build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кривичен суд - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 14>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Кривичен суд - Скопје
    Posted: 16-Jul-2008 at 08:29
Денес се шуњаа некои багери меѓу МТВ и судска палата каде што треба да се гради уште една зграда за судовите (изградбата требаше да почне пред скоро една година) и нешто подработуваа.

На момент помислив дека се работи за припреми за проширување на Гоце Делчев но сепак не верувам дека е за тоа. Да се надеваме дека судот конечно ќе почне да се гради.


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Jul-2008 at 14:46
Да не случајно зградата ќе биде на управниот суд?! Сега знам дека имаат простории во пошта.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Jul-2008 at 12:14
Originally posted by lslcrew

Да не случајно зградата ќе биде на управниот суд?! Сега знам дека имаат простории во пошта.


Еве најдов за што се работи. Барем според оваа информација од Јануари 2007 година.

Дефинитивно го отстранија споменикот кој се наоѓаше таму баш денеска загледав кога проаѓав. 

Ќе се гради нова судска зграда со пари на Светска банка

Изградбата на новата неколкукатна судска зграда, која ќе се наоѓа зад Основниот суд - Скопје 1, ќе почне кон крајот на септември или почетокот на октомври оваа година, кога ќе биде поставен камен-темелник, најави вчера министерот за правда, Михајло Маневски.

Министерот потенцираше дека работите на изградбата на новата судска зграда, која ќе се финансира од средствата на Светска банка, се во напредната фаза. Се расчистува локацијата, а во соработка со Заводот за заштита на културното наследство и во согласност со авторите се договора преместување на споменикот што се наоѓа на тоа место. Моментално се прави физибилити-студија и се подготвува целата документација за да може побрзо да се ефектуираат средствата од кредитот на Светска банка. Истовремено, Министерството за правда прави „снимање“ на состојбите на 12 суда со проширена надлежност, кои се предвидени во проектот, за да се видат потребите од нивно реновирање. (Г.Д.)


Извор: Утрински весник
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 06-Nov-2009 at 07:00

Камери ќе снимаат судења во скопскиот Кривичен суд

Нова зграда на пет ката со доволно простории и модерна опрема ќе се гради во март, а со неа ќе се реши хроничниот проблем од недостиг на простор во Основниот суд Скопје 1

Тесните и задушливи судници во кои половина од присутните со часови стојат на нозе, „рентањето“ сали во соседните судови, немањето соодветни простории во кои адвокатите и обвинителите ќе може да се подготват за судење и низа други проблеми со кои се соочува најголемиот суд во земјава, Основниот суд Скопје 1, наскоро ќе станат минато. Најавено е дека од март в година ќе почне изградбата на новата зграда за овој суд, која ќе биде лоцирана веднаш до стариот објект.

Според претседателка на Судот, Лидија Неделкова, проектот за изградба на новата зграда е на Светска банка и на Министерството за правда. Таа вели дека со префрлање на Кривичниот суд во нов објект ќе се обезбеди доволно простор за непречена работа на судиите, обвинителите, адвокатите, но и на странките и на медиумите. Планирано е објектот да има пет ката, а судниците да бидат опремени со сите потребни технички помагала. Неделкова рече дека судењата во новите судници ќе бидат снимани со камери и со тоа ќе се обезбеди поголема регуларност на целата постапка.

За големината и за важноста на овој суд говори фактот што само во 2008 година во работа имало 196.126 предмети, над половина од таа година, а останатите „наследени“ од претходните години. Лани овој суд решил 134.009 предмети, а нерешени останале 62.117 предмети.

Поради обемниот број предмети овој суд со години има хроничен проблем со недостиг на простор за работа. Многумина од судиите не можат да обезбедат судница бидејќи некој од колегите веќе ја „резервирал“. И вчера претседателката Неделкова со пример посочи дека просторот е проблем - тројца новоизбрани судии немаат свои работни простории од едноставна причина што секое ќоше во судот е „зафатено“. Често се случува поголемите судења со над десетина обвинети, кои ги има се' почесто во последните неколку години, да не можат да се судат во простории на Кривичниот суд. Тие се закажуваа во големата сала на Врховниот суд или, пак, во Апелацискиот суд во Скопје.

