build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спoменик нa плoштaд Maкедoнијa

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 8081828384 88>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
36 [36.73%]
10 [10.20%]
9 [9.18%]
9 [9.18%]
3 [3.06%]
14 [14.29%]
2 [2.04%]
4 [4.08%]
5 [5.10%]
6 [6.12%]
You can not vote in this poll
Total votes: 98   Average: 7.23

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1621 Posted: 30-Jul-2012 at 21:06
да,се приметува бела течност,мада и јас гледав кога почнуваше да се стемнува.добро е што се зачистува мермерот,бидејќи ако почни да се собира каменец(бигор),нема повеќе чистење
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1622 Posted: 30-Jul-2012 at 23:34
апдејт:

Датум: 30.07.2012, 18:26
„Воинот на коњ“ се шминка за Илинден

Фонтаната „Воин на коњ“ на плоштадотМакедонија детаљно се чисти за да го добие сјајниот изглед што го имаше кога беше поставена. Вчера почна процесот на детаљно освежување на надворешниот изглед на мермерните плочи со кои е обложена фонтаната и на скалилата пред неа. Чистењето на објектот треба да заврши за најмногу два дена, односно да биде готово за прославата на големиот македонски празник „Илинден“. Во меѓувреме, фонтаната ќе биде опкружена со зелена заштитна мрежа, што на граѓаните ќе им го оневозможи пристапот до неа.

Од Општина Центар, од каде што се грижат за фонтаната, велат дека чистењето не мора да биде поврзано со доаѓањето на празникот.

- Станува збор за тековно одржување на фонтаната. Се работи за машинско чистење на мермерот, со исклучок на недостапните делови за машината, на кои ќе се врши рачно чистење. Работите ги извршува фирмата „Бетон“ - објаснуваат од одделението за односи со јавноста на Општината.

Освен што ќе биде темелно исчистен, мермерот на фонтаната ќе помине и низ специјален третман на полирање. Kако што, неофицијално, ни изјавија луѓе вклучени во работите на фонтаната, полирањето треба да го вршат стручни лица од Србија, кои требало да дојдат најдоцна денеска.

(А.А)

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=C3B09894CB78D143A595FE2647649198
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1623 Posted: 31-Jul-2012 at 01:37
смешно е како ова одеднаш стана единствен споменик што постои во државава... да не го полираат случајно?

Edited by zabegan - 31-Jul-2012 at 01:37
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #1624 Posted: 13-Aug-2012 at 14:31
http://www.youtube.com/watch?v=D5zRnGQrkac&feature=player_embedded
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #1625 Posted: 27-Aug-2012 at 00:30
Колку е несериозно ова со боиве

Back to Top
Tony Martin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Aug-2012
Location: EU
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Tony Martin Quote  Post ReplyReply #1626 Posted: 27-Aug-2012 at 03:23
Ne znam zosto e neseriozno...

Vo mnogu gradovi vo Evropa i svetot povaznite fontani se slicno osvetleni... Duri, spored mene, osvetluvanjeto na fontana vo Skopje e edno od podobrite... Ima dovolno sliki na internet za da se uveri sekoj komu celta navistina ne mu e samo da kritikuva...
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #1627 Posted: 27-Aug-2012 at 07:25
Originally posted by Tony Martin

Ne znam zosto e neseriozno...

Vo mnogu gradovi vo Evropa i svetot povaznite fontani se slicno osvetleni... Duri, spored mene, osvetluvanjeto na fontana vo Skopje e edno od podobrite... Ima dovolno sliki na internet za da se uveri sekoj komu celta navistina ne mu e samo da kritikuva...


Ајде чим си добар познавач на тоа како се фонтаните во светот баш покажи ми една централна фонтана да е овака осветлена во боите од виножитото а воедно таа централна фонтана да не се наоѓа во Лас Вегас.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 627
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #1628 Posted: 27-Aug-2012 at 08:01
Што е право право е, фонтанава е осветлена со ЛЕД диоди кои ја мењаат бојата и делува ептен несериозно, де розево, де зелено, диодиве не им требале, и ме потсека на некој евтин рингишпил коа ги мења боите

Edited by vladegf - 27-Aug-2012 at 08:07
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #1629 Posted: 27-Aug-2012 at 09:39
Block, познавачу на познавачите, критичару на критичарите...

http://www.youtube.com/watch?v=sgzGa3EbPW0&feature=related

Еве ти... не Лас Вегас... осветлена во боите од виножитото и плус некоја... а и звук дури...  кич до даска... Што гледале овие сељаци барселонци не знам...

А, може да си разгледаш и останатите линкови таму...
Back to Top
Clint Eastwood View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Aug-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Clint Eastwood Quote  Post ReplyReply #1630 Posted: 27-Aug-2012 at 10:23
"Block, познавачу на познавачите, критичару на критичарите..."

Оваа реченица ме насмеа слатко , фала ти .
no signature
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #1631 Posted: 27-Aug-2012 at 13:01
Originally posted by tiberix

Block, познавачу на познавачите, критичару на критичарите...

http://www.youtube.com/watch?v=sgzGa3EbPW0&feature=related

Еве ти... не Лас Вегас... осветлена во боите од виножитото и плус некоја... а и звук дури...  кич до даска... Што гледале овие сељаци барселонци не знам...

А, може да си разгледаш и останатите линкови таму...


Каде ќе бев да не си ти да ми ги отвориш очите

гледаш ли која е концепцијата на барселонскава а која на скопскава?
Коњ,историска личност,наоколу фарови во виножито бои,водена пара,прскалки во разни форми.

