build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

А1 Арена (Спортски центар „Борис Трајковски“)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829 33>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
23 [25.56%]
6 [6.67%]
18 [20.00%]
16 [17.78%]
11 [12.22%]
8 [8.89%]
2 [2.22%]
3 [3.33%]
1 [1.11%]
2 [2.22%]
You can not vote in this poll
Total votes: 90   Average: 7.41

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #521 Posted: 08-Mar-2011 at 02:27
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #522 Posted: 14-Mar-2011 at 13:54
Originally posted by zabegan


а да си направевме сала за хокеј, нити лизгалиште, нити паркингот на БТ ќе ни беа потребникако што рече N23 будалаштини се ова[/QUOTE]
Па добро,под лизгалиште се подразбира и сала за хокеј.Тоа е тоа.Ама немаме толку финансиски средства,ниту е кај нас хокејот нешто посебно популарен.Кале би можело да се реновира,може и да се покрие и да се добие сосема убаво лизгалиште-хокеј сала.Во Загреб играат хокеј во Дом Спортова и во новата Арена и имаат по 15.000 публика(Австриска ЕБЕЛ Лига).Кај нас интересот за тој спорт е сепак мал,ама реновирање на Кале би дошло одлично.
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #523 Posted: 14-Mar-2011 at 14:09
Во контекст на текстот за Македонци кои играат хокеј во лига на нашиот јужен сосед,треба да се напомене дека тие практично никаква лига и немаат.Нема ни Бугарија,ни Србија...Тоа се лиги со по 3-4 тима.Единствена сериозна лига во близина ни е лигата ЕБЕЛ во Австрија,во која учествуваат и Словенци и Хрвати и донекаде лигата во Словенија во која учествува и екипа од Србија-Партизан(воедно шампион на таа лига).
За нас би било совршено решение кога би се приклучиле на Сло-лигата,како што ватерполистите на Работнички играат во Б-лигата на Србија.
ПС Се извинувам ако сум малку офф оф темата,ама сепак е во контекст на СЦ Борис Трајковски.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #524 Posted: 14-Mar-2011 at 14:17
Originally posted by Sale SK


За нас би било совршено решение кога би се приклучиле на Сло-лигата,како што ватерполистите на Работнички играат во Б-лигата на Србија.
ПС Се извинувам ако сум малку офф оф темата,ама сепак е во контекст на СЦ Борис Трајковски.

потпис! ги гледам натпреварите и од ебел и од сло-хокеј коа иам време, па со евентуален влез на наша екипа у сло-хокеј лигата би можела и репрезентацијата фино да се уигра.
И јас се извинуем за офтопикот.

Edited by N23 - 14-Mar-2011 at 14:22
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5069
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #525 Posted: 15-Mar-2011 at 15:20


СПОРТ | 15.03.2011

Создадени услови за уметничко лизгање во Македонија


Во спортската сала „Борис Трајковски‘ во Скопје‘ до денеска треба да профункционира новото лизгалиште. За разлика од лизгалиштето на Кале кое работи по сезонски по два- три месеци новото ќе работи преку целата година.

Со отворањето на новото лизгалиште во салата „Борис Трајковски“ во Скопје се исполнува главниот предуслов за развој на спортовите како хокеј и уметничко лизгање во Македонија. Младите со вештините на уметничкото лизгање ќе ги запознае и тренира познатиот украински спортист и тренер Виталиј Данилченко.


http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6459281,00.html?maca=maz-TB_maz_TVA1-3119-html-cb

Плус, една бонус слика од мантинелата која веќе се постави. Вчера ги поставувале трибините, а денес требало подлогата. Исто така, наслушнав дека ќе било во балон, што е логично ако сакаат да имаат мраз на летоP.S. Мислам дека ја труеме нишката со муабетиве за лизгалиштето, а уште повеќе со муабетиве за хокеј и лизгање, но нема каде друго место. Ако не, да се отвори нова нишка за лизгалиштето.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 745
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #526 Posted: 15-Mar-2011 at 19:53
Каде точно се гради хокеј игралиштето(ако може да одбележи некој), а каде картинг стазата?
Благодарам однапред
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #527 Posted: 16-Mar-2011 at 10:56
И двете се на постоечките паркинзи. Еве ги означени на мапа: http://goo.gl/maps/SSBl

Хокеј игралиштето треба да е монтажно и лесно за преместување. Така, кога би имало поголеми натпревари ќе може да се премести внатре во салата.

