build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

А1 Арена (Спортски центар „Борис Трајковски“)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 33>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
23 [25.56%]
6 [6.67%]
18 [20.00%]
16 [17.78%]
11 [12.22%]
8 [8.89%]
2 [2.22%]
3 [3.33%]
1 [1.11%]
2 [2.22%]
You can not vote in this poll
Total votes: 90   Average: 7.41

Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 06-Jun-2012 at 20:11
СЦ Борис Трајковски има шанси по вторпат да биде домаќин на ЕП во ракомет за жени.
Неофицијално од РФМ излегле информации дека по откажувањето на Холандија - и пријавувањето на 11 земји кои имаат желба да го ораганизираат шампионатот се формирал табор Македонија - Србија - Црна Гора кој има големи шанси да ја земе организацијата.

Ме интересира дали нкој знае кои се усови треба да ги исполни салата - пример паркинг места и слично за организација на ваков настан.
Или поедноставно кажано дали во случај на организација на вакво нешто ќе мора набрзина да се доградуваат паркинзи пошто постоечкиве ги зафативме со картинг (кој можеби може да се тргне) и хокеј арена (која незнам каде би се поместила)???


Edited by vlatko.mk - 06-Jun-2012 at 20:12
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 01-May-2012 at 20:46


Изградбата на Спортскиот центар „Борис Трајковски“ започна во јуни 2004 година. Проектот го изработи „Мавровопроект“, а изведувач на работите беше „Мавровоинженеринг“. Во објектот се вградени 10.760 метри кубни бетон, 877 тони арматура, 500 тони челична кровна конструкција, 9.000 метри квадратни алуминиумски покрив и  2.650 метри квадратни стакло. На 35.000 метри квадратни околу салата има паркинг простор за 800 возила, 32 автобуси, 3 репортажни коли, како и ВИП паркинг. До 22 мај 2008 година кога беше официјално пуштен во употреба, во комплексот беа инвестирани вкупно 17 милиони евра. Во рамки на центарот влезе и соседниот постоечки базен „Младост“.
http://www.build.mk/?p=4197

Оператор ваљда е СЦ Борис Трајковски, друштво кое беше формирано специјално за таа намена.
Back to Top
joecamel View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 30-Apr-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote joecamel Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 30-Apr-2012 at 01:55
I ovde da prasam Big%20smile

|construction_cost =  ?
|architect         =  ?
|operator          =  ?
|broke_ground      = 2004 - dali znae nekoj tocno na koj den i mesec?

fala Smile


Edited by joecamel - 30-Apr-2012 at 02:00
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 23-Apr-2012 at 22:23
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 20-Feb-2012 at 01:15

Previous

Мал фудбал дури од 2016 ќе е олимписки спорт.

Веројатно рачунаат и тенис, стрелаштво, дигање тегови, мечување, гимнастика со 3 подкатегории како и 4-те категории од пливање. Али ипак 35 спортови ми се малце премногу нереални.

Ако е така, СЦБТ да ја кандидираме за Олимписки игри 2020.

Back to Top
Harry Potter View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Jan-2012
Location: Skopje, Macedon
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote Harry Potter Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 19-Feb-2012 at 23:28
Originally posted by Djole88

П.С: Има интересна информација, која треба да се провери. некако ми се многу 35 спортови и тоа олимписки.

„центарот „Борис Трајковски“ кој го сочинуваат преку 15 спортски објекти, а е сертифициран за преку 35 олимписки спортови, рече Капушевски“


епа ајде да ги изброиме. моментално ми текнува на овие:

1. ракомет
2. кошарка
3. мал фудбал
4. хокеј на мраз
5. уметничко лизгање
6. бадминтон
7. ватерполо
8. пинг понг
9. бокс
10. одбојка
11. пливање (можеби тука рачунаат повеќе категории Big%20smile)
12. инлајн хокеј
13. борење

толку ми текнува. можеби и џудо, таеквондо и гимнастика има во СЦБТ, не сум сигурен.
www.MacedonianFootball.com
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 19-Feb-2012 at 14:10
Пред неколку дена е отворена сала за бокс во спортскиот центар Борис Трајковски

Отворена нова сала за бокс во Спортскиот центар „Борис Трајковски„


Нова боксерска сала во состав на спортскиот комплекс „Борис Трајковски“ во Скопје во петокот(17.02) беше свечено пуштена во употреба.

http://www.skopjeinfo.mk/otvorena-nova-sala-za-boks-vo-sportskiot-centar-%E2%80%9Eboris-trajkovski%E2%80%9E-384.aspx

целиот текст на линкот зошто освен ова се друго е политички говор на директорчето и премиерот

П.С: Има интересна информација, која треба да се провери. некако ми се многу 35 спортови и тоа олимписки.

„центарот „Борис Трајковски“ кој го сочинуваат преку 15 спортски објекти, а е сертифициран за преку 35 олимписки спортови, рече Капушевски“
Back to Top
Harry Potter View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Jan-2012
Location: Skopje, Macedon
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote Harry Potter Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 13-Feb-2012 at 00:28
да, ама ова за нас е научна фантастика Laugh
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 11-Feb-2012 at 01:46
Vo Amerika salite sto se koristat za hokej na mraz i basket ja menuvaat podlogata za samo nekolku saati, zavisnost od potrebata. Mrazot ne go topat, tuku nad nego se postavuva izolacija i nad nejze se montira parketot. Ima mnogu videa na youtube kako izgleda toa. Eve edno od niv:
http://www.youtube.com/watch?v=_uFt-wEj7jY&feature=related
Back to Top
Harry Potter View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Jan-2012
Location: Skopje, Macedon
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote Harry Potter Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 11-Feb-2012 at 00:18
секоја подлога освен мраз е ужас за хокеј! сепак, ја поддржувам идејата да се игра хокеј во Македонија, но барем зимно време тоа да се прави на нормален мраз.ги гледав ХК Скопје со ХК Ираклис и многу тешко им одеше лизгањето. едноставноп не е тоа тоа. а и игралиштето е цело отворено од страните што за гледачите е многу лошо, ем мрзнеш ем промаја те шиба.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 02-Feb-2012 at 19:50
а подлогата за хокеј кај такви универзални сали каква е? се работи за иста таква плоча како кај нашево теренче? и дали има некаква улога во хокејот одржувањето на температурата на салата и дали се вмешани други машини и слично?
како и да е, мешање на милион спортови во една сала не би било логично и би било покомплицирано... кошарката и ракометот најчесто се комбинираат во иста сала, бидејќи терените имаат слични димензии и практично иста подлога и идентични услови за одржување на натпревар и тренинзи

