build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спoменик нa плoштaд Maкедoнијa

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 84858687>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
36 [37.50%]
10 [10.42%]
9 [9.38%]
8 [8.33%]
3 [3.13%]
14 [14.58%]
2 [2.08%]
4 [4.17%]
5 [5.21%]
5 [5.21%]
You can not vote in this poll
Total votes: 96   Average: 7.30

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1701 Posted: 30-Jun-2013 at 21:52
од шитот или од штитот кутка од зраците:од шитот треба водата да прска од назад-од кај столбот
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11765
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1702 Posted: 15-Jul-2013 at 17:45
Од Срѓан Адамовиќ, преземено од македонскиот форум на SSC

За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1703 Posted: 16-Jul-2013 at 00:25
Јака фотка, нема што. Хотелов колкаво чудовиште излезе, срамота!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1879
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1704 Posted: 16-Jul-2013 at 22:15
zosto nikoj ne ja spodeli ovaa prekrasna vest?

„Воинот на коњ“ ќе свири потивко, општина Центар ја намали музиката
15/07/2013 // Пред 1 ден // МОИ ПАРИ // Коментирај
g_voin-na-konj-zima
Ќе се стиши музиката од звучниците во близина на фонтаната Воинот на коњ. Ваквата одлула на општина Центар доаѓа по жалбите на граѓаните кои живеат во непосредна близина и кои посочиле дека музиката е премногу гласна.

Од општина Центар потврдуваат дека имале поплаки од граѓаните за музиката од фонтаната. Токму поради тоа и решиле да го редуцираат пуштањето.

„Заради реакции од граѓаните кои живеат во непосредна близина на плоштад Македонија, Општина Центар го скрати времето на работа на водените и музички ефекти на фонтаната, односно последното шоу завршува во 22:30 часот“, посочуваат од општината.

Истовремено ќе биде намалена и јачината, пишува весникот Вечер. На плоштадот секојдневно се изведува музичко-светлосното шоу со класична музика и светлосни ефекти кои се пуштаат на секои два часа и траат по половина час.

Неодамна беа инсталирани звучници и на плоштадот „Карпошово востание“ каде е сместена скулптурата на Филип, каде што музичко светлосното шоу ќе се трае по половина час на секои два часа од 10 наутро до 22.30 часот навечер.
http://faktor.mk/archives/58632?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=voinot-na-konj-kje-sviri-potivko-opshtina-centar-ja-namali-muzikata
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11765
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1705 Posted: 17-Jul-2013 at 11:53
Споменикот од интересен агол

За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1706 Posted: 29-Sep-2013 at 11:33
by AthaPana пренесено од Mosaic74 na SSC

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1707 Posted: 06-Jun-2014 at 00:35
Некако многу ми наликува Белградската фонтана што ќе ја градат на плоштадот Славија со таа во центарот на Скопје.До кај дојде Белград да го копира Скопје
б92
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Online Status: Offline
Posts: 397
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1708 Posted: 06-Jun-2014 at 09:13
Да бе Ѓоко,несомнено се угледале на нас и решиле да копираат.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1709 Posted: 06-Jun-2014 at 10:52
Мислиш се нешто поасални од нас?Исти ѓаол се и тие и ние
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1710 Posted: 06-Jun-2014 at 10:57
Види види, стварно е иста. Само еден „ситен“ детаљ фали. [}]
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1711 Posted: 06-Jun-2014 at 12:33
Аце наш
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1712 Posted: 16-Jul-2014 at 11:52
Фонтаната во Скопје, меѓу најкреативните во цел свет

На светски познатиот портал BoredPanda се појави листа на најубавите фонтани во светот, меѓу кои што се наоѓа и нашата фонтана, во центарот во Скопје.

Конкретно статијата е за најкретивните фонтани кои што воодушевуваат со својата уникатност.

Погелднете ја комплетната листа.

Австрија


Барселона, Шпанија


БарселонаДубаи


Јужна Каролина


Јужна Кореја


ЛондонМексикоСкопје


Стар клавир, како инспирацијаТексас


Чикаго


Шпанија
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1713 Posted: 16-Jul-2014 at 12:14
Мојот коментар се наоѓа овде.

Edited by alexgizh - 16-Jul-2014 at 12:14
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7070
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1714 Posted: 16-Jul-2014 at 17:46
Originally posted by gjoko

Мислиш се нешто поасални од нас?Исти ѓаол се и тие и ние
ако фонтаната во Белград е ископирана од нашата фонтана на плоштадот, тогаш нашата фонтана на плоштадот е ископирана од фонтаните на Кирца во Аеродром Poke
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1715 Posted: 16-Jul-2014 at 18:20
критичкиот став(пред се мотивот е политички) кон нешто што се гради уште многу време ќе биди кочница кај нас да би се граделе некои градби како тие од погорните слики.


кај нас би биле јавно линчувани ако би направиле нешто вакво,и затоа ќе си останиме конзервативно општество
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #1716 Posted: 24-Dec-2015 at 23:48
Раѓањето на фонтаната

http://off.net.mk/lokalno/razno/ragjanjeto-na-fontanata
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1392
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1717 Posted: 27-Mar-2017 at 19:56
Што му прават на Ацета? Не верувам дека им е потребно скеле за да ја пуштат во употреба по зимскиот сон.
24.3.2017 by Ani.build, on Flickr

24.3.2017 by Ani.build, on Flickr

Edited by Staro Skopje - 27-Mar-2017 at 19:57
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11765
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1718 Posted: 27-Mar-2017 at 22:59
Originally posted by Staro Skopje

Што му прават на Ацета? Не верувам дека им е потребно скеле за да ја пуштат во употреба по зимскиот сон.


Ги чистат сите фонтани од бигор и слично (и од боите на Шарената револуција, меѓу другото). Веќе се исчистени фонтаните на плоштад Филип Втори.
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3403
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1719 Posted: 28-Mar-2017 at 08:55
И пази богати, ги чистат фонтаните од БИГОР! А на 100 метри од нив, Кејот на Вардар околу Камени мост како изгледа? Би било убаво да го чистат Кејот со вода од уринирање. Знам дека не забележуваат ништо друго што не е изградено од нив, ама доколку се толку заинтересирани за туристи, треба да се каже дека ни ги гледаат и мочките
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1720 Posted: 28-Mar-2017 at 09:45
Originally posted by BOJAN

И пази богати, ги чистат фонтаните од БИГОР! А на 100 метри од нив, Кејот на Вардар околу Камени мост како изгледа? Би било убаво да го чистат Кејот со вода од уринирање. Знам дека не забележуваат ништо друго што не е изградено од нив, ама доколку се толку заинтересирани за туристи, треба да се каже дека ни ги гледаат и мочките


Чија надлежност е просторот за кој зборуваш?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 84858687>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.