build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

А1 Арена (Спортски центар „Борис Трајковски“)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 33>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
23 [25.56%]
6 [6.67%]
18 [20.00%]
16 [17.78%]
11 [12.22%]
8 [8.89%]
2 [2.22%]
3 [3.33%]
1 [1.11%]
2 [2.22%]
You can not vote in this poll
Total votes: 90   Average: 7.41

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 22-Dec-2007 at 23:48
Originally posted by GreatMakedon

6,000 sedista se za kosarka bracko (sose onie sto se montiraat dopolnitelno)... za Rakomet beja negde okolu 4,500 sedista, posto nemat mesto zad golovi od rakomet da se stavat onie sediste sto se montiraat i zagaat. a za kosarka ima. pamtam uste odamna dobiv informacii za ova.


Змејковски вика 6.000 и за ракомет и за кошарка. Нема везе како и да е бројката е мала. Да бевме богата земја па да си дозволуваат вака краткогледо да размислуваат но не сме. Уствари да не размислувавме краткогледо и ќе бевме (по)богата земја ова е сепак скроз во наш стил.
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 23-Dec-2007 at 00:12
ovdeka --> http://www.xtratime.org/forum/showthread.php?t=208068&page=2

pisuva: 

Спортска сала за 10.000 луѓе, со дискотека и кафулиња ќе се гради кај "Александар палас", целосно треба да биде завршена до 2006 година и ќе чини околу 12 милиони евра

Во Градското собрание вчера беше презентиран проектот за новата спортска сала што градоначалникот на Скопје Ристо Пенов ја вети уште пред четири години. Салата е проектирана од ГП "Маврово" и ќе се гради на празниот простор кај хотелот "Александар палас".Градоначалникот Пенов објасни дека тендерот за изведувач е распишан и очекуваат дека изведувачот ќе биде определн до 13 ноември. После тоа, веднаш ќе почне градбата. "Планот е до крајот на годинава да се постават темелите и носечката конструкција. Комплетно треба да биде изградено до 2006 година. Пресметките покажуваат дека целиот прокет ќе чини околу 12 милиони евра", рече Пенов.Големата сала ќе биде со вкупен капацитет од околу 10.000 места. Од нив, 4.554 места на фиксна и 1.526 места на мобилните трибини. Во големата сала ќе има и дополнителни трибини, со максимален капацитет од 2.000 места, за спортови како бокс и борење, како и можност за концерти во кои ќе се користи и платформа за стоење од 2.000 до 4.000 места.Во малата сала е проектирана фиксна трибина со капацитет од 467 места.Во состав на спортската сала е предвидено да има и други активности како трим-сала и просторија за физикална терапија, и куглана со осум ленти за 140 посетители со посебен влез.Проектот за салата предвидува и место за забава, за што ќе биде направена дискотека со капацитет од 300 посетители, со посебен влез. Дискотеката преку ден ќе работи како кафе-ресторан. Во големата сала ќе има уште еден кафе-ресторан за публиката, кој ќе може да се користи за услужување и на надворешни гости.
---------------
Ovaa informacija jas neznam od kade ovoj korisnik na xtratime.org e nasol.. no edno e verojatno, a toa e deka brojkata koja ovdeka se spomnuva od 4,554 FIKSNI sedista mi izgleda realna koga ke se pogledne slika od vnatresnosta na arenata. nad ovaa da dodademe 1,526 mobilni sedista znaci togas doagame do brojka od 6080 sedista!!!
Ako ovaa informacija e vistinita, togas za kosarka ke imame kapacitet od 6080 a za rakomet, dokolku nema mesto za mobilnite sedista, za koj veruvam deka nema bidejki za rakomet e potreben dopolnitelen prostor i vo dolzina i vo sirina, togas za rakomet ke imame kapacitet od onie FIKSNI 4,554 sedista!  

..kamoli da gresam


Kako i da e... sepak salata e super.. kiksnaa so kapacitetot, no zatoa vo bliska idnina ke bideme prinudeni da izgradime uste edna i pogolema sala
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 23-Dec-2007 at 00:22
Originally posted by GreatMakedon


Kako i da e... sepak salata e super.. kiksnaa so kapacitetot, no zatoa vo bliska idnina ke bideme prinudeni da izgradime uste edna i pogolema sala


да тоа ми е и мене утехата Ќе имаме две добри сали.

Сепак работите не се прават вака, има уште милион други проекти во Скопје за кои требаат пари, а ако се изградеше сала со соодветен капацитет можевме да го решиме прашањето за неколку децении во напред.

Не викам дека треба сала од 20.000 но мислам дека 10-12.000 ќе беше оптимум решение.

