build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

А1 Арена (Спортски центар „Борис Трајковски“)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2728293031 33>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
23 [25.56%]
6 [6.67%]
18 [20.00%]
16 [17.78%]
11 [12.22%]
8 [8.89%]
2 [2.22%]
3 [3.33%]
1 [1.11%]
2 [2.22%]
You can not vote in this poll
Total votes: 90   Average: 7.41

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #561 Posted: 05-Apr-2011 at 16:47
Во склопна комплексов би ја сместил карпата што ја градат малку подоле без разлика дали територијално се спојува со комплексов или не, затоа веќе дискуторавме. дополнително и тоа мало скејт паркче би го споил и би го проширил и во Македонија конечно да се развие и тој спорт. Едно време го ветуваа под железничка просторот кој е одличен, но кога веќе се пренамени таа локација во склоп на овој центар добро би дошол и еден таков капацитет за тие што го спортуваат.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #562 Posted: 05-Apr-2011 at 22:42
Originally posted by Ljubopitko


Originally posted by toasumjas

Незнаев дека игралиштето за хокеј е со пластична подлога. Па тоа е топ ако е така може да го направиме хокејот национален спорт
да да сигурно е така.со едно отворено лизгалисте па уште и со пластична подлога ке правиш национален спорт   Question


Сакав да кажам вакви игралишта може да се направат насекаде во македонија затоашто не зависат од временските услови а и не се некоја голема инвестиција. А така би се развил спортов. А ти како мислиш, да направиме ледени дворани насекаде низ мк?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #563 Posted: 06-Apr-2011 at 12:36
не треба да се прават ледени дворани, но ова што го направија сега, е обично рекреативно лизгалиште, во вакви услови не може да се тренира како што треба, нити да се одржуваат натпревари, тоа е проблемот
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #564 Posted: 09-Apr-2011 at 16:39
Прво да нагласам дека сум голем љубител на хокеј на мраз. Но муабетиве за развој на тој спорт кај нас, ми делуваат прилично наивно. Треба да тргнеме од тоа дека сме мала земја и згора на тоа со многу ограничени ресурси. Гледам ги „оправивме“ спортовите каде традиционално сме имале успеси, па сега и во хокеј ќе сме се покажеле... Наместо да се сконцентрираме на неколку спортови каде реално имаме основа и потенцијал, секогаш се расплинуваме и губииме фокус. Уште полошо, во случајов со хокејот се работи за скап спорт, во кој би требало да вложуваме од нула, а извесно најголем дострел ќе ни биде постојано присуство во некои чкљ квалификации и лиги. Зошто би ни било тоа потребно и колкава е чергата на македонскиот спорт, за да правиме такви излети?

Неколку базични лизгалишта за рекреативни потреби ширум државава се повеќе од доволни. Како такво лизгалиштево ми е океј (со исклучок на фактот дека во познатиот импровизаторски стил, го шлапнаа на паркинг кој е потребен). Но со приказните за развој на хокејот кои ни ги сервираат, слободно нека си го избришат задникот  Toilet
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #565 Posted: 09-Apr-2011 at 17:05
Ама затоа големината на земјата нема врска со клубскиот успех. Има врска длабочината на џебот на тој што ќе се заинтересира од ова да извади уште некое евро. Ако произлезе интерес, ако скоцкаат клуб(ови), ако играат во некаква европска лига, може да се развие спортот, па кој нè знае, може сме неоткриени таленти за хокеј Чекаме да се донесе тој законот за спортските клубови/друштва, да си станат АД, и мислам дека ќе може да одат работите во многу спортови напред.