Како што кажуваа, подлогата е од некој пластичен материјал, па врз него доаѓа тенок слој мраз за подобро лизгање. Затоа мислам и дека ќе има услови и летно време да функционира надвор.

Edited by tonikostov - 16-Mar-2011 at 11:01
Back to Top
The Man View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote The Man Quote  Post ReplyReply #528 Posted: 17-Mar-2011 at 09:47
Originally posted by tonikostov

И двете се на постоечките паркинзи. Еве ги означени на мапа: http://goo.gl/maps/SSBl

Хокеј игралиштето треба да е монтажно и лесно за преместување. Така, кога би имало поголеми натпревари ќе може да се премести внатре во салата.

Како што кажуваа, подлогата е од некој пластичен материјал, па врз него доаѓа тенок слој мраз за подобро лизгање. Затоа мислам и дека ќе има услови и летно време да функционира надвор.


Можеби јас лошо видов, но... делот каде што се наоѓа сега лизгалиштето се подигна на 1м висина од паркингот на тој начин што се стави цемент врз асфалтот. Така што навистина не гледам како би можеле да го преместуваат, освен се разбира ако не сум видел добро.
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #529 Posted: 17-Mar-2011 at 10:01
Originally posted by The Man


Можеби јас лошо видов, но... делот каде што се наоѓа сега лизгалиштето се подигна на 1м висина од паркингот на тој начин што се стави цемент врз асфалтот. Така што навистина не гледам како би можеле да го преместуваат, освен се разбира ако не сум видел добро.


Не значи дека ќе се преместува сосе бетонираната подлога :-)
Најверојатно мислат на системот за ладење, подлогата, мантинелата... што ги знам :-)
BTW, прашање е кои значајни натпревари ќе се одржуваат? Да не ме разбере некој погрешно, дај боже да живне хокејот во Македонија! Или подобро да кажам, треба прво да се роди, па да живне :-)
Back to Top
The Man View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote The Man Quote  Post ReplyReply #530 Posted: 17-Mar-2011 at 23:21
Јас пак те разбрав дека за големи натпревари по ракомет, кошарка итн. би го отстранувале лизгалиштето за да има повеќе простор за паркинг... затоа реагирав.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #531 Posted: 17-Mar-2011 at 23:58
Не сум сигурен дека е најпаметна идеа да се прават циркуси на паркингот, прво картинг а сега и Хокеј Игралиште... Ме интересира кога сме веќе кај овие две содржински дополнувања на салата да ми каже некој ако знае што е зелената површина зад салата: координати „ 42.009613,21.402089 „ Вака на мапс изгледа како неискористена и рамна површина која би била добро решение за Картингот и хокеј игралиштето. Вака сето тоа ми личи на импровизација.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12292
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #532 Posted: 18-Mar-2011 at 14:24
Тоа земјиште е во приватна сопственост, оградено е и веројатно нешто се крчка.

Но апсолутно се согласувам, сега кога огромен дел од паркинг просторот го пренаменија, мора да се бара друго решение (или пак да се врати во првобитната состојба, во што не гледам никаква логика, само да се фрлаат пари а да се вртиме во круг). Можеби би било добра идеја на место на постоечкиот голем паркинг да се изгради гаража на повеќе нивоа (по можност подземна):
42° 0'35.67"N  21°24'19.22"E

а овој паркинг (дел од него) да се пренамени во паркинг за автобуси:
42° 0'38.11"N   21°24'12.62"E

