build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спoменик нa плoштaд Maкедoнијa

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 88>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
37 [37.37%]
10 [10.10%]
9 [9.09%]
9 [9.09%]
3 [3.03%]
14 [14.14%]
2 [2.02%]
4 [4.04%]
5 [5.05%]
6 [6.06%]
You can not vote in this poll
Total votes: 99   Average: 7.26

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Спoменик нa плoштaд Maкедoнијa
    Posted: 03-Nov-2007 at 20:35
страшно како си дозволуваат да си играат со главниот плоштад во земјава вака, како да е тоа нивен приватен имот и може да насадат што сакаат
 
РЕЗУЛТАТИТЕ ОБЈАВЕНИ, НИКОЈ НЕ ОТКРИВА ШТО ЌЕ СЛЕДУВА
Споменикот на Александар - таен проект на општината Центар

Никој од надлежните во општината Центар не открива како ќе се одвива проектот за изградба на споменик на Александар Македонски на плоштадот „Македонија“, иако помина речиси еден месец откако биле објавени резултатите од меѓународниот конкурс. Преку оглас во дневниот весник „Нова Македонија“ објавен на 5 октомври годинава, општината информирала дека од 26-те пристигнати идејни труда не е избран победник, а доделени се две втори награди, една трета и два откупа. Дури и по овој датум општинарите неколку пати нагласуваа дека не знаат до каде е проектот, односно кога ќе се избере идејно решение.
Ниту вчера од општината не објаснија што ќе следува по објавените резултати од конкурсот, односно дали ќе се распишува нов, ќе се гради некој од наградените и откупени трудови или ќе се прави комбинирано решение. Лидија Неделковска, портпаролката на Центар за ова прашање не упатуваше кај претседателот на советот Владимир Здравев, кој, според текстот во конкурсот, бил задолжен за информирање на јавноста околу проектот. Здравев, пак, порача информации да бараме од академикот Крум Томовски, а притоа не посочи дали тој учествувал во комисијата што ги разгледувала решенијата. Томовски, пак, повторно не упати кај Здравев. Претседателот на општинскиот совет вчера рече дека не знаел оти резултатите од конкурсот веќе биле објавени.
- Јас бев задолжен за информирање на јавноста само додека траеше конкурсот. Не знам ниту дали се состанала комисијата ниту дали избрала победник - вели Здравев.
Огласот во „Нова Македонија“ е потпишан со „Општина Центар“, а ниту во него, ниту во текстот на конкурсот објавен на општинската интернет страница не се наведени членовите на меѓународната комисија што одлучувала за овој меѓународен конкурс. Општината одлучила на двата второнаградени трудови да им додели по 6.000 евра, третонаградениот да добие 3.000 евра, а откупените по 2.000 евра. Никој не ја добил првата награда од 10.000 евра. Трудовите во огласот се наведени според работните шифри, освен третонаградениот, на кој стои авторската шифра „ирва“ и еден од откупените, кој е потпишан со „26379“.
Одлуката за изградба на коњаничка скулптура на Александар Македонски со фонтана на плоштадот „Македонија“, советот на општина Центар ја донесе кон крајот на ноември минатата година, по иницијатива на советникот Владимир Бахчовански од ВМРО-ДПМНЕ. Општината во април го објави конкурсот. Авторите на проектите не се објавени со имињата, затоа што, како што стои во текстот, конкурсот е анонимен.

Р.П.

 
Извор: Време
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Nov-2007 at 20:39
Ohno

Bash


Баш ме интересира кои се тие неколку души кои самите себеси се назначиле за надлежни да го туркаат овој многу контроверзен проект...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 27-Nov-2007 at 00:07
nema soodveten emoticon da gi izrazi moite negativni cuvstva kon ovoj proekt. Bash Da ne navleguvam voopsto vo nacionot kako toj se turka pa se do idejata (standardna) da se pravi kombinirano resenie od nekolkute prvorangirani trudovi Crazy


Многу тајни околу споменикот на Александар Велики на скопскиот плоштад

На конкурсот што помина во голема тајност не било избрано првонаградено решение. Никој не кажува што понатаму

Прашање на висока политичка процена е дали на плоштадот „Македонија“ е потребно во овој момент да се гради споменик на големиот антички војсководец

ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА

Проектот на Општина Центар за изградба на споменик на Александар Македонски на плоштадот „Македонија“ во центарот на Скопје дефинитивно се турка, но во најголема тајност. Доказ за тоа се објавените резултати од меѓународниот конкурс за избор на идејното решение за споменикот пред речиси еден и пол месец во дневниот весник „Нова Македонија“.

