build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

А1 Арена (Спортски центар „Борис Трајковски“)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930 33>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
23 [25.56%]
6 [6.67%]
18 [20.00%]
16 [17.78%]
11 [12.22%]
8 [8.89%]
2 [2.22%]
3 [3.33%]
1 [1.11%]
2 [2.22%]
You can not vote in this poll
Total votes: 90   Average: 7.41

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #541 Posted: 26-Mar-2011 at 16:10
Мала фото-сесија и од мене:

(најавено беше дека со Бугарија ќе играме денес во 14:30, за кога стигнав таму да дознаам дека го префрлиле утре во 14:00)

И бонус две слики од картинг патеката:
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #542 Posted: 30-Mar-2011 at 01:18


Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #543 Posted: 30-Mar-2011 at 01:20


Edited by MKballer - 30-Mar-2011 at 01:25
Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #544 Posted: 30-Mar-2011 at 01:26Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #545 Posted: 30-Mar-2011 at 01:30


Edited by MKballer - 30-Mar-2011 at 01:35
Back to Top
Ljubopitko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ljubopitko Quote  Post ReplyReply #546 Posted: 30-Mar-2011 at 21:36
смешки
се надевам никој не скршил нога
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #547 Posted: 30-Mar-2011 at 23:24
Околу картинг патекава - ќе се собираат реквизитите за време на важни натпревари и концерти - или при паркинг ќе треба да се паркираме во ниви ...
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #548 Posted: 31-Mar-2011 at 18:51
Ќе се паркираме по ниви или ќе се научиме да одиме со градски превоз/пешки до сала. Или евентуално по 3-4 во кола, а не секој со својата

Мала шала, стварно ќе биде проблем со паркинг, но може некоја нива во иднина да се пренамени за паркинг. И онака ги има доста во близина
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #549 Posted: 01-Apr-2011 at 14:51
Иако сум општо против изградбата на катни гаражи кои ги сметам како лошо решение поради нашата сообраќајна (не)култура, мислам дека овде е потребна една таква - комбинација деловен простор - катна гаража која ќе ја гради приватен инвеститор за да го реши проблемот за паркинг кој сега ќе се јави за салата и базенот ...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #550 Posted: 01-Apr-2011 at 20:22


После катастрофалниве потези со картинг патеката и игралиштето за хокеј, твојов предлог треба да се разгледа како опција.

Сепак мислам дека сето тоа ќе го наруши впечатокот, салата е прилично маркантна и убавиот широк паркинг околу нејзе и даваше простор да доминира.

Воопшто тој дел од градот го замислувам малку поразбиен и не би ми се допаднало доколку почне премногу да се згуснува.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #551 Posted: 01-Apr-2011 at 20:30
Голема поддршка за хокеј игралиштето ама сепак локацијата е катастрофа. Се слагам со предлозите изјаснати погоре, со тоа што би било добро да се разгледа и проширување на останатиот неурбанизиран дел околу салата во паркинг простор.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #552 Posted: 01-Apr-2011 at 20:36
Originally posted by Supervisor

Голема поддршка за хокеј игралиштето ама сепак локацијата е катастрофа. Се слагам со предлозите изјаснати погоре, со тоа што би било добро да се разгледа и проширување на останатиот неурбанизиран дел околу салата во паркинг простор.


Во тоа е целата цака. Мислам дека никој нема ништо против хокејот и картингот, но тие не требаше да се изведат врз постоечкиот паркинг, туку да се урбанизира околниот простор и со тоа да се прошири целиот комплекс.


Edited by pbanks - 01-Apr-2011 at 20:37
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #553 Posted: 01-Apr-2011 at 21:32
И мене ми се вртела идејава во глава, ама еве влатко ме претрка...

Но, ако, како што вика пбанкс можеби со катна гаража би се затворил тој простор тогаш може да се оди со едно подземно, едно земно и едно надземно ниво... балансирано... А ќе се зголеми три пати капацитетот на возила.

Еве нешто набрзинка. Го третирав само источниот паркинг, бидејќи мислам дека тој е најважен и дека најмногу би компензирал за искористените паркинзи.

Но од друга страна кога ќе видиме, само паркингот кај што е сега картингот бил претходно наменет за автомобили. Другиот кај хокејот е за автобуси. Сепак не е целиот искористен, мислам дека има паркинг места за 9-10 автобуси.

Но ако претставува проблем, еве ќе пробаме со подземна, катна или комбинирана гаража иако мислам дека нема да биде потребно комбинирана, доволно е само едно ниво плус, дали нагоре или надоле за да компензира за искористените паркинзи.

Сепак не го препорачувам за автобуси. Висина на ниво е 3м, плус 60 цм плоча и инсталации. Макс висина над земја е 3,60м исклучувајќи ја висината на возилата кои би се нашле на горното ниво. а целата висина заедно со подземното ниво изнесува 7,80м

Можно е монтажно решение за горното ниво.