П.С. Ако видиш на рендерите од внатрешноста монтажните (телескопските седишта) се поставени при конфигурација за кошарка. Змејковски вели дека истите ќе бидат поставени и за ракомет. Мислам дека телескопски трибини позади головите/кошевите нема, туку само од страните. Позади головите и онака има само една трибина така да тоа и не би сменило ништо посебно по прашање на капацитет.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 23-Dec-2007 at 01:03
@pbanks : која е другата добра сала?

Иначе очајно ни фали достоен базен... Ако некој пливал во „Младост“ знае што значи да се биде пингвин и да се мрзне во базен со секакви гадотии внатре - и тушеви како за во затвор - и соблекувални без светло.
    А Олимписки.... оххх...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 23-Dec-2007 at 01:06
Originally posted by La Linea

@pbanks : која е другата добра сала?


Другата добра сала е хипотетичката нова сала што би почнале да ја градиме за 10-15 години кога ќе сфатиме дека оваа погрешно сме ја димензионирале

Значи оваа сала (Борис Трајковски) + хипотетичката нова сала = две добри сали
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 23-Dec-2007 at 03:22
Катастрофа... Не ми се верува дека толку време се потроши и толку помпа направија за едно полу-решение Wallbash

pbanks  е во право, одговорноста лежи во оној што го почна овој зафат по тој проект... Многу брзо оваа сала ќе биде надрасната... Сиромавиот два пати плаќа Roll%20eyes

@GreatMakedon - не сум сигурен дека за ракомет капацитетот ќе биде помал од оној за кошарка. Мене од рендерите ми изгледа дека нема да се тргаат монтажните трибини при ракометарски мечеви.  Но сепак и капацитет од 6000 е премал за проект од ваков калибар а и за потребите воопшто Wallbash
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 23-Dec-2007 at 14:05
Хммм.. 10.000 за концерти? Како доаѓа тоа во споредба со метрополис арената?

За ентериерот очигледно сите се сложуваме. Thumbs%20Up


Edited by gotsomekicks - 23-Dec-2007 at 14:06
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 23-Dec-2007 at 15:42
Originally posted by gotsomekicks

Хммм.. 10.000 за концерти? Како доаѓа тоа во споредба со метрополис арената?


Веројатно значително повеќе, плус тоа од трибините ќе се има и подобар поглед дури и ако е човек далеку. Мислам дека ќе биде доста подобро за концерти и журки него на саем, ама сепак во крајна линија капацитетот е премал.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 23-Dec-2007 at 15:58

METROPOLIS ARENA, with surface of 4,300 m2 and extraordinary acoustics of the multi-use space offers enormous possibilities to organize: trade shows, big corporate parties, international congresses, conventions, business meetings, entertaining, music, sports and other events.

METROPOLIS ARENA has the capacity to receive 5,000 visitors, 3,546 seats out of which 2,422 in the stalls and 1,220 on the gallery, elevated at height of 4 meters above the surface of the hall as well as 100 m2 aimed for the stage area where the stage may be located.


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 23-Dec-2007 at 16:14


Не сум бил на саем одкога ја реновираа халата, ама од фоткиве изгледа одлично Smile
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 23-Dec-2007 at 19:02
Ако има некој повеќе слики на лагер од Метрополис Арената, би било фино да отвориме еден посебен тред за тоа во „Завршени проекти„, што мислите?

Инаку, насекаде во светов, спортските сали се користат и за концерти. Можат да соберат многу луѓе, а не е отворен простор (како на пр. на стадион).


Edited by gotsomekicks - 23-Dec-2007 at 19:03
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 24-Dec-2007 at 21:22
taa metropolis arena vo skopje e? impressive!!

Mozebi i za rakomet zbirat 6000 gledaci salata, mozebi mobilnite sedista se vagaat za saemi ili karate turniri i red drugi manifestacii...
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 24-Dec-2007 at 22:41
metropolis arena ti e prva hala od saemot samo so e renovirana.sum vlegol nekolku pati i ok e.ne sum bil na nekoja zurka ili neso sl pa da kazam od toj aspekt kakva e ama ne veruvam deka e neso slicno ko so bese(na tiesto 2006ta mislam bese,ne se disese a 10 000 bea nakrcani)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 24-Dec-2007 at 22:48


abe salata si e ista ko porano samo sto e malce poubavo nasminkana od vnatre + ima dobra ventilacija za razlika od porano koga redovno kondenzirase isprauvanjeto na plafonot i posle nekoe vreme pocnuvase da vrne pot. Prvite nekolku pati koa mi se desi toa bev ubeden deka nekoj me pljuka i bev spremen da se tepam LOL Bonk
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 24-Dec-2007 at 23:19
+ Акустиката е подобрена, некои панели горе има, озвучување, нова ложа горе има ставено(ВИП) и шминка, се разбира.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 19-Jan-2008 at 19:33
Мислам дека ова би бил последен апдејт со слики пред отварањето на салата... Целиот простор околу на велико се уредува. Cheers