Според платената објава во весникот, на конкурсот пристигнале 26 идејни труда, но ниту еден од нив не ги задоволувал критериумите за прва награда. Така, не е избран победник, а се доделени две втори награди, една трета и два труда се откупени. Од Општината подолго време не сакаат да коментираат за досегашните спроведени активности и идните планови во врска со изградбата на споменикот на античкиот војсководец. Ни збор не прокоментираа ниту за платената објава во „Нова Македонија“, иако таа е потпишана од Општина Центар. Единствено, посочија дека во иднина навреме ќе информираат за „новите моменти“.

Претседателот на Советот на Општина Центар, Владимир Здравев, кој според конкурсот е единствениот надлежен да дава информации во врска со споменикот, не одговара на телефонските повици. Тој во изминатиот период, откако стартуваше проектот како да не сака да разговара за проектот. Доказ за тоа се и нашите апели да одговори на уредно испратените писмени прашања адресирани до него(коишто се упатени уште на 26 септември) како и одбивањето да разговара телефонски па дури и лично на темата за споменикот.

Имајќи го предвид молкот на одговорните, во јавноста остануваат неодговорени неколку клучни прашања. Што ќе следува по објавените резултати од конкурсот, дали ќе се распишува нов, или пак споменикот ќе се гради според некое комбинирано решение од второнаградените или откупени трудови.

Не се знае ни кои биле членовите на меѓународното жири чии гласови одлучувале за ликот на споменикот. Непознато е кога ќе почне неговата изградба, кој ќе ја финансира скулптурата, до кога треба да биде готова...На ниво на шпекулација се' уште е дека на конкурсот учествувал и грчки автор, кој се скрил преку колегите од Србија со кои се јавува како група автори на идејното решение...

Останува неодговорено и можеби клучното прашање. Неопходно ли е токму сега да се преземаат активности за изградба на споменикот на најголемиот војсководец среде главниот град кога спорот со Грција околу името ескалира. Можеби и тоа е причината за мистериозниот тек на постапката на проектот.

Инаку, на самиот почеток од најавите на проектот, некаде кон крајот на минатата година кога Советот на Општината ја поддржа иницијативата на нивниот колега Владимир Бахчовановски од ВМРО-ДПМНЕ, кој предложи да се изгради споменикот, Здравев се „расфрлаше“ со детали за кои потоа не изусти ни збор. Тогаш тој посочуваше дека Општината е цврсто решена да изгради фонтана со коњаничка скулптура на скопскиот плоштад, па дури рече дека, доколку е потребно, Општината целосно ќе ги покрие потребните трошоци. Притоа додаде дека можна е и соработка со Владата, градските власти и Министерството за култура кои, наводно, ја поддржале иницијативата.

Владиниот портпарол Ивица Боцевски само накусо ни одговори „немам никакви сознанија за проектот“.


Извор: Утрински весник
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 27-Nov-2007 at 03:03
Shto se sluchi so fontanata?
Spomenik na Aleksandar samo ke im dava poveke razloci na Grcite za da se bunat deka nie ne sakame da sorabotuvame so niv blah blah.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 27-Nov-2007 at 03:13
Originally posted by dejan

Shto se sluchi so fontanata?
Spomenik na Aleksandar samo ke im dava poveke razloci na Grcite za da se bunat deka nie ne sakame da sorabotuvame so niv blah blah.Мене баш ми е гајле за што ќе се бунат Грците. Со сила убавина не бидува. Ама во случајов треба да се осврнеме на неколку работи во врска со споменикот:

1. Дали е добар моментот за оваа работа? Одговорот е очигледен - најлош можен момент.
2. Дали го правиме споменикот за нас, или за инает на Грците? Се плашам дека има доста од ова второто.
3. Дали смее да се дозволи ваква работа да ја турка во тотална тајност (без разлика на оправдувањата) еден тесен круг на луѓе, назначени од којзнае кого? Дефинитивно не смее...
4. Колку лесно паѓаме на ефтин популизам? Изгледа прилично лесно Roll%20eyes
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 27-Nov-2007 at 03:19
Da se soglasuvam so tebe sega, vo momentot ne e dobra idea da se gradi takov spomenik...ama koj znae koga ke dojde 'dobar' moment? Isto i toa izgleda se pravi za inaet na grcite. 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Nov-2007 at 03:26
Originally posted by dejan

Da se soglasuvam so tebe sega, vo momentot ne e dobra idea da se gradi takov spomenik...ama koj znae koga ke dojde 'dobar' moment?Кога ќе влеземе во Нато и кога ќе ги добиеме преостанатите неколку битки околу името... Мислам дека тој момент не е далеку. Тогаш ќе може и со малце поладни глави да пристапиме на размислување околу еден ваков споменик.


Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 27-Nov-2007 at 03:31
Mm da vo pravo si za toa. Zdravje bozhe koga ke vleze Makedonija vo NATO, barem togash ke bide po dobro da se gradi spomenikot, ako do tolku im dojde da se gradi.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 27-Nov-2007 at 09:24

Популистичка мерка, нема што. Во секој случај фонтана на тоа место што Пенов ја предвидуваше повеќе ми се допаѓа. Александар па уште на главниот плоштад во Скопје, па уште на ваков начин....

Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-Nov-2007 at 23:29
Idejata e super, plostadot e centar na makedonija.. sto treba da ima vo centarot? nesto sto e gordost na makesonskata nacija.. a sto e toa? Aleksandar Makedonski!!!

Grcite mozat da ni se fatat za K........   lujge dodeka mislime "ne e momentot" "grcite ke se vregaat" do togas nemat da imame uspeh kako narod. Koj ne prasal nas dali ni se sviga nesto? Grcite treba da svatat deka so nivnata ucena ne ne plasat a znaete deka najgolemata odbrana e dobra ofanziva. Odime vo ofanziva.... koga ke pojdite na grcka granica kaj medzitlija i koga na grcka granica ke vidite sino makedonsko sonce so oznaka na angliski i grcki deka "Macedonia was born Greek" togas da mi kazite koj kogo provocira.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Nov-2007 at 02:47
Originally posted by GreatMakedon

Idejata e super, plostadot e centar na makedonija.. sto treba da ima vo centarot? nesto sto e gordost na makesonskata nacija.. a sto e toa? Aleksandar Makedonski!!!

Grcite mozat da ni se fatat za K........   lujge dodeka mislime "ne e momentot" "grcite ke se vregaat" do togas nemat da imame uspeh kako narod. Koj ne prasal nas dali ni se sviga nesto? Grcite treba da svatat deka so nivnata ucena ne ne plasat a znaete deka najgolemata odbrana e dobra ofanziva. Odime vo ofanziva.... koga ke pojdite na grcka granica kaj medzitlija i koga na grcka granica ke vidite sino makedonsko sonce so oznaka na angliski i grcki deka "Macedonia was born Greek" togas da mi kazite koj kogo provocira.ГМ, за да имаме успех како народ ни треба мозок и работа, а не да покажуваме колку сме исфрустрирани и искомплексирани. Ако Грците се однесуваат како морони, не значи дека и ние треба да им вратиме со иста мерка, туку треба да ги искористиме нивните глупости за да ги победиме. А ако веќе инаетење со Грцие ни е врвен национален интерес, барем треба да ни е јасно дека во тој случај ќе изгубиме зашто се реално многу појаки од нас.

За ваква работа дефинитивно не е моментот, не затоа што ќе се навределе грчките педери, туку затоа што сериозно ни го проблематизира влегувањето во НАТО и конечната победа во спорот со името. Мислам дека е сосема очигледно дека за Македонија ова во овој момент е крајно штетен потег. Не знам како можеш толку упорно да игнорираш некои очигледни работи. После влезот во НАТО и извесниот пораз на Грција во спорот со името, на друг начин ќе разговараме со нив.

