build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кривичен суд - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 14>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 12-Jul-2011 at 07:58
Originally posted by Bearstone

Несфатливо е кој и како се одлучиле за овoj несреќен избор ... 
Па не би рекол дека е баш несфатливо...ако е така значи сите објекти што се сместија на платото пред МНТ и Комерцијална Банка имаат некаква логика!?! Не би рекол баш...никаде во државава пред 2008/9 година не можеше да се види овој квази-стил, (освен со некакви минимални исклучоци на некоја куќа во полошкиот регион или Водно) за да може некаде да се продолжи да се гради така...
...така да, не знам што го прави овој објект да биде некаков исклучок, кога и тој си е во истиот куп ѓубре со другите 2014ки со таа разлика што од него нема да може директно да се скокне во Вардар...а ре-дизајнот веројатно ќе го прави некоја генерација со малку повеќе визија во животот, познавање на културата и нормално повисок општ просек на образование...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
ObserverMK View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 15-Jun-2011
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ObserverMK Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 12-Jul-2011 at 10:27
Објектот е одличен, ќе биде неколку пати поубав од "модерниот" објект на апелација на 50 метри од него.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 12-Jul-2011 at 11:29
Originally posted by ObserverMK

Објектот е одличен, ќе биде неколку пати поубав од "модерниот" објект на апелација на 50 метри од него.


Абе, да му е мерак на човек да го судат во него!
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 12-Jul-2011 at 21:38

Денес поминав покрај објктот па напраив некоја фотка.

1.

2.

3.

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3910
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 05-Aug-2011 at 18:34
Slikata e od Srdjan Adamovic SSC


Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 826
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 06-Aug-2011 at 12:30
Хмм...интересно од сликиве објектот без фасата безмалки изгледа како типска административна зграда, на која различни фасадни решенија можат да бидат адаптирани.
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 06-Aug-2011 at 12:39
Мене искрено највеќе ме нервира кај објектов  што малце е скромен на изолација, барем според ова што го гледам. Се надевам дека фасадата ќе биде изведена на тој начин да се надополни недостатокот, а богами и од внатрешната страна ќе се иде со добро термо-изолационо решение, зошто вака зградава ќе лапа доста струја, што е жално во наше време. Сепак се надевам дека грешам и дека луѓево мислеле на се, како на изгледот, така и на ефикасноста.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 06-Aug-2011 at 14:58
StreetStruck ако не се лажам мислам дека грешиш,оние блокови што ги гледам мислам дека се изолациони, и кај нас ги користат оние кои имаат повеќе пари да инвестираат во градба и изолација,во исто време се и за цидање и за изолација.Името не им го знам ни од што е направен блокот,но ако е тој 25 см во ширина,имаш 25 см изолација.Или е така или кај нас е голема превара во градењето
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 06-Aug-2011 at 16:56
Не е битно можеби грешам, не знаеме што материјал користат, едино од око што може да се види. Само се надевам дека ќе си искочи како што треба. 
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 06-Aug-2011 at 17:07
кај нас има неколку фирми од претежно луѓе што работеле градежништво низ Европа(претежно од албанска националност) и донеса револуција во градежништвото барем за помали згради и куќи.Тие ги промовираа овие блокови кои по нивно кажување се изработени од изолационен материјал, и служат истовремено и за градба и како изолација,ама треба тоа и да се плати.блоковите се големи и брзо оди ѕидањето.неможам да гарантирам дека се од тие блокови,но по изгледот и формата мислам дека се такви
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 08-Oct-2011 at 16:05
1


2

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 08-Oct-2011 at 16:36
дефинитивно блоковите се изолациони,многу добри карактеристики имаат,а се сечат со обична пила `ракатка`,и се релативно лесни по тежина

Edited by gjoko - 08-Oct-2011 at 16:36
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 08-Oct-2011 at 17:05

Мислам дека се работи за YTONG блоковиEdited by Cloverstack - 10-Oct-2011 at 13:11
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 08-Oct-2011 at 17:59
Дали горе тимпанонот е само шминка, односно нема внатре корисен простор како на пример во другите тимпанони и куполи каде има.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 10-Oct-2011 at 11:07
Ја мислам дека се работи за ципурекс. Се сече со пила и9 е многу лесен за работа а е и лесен за транспорт. Можда грешам?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 10-Oct-2011 at 13:56
YTONG se 99.9%
Back to Top
Damjanovski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 14-Sep-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Damjanovski Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 10-Oct-2011 at 13:58
Cloverstack е во право, се работи за YTONG блокови. Со 20 cm YTONG добивате изолација како да сте ставиле 80 cm класична црвена цигла но сепак за подобра изолација на надворешната старана се става стиропор. Исто така сеизмички се покажале подобри од црвените цигли. Единствен недостаток кај YTONG циглите е дека немаат толку добра звучна изолација.

Од сликите на Cloverstack се гледа дека доста квалитетно е изработено (нема многу скршеници кај блоковите и поради тоа само малку малтер е користен за да се покријат тие делови).
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 10-Oct-2011 at 18:44
Originally posted by toasumjas

Ја мислам дека се работи за ципурекс.
Мислиш сипорекс....

http://www.ytong.rs/rs/content/proizvodi.php - во недостаток на наш застапник со асален вебсајт....
За лошата акустика на термоблокот имаа замена со посебен тип блокови за прегради меѓу станови....
И мене ми личат дека се овие Ytong блокови и баш ме чуди затоа што до сега се' градеа во бункер стил - бетон од подрум до кров...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 10-Oct-2011 at 20:40


Детали на македонски јазик за Ytong има на овој линк

http://www.build.mk/?p=9618
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 11-Oct-2011 at 08:34
Фала...се убив од барање прошлата недела, ми требаа за работа...во Македониија ги увезува некоја фирма од Прилеп, ама немаше многу технички информации на нивниот вебсајт...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 14>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.