build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кривичен суд - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 14>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2413
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 17-Feb-2010 at 01:07

Е ова е веќе нешто. Браво. То е суд бре, да ти влее почит и страв ко ќе видиш тоа стубови, тоа статуи...

Шала, пробувам сам да си го исперам мозоков ама не бива. 
Edited by pbanks - 19-Feb-2010 at 23:42
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2413
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 17-Feb-2010 at 02:02

Претерување во потребата да се нагласат античките корени и тоа да се прави на секој агол и да биде приоритет во оваа држава над се останато - е тоа е ИМО, антиквизација. 
Јас сум Филип, знам од дете од кај доаѓа моето име и кој бил и што правел тој и кои ни се сличностите после 2500 години мешање на култури, народи, влијанија итн. 

а еве и ја нешто што изгуглав (незнам, ова го има ли во речник, може да помине?)

European Court of Justice in Luxembourg (пази соларни панели на кровот!)
 

European Court of Human Rights – Strasbourg, France 

Bordeaux Law Courts – Bordeaux, France (повеќе слики на http://www.richardrogers.co.uk/work/all_projects/bordeaux_law_courts/completed)

Antwerp Law Courts – Antwerp, Belgium (повеќе слики на: http://www.eikongraphia.com/?p=269)

District Court building in Malmö


Civil Court for Madrid from Zaha Hadid

Varshava mislam

The High Court building in Canberra, AUS

Perth District Court Building, AUS

Manchester, UK

И да завршам со нешто од близина - Љубљана

И уште ќе се правиме мутави? Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 17-Feb-2010 at 02:18
Сега, како по обичај, ќе ја повториме дискусијата пак истата. Ова е една од зградите од пакетот за претрчување на историските пропуштени стилови. Две три антика, две три барок, нешто класицизам, па да може да дојдеме до современе израз. Мене од целиов објект највеќе ми пречи што се измешани два стила столбови, а поготово двете скулптури на римска божица на правда Јустуција, што врска немаат со Македонски идентитет. Пандан за делење правда во Македонија е Св. Петар. Покрај тоа што сметам дека македонскиот народ има апсолутно право да изгради пар објекти кои ќе го потсеќаат на антика, во интерес да може да го претрчаме ова "вечерно школо" и да стигнеме до современиот израз, сепак овдека слободно можеше да легне објект кој коренот ќе влече од понова историја, мислам на онаа историја од традиционалната архитектура од македонските села и градови. Нешто слично на објектот на владата, само со поизразен еклектизам од таа архитектура.

Edited by lslcrew - 17-Feb-2010 at 02:19
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 17-Feb-2010 at 02:32
Сега кога и во ова окружување насадија ваква наказа, можеме комотно да очекуваме барок и за деловниот центар карши „Бисер“. Да се оплемени бре тој комунистичкиот Аеродром. Не би ме изненадило ни да начукаат маркичка на сред универзитетски кампус, се разбира класика, барок, романтизам...


Edited by pbanks - 19-Feb-2010 at 23:44
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 17-Feb-2010 at 02:37
ја би да стават врз дом на арм еден амфитеатар и така крово е пуст а локациски ептен добар! ќе си легне како марлад на путер  
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2413
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 17-Feb-2010 at 02:40
Воопшто не се сложувам дека треба „набрзина“ да ги опфатиме пропуштените стилови за да може да градиме „современо“.

Аналогно на таквото размислување, дали сликарската фела е должна да се врати на ренесансно-барокниот ликовен израз, или глумците должни да изведуваат претстави како во Шекспировско време?

Или, ко што пишав кај автобусите, ајде да ја изгасиме струјата па „набрзина“ да ги пре-откриеме и научните достигнувања кои сме ги пропуштиле. Како што ќе создадеме и сопствен барок, така може да имаме и сопствен Гутенберг, Декарт, Ват, Едисон, Битлси. 

А примероци на античка или средновековна архитектура имаме еден куп. Е не се на плоштад (или околу) ама ги имаме. Edited by fichot - 17-Feb-2010 at 02:44
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 17-Feb-2010 at 02:43
Сликарстовото не се однесува на јавниот простор. Архитектурата е изземена од такви индивидуални лични избори што ќе се нацрта и кој ќе го купи тоа дело. Тука имаме јавен простор за кој колективно се уредува. Во сликарство кој што сака и како сака нека црта, не се тоа државни слики. Претстава исто така, кој сака нека отиде кој нејќе немора, за разлика од тука кајшто архитектурата е поринудно присутна во секојдневието на сите.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 17-Feb-2010 at 02:56