Ако ова со споменикот навистина сериозно се турка, тогаш или имаме идиоти на власт, или па предавници. Затоа што не можам да замислам што би и одело во корист на Грција повеќе, отколку да почнеме да градиме ваков споменик.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 28-Nov-2007 at 13:17
Originally posted by GreatMakedon

Idejata e super, plostadot e centar na makedonija.. sto treba da ima vo centarot? nesto sto e gordost na makesonskata nacija.. a sto e toa? Aleksandar Makedonski!!!

Grcite mozat da ni se fatat za K........   lujge dodeka mislime "ne e momentot" "grcite ke se vregaat" do togas nemat da imame uspeh kako narod. Koj ne prasal nas dali ni se sviga nesto? Grcite treba da svatat deka so nivnata ucena ne ne plasat a znaete deka najgolemata odbrana e dobra ofanziva. Odime vo ofanziva.... koga ke pojdite na grcka granica kaj medzitlija i koga na grcka granica ke vidite sino makedonsko sonce so oznaka na angliski i grcki deka "Macedonia was born Greek" togas da mi kazite koj kogo provocira.

Vo pravo si tuka, i nie nemozheme stalno da gledame koj ke se uvredi, ili koj ke se naljuti...na kraj drzhavata ke odluchi.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 28-Nov-2007 at 14:04
Originally posted by dejan


Vo pravo si tuka, i nie nemozheme stalno da gledame koj ke se uvredi, ili koj ke se naljuti...na kraj drzhavata ke odluchi.dobro be luge sto vi e vas? koj zbori za toa dali grcite ke se uvredat ili ne?
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 28-Nov-2007 at 15:07
Jas zboram deka ke se uvredat.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 28-Nov-2007 at 16:19
Originally posted by dejan

Jas zboram deka ke se uvredat.


Toa e totalno irelevantno. Zarem ti mislis deka se jas se protivam zatoa sto mi e gajle za grckite bedni frustracii? Nivnite custva i realno se nebitni zatoa sto so niv ionaka nema da dojdeme do dogovor. Plus toa mislam deka nivnite politicari ne samo sto nema da se navredat, tuku ke se raduvaat na nekoj nas takov poteg. Ama kako sto kazav, toa e irelevantno. Vazno e da imame prioriteti i da vodime pametna politika, a ne da se vodime po logikata na inaetot.
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 28-Nov-2007 at 23:41
Cloverstack... se soglasuvam so toa sto go velis, deka ne e momentot.. dodeka ne vlezime vo nato i ey, ne e momentot za mnogu raboti.. no izgradba na spomenik ne mislam be bilo provokacija posto takvi se izgradija vo prilep i stip a grcite ne napisaa ni dva zbora za toa.
Treba da se ima ramnoteza, da ne provocirame, ama da ne izgledame kako meki.. treba da se ima cvrst stav i tocka.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 29-Nov-2007 at 01:52
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by dejan

Jas zboram deka ke se uvredat.


Toa e totalno irelevantno. Zarem ti mislis deka se jas se protivam zatoa sto mi e gajle za grckite bedni frustracii? Nivnite custva i realno se nebitni zatoa sto so niv ionaka nema da dojdeme do dogovor. Plus toa mislam deka nivnite politicari ne samo sto nema da se navredat, tuku ke se raduvaat na nekoj nas takov poteg. Ama kako sto kazav, toa e irelevantno. Vazno e da imame prioriteti i da vodime pametna politika, a ne da se vodime po logikata na inaetot.

Ok jas ne go izraziv toa mislenje, deka ti se protivash zaradi toa neznam sto, na kraj ne mi e ni gajle, samo barav razni mislenje od vas, neznam kako vlegov vo ovaa diskusijaNuts
Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 30-Nov-2007 at 20:27
sto ako se gradi spomenikot na aleksandar veliki?  neka se gradi- who cares!

Edited by MKballer - 30-Nov-2007 at 20:27
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 30-Nov-2007 at 20:38


Па ваљда оние што ќе одлучуваат дали ќе влеземе во НАТО (и по други важни прашања)... Тие цело време не предупредуваат да не се однесуваме ко петлиња.

Edited by Cloverstack - 30-Nov-2007 at 20:39
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 25-Jan-2008 at 23:22
Еве што требаше да се прави на плоштадот. Мислам дека своевремено и направија некои компоненти за фонтанава.


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 88>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.285 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.