Поради неможноста сите оддели на Судот да се сместат во сегашниот објект, кој е на три ката, Одделот за прекршоци е сместен во бараките во Градскиот парк, а одделот за извршување на санкции, одделот за малолетници и дел од истражниот оддел што постапува по определени истражни предмети се сместени во зградата на Апелацискиот суд Скопје.

Вчера официјално беше соопштено дека во рамките на Основниот суд 1 во Скопје функционира Канцеларија за односи со јавноста, во која ќе може информации да добијат медиумите, но и граѓаните.

Како портпарол на судот ќе функционира истражниот судија Владимир Туфегџиќ од Одделот за борба против организираниот криминал и корупција. Претседателката Неделкова соопшти дека на официјалната интернет-страница на Судот редовно ќе се објавуваат донесените пресуди.

Кривичниот суд во Скопје, поточно Основниот суд Скопје 1 во почетокот на неговото формирање во 1945 година бил сместен во бараки што се наоѓале спроти Градежниот факултет во Скопје и пазарчето „Буњаковец“, а во сегашниот објект на булеварот Гоце Делчев е сместен во 1972 година.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=580DB7565594E041B965ADDDFBE4FEFC
Edited by lslcrew - 06-Nov-2009 at 07:01
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-Nov-2009 at 12:40

Обвинителите и обвинетите нема веќе да се во иста чекалница

Но­ва­та зграда на кривичниот Основен суд Скопје 1, во чии рамки е и Одделот за ор­га­ни­зи­ран криминал и корупција, ќе се почне да се гради напролет во март. Зградата ќе има пет ката и ќе се наоѓа кај Споменикот бомба, на ширината меѓу МРТВ и сегашната згра­да на Основниот суд Скопје 1.
Во секоја судница ќе има монтирано аудио и видеоопрема. Сите судења ќе се сни­ма­ат, со што, според официјалните извори од Основниот суд Скопје 1, ќе се олесни про­вер­ка­та на сe она што било кажано на судењата. Тоа, според соговорниците, ќе би­де многу скапа работа и новина во судството во Македонија.
Во новиот објект ќе бидат сместени сите судии и одделенија, и Судот комплетно ќе се пресе­ли во новата зграда. Во сегашната, најверојатно, ќе се всели Управниот суд.
Иа­ко проектот е претходно направен под капата на Министерството за правда и на УСА­ИД, со пари од Светска банка, Скопска единица се бори да изврши одредени ко­рек­ции, па за обвинителите што чекаат во иста чекалница со обвинетите и со останатите стран­ки и новинарите, да има во новата судска зграда посебна просторија, ад­во­ка­ти­те и обвинетите своја, а посебна соба да добијат и новинарите, фоторепортерите и ка­мер­ма­ни­те.

http://vest.com.mk/?ItemID=07DA7F896B136043A7FFF5367B1F2AE6
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3637
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 05-Jan-2010 at 14:46
6 милиони евра за новата судска зграда

вторник, 05 јануари 2010
 
Новата зграда ќе има околу 8 000 метри квадратни, со судници за 200 луѓе, за 100, за 35 луѓе, како и 70 до 80 судиски кабинети
 
 
 
 
Кривичниот суд или познат како Основниот суд Скопје 1 добива нова зграда. Во текот на месецот ќе биде објавен тендер за изградба и уредување на зградата. Дел од средствата, околу 5 милиони евра ќе бидат обезбедени од Светката банка, а еден милион од Буџетот на Владата на Македонија.

