build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кривичен суд - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 14>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 18-May-2010 at 15:45

Гранит ќе го гради новиот Кривичен суд

Скопје

Изградбата на новата судска зграда во Скопје, во која треба да биде сместен Кривичниот суд му е доверена на градежното претпријатие Гранит, соопшти компанијата.

За таа цел денеска во Скопје бил потпишан договор помеѓу  ГД Гранит АД Скопје и Министерство за правда на РМ.

Вредноста на договорот изнесува 465 милиони денари (7,5 милиони евра) со вклучен ДДВ и рок на изведување18 месеци.

Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 29-May-2010 at 14:08

Поставен камен темелник на новата зграда на Кривичниот суд

29.05.2010 14:45
Премиерот Никола Груевски и Министерот за правда Михајло Маневски денеска присуствуваа на поставувањето камен темелник на новата зграда на Кривичниот суд.
 

Објектот поддржан со околу 8,3 милиони евра заем од Светска банка и од Буџетот на Република Македонија, се очекува да биде завршен за 18 месеци.

„Владеењето на правото е една од темелните вредности на македонскиот уставен поредок. Само општество засновано на правда и правичност може да биде стабилно и просперитетно.

-Таквиот принцип може доследно да се примени само ако негуваме непристрасен, независен и ефикасен судски систем. А токму ефикасноста во работењето, меѓу другото е поврзана и со поросторните и работните услови на судиите и судската администрација“, рече Груевски во обраќањето.

Тој напомена дека Владата во изминатите неколку години презеде низа мерки за сеопфатни реформи во правосудството, со цел обезбедување независен и ефикасен судски систем и владеење на правото.

Според Министерот Маневски, во октомври 2009 Македонија првпат доби позитивен извештај од ЕУ за вкупниот напредок и исполнувањето на критериумите за полноправно членство во Унијата кој се однесува и на реформите во правосудниот систем.

„Ефектите и резултатите од спроведувањето на судските реформи покажуваат дека во споредба со изминатите години првпат се бележи намалување на приливот на нови предмети во судовите за 26 отсто, бројот на нерешените предмети е намален за 22 проценти, а најголемо намалување за 80 отсто е евидентирано кај стечајните предмети.

-Значително се намалува и времетраењето на постапките кај кривичните второстепени предмети кои 98 отсто се решаваат до шест месеци, а граѓанските од 82 до 95 проценти. Позитивните ефекти продолжуваат и годинава, но тоа не значи дека нема место и потреба за уште поефикасни резултати во работата на судовите“, потенцира Маневски.

Никогаш досега во македонските судови, додаде, не биле вложени толку средства и напори за подобрување на работните услови, судската опрема и потребната информатичка технологија.

Новата зграда на Кривичниот суд е проектирана на 10 нивоа - две подрумски, приземје, шест ката и поткровје. Предвидени се 74 судски кабинети, 22 средни судници и две репрезентативни од кои една за 200 лица за случаите на организиран криминал и една за 100 лица.

Обезбеден е простор за архиви, шалтер сала со 60 работни места за сите оддели и простории за судската полиција, репрезентативна судница и канцеларии, судски кабинети за кривичниот оддел за организиран криминал, оддел за прекршоци, и оддел за извршување санкции, кабинети и канцеларии за одделот за истрага, истражен оддел за организиран криминал, канцеларии за судската управа и судската служба, како и паркинг простор за 60 возила.

Објектот има вкупна корисна површина од 8.826 метри квадратни. Камен темелникот на новата зграда на Кривичниот суд го освети Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, известува МИА.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12019
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 29-May-2010 at 22:16
1