Во суштина ти нареди аргументи зошто токму во архитектурата ова е недозволиво.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 17-Feb-2010 at 03:20
Па вака ќе ти останат обратно погрешно сватени аргументите додека не сватиш дека плеадава објекти што сега е во најава или се градат се дел од пакетот за да стигнеме до современата архитектура како онаа што е постирана погоре. Јавниот простор се моделира од народот, ако народот е колективно архитектонски несозраен без разлика на поединците, така и ќе се моделира. Мене не ми е сватливо како после толку децении упорно се залагате за делегирање кон народот што е тоа што му треба и да го рачунате за малолетен, и уште ви е проблем да сватите дека нема веќе оттуѓен центар на моќ туку, политички фактори што се борат за опстанок на пазарот на идеи. Малку ни беше пола век демек некакво национално созревање под туторство, па сега уште и во самостојност да му го укинете правото македонскиот народ национално сам да созрее. Не само за да може да почне да гради современи објекти, туку и да може да ги свати и стави во комбинација оние веќе изградени делегирани модернистички објекти во прошлите децении, а воедно и да разликува што е стварно модерен објект, а што е плаво стакло. Барате модернизам, а не го оставате народов да дојде до модернизам. Сакате преку ноќ да премостиме децениски вековни наталожени проблеми.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 17-Feb-2010 at 04:29
Прво ова не е созревање, туку ретрограден процес. Точка.


Второ, твојата теза дека ова е природен процес (демек морало да се помине низ овие фази на развој на архитектурата, макар било и 21 век) е тотално изместена. Па не е ова развој на фетус, па да мора да ги помине сите фази. Други членови сто пати ти направија аналогии кои упорно ги игнорираш. Ај еве и јас ќе ти направам една. Кога во развиените земји веќе почнале да користат механички сметачи, ние уште сме биле под турско, заостанати... сме ја рипнале фазата на механички сметачи. Епа што не батали народов компјутери и нека почне да созрева со нешто вакво на пример.

Или ајде уште поинтересно вака да ги погледнеме работите (бидејќи примеров одговара токму на архитектурата што на некои толку им легна на срце): што мислиш ти, колкав процент од нашиве подржувачи на „барокот“ и „романтизмот“ слушаат Бах, Вивалди, Чајковски, Дворжак, а колкав процент слушаат Цеца, Стоја, Миле Китич, Шако Полумента? Подобар доказ дека тераме архитектонски турбо-фолк не ни може да има.


Трето, што се буниш за ова:
Originally posted by lslcrew

Мене не ми е сватливо како после толку децении упорно се залагате за делегирање кон народот што е тоа што му треба и да го рачунате за малолетен
, кога цело време и самиот тврдиш дека требало да созреел.


Четврто, зошто ги напаѓаш тие кои се обидуваат да внесат попрогресивно размислување во целава работа? Велиш на „народот“ му било потребно да созрее, ама мене не ми е јасно со кое темпо може да се созрева, ако замолчи слојот кој е понапред со сфаќањата и кој во секое нормално општество е двигателот?


Петто, како успеа да измериш колкав дел од луѓето ја подржува оваа кхм кхм архитектура, за да заклучиш дека се работи практично за консензус.


Шесто, за разноразни лоши работи може да се најдат разноразни „оправдувања“, ама лошите работи си остануваат лоши. Така и овој процес ќе си биде и остане лош процес, без разлика дали како нација сме пропуштиле одредени текови во архитектурата. Исто така процесот ќе остане лош, без разлика дали некој на форумов сакал да го „делегира“  народот.


Edited by Cloverstack - 17-Feb-2010 at 05:01
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 17-Feb-2010 at 07:08
Колку ти се свиѓало тебе тоа или не, процесите социолиошки се тие. Архитектурата колку и да е напредна ќе мора да го преќути овој пакет згради исто како и јас и ти и редица други луѓе што сметаат дека индивидуално го имаат надраснато стилов. Колку и да ти изгледа дека може да се прерипуваат цели етапи во развитокот, толку повеќе тонеш во погрешна теорија дека можеме ние да бидеме уникатни и во све да почнуваме од пола.

Инаку го забораив Јустинијан, основач на современто право, роден во Скопје. Поприкладна личност која заслужува да и се посвети зградава судов, здравје. Западните цивилизации кога забегувале во римски божици, вероватно немале свои. Јас еве двајца ги набројав што имаат далеку полегитимна положба да бидат тамо, одколку таа скулптура.