инаку не се палете за салава дека е хангар, како и да е, ако нема некоја помасивна бетонска конструкција, сметајте дека може многу лесно да се размонтира ако во иднина има потрба од квалитетна хокеарска арена... сега да направиш феноменална сала за хокеј и хокејот воопшто да не успее во државава, ќе биде катастрофално како и да е


Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 02-Feb-2012 at 02:52


Имаат друга подлога за ракомет, друга за кошарка (и одбојка ако не се лажам). Но за хокеј сигурно сака многу повеќе работа.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 831
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 02-Feb-2012 at 02:29
Прашање е дали има техничка можност за тоа гитар, дали е земено во предвид кога е дизајнирана слата борис трајковски да ја има можноста за модуларно менување на подлога. На пример салата O2 World во Берлин однапред е дизајнирана како седиште и за Кошаркарскиот и Хокеарскиот локален тим во Берлин. Па така може во рок од еден ден да се постави и демонтира подлогата за хокеј и паркетот за сите спортови што се играат на паркет, за кончено да се има бетонска подлога за концерти.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 01-Feb-2012 at 18:30
Имам еден познаник кој игра хокеј за ПАОК, но бидејќи и тие одвај крај со крај врзуваат, играше за Ираклис сега кога беа во Скопје за тој пријателскиот со ХК Скопје, и рече дека подлогата е најлошото срање на светот, пластиката не дозволува да развиеш ни 50% од нормалната брзина на мраз. Јас баш имав впечаток дека поентата е на лето да се лизга колку толку со подлогава, а на зима кога е ладно да може да си фати нормално мраз одгоре, и да се лизга на нормален мраз. Но тоа не бил случајот.

Исто така, најавуваа дека е пренослива, и дека по потреба би се префрлала во големата сала. Е тоа чудо да го видиме...
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 01-Feb-2012 at 10:21
  Ама и не е толку лоша. Личи на хангар, ама материјалите се мислам добро одбрани... и барем од далеку мене ми се допадна...

Edited by FoSsiL - 01-Feb-2012 at 10:22
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 01-Feb-2012 at 09:57
Не ми ја спомнувај, тежок ужас од хангар... барем да ја ставеа подалеку да не ја нагрдува салата...
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 01-Feb-2012 at 09:42

Хокеј салата...

Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 26-Jan-2012 at 13:39
Originally posted by zabegan

аквапаркот баш и не се совпаѓа со идејата за еден спортски комплекс, за водени спортови веќе има еден базен, аквапаркот е забавен парк, како луна паркот што е...
плуас, досега многу пати е спонато од повеќе членови, но еве пак, која е потребата од два аква-паркови во Скопје?
има градови кои имаат повеќе пати поголема површина од Скопје, па немаат потреба од такво нешто


Абе секогаш ме смееш со твоиве постови. Незнам од кај ископа 2 аква-паркови? Зарем уште веруваш дека во Аеродром ќе има аква - парк ? Само ќе кажам , хахахахахаха

П.С: Идеата за аква-парк е одлична. но што станува со местата за паркирање, ако планираат да го прават на место на постоечки паркинг(иако не ми е баш логично, така пишува погоре)???
Back to Top
anti-modernista1 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote anti-modernista1 Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 26-Jan-2012 at 12:01
Originally posted by kultuzin

Со последните успеси на нашите репрезентации, со се поголема промоција на спортот, со зголемување на самодовербата и постепената победа над комплексот на ниска вредност (кој за жал некој се обидуваат сеуште да ни го наметнуват), со се поголеми и поконкретни инвестиции во мали спортски сали и терени, со се поголем број на млади кои во спортистите пронаоѓат свои идоли, со огромен раст на интересот кај публиката, неминовно е размислување за организација на поголем спортски настан а со тоа и на нова вистинска Арена.
Затоа мислам дека е добро што Борис Трајковски се претвора во мултифункционален комплекс, зошто само како сала веќе е повеќе од јасно може да ги задоволува само секундарните потреби на нашите репрезентативци.

bravo se soglasuvam.

Edited by anti-modernista1 - 26-Jan-2012 at 12:02
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 26-Jan-2012 at 09:47
Со последните успеси на нашите репрезентации, со се поголема промоција на спортот, со зголемување на самодовербата и постепената победа над комплексот на ниска вредност (кој за жал некој се обидуваат сеуште да ни го наметнуват), со се поголеми и поконкретни инвестиции во мали спортски сали и терени, со се поголем број на млади кои во спортистите пронаоѓат свои идоли, со огромен раст на интересот кај публиката, неминовно е размислување за организација на поголем спортски настан а со тоа и на нова вистинска Арена.
Затоа мислам дека е добро што Борис Трајковски се претвора во мултифункционален комплекс, зошто само како сала веќе е повеќе од јасно може да ги задоволува само секундарните потреби на нашите репрезентативци.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.