build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

А1 Арена (Спортски центар „Борис Трајковски“)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 33>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
23 [25.56%]
6 [6.67%]
18 [20.00%]
16 [17.78%]
11 [12.22%]
8 [8.89%]
2 [2.22%]
3 [3.33%]
1 [1.11%]
2 [2.22%]
You can not vote in this poll
Total votes: 90   Average: 7.41

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 09-Nov-2008 at 14:03
Originally posted by Cibi


ДВА МИЛИОНА ЕВРА ЗА ДОВРШУВАЊЕ НА НОВАТА СПОРТСКА САЛА ВО СКОПЈЕ
Нема гратис карти за "Борис Трајковски"
 
Владата даде два милиона евра за довршување на спортската сала "Борис
Трајковски" во Скопје. Овие пари се одвоени со прераспределба на
вишокот средства од Буџетот на Република Македонија што Владата го
направи минатата недела.
Борис Змејковски, директор на претпријатието ДООЕЛ "Борис Трајковски",
вели дека со двата милиона евра кои ги добиле од Владата, треба да ја
реализираат втората фаза од изградбата на салата, односно да се довршат
паркинзите каде што ќе стават и електронски рампи, потоа да изградат
надзорен видеоцентар, од каде што ќе се врши видеонадзор и надвор од
салата и внатре во неа. Тој објасни дека во оваа фаза треба да го
доградат и покривот на салата, односно да стават заштита од снег, како
и да изградат патеки за чистење на покривот. Планирано било да се
направат и фитнес и бодибилдинг центар, потоа трим-сала, гимнастичка
сала, кугларницна на две нивоа
Во оваа фаза од проектот треба да се изградат и телескопски трибини на
северната страна од салата, со капацитет од околу 250 седишта, а треба
да се направат и четири сауни со центар за масажа. Со овие пари е
предвидено да се направи и акустика на големата сала, за концертите и
другите културни настани што ќе се одржуваат во неа.
"Ќе набавиме апарати со кои сами ќе ги печатиме картите за влез во
салата. Организаторите на спортските или на културните настани кои ќе
ја користат нашата сала веќе нема да печатат и да издаваат карти како
досега. Одлучивме тоа да го правиме ние бидејќи, покрај редовниот број
карти кои се пуштаат во продажба, тие често делат и гратис карти. Така
се случуваше некој да купи карта, а да нема каде да седне. За да го
заштитиме угледот на салата, сега ние ќе печатиме карти со бар кодови,
што значи во салата 'Борис Трајковски' веќе нема да се влегува гратис",
вели Змејковски.
Довршувањето на спортската сала, според Змејковски, треба да заврши до март следната година. (Е.А.)

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=159157&idg=8&idb=2515&rubrika=Makedonija


Не бе, нема гратиси, само Нова Македонија вчера на одредени локации со секој купен весник даваше карти за Металург - Барселона!

Edited by pbanks - 09-Nov-2008 at 14:11
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12292
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 09-Nov-2008 at 14:20
Originally posted by maestro13

Не бе, нема гратиси, само Нова Македонија вчера на одредени локации со секој купен весник даваше карти за Металург - Барселона!

Па во текстот не пишува дека опремта за печатење карти е набавена туку дека допрва ќе се набави.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 08-Dec-2008 at 21:46
Еве неколку слики од салата...

1

2

3

4

5

6

7 Applause браво за креативноста со ознакиве. Веројатно се изнамачиле кога го бирале фонтов а богами и околу изработката Bash

Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 09-Dec-2008 at 00:54
salava spored nashi standardi e super,i vo idnina uste mnogu vakvi da se izgradat i poubavi,nedostasuvaat mali detalcinja ama ne moze mnogu da se zabeleziBig%20smileThumbs%20Up
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12292
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 09-Dec-2008 at 01:02
Originally posted by Б.Ѓ.Т

nedostasuvaat mali detalcinja ama ne moze mnogu da se zabeleziBig%20smileThumbs%20Up


На пример четвртата трибина LOL
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 09-Dec-2008 at 01:18
necini da bidat paren broj, ne zaebavajBig%20smileBig%20smileBig%20smile pa  dobro nema 4 tribina ama pak i od toj zastaklen del mozes da gledas,Dunno moze vo idnina ke ja napraatBig%20smile
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12292
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 09-Dec-2008 at 01:38


Па можат низ прозори да гледаат 50-тина луѓе, од кои половина се со којзнае каков статус таму...  Инаку невозможно е во иднина да се догради класична трибина, но претпоставувам дека се зезаше за тоа.