Edited by lslcrew - 17-Feb-2010 at 07:10
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 17-Feb-2010 at 13:21
Па за да дадам конкретно мислење би сакал да ја видам позицијата на објектот. Инаку колку што можам да видам, се работи за локацијата до новиот суд (према МТВ) - ако е така, тогаш ова е тотална глупост да се оди со ваков проект на тоа место. Апсолутно на ништо не личи и нема да одговара во средината.

Ако пак проектот е можеби на задната страна, (иако не знам каде???) на реката Вардар (можеби пред МТВ???) тогаш некако ајде ќе се проголта, ако веќе се решило целиот кеј да биде со вакви објекти. Инаку самиот изглед е многу слаб - се сложувам со некој што рече претходно дека не би било лошо да се посвети на пример на Јустинијан - одличен предлог!
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 433
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 17-Feb-2010 at 14:34
Originally posted by fichot

И да завршам со нешто од близина - ЉубљанаЕве уште нешто од близина:

Нова судска палата во ВарнаBack to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 790
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 17-Feb-2010 at 21:51
Бидејќи гледам има одредено несогласување во однос на стилот односно „модата“ која очигледно се протежира од одредена група на влијателни архитекти, нели ако нема архитекти кои би ги правеле овие проекти нема ни да ги има.
Затоа мој предлог би било сета оваа архитектонска мода да ја крстиме како неоренесанса, или нешто сл.


Edited by mirakuliks - 17-Feb-2010 at 21:52
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1302
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 17-Feb-2010 at 23:43
primerot od Varna e super,dobro bi pariral so nasata sudska palata
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
AndronikD View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Feb-2010
Location: Negotino
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AndronikD Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 18-Feb-2010 at 00:46
Не разбирам зошто толку голем број приврзаници добива ова антиквизирање (а кое очигледно постои) исто како што никогаш не го разбирав словенизирањето кое им беше наметнувано на луѓето на овие простори (а кое пак има уште поголем број следбеници).
Не ги разбирам луѓето што сакат да го начичкаат Скопје со доцно модернистички и интернационалистички зданија како некоја афричка престолнина од 70-те, уште помалку ги разбирам луѓето што го идентификуваат „greek revival“ стилот (што патем е автентичен американски стил) на планираниве згради (посебно на потенциранава во thread-ов) со некаков древен македонски стил.
Мислам дека се пропушта шансата да се направи Скопје уште поединствено и поинтересно со тоа што не се поттикнува едно критичко и трезвено промислување на извонредно смелите модернистички концепти на извесни негови делови од аспект на македонската средновековна (црковна) градителска традиција и архитектурата на овие простори од XIX век. Една фина комуникација на модерната и постмодерната во која зградиве нема да се кријат една со друга туку токму ќе се нагласуваат меѓусебно... Тоа е мојата идеја за убаво Скопје и мислам дека посочениов пример е суштинска спротивност на таквата визија.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 18-Feb-2010 at 03:38


Cheers


---------------------------------------------------------------
Originally posted by lslcrew

Колку ти се свиѓало тебе тоа или не, процесите социолиошки се тие. Архитектурата колку и да е напредна ќе мора да го преќути овој пакет згради исто како и јас и ти и редица други луѓе што сметаат дека индивидуално го имаат надраснато стилов. Колку и да ти изгледа дека може да се прерипуваат цели етапи во развитокот, толку повеќе тонеш во погрешна теорија дека можеме ние да бидеме уникатни и во све да почнуваме од пола.
Ниту еден контра-аргумент, само упорно верглање на тезата дека историскиот развој на западно-европската архитектура е пат кој морало да се изоди без разлика во кој век и на кое место се живее. Па побогу, историјата на таа архитектура не е универзална, туку била во тесна спрега со времето и местото на настанување.

Но бидејќи е јасно дека едноставно не ги прифаќаш овие очигледни работи, објасни ми зошто ја скокнавме готската архитектура на пример. Според тоа како ги поставуваш работите, ова ќе му дојде како фатален пропуст...

Исто така би било интересно да ги споделиш твоите очекувања, дали после романтизмот ќе продолжиме да „созреваме“ и низ останатите фази на архитектурата кои го пополнуваат периодот од тогаш па до денешен ден.


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 18-Feb-2010 at 05:46
Убеден сум дека да!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 18-Feb-2010 at 16:43
но според теоријата на дополнување на пропуштеното, секогаш ќе бидеме чекор назад!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 19-Feb-2010 at 23:52
Нишкава е прочистена од "антиквизаторско-комунистичка" дискусија.

 Cheers

А за преференците во архитектурата особено овие рововски битки кои се водат околу стиловите ја отворивме оваа нишка токму за да не ги загадуваме нишките за проективе.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 14>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.