build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

А1 Арена (Спортски центар „Борис Трајковски“)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 33>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
23 [25.56%]
6 [6.67%]
18 [20.00%]
16 [17.78%]
11 [12.22%]
8 [8.89%]
2 [2.22%]
3 [3.33%]
1 [1.11%]
2 [2.22%]
You can not vote in this poll
Total votes: 90   Average: 7.41

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 19-May-2008 at 20:52
Леле блејд човече, одлично направено стварно супер си го склопил Thumbs%20UpThumbs%20Up MasterBowApplauseApplause


Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 20-May-2008 at 00:19
@ blejdsk
 
Bow Bow Bow 
 
 
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 20-May-2008 at 00:57
Еве нешто мнооооогу поразително од ссц.....видете го ова
 
Сала Борис Трајковски 2008 и  Дом Спортова Загреб 40 years ago
 
Едно време си викав внатрешноста е едно 20 години застарена......грешев испаѓа хрвативе имале ваква "светска" сала (како што викаше тој новинарот) пред 40 години
Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash Bash 
 
Архитективе на салава (ова е навреда за сите вистински архитекти низ светот) ако веќе работат на принцип copy-paste барем нека уклучат компјутер (искрено се сомневам дека ги имаат ) и нека направат копи-пејст од нешто модерно Suicide
 
 
 
 
 
 


Edited by vardar - 20-May-2008 at 01:34
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 20-May-2008 at 12:54
Добра дискусија пропуштив. Али на кратко -
Second hand smoke не е мит ама е и преувеличено. Како и да е, непушачите се тие што се загрозени и имаат секакво право да се противат на пушењето цигари во сала, или било каде во нивна близина. Пушење во спортска сала едно со друго не оди, а би било многу жално да се уништува сосем нова сала. Затоа мислам дека пушењето треба да биде строго забрането и ако на некој треба да се сечат муда тоа е на тие бараби што лсл ги спомна.

Глобално затоплување постои, но некој прави голем профит на некој начин од таа теорија за стаклени гасови. Ако имате живци прочепкајте го овој сајт, многу корисни информации
The Myth of global warmingш Драматични промени во климата се евидентирани и во средновековието.

@vardar : Самата намена на објектот не им дава на архитектите голем простор да експериментираат, затоа секоја спортска сала личи една на друга. Штета што контрастот помеѓу ентериерот и екстериерот е толку голем, навистина ја усраа работата внатре, со знамињата и се....


Блејдск браво - не само што си го склопил добро него и воопшто што си се ангажирал да направиш видео е за респект. Топ Thumbs%20Up
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 20-May-2008 at 15:39
Сум ја имал таа среќа да се најдам внатре во „Дом Спортова„ во Загред. Салата е огромна, преубава и до ден денес одржана во топ состојба. Сеуште не сум влегол во нашава сала, али ако е по големина иста како Дом Спортова, тогаш немаме за што да се замараме!
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 20-May-2008 at 16:25
nasava sala odnadvor e prekrasna, od vnatre e utnata rabota... a onaa vo zagreb vnatre e i pogolema i poubava.

Nasava moze da se sredi vnatre, neka se trgne crveno-zoltata boja.. znam saket da udrat na patriotizmot, ama na vakva sala toa ne pali.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 20-May-2008 at 17:42
ИМАМ КАРТАААААААА!!!!!  CheersCheersBananaBananaCoolRock


Edited by La Linea - 20-May-2008 at 17:43
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 20-May-2008 at 17:44
Гледај да извадиш добри фотки зашто инаку црно ти се пишува Big%20smile
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 20-May-2008 at 19:33
Jeeeeee i ja idamm ,,,Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 20-May-2008 at 20:31
Супер дечки обавезно изнасликајте се Thumbs%20Up

@vardar не верувам дека нашава сала е плагијат, сличноста е огромна но како што кажа некој погоре сепак се работи за објекти каде што нема простор за проемногу креативност/уникатност.
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 20-May-2008 at 21:20
AAA ,,ja ke napraam nekoe dobro klipce ,,,

mora .....LELELELE epten mi se ide ,,,Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 20-May-2008 at 21:38
Во првиот пост на нишкава пастирав еден информативен текст кој ми го прати Ла Линеа Thumbs%20Up  (го препишал од картата) може да го ѕирнете. 
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 22-May-2008 at 00:15

Ај ваљда ќе имаме убави слики од отварањето и да ја ставиме оваа нишка во готови проекти.... Cheers 

 
Новата сала "Борис Трајковски" во употреба


Денеска, точно на пладне и официјално, од страна на премиерот Никола Груевски, ќе биде пуштена во употреба новата, повеќенаменска, спортска сала "Борис Трајковски", лоцирана кај хотелот "Александар палас". Во најголемиот спортски објект во Македонија, кој е со капацитет од 6.000 седишта, во 18 часот ќе се одржи уметничка програма, а во 20 часот ќе започне егзибициониот меч на американската кошаркарска сензација Харлем Глобтротерс која, два часа, ќе ги забавува присутните со невообичаени движења и скокови, интересни дофрлувања со топка, атрактивни забивања...