А дека требаат лизгалишта низ државата, требаат. Макар и сезонски. Туку, знае некој како функционира лизгањето на пластична подлога? Нема ни сантиметар мраз над ова?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
OBX View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 05-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote OBX Quote  Post ReplyReply #566 Posted: 12-May-2011 at 12:59

Лизгалиштето „Борис Трајковски“ ќе се покрива. Моментално се отстрануваат пластичните ламинати, а во наредните денови ќе почне поставувањето на покривната конструкција

 
 
%20  
- Покривањето на лизгалиштето беше планирано, за да може да функционира на секакви временски услови.
Одлучивме тоа да биде сега, додека траат кондициските тренинзи на нашите хокеари и идни натпреварувачи во уметничко лизгање. Во тек се тренинзите за уметничко лизгање со аеробик и гимнастички вежби, а хокеарите тренираат во фитнес-центри и во сала - изјави Ратко Капушевски, директор на спортскиот центар „Борис Трајковски“.

Проектот за покривната конструкција е на фирмата „НП инженеринг“, додека изведувач на работите е „Лапласт-М“. Покривањето на лизгалиштето треба да биде готово за еден месец.
 
   
Автор: С.Ј.
Back to Top
Рок-Барок View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 29-Aug-2010
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 118
  Quote Рок-Барок Quote  Post ReplyReply #567 Posted: 17-May-2011 at 00:36
Originally posted by OBX

Лизгалиштето „Борис Трајковски“ ќе се покрива. Моментално се отстрануваат пластичните ламинати, а во наредните денови ќе почне поставувањето на покривната конструкција

 
 
%20  
- Покривањето на лизгалиштето беше планирано, за да може да функционира на секакви временски услови.
Одлучивме тоа да биде сега, додека траат кондициските тренинзи на нашите хокеари и идни натпреварувачи во уметничко лизгање. Во тек се тренинзите за уметничко лизгање со аеробик и гимнастички вежби, а хокеарите тренираат во фитнес-центри и во сала - изјави Ратко Капушевски, директор на спортскиот центар „Борис Трајковски“.

Проектот за покривната конструкција е на фирмата „НП инженеринг“, додека изведувач на работите е „Лапласт-М“. Покривањето на лизгалиштето треба да биде готово за еден месец.
 
   
Автор: С.Ј.


Со што ќе се покрие ..со тенда ?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #568 Posted: 17-May-2011 at 00:52
не ми е јасно, посветуваат толку многу внимание на теренче кое треба да е само привремено... зошто да се даваат пари и време на додатни конструкции, трибинчиња и не знам уште што, кога може да се направи едно помало клубско стадионче за тренирање и рекреација со релативно мал капацитет, не би требало да е голема инвестиција
да не збориме што со тоа ќе се ослободи паркингот


Edited by zabegan - 17-May-2011 at 01:51
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #569 Posted: 17-May-2011 at 08:51
Веројатно со балон како што се игралиштата кај студентскиот Гоце Делчев. Не верувам дека би оделе на челична монтажна конструкција, многу е поскапа. Според мене игралиштето е прав потек. Доколку би се популаризирал хокејот и останатите зимски спортови да се прави сала во аеродром. Но зошто не го реновираа лизгалиштето кај кале кое веќе го има.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #570 Posted: 17-May-2011 at 09:02
Originally posted by stratus

Веројатно со балон како што се игралиштата кај студентскиот Гоце Делчев. Не верувам дека би оделе на челична монтажна конструкција, многу е поскапа. Според мене игралиштето е прав потек. Доколку би се популаризирал хокејот и останатите зимски спортови да се прави сала во аеродром. Но зошто не го реновираа лизгалиштето кај кале кое веќе го има.


Toa кај Кале е на сосема друг систем и не може да работи во текот на целата година, а за хокеј дворана се потребни многу повеќе средства, така да ова е добро привремено решение.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #571 Posted: 17-May-2011 at 09:04
“Пиратите од Карибите 4“ во новото Авто кино во Скопје
Во петок, точно на полноќ на паркингот на спортскиот центар “Борис Трајковски“ на големо кино платно, Кино Милениум ја најавува светската премиера на култниот серијал “Пиратите од Карибите“, а со тоа и отворањето на Авто Киното за граѓаните на Скопје и Македонија.