Според плановите, градежните работи ќе започнат во текот на март, а со новата зграда треба да бидат надминати проблемите со недостаток на простор. Новата зграда ќе се наоѓа во непосредна близина на постоечкиот суд, кај споменикот познат како Бомба.
Новата зграда ќе има околу 8 000 метри квадратни, со судници за 200 луѓе, за 100, за 35 луѓе, како и 70 до 80 судиски кабинети. Во Министерството за правда велат дека е планирано да се направи библиотека, како и простории каде ќе се чуваат приведените лица. Во новата зграда ќе биде сместено и одделот за организиран криминал. Според проектот предвидено е сите судници да бидат опремени со аудиовизуелна опрема која ќе овозможи постојано снимање на судските процеси, со што ќе се овозможи подобар процес, како за странките така и за судиите.Објектот ќе има приземје со пет ката, а според проектот предвидени се посебни канцеларии за адвокат ите и за новинарите. Адвокатите во неколку наврати посочуваа дека носењето на тоги за време на судењата им е проблем, бидејќи немале простории каде што можат да ги облечат тогите, да ги остават. Тие бараа и просториија каде што ќе можат да подготват некои итни барања и претставки додека се во судската зграда.

Во сега постоечката зграда најверојатно ќе се сели Управниот суд, кој сега е сместен во зградата на Македонски пошти на плоштадот Македонија.Новата  зграда треба да биде готова до септември 2011 година.                                                                        http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=39998             
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-Feb-2010 at 14:29
Нов објект на Кривичен суд во Скопје

Нов објект на Кривичен суд ќе се гради во Скопје, најави во вторник, Министерот за правда Михајло Маневски.

Новата судска зграда е проектирана со десет ката, приземје на два ката плус шест ката и поткровје. Ќе се наоѓа до сегашниот Основен суд I, веднаш до зградата на МРТВ и треба да биде готов за 18 месеци.

„Вкупната површина изнесува 8826 метри квадратни и овозможува простор за сместување на седум оддели на кривичниот суд.

Судот ќе располага со вкупно 74 судски кабинети, 22 средни судници и две репрезентативни судници за случаите на организиран криминал“ соопшти Маневски.

Едната од репрезентативните судници ќе има капацитет за 100 лица, а другата, која ќе се наоѓа на првиот кат, ќе има  капацитет за 200 лица.

Министерот не коментира за тоа што новата зграда потсетува на античките градби.

„Не знам што се тоа антички градби, знам само дека судовите се градби кои во сите земји во светот се монументални објекти кои траат со години“ рече Маневски.

Целиот проект за реновирање на судовите чини 10 милиони евра, позајмени од Светската банка  за обнова и развој, а државата учествува со 16 отсто.

http://makfax.com.mk/_tools/article/99438/view

Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1887
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Feb-2010 at 14:34
deneska zabelezav deka celiot prostor pred MOB e ograden sto znaci ke se gradat site tie zdanija koi ke go pokrijat MOB i filharmonijata. bravo... mozda trebase animacijata da izleze godina dena otkako ke se izgradi sve, da mozeme da si diskutirame na vreme.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Feb-2010 at 14:43
Еве и рендер...

www.pravda.gov.mkEdited by lslcrew - 16-Feb-2010 at 14:44
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Feb-2010 at 14:52
Уште има...

01.


02.


03.


04.


05.


www.pravda.gov.mk


Edited by lslcrew - 16-Feb-2010 at 14:52
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Feb-2010 at 15:26
хехе, како ги штанцаат...
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1302
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Feb-2010 at 15:29
ova e veke naglost.ako za gradbive vo centar kakov takov argument bese deka sakaat da dobijat edna celina,tuka ne znam kako bi se opravdal vakov objekt
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 16-Feb-2010 at 16:04
pbanks мислам дека и тема можеш да отвориш па да јадеме трици таму т.е да ни ја елаборираат нашите елоквентни колеги членови на форумов и оваа фантастична креација...колку да не ја загушиме оваа тема...

Edited by Dave Gahan - 16-Feb-2010 at 16:05
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-Feb-2010 at 17:39
Овој кич метастазира и во поширокиот центар со несмалено темпо и продолжува да биде немилосрден кон контекстот и окружението.