Барселонскава е базен со прскалки и бои.-ТОЛКУ.
Погледни ја и површината на фонтанава-огромна е,што значи има карактер,наменета е баш да биде голема светлечка фонтана а не како нашава и историја и антика и среден век и лас вегас стил и и и и и...набутани сите можни концепции,без идеја.

Историјски концепт со модерен како што е скопскиов пример не иде!
исто како што не иде нео-класицизам со стакларии.
Исто како што не иде барокна ограда на мост од 1970'тите
Такви комбинации го раѓаат кичот!

Мислам нема потреба и да објаснувам толку е очигледно.
Не ни очекував нешто подобро од споредбиве твои.

ПС.скопскава фонтана не само што е централна туку поцентрална неможеше да биде.
Поцентрална фонтана во еден град во Европа јас колку што знам нема!
Центарот на Скопје е мал,еден од најголеми коњаници во Европа и тоа се е на единсвениот плоштад во градот-без да ги вбројуваме оние смешнине плоштадчиња.
Така да се работи за ултрацентрален плоштад во чии центар се наоѓа уштепоцентрална фонтана.

Edited by Block - 27-Aug-2012 at 13:19
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1632 Posted: 27-Aug-2012 at 13:08
se slozuvam so block. samata konepcija kaj nasiov slucaj e prenatrupana- na samiot glaven plostad, vontana so 100 propratni elementi i ogromen konj e samata po sebe dovolna(duri i premnogu). igrata so boi i prskalki i klasicna muzika(?!?!?) ja unistuva celata koncepcija i pravi edna eftina karam kasha. bi poddrzal:
-igra so mlazovi, no ne neprekinato tuku odvreme navreme
-boi samo za odredeni praznici ili nastani so logicna povrzanost so nastanot
-celosno show kakvo sto ima ednas dnevno od 8 do 8 i 15 (duri i toa e premnogu)

vaka ne samo sto ne go lici tuku i deluva bezobrazno eftino i nevkusno.
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #1633 Posted: 27-Aug-2012 at 14:42
Хе хе хе... значи, ќе си најдете милион оправдувања... ако ја направеа истата барселонска фонтана негде у Скопје, ќе викаше "E шо напраија... базен со прскалки, кичозно осветлен"! Ама нели, пошто е у Барселона... уау!!
Нема смисла да се коментрира...
 
Back to Top
Tiveriopol View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Tiveriopol Quote  Post ReplyReply #1634 Posted: 27-Aug-2012 at 15:28
Барселона, Лас Вегас и Скопје што убаво звучи.
Фонтаната и воопшто не е лоша а и не треба да биде за 10-15 милиони евра не бронзени и златни елементи треба да има.

Инаку онаа во Барселона е конструирана по повод саемот во Барселона 1929.

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1635 Posted: 27-Aug-2012 at 15:28
јас лично сум против све освен бела боја.но реалноста е друга.трендот на виножитио бои го има зафатено цел свет,па нашиве нешто ископирале од надвор


сликите се превземнеи од порталот точка
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1636 Posted: 27-Aug-2012 at 19:49
луѓе, заборавате една работа, ова кај нас е фонтана што придружува споменик, а не најобична декоративна фонтана
навистина неозбилно делува кога споменик (особено ваков, во бронза) ќе го осветлиш на таков начин


Edited by zabegan - 30-Aug-2012 at 18:06
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1637 Posted: 27-Aug-2012 at 20:01
Roll%20eyes
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1638 Posted: 27-Aug-2012 at 20:12
се согласувам со поголемиот дел со последното мислење на забеган
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #1639 Posted: 27-Aug-2012 at 21:08
Originally posted by tiberix

Хе хе хе... значи, ќе си најдете милион оправдувања... ако ја направеа истата барселонска фонтана негде у Скопје, ќе викаше "E шо напраија... базен со прскалки, кичозно осветлен"! Ама нели, пошто е у Барселона... уау!!
Нема смисла да се коментрира...
 


Е овакви коментари се повеќе започнувам да слушам и ми иде да...
Во стилот демек ако Скопје/Хамбург 2014 го изградија во Хамбург сите ќе викаме уау каков проект,ама пошто е во Скопје сега сите пљукаме.


Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #1640 Posted: 28-Aug-2012 at 12:59
Неверојатно смешни коментари паѓаат на форумов, се газам од смеење. Сите стручњаци, од стилови, бои, па местоположба, економска оправданост, маркетинг, физибилити студии, медицински и фармацевтски дијагнози и што уште не. Колоритет до даска, нестручност до плафон пропратена со празни муабети колку да се пополни време и празни страници. Само продолжете и далеку ќе догурате. Секоја чест за форумџиите со добри аргументи, ама аргумент како

„луѓе, заборавате една работа, ова кај нас е фонтана што придружува споменик, а не најобична декоративна фонтана
навистина неозбилно делува кога споменик (особено ваков, во бронза) ќе го осветлиш на таков начин, како да се работи за геј парада...“

I mean WTF???? каква поврзаност има осветлувањето на фонтаната со геј парада???? Со вакви аргументи се служат луѓе кои се контра, само колку се контра. Нешто слично на опозиција(не мислам на нашата, општо), секогаш се буни, вика има решенија за проблемите, а кога ќе дојде на власт исто срање пак.

Мислам искулирајте малку и не навлегувајте во глупи дискусии со членови кои се гледа дека најголем дострел им е возење со двокатен автобус и профил слика на ФБ пред триумфална капија. Кој има шетано знае дека 99,9 % од фонтаните кои имаат мултимедијална опција(осветлување + музика) се СЕКОГАШ со многу бои, никогаш со една боја. Дури ете и во тие 0.01% да има некоја фонтана со само една боја, тоа мора да е фонтана изградена пред 50тина години

Edited by Djole88 - 28-Aug-2012 at 13:01
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8081828384 88>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.500 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.