А пак за компензација за автобуси. Па незнам, 9-10 места можеби и се доволно. Но мислам дека за паркинг за автобуси може да се најде и друго место, малку понастрана од салата. Но ако тоа е проблем, мислам дека може да се направи некоја модификација на северниот паркинг, пола за автобуси, пола за автомобили. И така предвидениот нов источен паркинг (ако се направи во целост, па и само да биде надземното ниво, би го надминувал претходниот капацитет, што би се јавиле вишок места кои еве ако стане збор за модификација на северниот да се искористат овие места, дури мислам дека и после тоа, пак би имало вишок места од претходниот капацитет...


Е сега пред да го пуштам, сакам да коментирам на мислењето на пбанкс околу картингот и хокејот да беа над паркинзите. Незнам, некако мене таа алтернатива ми е малку непрактична. Со оглед на тежината на масата која би постоела над паркизите, би требало доста цврста конструкција. Сепак се работи за цело хокејарско игралиште плус трибина, плус луѓе за време на натпревари. Исто така тука влегува и разни споредни објекти, рефлектори и слично, иако за нив може да се најде место и доле. А пак, за картингот, тука има цела патека, плус картинг возилата, плус има нешто како кафич, гуми. Кога ќе се собере се собере се на се... излегува дека се работи за голема тежина на масата која ќе се најде горе. И дури кога би се вклучиле гравитационата и другите сили кое би постоеле при натпревари или пак возење на картинг, мислам дека не е така едноставна работа. Но пак истото би важело и за паркингот кој би се изградил. Па незнам... можеби и грешам, но сакав да напоменам...

Па еве за што станува збор....

 


Edited by FoSsiL - 01-Apr-2011 at 21:35
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #554 Posted: 01-Apr-2011 at 21:44
Но сега, бидејќи постов го пишував 30 минути, кога ќе размислам мислам дека може и вака...Црвеното е одприлика површината на хокејот
Жолто е картингот
Зелено е паркингот за автобуси
Сино е нормален паркинг за автомобили
Виолетово е две нивоа на паркинг, од кое едното е нормално, другото е надземно, со можност за цврста конструкција, но мислам дека може да се оди и со монтажна конструкција, убаво нашминкана.

Кратко и јасно. Кога ќе видиш загубата е еден нормален паркинг за автомобили (картингот) и отприлика пола пркинг за автобуси (хокејот)

Тоа може лесно да се надокнади ако е проблем, така што со изградбата на уште ниво на Источниот паркинг би се компензирал нормалниот паркинг за возила кај што е сега картингот. Дури и би се појавил вишок. А пак пола паркинг за автобуси што е заземен од хокејот може да се надокнади со паркинг за автобуси, на источниот влез на комплексот, кај Александар Палас. Се гледа обележано со зелено.

Така да, освен што би се повратиле паркинг местата за автомобили и автобуси, дури би се појавил и вишок на паркинг места за автомобили, кој за во иднина добро би послужил за базенот, или пак нешто друго (читај Меркатор), како алтернативен паркинг.

Ова решение мислам дека е далеку попросто, поефтино, но и со одлична функционалност, и секако пократко за пишување за разлика од другото...

ПС. Висината на горното ниво на источниот паркинг си останува макс. 3,60м и мислам дека воопшто нема визуелно и естетски да претставува препрека за салата ако убаво се среди, изгради и нашминка.


Edited by FoSsiL - 01-Apr-2011 at 21:46
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 383
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #555 Posted: 01-Apr-2011 at 22:01
А нели може на местото обележано со сино да се изгради катната гаража?
Немора да биде ни 1-2 ката можеи повеќеза вака да не се изгуби видикот кон салата?
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #556 Posted: 01-Apr-2011 at 22:06
Може и така. Дури и подобро ќе да е. И така отприлика тој е скоро складен со оној каде сега е картингот.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7412
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #557 Posted: 02-Apr-2011 at 00:41
а зошто да се прави надземна катна гаража доколку сакаме просторот таму да биде чист? според мене доволно е да се направи едно ниво паркинг под земја со површина колку сегашниот, и така таму нема објекти кои би му сметале и е на пристојно растојание од вардарот
не сум внесен толку во трошоците за таков проект, но сметам дека не би коштало многу
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 736
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #558 Posted: 02-Apr-2011 at 17:40
Мислам дека ваквото решение е најприкладно и најефтино. Нема потрба од никакви катни гаражи на толку широк простор.

а при големи утакмици картингот се претвара лесно во паркинг (се тргаат гумите и готово)
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #559 Posted: 02-Apr-2011 at 23:10
Незнаев дека игралиштето за хокеј е со пластична подлога. Па тоа е топ ако е така може да го направиме хокејот национален спорт
Back to Top
Ljubopitko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ljubopitko Quote  Post ReplyReply #560 Posted: 05-Apr-2011 at 12:46
Originally posted by toasumjas

Незнаев дека игралиштето за хокеј е со пластична подлога. Па тоа е топ ако е така може да го направиме хокејот национален спорт

да да сигурно е така.
со едно отворено лизгалисте па уште и со пластична подлога ке правиш национален спорт   Question
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.