build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кривичен суд - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 14>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Tony Martin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Aug-2012
Location: EU
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Tony Martin Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 15-Nov-2012 at 13:57
Што се однесува до катната гаража, за тие како мене што се "изгубиле" на форумов и многу не им помагаат лажните информации, ова е вистинската слика:Но јас не гледам нови слики од Кривичниот Суд...
Има некои понови информации? Или, можеби слика од судот со околината? За подобра представа за тој дел и вклопувањето на Кривичнио Суд до останатите Судови и гаражата...
Back to Top
Tony Martin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Aug-2012
Location: EU
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Tony Martin Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 15-Nov-2012 at 14:21

Нови улици за Кривичниот суд и барокната катна гаража кои наскоро ќе се отворат
Објавено: 26.09.2012 13:31Општина Центар деновиве почна со реконструирање на три клучни улици кои се наоѓаат зад Судска палата. Проектот вклучува комплетна реконструкција на коловозот и поставување на фекална и атмосферска мрежа.
- Се работи за пристапна улица, која започнува од семафорот на булеварот Гоце Делчев, кај зградата на Македонска телевизија, кон задниот дел на Комплекс Судови и завршува кај двата новоизградени објекти кои наскоро ќе се пуштат во употреба, а тоа се Кривичен Суд и Катната гаража што ја гради Општина Центар. Овие  улици  секојдневно ги користат голем број на граѓани, вработени во зградата на Македонската Радио Телевизија, Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“, Архивот на Македонија, како и вработените во Основните судови, потоа МАНУ, универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Универзитетска библиотека,  МКЦ- велат од Општина Центар.
Реконструкцијата ќе ја чини општината 7.7 милиони денари. 

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 15-Nov-2012 at 16:40
овде се скоро сите улички готови,од кај МТВ према задниот дел на катната и кривичниот,кога бев последно таму се привршуваа тротоарите
Back to Top
Tony Martin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Aug-2012
Location: EU
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Tony Martin Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 22-Nov-2012 at 17:17
Fala Gjoko... Mozebi ke ima naskoro na internet nekoja slika...
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 06-Jan-2013 at 03:57
Сеуште ли не е готов кривичниот суд? Мислев дека пред нова година ќе биде завршен...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 06-Jan-2013 at 17:48


Далеку е од готов. Еве спукав една фотка со мобилен во движење денеска, се извинувам за лошиот квалитет, ама се гледа отприлика до каде се стигнати.
Edited by Cloverstack - 06-Jan-2013 at 17:48
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 06-Jan-2013 at 22:35

Previous

Да кловер, очигледно сум згрешил...има уште за работа овдеSmile


Edited by mr bombastic - 06-Jan-2013 at 22:36
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 12-Mar-2013 at 19:12
од Скопје од ССЦBack to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 24-Mar-2013 at 19:23
by george k.Back to Top
strumica arch View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote strumica arch Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 24-Mar-2013 at 19:30
kratko i jasno: no comment
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 11-Apr-2013 at 19:33
od Skopje od SSC

Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 12-Apr-2013 at 02:41
Долго се гради судов, уште малце 3 години ќе направи.....го завлечкаа некакоOhno
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 15-Apr-2013 at 23:35
od Skopje od SSC


Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 16-Apr-2013 at 21:06
Благе везе нема. И сега и другете објекти у околина ке треба да се прилагодат на новиов според досегасното искуство!
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 16-Apr-2013 at 23:22
Ваква архитектура има во Централна Азија,Русија и од сега и кај нас!


Edited by kiriOK - 16-Apr-2013 at 23:22
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7231
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 18-Apr-2013 at 19:10
Originally posted by kiriOK

Ваква архитектура има во Централна Азија,Русија и од сега и кај нас!
всушност, ова е многу подобро склопена фасада од досегашните циркузи
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Watson View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 23-Mar-2013
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Watson Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 19-Apr-2013 at 08:31
според мене најдобра фасада од сите проекти во ск 2014
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 19-Apr-2013 at 08:33
Се увежбаа изгледа
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 19-Apr-2013 at 08:58
mnogu mi smeta goleminata na prozorcinjata, lici na zatvor. barokni zgradi imaat 4-5 metri megukatna visina i golemi pravoagolni prozori, vaka izgleda smeshno. inaku podobra e od mnogu drugi.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7231
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 20-Apr-2013 at 00:21
Originally posted by xnx

mnogu mi smeta goleminata na prozorcinjata, lici na zatvor. barokni zgradi imaat 4-5 metri megukatna visina i golemi pravoagolni prozori, vaka izgleda smeshno. inaku podobra e od mnogu drugi.
па технички, воопшто не се работи за барок, мене лично ми личи на америчкиот академизам што може да се најде во поголемите градови... не би се правел паметен, ама тоа е најбезболна комбинација на модерните објекти со класичната орнаментација, и е нешто што Ск2014 требаше да го искористи, наместо неуката турлитава од фасади што ја добивме

не знам за вас, ама ова за мене е една од најдобрите фасади од епидемијата на Ск2014
единствено што можеби не беше потребно е огромниот тимпанон кој е најобичен триаголник, и поткровјето кое можеше да биде многу повкусно изведено и е добро што не е толку приметливо
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 14>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.