build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

А1 Арена (Спортски центар „Борис Трајковски“)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 33>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
23 [25.56%]
6 [6.67%]
18 [20.00%]
16 [17.78%]
11 [12.22%]
8 [8.89%]
2 [2.22%]
3 [3.33%]
1 [1.11%]
2 [2.22%]
You can not vote in this poll
Total votes: 90   Average: 7.41

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 27-Jan-2008 at 12:42
mnogu go vlecea proektov i na kraj pak nema da bide kako sto predvidoa 9.000 mesta ,nas ni trebase pogolema sala, a ne sega da napravat od 9.000 na 6.000 , ako gledame taka realno za koncert 6.000 gi sobira i na salata vo kale sto e na otvoreno , isto ti se faka )
nema veze.. toa e toa
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 28-Jan-2008 at 22:18
Мислам вредеше Македонија да престане да се срами во Кале и да добие вистинска сала. Како и да е можеби едвај дочекавме и за малку и ќе ни го одземеа женското Европското ракометно првенство во декември оваа година. Браво за Владата за интересот кон спротските објекти па да ги дочекаме во скоро време и новие базени кои се ветени не само во Скопје туку и во другите градови низ земјава
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 28-Jan-2008 at 22:20
Originally posted by Junkie

Мислам вредеше Македонија да престане да се срами во Кале и да добие вистинска сала. Како и да е можеби едвај дочекавме и за малку и ќе ни го одземеа женското Европското ракометно првенство во декември оваа година. Браво за Владата за интересот кон спротските објекти па да ги дочекаме во скоро време и новие базени кои се ветени не само во Скопје туку и во другите градови низ земјава


штета само што зезнаа со капацитетот. Но за тоа дефинитивно не е крива сегашнава влада. Го потпишувам твојов пост. Thumbs%20Up
Back to Top
Moebius View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 31-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Moebius Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 31-Jan-2008 at 11:21
Здраво момци,
А бе тачно е дека апла не ја биваше со досегашниве сали. Жива срамота бевме. Ама и со новава е утнато максимално. Многу е мала. Имам влезено внатре, додуше уште немаше внатре тогаш, беше во изградба, ги местеа главните решетки горе, и по слободна проценка можам да кажам дека и тие 4 и пол илјади места се оптимистичка варијанта. 6000 места се научна фантастика за тој простор. Можда едино ако планираат да не редат како сардини, или ако се работи за шаховски дуел, па да се фати пола терен со столчиња....
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 31-Jan-2008 at 12:37
Previous Добредојде Моебиус!

Да штета е што направија утка со капацитетот. Инаку нема многу на што друго да се жалиме, салата е супер и најмодерна од сите во Македонија.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 01-Feb-2008 at 17:55
Originally posted by Moebius

Здраво момци,
А бе тачно е дека апла не ја биваше со досегашниве сали. Жива срамота бевме. Ама и со новава е утнато максимално. Многу е мала. Имам влезено внатре, додуше уште немаше внатре тогаш, беше во изградба, ги местеа главните решетки горе, и по слободна проценка можам да кажам дека и тие 4 и пол илјади места се оптимистичка варијанта. 6000 места се научна фантастика за тој простор. Можда едино ако планираат да не редат како сардини, или ако се работи за шаховски дуел, па да се фати пола терен со столчиња....


