build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на покрив

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
salevski2000 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote salevski2000 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Реконструкција на покрив
    Posted: 23-Feb-2010 at 16:12
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Feb-2010 at 16:46
Како може да бараш градежна дозвола за дивоградба? Мора да се легализира градбата (ако може и е вцртана во ДУП за твоето место).

Инаку и за параметрите кои прашуваш (висина на венец итн.) тоа е различно за секоја улица, маало итн. Не може никој да ти каже вака без да види точно за тој дел од градот колку е дозволено, па и тоа не е доволно, бидејќи може во една улица да е дозволено 15 м, а во следната 10.40м. Значи мора ТОЧНО да се види твојата маркица.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-Feb-2010 at 19:21

прво катастарски си внесен како објект тоа биди сигурен, е сега дали објектот урбанистички е легализиран тоа е веќе друго, и треба да се заинтересираш во општина колку таквиот објект би можел да се легализира, сетне доколку може ќе си платиш комуналии а посетне посекако ќе можеш да градиш одозгора доколку тоа го овозможува дупот локациски, зависи каде си, неверувам пример во центар вакво нешто да ти одобрат, па дури и блиску до центар.... но во најмала рака можеш да извадиш тапија за легален објект! 

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Mar-2010 at 20:50

 

Originally posted by salevski2000

Едноставно, дали може без дозвола и да бидам чист пред евентуалната инспекција, која сигурно ќе ми ја викне некој, да правам ваква реконструкција на покривот.

тој што сака и за вознемирување на јавен ред и мир ќе те здрма а не па за дивоградба, уште пак ако не си го имаш муабетот сонего или тој сотебе, посекако ќе ја заглавиш! затоа прво легализирај си, а потоа стокми си и каратаван!

Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Aug-2010 at 01:26

Здраво ме интересира од прилика колку би била пресметката за материјал за реконструкција на кров. Се работи за површина од 1200 метри квадратни (основа на зграда) кровна површина на рамен кров. Бидејки зградата е стара 40 години потребно е поради протекување и видот на кровот (азбестни плочи) да се изврши санација, во овој случај промена на кровот. Одиме на варијанта пластифициран профилиран лим. Па ме интересира од прилика колку ќе чини сево ова, имајки предвит дека треба да се остарни стариот кров, ке треба лим, метални профили, занаетски работи, работна рака и помошни материјали. Инаку димензиите на основата се 80 метри X 15 метри. Отприлика мене ми испадна следнава пресметка: Профилиран пластифициран лим најевтин 250 денари метар квадратен, и железни профили должина од 6 метри се 600 денари. Вкупната пресметка за лимот е 225000 денари а за профилите, доколку се местат на еден метар една од друга во вид на мрежа износот е 180000 денари,се вкупно 405000 денари за основниот матријал без штрафови рака и слично, инаку ако знае некој дали и растојанието на овие профили може и да се зголеми за да се намали должината на употребени железни профили би помогнало доста? Во предвид е земено и правилно анкерисување на кровната конструкција за да не дојде до откорнување на кровот поради големи ветерови и слично. Во предвит при пресметката подоцна ке се земе и израбока на олук за собирање на дождот. Ако имал некој искуство нека ми каже груба пресметка за да бидат запознаени станарите пред да се објават тендерите и се разбира прифаќање на најдобрата понуда ? Инаку битно за сумата е и распоредот на железните профили ( заштеда на материјал (оптимизирање на трошоците ) со запазување на квалитетот на изработка) или користење на некој друг вид на профил I или L профили за пресметка, јас пресметав со "коцкаст" профил, сепак се работи за зграда и ќе има многу станари кој ќе мрчат па одиме на тоа да е некоја помала сума а сепак добра изработка, оти незнаеме колку одат изработката на тие кровови. Фала

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-Aug-2010 at 11:08
материјал и монтажа ќе ти дојдат од 15 до 30 евра квадрат зависно дали одиш само на профилиран лим или пластифициран профилиран лим или пак одиш на подобрата но поскапата варијанта како што се металните керамиди...  http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=499&PID=49582#49582

Edited by Max - 29-Aug-2010 at 11:09
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 29-Aug-2010 at 16:57
Фала на одговорот
Back to Top
vikta View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Sep-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vikta Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 09-Sep-2010 at 09:58
Најнапред здраво на сите, портребни ми се информации околу реконструкција на кров односно треба да ги смениме керамидите и гредите на нашата куќа кои не се променети 40 години од како е изградена куќата, сакаме просторот да го искористиме за поткровје што значи треба да поставиме и добра изолација. Прашањето е која е најдобра варијанта за нашиот скромен буџет, имајте во предвид дека немаме никакво познавање од градежниство и потребен ни е совет.Thumbs%20Up
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.