Инаку, во салата покрај одржување на европски и светски првенства во кошарка, ракомет, одбојка и мал фудбал предвидено е и одржување на концерти. За оваа намена покрај 6.000 статични, на располагање се уште 2 000 подвижни седишта. Дел од опремата е и професионална бина за бокс, а ќе може да се одржуваат и натпревари во пинг-понг и гимнастика. Во фаза на карабина, но со целосно завршена инфраструктура, е делот во кој ќе има трим-патеки, куглана со 8 ленти за европски и светски натпревари, сауна, фитнес клуб. Во рамките на објектот се наоѓа и помала сала со капацитет од 500 седишта. За посетителите, на 35000 метри квадратни околу салата, има 800 паркинг места, од кои 33 за автобуси, три за репортажни коли со надворешни приклучоци, како и места за ВИП-возила.

Vecer
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4788
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 22-May-2008 at 12:27
vo dnevnik pojaka e statijata-vika:

kje ima total 10.000 sedishta od koi 6.000 fiksni a 2.000 montazhni ama to e pomalata hahaha


ЌЕ СЕ ГРАДИ И ПОМАЛА САЛА

Салата има капацитет од 10.000 посетители, со 6.000 фиксни седишта и со 2.000 телескопски автоматски подвижни столови кои се подвижни. Таа е опремена со подлоги што се ставаат за секоја пригода одделно. За одржување концерти врз паркетот се поставува огноотпорна и издржлива подлога. Објектот е опремен со реквизити за кошарка, ракомет, ринг за бокс, борилиште, пинг-понг, како и со професионална бина за концерти. Седиштата на две трибини, кои се поставени една кон друга, се специјално дизајнирани така што го даваат ликот на македонското знаме. Во втората фаза се предвидува изградба на помала сала со 500 седишта, како и посебна сала за гимнастика, фитнес и за аеробик, професионална кугларница со осум патеки, ресторан на две нивоа, деловни простории, дуќани и други содржини.


od: http://dnevnik.com.mk/?ItemID=E55068C904FF264FB330F3F6581111E4


Edited by гитардемон - 22-May-2008 at 12:28
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 22-May-2008 at 13:50
Момци мора да признаам дека со телескопскиве трбини и не изгледа толку мала. Ако изоставам кичот со боите (кој е сепак лесно решлив а на крајот на краиштата и не е толку битен) главна мана која би ја спомнал е тоа дека не ги изградија сите четири трибини. Се прашувам дали постои можност за таква интервенција од после. Да ја баталат малата сала и да доградат трибина. Така сигурно капацитетот ќе надмине 10.000 и плус ќе изгледа многу подобро.

Како и да е толку бев разочаран во внатрешноста што сега сликава ми изгледа одлично Thumbs%20Up
Edited by pbanks - 22-May-2008 at 13:50
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 22-May-2008 at 14:18
Еве уште две фотки

1

2

Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 22-May-2008 at 14:26
I na mene mi izgleda odlicno vo taa slika so Nikola and co.


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 22-May-2008 at 14:53
Пуштена во употреба спортската сала “Борис Трајковски“

Денеска напладне и официјално беше пуштена во употреба новата спортска сала “Борис Трајковски“ каде црвената лента ја пресече премиерот на Македонија Никола Груевски во придружба со сопругата на починатиот претседател Борис Трајковски, Вилма Трајковска.

Пред  пресечувањето на црвената лента пред присутните се обрати директорот за стопанисување на спортската сала, Борис Змејковски кој порача дека “овој комплекс нема да биде само спортски комплекс , оваа сала ќе се користи и за културни настани“.
“Денес со чинот на промоција на оваа најголема и најдобра спортска сала во републиката што го носи името на Борис ми ја оплеменивте душата и ми подаривте чувство на гордост и голема благодарност. Бескрајна благодарност во мое име и во име на целото семејство упатувам до владата и до сите оние што го дадоа својот придонес, што придонесоа да се изгради оваа сала, а повеќе што одлучиле ова сала да го носи името на Борис. На оваа сала му припаѓа името Борис Трајковски зашто тој го сакаше спортот и го подржуваше. И покрај огромните обврски беше чест посетител на сите спортски натпревари и ги бодреше и навиваше за македонските натпреварувачи”, изјави сопругата на починатиот претседател Борис Трајковски, Вилма Трајковска.

Премиерот Никола Груевски изјави дека “оваа спортска сала е завршена во рекордно кратко време преку пожртвувана, посветена и чесна работа без запирање. Ми претставува огромна чест и задоволство да ја отворам спортската сала Борис Трајковски. Оваа сала заслужи да го носи името на починатиот претседател Борис Трајковски и сигурен сум дека успесите на спортистите од Македонија ќе ги нижат на спортски план во оваа сала, ќе бидат еквалиленти на успесите кој ги оствари Борис на политички план, успеси кои ќе ги обединат пред државното знаме сите граѓани на Македонија. Македонија е земја каде се раѓаат талентирани спортисти, со инвестирањето во спортски во спортските објекти и во спортот во целина создаваме услови на позабелижителни успеси  на спортски план“.

На свеченото отворање присуствуваа верските лидери, градоначалникот Костовски, дел од амбасадорите во Република Македонија и неколку естрадни уметници.


Автор на веста: Нетпрес


http://netpress.com.mk/vest.asp?id=30599&kategorija=1

Pbanks, официјално лентата е пресечена, така да шибај го ова во готови!!!

п.с. сега ги пуштам и сликите од отворањето, исто така од нетпресс!!!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 22-May-2008 at 14:56
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 22-May-2008 at 14:58


Laugh ептен имаш кејф да ја наполниме секцијата готови проекти

Ај да видиме што материјали ќе ни донесат Ла Линеа и блед од вечерашново отварање. Да поуживаме во моментов и за ден два го пакувам во готови проекти
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.139 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.