Ако некој имаше дилеми дали современа архитектура е компатибилна со Калето и турската чаршија не би знаел да кажам кои ќе бидат дилемите тука. Како овој објект на било кој начин се вклопува со прометен булевар, зградата на МТВ, Мавровка, постоечките судски палати или универзитетскиот комплекс?

Имам впечаток дека ова што го гледаме на рендерите е помалку кичесто од некои од другите објекти (принципелно се исто ѓубре но барем спрема мене постојат нијанси помеѓу ова и оној стравотен рендер за хотелот на плоштад).

Но дури и да го почитував овој тип на архитектура, неможам да разберам што бара на даденава локација.


Edited by pbanks - 19-Feb-2010 at 23:40
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3813
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Feb-2010 at 17:53
proektot mi se dopaga. Sudot izgleda kako site sudovi niz evropa.
Maneski ima pravo, ova nema nisto rabota so anticki stil, vakvi stilovi ima i vo svajcarija.
sto ne mi  se topaga e okolinata.
Vo site strani ima moderni zgradi samo ova ke bide nekako nesto sto izlegalo od moda.
lokacija za ova bi rekol nekade kade nema nisto vo okolinata
mozebi i ova bi bilo ubava lokacija:
41°59'47.05"N 21°26'54.75"E
 
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 16-Feb-2010 at 19:18
Јас не знам пак дали очи да си вадиме на темиве...пак се презентираат фасади (никако основа некоја да видевме, пресек не дај Боже) и тоа во момент кога се е решено...има ли потреба да се коментира!?

Некој забележува дека нема конструктивна критика и не се коментира обликување и архитектура, туку се води партиско препукување - што да коментираш „види го ритамот на столбовите?„ или „колку јака профилација!!!“...тие муабети се вртеле пред 3000 години...и после не била антиквизација - нема посоодветен и поточно употребен термин, опис пар екселанс....2010-та е ова и дали сме ние ова?

Булшит од објект, ако сака од злато нека го напраат - генерална 0 од мене и не го коментирам веќе...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Feb-2010 at 20:06
Originally posted by ovaj_stariov

ova e veke naglost.ako za gradbive vo centar kakov takov argument bese deka sakaat da dobijat edna celina,tuka ne znam kako bi se opravdal vakov objekt
на иста релација сум со стариот, со која цел е овој објект тука поставен (во ваква форма) и која е неговата оправданост?
тука нема ни плоштад (нели сакаме убави плоштади), нема ни историја, ниту пак има локации од објекти од старо Скопје Ohno


Edited by zabegan - 16-Feb-2010 at 20:06
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 16-Feb-2010 at 20:53
За објектов, прво не ми е јасно каде е точно, гледа ли према булевар или не?! Колку што гледам слободно место има само повнатре и према мтв карши факултетот. Стилот е тој, го имаме дискутирано. Стаклово некако, неможам да просудам какво е, ама ми изгледа на некое плаво или зелено рефлектирачко. Сутвари зградава повеќе ми личи како за да биде хотел, одколку суд.


Edited by pbanks - 19-Feb-2010 at 23:42
Back to Top
алек View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Mar-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote алек Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 16-Feb-2010 at 23:53
Само колку за споредба:

ако во сите земји судовите биле во антички стил,(иако најголем дел се, заради тоа што и се градени кога преовладувал таков стил), зошто тогаш во Хаг би се одлучиле за ваков објект

Building of the International Criminal Court in The Hague

И зошто на конкурсот за новата зграда повторно не бираат некое решение во антички стил.
Во прилог наградените трудови за новата зграда на Кривичниот суд во Хаг
http://www.icc-architectural-competition.com/pages/results/prize-winners.php


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-Feb-2010 at 00:35
за кога ќе те судат да се чувствуваш опуштено! јасно а судиите да имаат специфично технократска атмосфера а следствено и таков аршин! да ние имаме абер за ваков проект но можеби како макета, за десет милиони ни кровот од вакви конструкции нема да може да го покриеме!  
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 14>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.