1

2 Спрема базенот

3 Спрема хотелот

Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 21-Jan-2008 at 15:52
По правило, би требало некаде Март да ја отворат?? 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 21-Jan-2008 at 15:54


Па така најавија. Тоа е последна вест што сум ја слушнал во врска со рокот за отварање.
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 22-Jan-2008 at 11:09
Aj so sreka, makedonskata maska rakometna reprezentacija ito kako ke ima prilika da se promovira vo barazot za svetsko prvenstvo!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 27-Jan-2008 at 04:42
Еве уште еден историски текст со корисни информации, кој објаснува и како се дошло до 6000 Ohno

Колку ли само долго се најавуваше салава... Па колку ли само пробивања на роковите за изградба... Вкупно 10 години... И на крај добивме 6 илјади Wallbash

Мене последна надеж ми беше тоа што кога бев еднаш да фотографирам таму пред околу година, една вработена на градилиштето (изиграваше биг шот) ми даде податок од 8000. Изгледа толку знаела на каков проект работи...

Roll%20eyes

Текстов е од 25.08.2003

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=65706&idg=4&idb=940&rubrika=Skopje

ГРАДОТ ПОДГОТВЕН ДА УДРИ ТЕМЕЛИ НА ЕДЕН ОД КАПИТАЛНИТЕ ОБЈЕКТИ
Спортската сала на Пенов чека само дозвола од Министерството за транспорт и врски
На почетокот на годинава Пенов беше голем оптимист дека новиот министер нема да ги одолговлекува работите, но поминаа пет месеци, а во Министерството се уште.....

Минатата недела заврши изработката на главниот проект за изградба на спортската сала која градоначалникот Ристо Пенов ја најавува веќе четири години. Наум Димитровски, советник на градоначалникот Пенов, кој беше задолжен да ја следи подготовката на проектот, вели дека во новиот проект има измени и дека тој се разликува од стариот кој градоначалникот веќе го покажа во јавноста. Иако главниот проект е готов, одобренија од Министерството за транспорт и врски се уште нема.
"Стариот проект за спортската сала беше правен за објект што требаше да се гради кај Скопското сајмиште и измените, пред се, се однесуваат на приспособувањето на просторот кај хотелот "Александар палас". Кај Саемот веќе имаше изградени сообраќајници, а кај "Александар палас" е предвидено допрва да се градат. Тоа се главно пристапни улици, предвидено е да има и од страната на Илинденска и од булеварот 8 Септември. Друга битна измена е покривната конструкција. Во стариот проект беа предвидени бетон и железни решетки, а според новиот, покривот треба да има челична конструкција", рече Димитровски.
Измени има и во бројот на столчињата. Како што вели Димитровски, тој е намален за повеќе од 1.000, односно предвидени се 4.500 фиксни и 1.500 столчиња на извлекување или телескопски, како што се нарекуваат. Според стариот проект, салата требаше да има 8.000 столчиња. Димитровски вели дека има делови од објектот кои може да се пренаменат, па така за концерти, бокс натпревари и слични манифестации може да се обезбедат до 10.000 места за седење.
Изработката на главниот проект почна лани во ноември, а го изработуваше "Маврово проект". Направена е и ревизија на главниот проект од "Македонија проект", а во април годинава Советот на Скопје даде зелено светло за градење на салата и со тоа Градот го заврши својот дел од подготвоките. Се чека министерот за транспорт и врски Миљаим Ајдини да ја одобри локацијата за да почнат градежните активности. Градоначалникот Пенов четири години чека одобрение од Министерството за да почне со градба, но никако да го добие. На почетокот на оваа година тој беше голем оптимист дека новиот министер нема да ги одолговлекува работите, но поминаа пет месеци, а во Министерството се уште се мислат. Пенов ги демантираше гласовите дека министерот Ајдини барал салата да се гради од другата страна на Вардар и дека поради тоа се одолговлекува работата. Тој тврди дека спортската сала ќе се гради на просторот кај "Александар палас" и дека воопшто не станувало збор за друга локација. Единствено можно место бил делот кај Сајмиште, но поради нерешени имотно - правни односи Градот реши салата да ја гради кај "Александар палас".
Последната најава од Градот беше дека салата ќе почне да се гради на крајот од летово и дека оваа есен треба да се изградат столбовите и покривот.
М.ИлиевскаEdited by Cloverstack - 27-Jan-2008 at 04:58
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.