Скопје ќе ја има честа заедно со останатите метрополи да биде дел од светската премиера на овој култен серијал. Влезот ќе чини 100 денари за возило.

“Авто киното ќе биде достапно сè до 5ти јуни, со цел, да нè опушти од претстојниот континуиран политички атак“, се вели во соопштението од Младинскиот културен центар.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=86500&kategorija=1
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #572 Posted: 17-May-2011 at 12:20
i jas ova pred nekoj den go procitav vo nekoj od vesnicite, i neznam veke sto da komentiram, neznam koj rakovodi so sportskiov "kompleks" ali se gleda deka nee so site!!!
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #573 Posted: 17-May-2011 at 13:49
Мислам дека раководството на Б. Трајковски одлично менаџира со објектот. После кугланата и најдобрата игротека во државата, се фатија да го реновираат и базенот, а сега и со вакви содржини, кога не се користи паркингот за друго, да овозможат добар приход за центарот.

Од мене браво! Вака се менаџира со државни објекти за да бидат профитабилни, а не да пропаѓаат.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #574 Posted: 17-May-2011 at 14:25
Се' е ова убаво но некако ги збутаа работиве. Би сакал да се прошири просторот, па дури и привремено на југ, додека некој не почне да гради нешто вистински. Знам дека ми е пуста желба, но што да посакува човек кога се става покрив над игралиштето за хокеј (дефакто мал стадион покрај салата, на другиот паркинг имаме картинг, и сега на третиот автокино. Мада, океј, третиот и така може да се користи како автокино, платното кое ќе биде поставено ќе биде на крајот на паркингот и нема да смета за нормално фукнционирање на истиот. Како и да е, поентата ми е дека има премногу неискористен простор околу комплексот.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
KraliMarko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-May-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote KraliMarko Quote  Post ReplyReply #575 Posted: 13-Jun-2011 at 21:30
Можи некој да ми кажи дали во иднина се планира доградба на уште една трибина, зад голот каде што нема? Лично мене, вака салава ми е како некомплетна и недовршена! Поздрав!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #576 Posted: 13-Jun-2011 at 21:39
Не се планира, а не е ни можно да се изгради уште една трибина.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #577 Posted: 13-Jun-2011 at 21:39
Originally posted by KraliMarko

Можи некој да ми кажи дали во иднина се планира доградба на уште една трибина, зад голот каде што нема? Лично мене, вака салава ми е како некомплетна и недовршена! Поздрав!

Требало да се планира на време, сега е доцна, не може ништо да се направи по тоа прашање

Edited by Cloverstack - 13-Jun-2011 at 21:40
Back to Top
KraliMarko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-May-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote KraliMarko Quote  Post ReplyReply #578 Posted: 13-Jun-2011 at 21:52
Штета! Само ние во 21 век можиме да изградиме сала со три трибини.Скопје како главен град заслужуваше подобра и поголема сала(барем 2/3 000 седишта плус), но што е тоа е. Cloverstack фала ти на одговоров .
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #579 Posted: 10-Dec-2011 at 11:53

Djole, A od kade ti se ovie informacii??

Salata Boris Trajkovski e mala za vakvi golemi manifestacii, Ke mora uste edna sala da se izgradi so barem 15,000 sedishta, ako moze eden Kaunas so 300,000 ziteli da ima sala od 15,000 togas nie treba sigurno da imame.

Ne mi se svigja taa idea so 4 drzavi da konkuriraat, edna do dve maksimum inache vaka navistina glupavo ke bide.
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #580 Posted: 10-Dec-2011 at 12:54
Баш ми е криво за салата.незнам само зошто и зошто се изгради со толку мал капацитет..башка да не говорам и тоа што е со 3 трибини..  типично Македонска работа , за жал..
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2728293031 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.