build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кривичен суд - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 371
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 25-Jan-2014 at 18:20
toa ti e rezultat na netransparentno rabotenje sloboden izbor na konkurs ne vaka na sila ili kako sto bese so glasanjeto za vladata (namesteno)DumpDumpDump
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 10-Jun-2014 at 03:22
До каде е тука работата, што толку ја запнаа?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1846
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 10-Jun-2014 at 14:12
Сега баш поминав од таму со автобус и тие оградите бетонски што беа се отстранети, а се работеше нешто помеѓу двата суда.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 22-Aug-2014 at 15:19
Тапка во место објектов, не видов работници наоколу.Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4417
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 22-Aug-2014 at 15:22
Леле колку е лошо чудово!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11656
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 22-Aug-2014 at 15:40
Тие зелени стакла се одвратни! Кај им бил паметот кога ги смислувале?
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 22-Aug-2014 at 19:27
не се зелени стакла, туку панели покриени со проѕирно стакло што ги кријат меѓуспратните плочи... е сега не мие јасно како може овој ефект што го има кај 99% од објектите во Ск2014 стил, кај еден објект да ви се допаѓа, а кај друг не
мене не ми е битно од кој материјал и која боја се панелите, едноставно идејата за таква импровизирана фасада е ступидна и тоа е една од големите причини зошто го мразам Ск2014

всушност, доколку некој би ме присилил да ги споредувам објектите од Ск2014, овој, и објектот на Хотел Бетон имаат најдобри фасади, само поради тоа што кај нив, таквата импровизација е сведена на минимум
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4417
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 23-Aug-2014 at 03:49
Не станува збор за тие непровидните стакла за меѓукатниот простор, туку стаклата што треба да се провидни од внатрешната страна, од надворешната имаат одвратна зелена рефлектирачка боја!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 23-Aug-2014 at 03:56
Аман бе уште колку време ли им треба да го завршат објектов
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 23-Aug-2014 at 19:14
Originally posted by гитардемон

Не станува збор за тие непровидните стакла за меѓукатниот простор, туку стаклата што треба да се провидни од внатрешната страна, од надворешната имаат одвратна зелена рефлектирачка боја!
ок, може нешто не приметувам, ама никаде не гледам нити зелени, нити рефлектирачки стакла
атаклата на сликиве рефлектираат пшороади проста оптичка физика
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4417
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 23-Aug-2014 at 19:25


Си има некоја рефлексија, обично проѕирно стакло не рефлектира вака.

Како и да е, има цела наука за оваа работа, не мора најевтините турски прозори да се ставаат секаде.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 23-Aug-2014 at 22:01
Непроѕирното ги покрива плочите, т.е меѓуспратовите, и да ефектира на формата на целиот повеќеспратен прозор, и според мене требало за целата зграда да се избере еден вид на стакло.

За неккои згради од СК2014 се избирани други панели, дали се посреќни решенија нз.Како на пример тие дрвените на Мин.Фин.


Edited by Bojan10 - 23-Aug-2014 at 22:03
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 03-Sep-2014 at 19:16
Помина време, па не сакам да го едитирам постот, идам со нов.

Не сум обрнувал внимание до сега, и не знам дали зградата на Симпо на Партизанска може да се смета за модерен објект, ама и тој има обид да претстави високи повеќеспратни прозорци со тие меѓуспратни панели. И да ви кажам право, ми се гледаат баш, баш исти како овие на судов. Иако малце сепак подзастарени од сонце, ама тоа е тоа. Мизерни се мора да признам.
Не можам да најдам добра слика, ама си знаете.

Од чаламот си патиме!
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 715
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 04-Sep-2014 at 16:00
Тоа што го има на зградата на Симпо, го има и не едни од кулите на градски ѕид, на факултетите електро и технолошки, кафеавата зграда од комплексот судови и доста други згради низ СК од тој па и по нов период. Но сепак не сметам дека споредбата е на место, бидејќи не се добива ефект дека зградата е помала и со помала катност. Кај овие целта е модернистичка да се добие слеаност на катовите и што е можно поминималистички приказ.
За разлика од нив кај овие старо-новиве целта е објект висок 7-8 ката да се претстави и да изгледа од далеку како да е 3-4 а сепак да делува грандиозно. Оригиналните неокласични и барокни објекти имаат висина на кат доста повисока од денешните станбено-деловни објекти од истие грандиозни причини. Најтипичен пример ти е Ристиќева и зградата на Пелистер, имаат иста висина до венецот но различна катност.

Edited by stratus - 04-Sep-2014 at 16:03
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 27-Sep-2014 at 17:21
Се согласувам дека подобро решение би биле дрвени панели со некакви бордури кои можеби ќе ја рефлектираат работата на овој објект.Секако стилизирани и прилагодени на концептот и бојата на фасадата. Во секој случај дрвените панели значително би го разубавиле овој судски објект.А погледнато од страна се чини оти на објектот му  е потребно средишно акцентирање, па ваквата ,,дрвена декорација,, во комбинација со рељеф на тимпанот(триаголниот завршеток), комплетно би го подигнале визуелниот впечаток на објектот за една оценка погоре.


Edited by maks - 27-Sep-2014 at 17:24
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 28-Sep-2014 at 02:32
Има ли некој меѓународен ден на Кривичен суд, да не го чекаат баш тој ден за да го пуштат во употреба објектов, се ми изгледа дека е така хехехе....
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 08-Oct-2014 at 20:14
Хотел во Загреб.Чисто да направиме споредбаEdited by jyvation - 08-Oct-2014 at 20:15
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 09-Oct-2014 at 03:04


Нашиот Кривичен е боље бе и тоа 100 пати

Иначе сеуште не ми е јасно што го одолговлекуваат ова чудово...
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 371
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 16-Oct-2014 at 09:50
Pa izgleda deka go napravile do kal i trska pa sega neznaat kako da go popravat  valja toa go odolvlekuva ako ne raboti u tajnost  tananana, tananana, tananana Rollin


Edited by Dzeksi - 16-Oct-2014 at 09:50
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 16-Oct-2014 at 11:40
Каква споредба прави дотичниот со Загреб? Батка не лупај глупости Загреб за Скопје е велекласна метропола. Овој објект е многу одамна изграден исто како што е и најголемиот централен дел на Загреб.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 2.324 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.