build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спoменик нa плoштaд Maкедoнијa

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 868788
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
36 [36.73%]
10 [10.20%]
9 [9.18%]
9 [9.18%]
3 [3.06%]
14 [14.29%]
2 [2.04%]
4 [4.08%]
5 [5.10%]
6 [6.12%]
You can not vote in this poll
Total votes: 98   Average: 7.23

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Urbanista View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 28-Dec-2020
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 36
  Quote Urbanista Quote  Post ReplyReply #1741 Posted: 01-Sep-2021 at 10:28
Се што е изградено треба и да се одржува, од толку очекувања и најави оваа власт единствено работи само ПР.
На боемска кои они ја направија се тркалаат откорнатите бетонски топки на сите страни и дивљаци паркираат по тротоарите. Само барем да оддржуваат ама ни тоа!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15028
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1742 Posted: 02-Sep-2021 at 14:40
Се “крпи“ фонтаната „Воинот на коњ“Почна санирањето на оштетените мермерни скали и плочи на најфотографираниот споменик во центарот на Скопје од страна на туристите – фонтаната „Воинот на коњ“.

Големи парчиња од мермерните скали и плочи веќе извесно време отпаѓаат и се грда слика за посетителите на плоштадот „Македонија“.

https://www.vecer.press/се-крпи-фонтаната-воинот-на-коњ/
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 913
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #1743 Posted: 02-Sep-2021 at 19:14
Нè чита Шилегов
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1744 Posted: 02-Sep-2021 at 20:14
уште од старт на многу од изведбите од Ск2014 беа забележани како криво залепени плочи, пукнатини и слично, кои тогаш се земаа здраво за готово, а сега ќе ги платиме
не можам јас лично да проценам што вреди да се одржува а што да се отстрани, ама да функциониравме професионално ќе се направеше точно евалуација на многу од проектите за тоа колку вреди да се одржуваат и довршуваат правилно
инаку, политички гледано, факт е дека и владата што ги постави овие споменици не си ги одржуваше, така да, секое политичко препуцавање на темава е одвишно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kicevo View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Jan-2021
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote kicevo Quote  Post ReplyReply #1745 Posted: 04-Sep-2021 at 13:10
No nema smisla oficirskiot i hotelot da bidat nedovrseni so godini srede plostad.Odras na nefunkcionalna drzava.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 868788

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.