Недостатокот на четврта трибина не само што изгледа грдо, туку го зезна и капацитетот таман толку да падне од приближно идеален на недоволен.
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 09-Dec-2008 at 01:45
Previousznam deka nevozmozno e da se gradi 4 tribina,ama za cel post gore se zezav,posledniot.
Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 09-Dec-2008 at 08:04
Таа горка пилула со четвртата трибина т.е. без четвртата трибина мислам дека веќе ја голтнавме и сваривме. Туку, со парите што ги ветила владата на претпријатието кое стопанисува со салата, со која ќе се доизрадат сите предвидени содржини во неа, се предвидува и поставување на подвижна четврта трибина т.е. телескопски седишта исто како што има од сите страни, со што капацитетот на салата ќе се зголеми за 250 седишта(мислам дека имам спопнато за ова погоре). Колку толку, пофино ќе изгледа така!!! Мада и вака, си ја засакавме салата, големи успеси бележиме во неа!!!Big%20smile
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 21-Dec-2008 at 03:40

 сега на финалето дури ми светна(заприметив) колку грдо изгледа тоа сивата боја кај  кабините, па можеле или зелена или жолта да удрат, најверојатно сива избрале демек неутрална како не би им парала очи друга боја на играчите, но ептен е вака кич жолто-сино-сиво.

инаку ко за осмо европско првенствово во женски ракомет работата ја истеравме ептен импровизирано, но брзо ќе не заборават, добро е бар заврши без инциденти.
а тоа маскотите мислам треба да ги поклонат на некоја игротека нема смисла толку уникатни костими да завршат како експонати во салата, подобри маскоти во СП Маркет има отколку што имаше на EHF WC '08 

ова втората е од Македонија-Исланд хардкор нема што! еве два текста врзани околу маскотата Шарко

Првенството заврши Шарко не го видовме - В - 16.12.2008

Шарко, те поздрави Вучко - У - 09.12.2008

Ав, ав, Шарко (не) лае... - НМ - 04.12.2008

Каде да си ја купам маскотата на ЕП 2008 Шарко? А оние знаменцата што ги има по такси-возилата, каде се продаваат? Зошто нема реклами, билборди, кампања...?
...
Многу работи останаа несработени уште пред да почне првенството. Пред секој голем спортски настан се отвора конкурс за изработка на лого, химна, маскота, постер, изгледот на медалите што ќе се делат на првенството... Се ангажира рекламна агенција што ќе ја води кампањата.

Потоа постепено се прави еуфоријата пред спортскиот настан - се свикуваат периодични прес-конференции, па на едната се објавува колку автори се пријавиле за изработка на логото, химната, маскотата, постерот. По некое време се презентираат трите најдобри, па потоа се избира победникот, па се објавува конкурс за име на маскотата, па се соопштуваат имињата на авторите, компанијата што учествувала во изработката... Во актуелниот случај дури и изгледот на маскотата се обзнани на еден ден пред ЕП, а името му остана исто (Шарко), како и на двете јуниорски СП што се играа во Македонија минатите две години.
...

сепак салава има некаква атмосфера да не е без ич, сите оние недостатоци околу шминката ги надоместуваат лавови, комити и пирамида кои навистина знаат да направат спектакл и со сто души, затоа за нив треба да има постои нешто како бенифицирани карти или пропусници. 

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 21-Dec-2008 at 18:32
Е оваква фотка од салата ни фалеше Cheers Mr. Bobby ја постирал на ССЦ


Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 21-Dec-2008 at 22:00
Прекрасна
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 26-Jan-2009 at 00:05
Ubaina 
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 26-Jan-2009 at 00:28
може ли некој да ја постави на страната на Викепедија за Скопје (јас немам некое искуство со уредување на страници на Википедија)?

http://en.wikipedia.org/wiki/Skopje
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5069
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 26-Jan-2009 at 13:30

Веќе е таму. Види во таа кутијата најдолу со знаменитостите на Скопје. И на македонската и на англиската.

Edited by гитардемон - 26-Jan-2009 at 13:30
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 28-Jan-2009 at 12:01
еве нови фотки од салата, можеби најубави до сегаBack to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 28-Jan-2009 at 12:45
Супер се сликиве андарко, може и за банер да искастриме некоја!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 28-Jan-2009 at 13:53
Originally posted by lslcrew

Супер се сликиве андарко, може и за банер да искастриме некоја!


Не би било фер, сепак да користиме за банери само материјали кои се наши, значи на редакцијата и на секој член кој е расположен да "донира" слика

Како и да е... Сликиве се навистина најубавите до сега. Thumbs%20Up
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5069
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 28-Jan-2009 at 14:45
А што се случи со боите на паркетот, знае некој? Дали останаа онака и за ракомет, кошарка, одбојка, тенес и бејзбол една над друга? т.е. Дали тоа за првенството беше подлога, или беше паркетот? Мислам дека беше подлога, но веројатно не ја имаа изнајмено, веројатно е нивна. Така веројатно сега има линии само за кошарка... Има видено некој?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 28-Jan-2009 at 14:55
Originally posted by pbanks

Originally posted by lslcrew

Супер се сликиве андарко, може и за банер да искастриме некоја!


Не би било фер, сепак да користиме за банери само материјали кои се наши, значи на редакцијата и на секој член кој е расположен да "донира" слика

Како и да е... Сликиве се навистина најубавите до сега. Thumbs%20Up

Ja sega go vidov watermarkot! Preeska na brzinka gi poglednav!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.