build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Маршал Тито - Кавадарци

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 24-May-2010 at 15:45
Започна изградбата на новиот плоштад. Со градежните активности од првата фаза од овој проект вредна 450 илјади евра се очекува целосно изградбата да заврши до 15 јули кога Кавадарци е домаќин на европското кошаркарско првенство за девојки до 20 години. Изведувачи на работите се повеќе кавадаречки градежнии фирми а како носител на работата е Градба промет. Најголем дел од парите за првата фаза ги донира компанијата Фени индустри“ која ги обезбеди парите за гранитните плочи  со кои ќе биде покриен плоштадот. Како донатори ќе се појават и фирми во  сопственост на бизнисмени од Скопје со потекло  од Кавадарци, а со свои донации се вклучени и други фирми од кавадаречката бизнис заедница како и фирми на истакнати бизнисмени од Скопје што имаат  објекти во Кавадарци Втората фаза, која вклучува и подземен коридор ќе се реализира откако ќе се обезбедат пари.http://www.kavadarci.gov.mk
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 31-May-2010 at 16:22
МИА фото
www.mia.com.mk
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 31-May-2010 at 16:33
Овдека брзо се работи Thumbs%20Up
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 31-May-2010 at 16:51
Но ова значи дека подземните коридори нема да се градат! Некој од Кавадарци да каже како ќе се одвива сообраќајот доколку оваа крстосница веќе не постои, ќе може?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 09-Jun-2010 at 08:10
Во полн ек е изградбата на нов плоштад во Кавадарци

Речиси два месеци од започнувањето на градежните работи, веќе се наѕираат контурите на новиот градски плоштад во Кавадарци. Покрај поплочување со гранитни плочи проектот опфаќа изградба на фонтана на Дионис, фонтани на црвено и вело вино, обелиск висок 12 метри кој на дното ќе има буре, а на врвот гроздови, како и амфитеатар каде што ќе се одржуваат културни манифестации. Моментално се бетонира подлогата и фонтаните и се прават подготовки за поставување на гранитните плочи. При извршување на работите завчера случајно е пронајден еден од артериските бунари преку кои до 1952 година градот се снабдувал со вода и решено е тој да се обнови и да се вклопи во плоштадот. До 15 јули кога во Кавадарци почнува Европското кошаркарско првенство за девојки до 20 години, централното градско подрачје треба да го добие новиот лик.

Вредноста на инвестицијата е околу 450.000 евра, а локалната самоуправа финансиите ги обезбеди преку донации од кавадаречката бизнис заедница. Најголем дел покрива „Фени индустри“ – околу 200.000 евра. Носител на проектот е инженер Ванчо Колевски, а главен изведувач на градежните работи е „ДГТ Градба Промет“ од Кавадарци. Ова е прва фаза од сеопфатниот проект кој предвидува низ следните две фази да се направи уште поголем плоштад и голема пешачка зона, како и подземни сообраќајници во центарот на градот. За втората и третата фаза се потребни значителни финансиски средства и засега нема најава за нивно скоро отпочнување.


http://www.build.com.mk/?p=3856

1


2


3

Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 12-Jun-2010 at 14:12
 Во Кавадарци на Градскиот плоштад ќе се зачува ископаниот бунар како споменик на едно време Кавадарци, 12 јуни 2010 (МИА) - Најразлични приказни се плетат околу неодамна ископаниот бунар во Кавадарци при изведување на подготвителни градежни работи на градскиот плоштад.. Станува збор за стара градба која е извонредно сочувана ...bullet
http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=74668260&lId=1&pmId=501
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 12-Jun-2010 at 14:13
Inaku društvo šo stanuva rabota so slikite? Se poveke sliki ne se dostapni?Question
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 12-Jun-2010 at 14:22
Ne se dostapni tie od mene. Kje bidat dostapni za nekoe vreme. Preminat e limitot na accountot za hostiranje sliki.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 12-Jun-2010 at 14:37

ДА ПОТСЕТУВА НА ЕДНО МИНАТО ВРЕМЕ

Околу бунарот се плетат најразлични злобни и добронамерми приказни. Но ова е вистината.При изведувањето на подготвителните земјани градежни работи на градскиот плоштад, оперативата на „Градба промет“ откри бунар. Станува збор за стара градба која е исвонредно сочувана. Веднаш по откривањето на бунарот на лице место излегоа стручните тимови на Музеј-Галерија Кавадарци. Тие констатираа дека бунарот е добро сочуван, а на самото место веднаш беше и градоначалникот Александар Панов.

Деновиве под надзор на надлежните Општината ангажира искусен мајстор кој треба да го доѕида бунарот над нивото на плоштадот. Идеата на Локалната самоуправа околу вклопувањето на бунарот во амбиентот на новиот градски плоштад е благородна и со соодветна порака до сите кавадарчани.

Во целата своја историја градот со вода за пиење се снабдувал токму преку бунари со градба и структура како овој на плоштадот. Според историските сознанија вакви бунари имало на повеќе места. Постарите кавадарчани се сеќаваат дека овој лоциран на „Пладништето“ односно сегашниот плоштад, во најголем дел од своето постоење имал јавна функција иако во различни периоди го менувал титуларот на сопственост, но сепак од него граѓаните полнеле вода. Нема податок кога бунарот е покриен со импровизиран бетонски поклопец. Ианку функцијата на градските бунари престанува неколку години по ослободувањето кога во градот е изградена првата водоводна мрежа. Сега стари бунари има само во неколку дворови, а нивните сопственици се гордеат со богатството кое го поседуваат.