2

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4440
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 29-May-2010 at 23:00
Баш ме интересира каде (и дали воопшто) ќе го преместат споменикот бомба. А богами и како. Не сакам да прејудицирам, па ќе видам дали ќе ми се остварат предвидувањата.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 31-May-2010 at 08:58
Јас ќе ти кажам што ќе му направат: ќе го срушат.
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 31-May-2010 at 12:42
Или ќе го бутнат во парк..
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12019
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 31-May-2010 at 14:00
Ова нели е споменик на работилница за оружје во втората светска војна, а на приземјето во новата зграда се најавува некаква спомен соба. Можда тоа е замената за спомеников.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4440
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 31-May-2010 at 16:03
Не заборавај дека споменикот сам по себе е прилично стар, и не е фер да го фрлат на отпад. Ако веќе го отстрануваат, нека го лицитираат, се кладам дека многу луѓе ќе сакаат да го купат. Инаку има спомен соба во МОБ (МНТ), каде што и примарно беше лоциран спомеников (бидејќи таму била и работилницата за време на 2СВ). Ај што го преместија оттаму и го ставија на произволна локација, сега и произволната локација која беше избрана без врска сакаат да ја направат обележје... па тогаш нека направат споменик за Мечкин Камен на сред Скопје! <offtopic>Упс чекај, па тие Александар и Самуил ги ставаат на сред Скопје, та проблем било за Мечкин Камен. Може и Могилата на непобедените во Скопје, а и Кокино да се премести. </offtopic>
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 31-May-2010 at 16:05
Во моментов немам време да барам поназад во нишкава, но за споменикот имаше согласност од борците за дислокација ако не се лажам?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 31-May-2010 at 16:18
Без разлика дали имало или немало согласност, споменикот не е сопственост на здружението на борци ниту па тие се некакви власти релевантни да одлучуваат за преместување. Нивната согласност само некоја дополнителна легитимност му даваат на преместувањето, минорна воопшто и небитна. Спомеников нема вредност ионака на локацијата која што е сега, кога неговото место е на локацијата каде што била таа работилница и највеќе би требало тамо да стои. Но сепак ако се нашло место да биде внатре во приземјето тогаш тоа е добро решение. Не е ова "девојче" па да го шетаме каде било. А кога всушност било преместувањето на оваа локација од старата?

п.с. Гитар немаше потреба од таков саркастичен говор, ниту па имаше простор за такво нешто и сосема е погрешна аналогијата што ја направи.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 31-May-2010 at 16:31


Истовремено, нема потреба ни од целава анализа како борците немало потреба никој да ги праша... Јас не знам а верувам дека не знаеш ниту ти дали таква регулатива има или нема. Ќе те потсетам дека НОВ има не само историска, туку во многу случаи и легислативна тежина во нашава држава и можно е да постои закон каде таква согласност е потребна.

Во секој случај, овие денеска веќе излапени старци на кои сите многу им должиме, покажуваат многу повеќе флексибилност и разум од нивните наследници и не заслужуваат третман како што во континуитет добиваат. Луѓето дале согласност и незнам што повеќе од тоа.

Естетската вредност на споменикот и не е битна, но неговата симболика носи со себе многу повеќе одколку 99% од Дизниленд 2014. Во нормални држави такви работи се свети.

Да се вратиме на темата. Јас сум дефинитивно за изградба на објект на оваа локација и за преместување на споменикот. Колку што видов на градилиштето, постоечката градежна линија ќе се следи и тоа е добро. За екстериерот на зградата, се е кажано премногу пати и би било излижно да се повторувам. Би рекол epic fail иако во релативни мерила гротеската Уставен суд останува апсолутно ненадмината.


Edited by pbanks - 31-May-2010 at 16:32
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4440
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 31-May-2010 at 16:37
Што се однесува до објектот, нема што да се каже освен веќе кажаното, имаме консензус на форумот дека (квази)барокот е out, и дека сè друго би стоело подобро на таа локација. Што се однесува до споменикот, тука има што да се каже. Навистина не му било тука местото никогаш, затоа и треба да има употреблив објект на оваа локација, а не споменик, меѓутоа во ситуација кога си го преместуваат на секои 20 години споменикот, што останува да очекувам јас дека ќе се случи со него?Edited by pbanks - 31-May-2010 at 16:54
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 31-May-2010 at 16:42
Не ја спорам воопшто заслугата на борците. Живи споменици на оваа држава се луѓето, заслужуваат почит. Сакав да потенцирам дека нивната согласност не е урбанистички план и нензнам зашто медиумски се пласира како таква. Целата работа е дека спомеников бил изработен за со него да се обележи локацијата на работилницата. И сега е преместен на сосема друга локација и веќе станува симбол без суштина зашто суштината е некаде на километар два од сегашната локација. Ако сообраќаен знак го преместиш од фреквентна раскрница во среде поле каква улога ќе има тогаш? Никаква. Затоа и реков дека се изнашло добро решение. Макар што на крај памет не ми паѓа дека некој има намера да го претопи или анулира споменикот, како што редица луѓе тука искажаа сомнеж.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 31-May-2010 at 16:44
Ајде гитар не ја терај сега другата крајност, пак ли ќе бришеме постови на крај?