Во секој случај, генералниот впечаток е дека се работи без никаков план. Не може ваков простор да се реорганизира и пренаменува секои 2-3 месеци и кој како ќе добие „идеја“ веднаш да ја тупне на простор предвиден за паркинг.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #533 Posted: 19-Mar-2011 at 01:24
мене целиот тој простор околу БТ арена од Илинденска до Вардар ми е безвезе организиран, таму имаше добра основа да се развие спортски коплекс како тој во аеродром, или подобар, со катни гаражи и урбани пешачки рекреативни содржини, наместо тоа насадија многу други работи, а и таа новата населба што треба да се гради ич не и е местото таму
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #534 Posted: 19-Mar-2011 at 04:36

ШТО Е НОВО

ХОКЕЈ ВО СКОПЈЕПрвото вештачко лизгалиште наменето за хокеј на мраз и уметничко лизгање, кое се наоѓа веднаш зад салата „Борис Трајковски“, ќе биде официјално пуштено во употреба до крајот на март.

Веќе се поставени рефлекторите, а деновиве ќе бидат монтирани и трибини за колку 200 гледачи.
По потреба, ќе можат да се монтираат и трибините од салата. Но, доколку интересот за натпреварите во хокеј е поголем, постои можност игралиштето да се постави внатре во салата, со оглед на тоа дека тоа е од монтажен тип.


Ова лизгалиште со димензии 56 на 25 метри е оградено со мантинела и е погодно за одржување на хокеј-натпревари. Игралиштето ќе може да се употребува 12 месеци, со оглед дека подлогата е составена од пластични ламинат-панели на кои се произведува синтетски мраз. Објектот ќе располага и со сертификат за одигрување на меѓународни натпревари во хокеј на мраз.
Целата инвестиција е вредна околу 300.000 евра.

Спортскиот центар „Борис Трајковски“ веќе има ангажирано тројца тренери за хокеј на мраз од Русија. Тоа се познатиот Алексеј Сасин, потоа Андреј Ангинин и Роберт Харисов.
Во Скопје се наоѓа и тренерот за уметничко лизгање Виталиј Даниљченко, кој првпат во нашата држава ќе го промовира овој убав и атрактивен спорт.

Спортскиот центар „Борис Трајковски“ веќе има набавено и дел од опремата потребна за хокеарите, засега тоа се најмногу лизгалки. Стапено е во контакт и со некои клубови од Германија, кои се подготвени да и' го донираат вишокот од својата опрема на Хокеарската федерација на Македонија.

Спортскиот центар „Борис Трајковски“  има и посебен телефонски број (02/ 3089 644) на кој можат да се јават сите заинтересирани за хокеј и за уметничко лизгање и да ги добијат потребните информации околу тоа што се потребно за да се зачленат во клубовите. http://sk.com.mk/?ItemID=117F62A6B68E7744ACF22EDA3AA0CB15
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #535 Posted: 25-Mar-2011 at 16:24
Хокеј "арена".

1.


2.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #536 Posted: 25-Mar-2011 at 19:51
Кошаркарски куп на Македонија, утре и задутре. Па столчињата аут

Од денешната фотосесија...

Во соблекувалните...

Во малата сала... 1200 ден Фудбал... јас бев публикаОва веќе е под монтажната трибина во големата сала.Ходникот кај соблекувалните. Инаку соблекувалните се веднаш позади монтажните трибини, односно под главните трибини...И пак надвор накај дома...

И хокејот уште една...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3917
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #537 Posted: 25-Mar-2011 at 19:55
Bravo ApplauseThumbs%20Up
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #538 Posted: 26-Mar-2011 at 04:49
My Macedonia, Posto nema da mozes da prisustvuvas za kupot poveli ke ima direkten prenos za gledanje. Mislam deka ljubitelite na kosarkata ke imaat fantasticna moznost da gledaat vo sportskata arena Boris Trajkovski.

http://www.basketball.org.mk/?ItemID=80B5F15B47FE4E4C948DC36B7AC798DD

Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #539 Posted: 26-Mar-2011 at 10:28
Коа веќе го спомна купот, дефинитивно ова ќе биде најбоље настан шо се десил у салава, наравно ако играат МЗТ-Работнички финале.
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #540 Posted: 26-Mar-2011 at 11:28
Што стана со паркингот на салата? Ќе се гради нов ?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.