Поаѓајќи од фактот што бунарите за сегашните генерации се непознаница, Локалната Самоуправа реши да го зачува овој на плоштадот како споменик на едно време. Затоа се превземени активности за негова реконструкција. Идејата е  бунарот да потсетува на едно минато време, младите да видат што е тоа бунар, а сите заедно тој да не потсетува дека благодетот што го поседуваме преку системот „Лукар“ а кој безразборно го трошиме мора повеќе да го цениме. Според стручњаците многу е близу времето кога водата за пиење се помалку ќе ја има. Затоа Бунарот на плоштадот ќе стои  да не потсетува на минатите времиња , а воедно и да не опоменува на нашиот неодговорен однос кон богатството од „Лукар“ како и на егоизмот на оние кои водата за пиење ја користат ненаменски не мислејќи на соседите и сограѓаните. Пораката од општината е благородна и добронамерна: Кој ќе ја разбере добро, а за другите...

http://www.kavadarci.gov.mk
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
^Strela^ View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ^Strela^ Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 13-Jul-2010 at 19:08
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 13-Jul-2010 at 19:52
Добри слики стрела   Cheers

Но според тоа што се гледа, рокот (задутре кога почнува Европското кошаркарско првенство за девојки до 20 години) ќе биде значително пробиен 
Back to Top
^Strela^ View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ^Strela^ Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 16-Jul-2010 at 00:29
Па дефенитивно не бидејќи Европското веке почна а плоштадот не е готов тоест остануваат уште некој работи како на пример:ставање на гранитни плочки и финализирање на струјата на плоштадот и средување на фонтаните .
Па прикрај сме

Edited by ^Strela^ - 16-Jul-2010 at 00:30
Back to Top
nikola49 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 28-Jul-2010
Location: Strumica
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikola49 Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 28-Jul-2010 at 10:58
Дали е веќе завршен плоштадот и ако е дали ке може некој да постира слики
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 01-Aug-2010 at 11:23
Кавдарци со нов плоштад и црква
сабота, 31 јули 2010
 
-Веќе се привршува со изградбата на плоштадот, а ќе се постави и камен -темелник на нова црква, информираше денес Александар Панов, градоначалник на Кавадарци
 

 
 
Програмата за комунална изградба во општина Кавадарци полека , но сигурно се рализира.

-Веќе се привршува со изградбата на плоштадот, а ќе се постави и камен -темелник на нова црква, информираше денес Александар Панов, градоначалник на Кавадарци.

Се предвидува плоштадот свечено да биде пуште во употреба на 7 септември, Денот на ослободуавњето на Кавадарци.

А, на 8 август ќе биде поставен камен-темелник за цркавата "Света Петка", денот кога се слави празникот.
http://kirilica.com.mk
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
nikola49 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 28-Jul-2010
Location: Strumica
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikola49 Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 03-Aug-2010 at 09:35
pa ne e nisto poslebno noviot plostad vo kavadarci nema sodrzini sto ke ti go zadrzat vnimanieto ali sepak e podobro odkolko stariot
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 479
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 03-Aug-2010 at 12:55
Никола ако си од Кавадарци можеш да дадеш неколку слики.. CrazyCrazy
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 20-Aug-2010 at 08:29
Ќе доцни гранитот за градскиот плоштад

Пролонгирањето на завршните работи околу новиот изглед на градскиот плоштад во Кавадарци предизвикува полемики емоции и чаршиски муабети.

Локалната самоуправа  и градоначалникот Александар Панов секојдневно ја следат сосотојбата и се во постојана комуникација со фирмата КРИН Производство од Прилеп која на интерниот тендер за набавка на гранит од страна на донаторот Фени индустри е изведувач на завршните работи на плоштадот во Кавадарци. Општината од своја страна заедно со донаторите во проектот градски плоштад “Машино Кооп„, “Метал инвест“ ги испочитуваа  сите рокови  и навремено ја обезбедија подлогата  за поставување на гранитот. Фени индустри  како донатор на гранитот однапред изврши плаќање на порачката кон фирмата Крин Производство од Прилеп.

И покрај сето ова работите на плоштадот сеуште стојат.

Градоначалникот Александар Панов е сосема свесен за моменталната одговорност, но исто така е свасен за фактичката состојба  како и придобивката за градот и неговите жители која ќе произлезе по изградбата на плоштадот. Но, очигледно проблемот не е во фирмите донатори и изведувачи од Кавадарци, најмалку кај градоначалникот и Локалната самоуправа.

Заради транспарентност во работењето и целосно запознавање на јавноста со доцнењето на завршните работи општината го става на увид на граѓаните официјалниот допис од добавувачот на гранитот - прилепската фирма Крин Производство. - се вели на крајот во информацијата од службата за односи со јавноста при Локална самоуправа Кавадарци.
http://www.ktv41.com.mk/images/stories/gradski_plostad_vo_izgradba.jpg

http://www.ktv41.com.mk
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 25-Aug-2010 at 23:27
До кај е работата? Глеам има Кавадарчани ве молам за слики  Smile
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 27-Aug-2010 at 20:46
Плоштадот ќе биде пуштен на 7-ми септември

Во периодот што следи општина Кавадарци продолжува со реализација на активностите од програмата за комунална изградба. Ќе се финишира изградбата на плоштадот, а ќе се постави и камен темелник на новата црква во Кавадарци.

Градежните работи на градскиот плоштад се извршуваат со несмален интензитет. До 10 ти септември ќе биде финиширана изградбата. Свечената лента ќе се сечи на 7 ми септември- денот на ослободувањето на Кавадарци.

http://kavadar4e.com

Edited by Makedonij - 27-Aug-2010 at 20:59
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 27-Aug-2010 at 20:59
http://www.kavadarci.info/foto/kavadarci/Panorama-plostad-2.jpg
http://www.kavadarci.info/foto/kavadarci/Panorama-plostad-1.jpg
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.178 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.