Споменикот ќе се премести, има согласност за тоа, case closed. Личните чувства кои секој од нас ги има кон овие споменици (позитивни или негативни) не се за тука, тука зборуваме за кривичниот суд во Скопје.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 31-May-2010 at 16:51
Originally posted by lslcrew

Не ја спорам воопшто заслугата на борците. Живи споменици на оваа држава се луѓето, заслужуваат почит. Сакав да потенцирам дека нивната согласност не е урбанистички план и нензнам зашто медиумски се пласира како таква. Целата работа е дека спомеников бил изработен за со него да се обележи локацијата на работилницата. И сега е преместен на сосема друга локација и веќе станува симбол без суштина зашто суштината е некаде на километар два од сегашната локација. Ако сообраќаен знак го преместиш од фреквентна раскрница во среде поле каква улога ќе има тогаш? Никаква. Затоа и реков дека се изнашло добро решение. Макар што на крај памет не ми паѓа дека некој има намера да го претопи или анулира споменикот, како што редица луѓе тука искажаа сомнеж.


Во ред е сето тоа, но не сум приметил некој медиумски притисок околу целава работа. Туку некако од никаде го разврзавме муабетот за тоа.

И во ред, се извинувам ако трзнав на твојот пост иако можеби не си имал намера ништо лошо да кажеш, но ете каква "зла крв" внесуваат честите излети кон политиката кои си ги дозволуваме понекогаш на форумов па потоа  стануваме нетрпеливи на моменти.

Спомениците од 2 светска војна можеби заслужуваат свое место на форумот како феномен кој треба да се адресира од аспект на темите кои ги дискутираме. ОД една страна има прекрасни комплекси од тоа време кои се запустени и треба да се обноват. Од друга страна има и многу фрагментирани обележја кои за запустени, кои немаат некоја комуникација со луѓето и со просторот и кои можеби им треба некаква дислокација или вклопување во новите содржини кои се воведуваат на одредена локација.

Незнам кое е паметно решение и дали некој споменик би го имал истото значење тргнат од оригиналната локација (која сама по себе има значење) но дефинитивно треба да постои одредена флексибилност каде не би требало нешто вакво да застанува на пат на урбанизацијата на цел кварт на пример.


Edited by pbanks - 31-May-2010 at 16:53
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4440
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 31-May-2010 at 16:53
Originally posted by pbanks

Ајде гитар не ја терај сега другата крајност, пак ли ќе бришеме постови на крај?

Споменикот ќе се премести, има согласност за тоа, case closed. Личните чувства кои секој од нас ги има кон овие споменици (позитивни или негативни) не се за тука, тука зборуваме за кривичниот суд во Скопје.


Се поправив! Едноставно ме нервира систематското негирање, или пак комплетната игнорантност кон еден многу важен (најважен за нас што живееме во денешницата) период од балканската историја. Во тоа негирање не спаѓа само споменикот, во тоа спаѓаат и барокните фасади, кои како да сакаат да покријат нешто од кое се „срами“ моменталниот поредок. Не дека старите фасади чинат, но барем се помодерни од барокните LOL
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 31-May-2010 at 16:55


ОК, идеме понатаму батали муабетот...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 31-May-2010 at 17:00
Можеше интересно да се енкапсулира објектов во некаков атриум да не беше толку ексцентрично поставен во рамките на маркицата.Edited by pbanks - 31-May-2010 at 19:09
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 31-May-2010 at 19:51
Се убивте за спомеников...од што нема што да се каже за зградава (концепт, обликување...), посоодветна архитектура за овој период е готската од барокот, сиви студени високи згради накитени со аждаи и свети воини што ќе ти ги ја отсечат главата ако не живееш како ти кажува главатарот...каде е европска демократија, транспарентност, отвореност на државните институции кон обичниот граѓанин - ова е симбол на тотална спротивност??

Спомеников ќе се дислоцира, а може е и најдобро тоа да се напраи...и тие што се против ваквиот однос кон спомениците од НОВ (меѓу кои сум и јас самиот) се свесни дека не е добра локацијата и третманот на овој споменик и од пред тоа, спикан е меѓу дрва, неозначен, неосветлен...и после се чудиме како ги изнапикаа шмизлите и чистачите на кондури да се сопнуваме по нив...односот кон овој елемент од живеењето (поточно незнаењето) си го носиме длабоко во себе, само изменети се симболите...за мене е потрагично, само што овој објект и овие личности стварно имале некакво значење и стварно треба да им оддаваме почит, а судбината на новите скулптури веројатно ќе биде ваква слична (видовме што му напраија на девојчето-freak во парк)....тоа дека борците немале право да се бунат е тотален нон-сенс, ама и тие знаат само да скокаат кога не треба - јас лично не памтам да имало некакво оддавање почит или некаква иницјатива да се одржуваат некакви одбележувања на празници или некакви поводи, па макар и да е тоа вон-институционално или за покажување некаков отпор...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 793
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 05-Jun-2010 at 14:38
Само кратка блиц информација, денес поминував со кола оттаму и видов скелиња околу споменикот Бомба.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 14>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.