаникот е типична и препознатлива за Џингис Кан.
3.Нозете се споени затоа што во задниот дел има Лифт а во телото на коњот има соба каде што се прикажува видео од градењето на споменикот. Во вратот има скали кои водат до врвот на главата каде што има видиковец. Во постаментот пак има ресторан, продавница за сувенири како и музеј.
4.Се работи за вкус .
5.Види 4
6.За тоа среде никаде Монголците веруват дека во тој крај е роден Џингис Кан. Се наоѓа 60 километри од Улан Батот. Веројатно е избрана таква рамница затоа што планират околу споменикот да направат како етно село за смесување значи Монголски куќи или Јурти како тие ги викат. Исто така осколу споменикот се планирани да се постават и скулптури на војници. Интересно е тоа што секој може за 10 илјади долари да добие свој лик на овие скулптури. Неофицијално дознав дека еден од војниците ќе биде со ликот на Џеки Чен и други познати личности. Според мене многу оргинална идеја.

Инаку цел овој проект е граден од приватни средства.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #988 Posted: 22-Jun-2011 at 23:11
Не ми е јасно зашто се бришат коментарите од дебатите што ги пишувавме, темата е Александар, зашто се поставува, која е поентата и историската заднина позади него. Битно вие избришавте се', за џабе ли трошам време да пишувам на форумов !?

Oставате тука коментари за ЕУ, Шведска, и Џингис Кан а бриште коментари со многу добро поткрепени тези и информации кои може да им разјаснат дилеми на многу од членовите што не се упатени. Крајно не професионален однос.

Edited by HugoGoulding - 22-Jun-2011 at 23:12
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7468
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #989 Posted: 22-Jun-2011 at 23:30
Originally posted by HugoGoulding

Не ми е јасно зашто се бришат коментарите од дебатите што ги пишувавме, темата е Александар, зашто се поставува, која е поентата и историската заднина позади него. Битно вие избришавте се', за џабе ли трошам време да пишувам на форумов !?

Oставате тука коментари за ЕУ, Шведска, и Џингис Кан а бриште коментари со многу добро поткрепени тези и информации кои може да им разјаснат дилеми на многу од членовите што не се упатени. Крајно не професионален однос.
затоа немаат врска со карактерот на форумот, немаат основа и се тотално забегани надвор од темата
ако до толку сакаш да не образоваш, отвори си нова тема на друг подфорум
затоа всушност и продолжив да ти пишувам на ЛП Smile


Edited by zabegan - 22-Jun-2011 at 23:30
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #990 Posted: 22-Jun-2011 at 23:48
Malko so Paint si igrav Smile  mu zemav sabjata i mu staviv znameto... ne e perfekt ama koj covek e perfekt?Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #991 Posted: 23-Jun-2011 at 00:14
Како нема врска со форумот, па морално е и поопширно да се опфати темата, која е причината што се поставува, историски карактер, општествен, па дури и политички. Не викам таму да ја носиме темата, архитектурата и скулптурата се резултат на сите тие гранки и тоа е меѓусебна корелација, едно без друго факт е дека не може. Ако е за тоа има милион постови кои не вредат да стојат на темава и форумов и немаат ниаква поента во нив па никој не ги брише. А тука некој се труди да им објасни на сите луѓе поради кои причини некои реализиации се оправдани, бар да даде сопствено мислење и троши и време да ги напише а и да имаат и интелекутална нота во нив за некој од администраторите да ги избрише за 2 секудни без никаква јасна причина.

Ќе се повторам, крајно непрофесионален однос!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7468
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #992 Posted: 23-Jun-2011 at 00:20
Originally posted by HugoGoulding

Како нема врска со форумот, па морално е и поопширно да се опфати темата, која е причината што се поставува, историски карактер, општествен, па дури и политички. Не викам таму да ја носиме темата, архитектурата и скулптурата се резултат на сите тие гранки и тоа е меѓусебна корелација, едно без друго факт е дека не може. Ако е за тоа има милион постови кои не вредат да стојат на темава и форумов и немаат ниаква поента во нив па никој не ги брише. А тука некој се труди да им објасни на сите луѓе поради кои причини некои реализиации се оправдани, бар да даде сопствено мислење и троши и време да ги напише а и да имаат и интелекутална нота во нив за некој од администраторите да ги избрише за 2 секудни без никаква јасна причина.

Ќе се повторам, крајно непрофесионален однос!
гледај, нема поента да ја водиме дискусијава, што не е јасно? форумот веќе одамна си има поставено одредена политика на однесување на дискусиите
ако е за тоа, тогаш многу е нормално ово Ск2014 да вмешаме економија, политика и разни други елементи кои ќе уништат било каква цивилизирана дискусија
Back to Top
KinDeR View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 04-Jun-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote KinDeR Quote  Post ReplyReply #993 Posted: 23-Jun-2011 at 00:34

One lion DONE... Three more to go Smile

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 745
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #994 Posted: 23-Jun-2011 at 00:40
Originally posted by KinDeR

One lion DONE... Three more to go Smile
You mean seven more to go
Back to Top
KinDeR View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 04-Jun-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote KinDeR Quote  Post ReplyReply #995 Posted: 23-Jun-2011 at 00:55
 
Originally posted by macedonia

 
You mean seven more to go

Мислев на веќе пристигнатите... Другите 4 не се стигнати (бар не на плоштад) и ќе се монтираат кога ќе се дооформува фонтаната.

Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #996 Posted: 23-Jun-2011 at 02:53
a so bese tolku tesko 4te lavovi vo eden den da gi namestea ?! Big%20smile postamentite koku so znam se napraeni za site
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #997 Posted: 23-Jun-2011 at 06:41
i toa cudo se sluci go stavija aleksandar, steta ne mozam da go vidam vo zivo do septemvri. jas tolku ne sum istoriski vozbuden, kolku sto bev impresioniran od lugjevo od italija kolku dobro go napravija spomenikov pa se do stavanjeto, stvarno se majstori.
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #998 Posted: 23-Jun-2011 at 09:31


Трета среќа....како за првпат

Венецот е прва лига. За жал не се гледа добро, фотографијата е од мобилен, зумирано до даска
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #999 Posted: 23-Jun-2011 at 09:36Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1000 Posted: 23-Jun-2011 at 10:05
Originally posted by HugoGoulding

Не ми е јасно зашто се бришат коментарите од дебатите што ги пишувавме, темата е Александар, зашто се поставува, која е поентата и историската заднина позади него. Битно вие избришавте се', за џабе ли трошам време да пишувам на форумов !?

Oставате тука коментари за ЕУ, Шведска, и Џингис Кан а бриште коментари со многу добро поткрепени тези и информации кои може да им разјаснат дилеми на многу од членовите што не се упатени. Крајно не професионален однос.


А дали е професионално кога после ова

Originally posted by Cloverstack

Ај баталете ги овие дискусии, не им е местото овде.


Продолжуваат историските дискусии?

Го ценам твојот конструктивен пристап во пишувањето постови, но толеранцијата за контроверзни и пипави теми одамна е 0... А пропратни безопасни коментари од типот на Џингис Кан не прават вистинска штета и затоа се оставени.

И јас можам да напишам цел ферман за мојот став за т.н. „антиквизација“ но не го пишувам нели? Ова не е место за таа дискусија која никако неможе да има крај или епилог.

Значи да продолжиме со изгледот на споменикот, ориентацијата, пропорциите, орнаментите, фонтанта итн....
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4849505152 87>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.