Big%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile

Добредојде Моебиус.
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 02-Feb-2008 at 15:33
kapacitetot na salata i mene iskreno me razocara, ama sepak izgledot od nadvor i e nesporedliv so bilo koja sala vo makedonija pa i vo regionov (barem spored mene)....navistina e edinstvenata reprezentativna sala vo makedonija. Citav edno intervju na aktuelniot pretsedatel na rakometnata asocijacija, koj rece deka makedonija gi ispoluva site uslovi da organizira i evropsko za mazi koe e daleku poprestizno, edinstveno ni falela sala od 15.000...toa e kako posledniot uslov koj treba da go ispolnime. Pa ajde da se nadevame deka ke postigneme golem uspeh na prestojnoto evropsko u rakomet sto se igra kaj nas, pa ke se pobudat zelbi za izgradba na uste edna sala.Smile
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 03-Feb-2008 at 15:27
salata ja vidov od vnatre u petokot i mn mala izgleda,neso slicna na mzt salava u aer.edino so ubacile uste edna tribina nad vlezot so e.pa aj koj ke moze da vleze vnatre neka pise komentar.inace betonive kaj tribinive se zolti,taka da ne e cudo da gi napraat stolcinjava ili crveni ili pa toa kicerajot so znameto
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 12-Feb-2008 at 02:14

За спортската сала ќе се градат две нови улици

Во објектот целосно ќе бидат опремени големата и малата сала, а кугларницата ќе остане само карабина

Сања Наумовска

Спортската сала „Борис Трајковски“ ќе има паркинг-места за над 650 автомобили и 40 автобуси. Паркиралишта се предвидени од сите страни околу објектот, а ќе бидат поврзани со две сообраќајници, кон булеварот „8 Септември“, покрај хотелот „Александар палас“ и кон „Илинденска“, покрај базенот „Младост“. Моментно, во тек е изградбата на паркинзите, тротоарите и едната улица. Од јавното претпријатие велат дека преговараат со Градот Скопје и со Општина Карпош да ја направат втората сообраќајница, која е од јавен интерес и во нивна надлежност. Се работи и на партерот пред главниот влез на спортскиот објект, од јужната страна, кој целосно се поплочува со гранит.

Градежните тимови од „Маврово“ работат и на затворањето на јужната страна од фасадата со надворешните стакла. Во внатрешноста се фарбаат трибините, на кои во почетокот на март ќе започне монтирањето на столчињата. Завршена е изведбата на системите за ладење и греење и вентилација, а се доработува и илуминацијата. Во објектот веќе има вода, а моментно се копа за поврзување со градската топловодна мрежа.

Според директорот Борис Змејковски, и покрај тековните проблеми, работите се одвиваат во зацртаното темпо и салата ќе биде готова до април. „Кога ќе биде предадена спортската сала, целосно ќе бидат опремени големата и малата сала. Во големата ќе има спортска опрема за ракомет, кошарка, бокс и професионална бина за забавни настани. Малата сала има 500 седишта и е специјализирана за кошарка. Што се однесува до салите за куглање, за фитнес, сауната и други слични делови, тие ќе бидат во состојба на карабина, без опрема“, вели Змејковски со најава за посебна програма, која наскоро ќе ја поднесе до Владата за потребните средства и време за доопремување и на овие простории. Завршени се и санитариите и ходниците, а деновиве ќе се поставува и ситната опрема во тоалетите. Целокупната спортска опрема за двете сали е веќе набавена и чека во царинските складишта да почне монтирањето.

До отворањето во април, во салата ќе се постави и системот за набљудување со камери. Во објектот ќе се влегува од повеќе страни, а посебни скали ќе водат кон трибините. Според барањата на меѓународните спортски организации, на најгорниот ред од западната трибина ќе има 27 места за коментатори со по два монитора, како и 12 места за снимање со камери.


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=6451DA7BFBD4A8419F3A741E5F38DB91


Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 12-Feb-2008 at 02:43
Ubavo...barem ke se uredi toj del.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 12-Feb-2008 at 02:52
Самата сала ќе повлече по себе и трафики, продавници итн.... Мислам дека на овој дел е потребен еден трговски од стилот на рамстор. Сигурно би заживеал покрај карпош ѓорче злокуќани, а башка и доста странци од аце-палас. Тој дел има предност што не изграден и треба доста да се пази, се да се прави според план, а не да се импровизира. Сега за сега добро тече. Тој дел тука може да биде втор центар на Скопје.
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 12-Feb-2008 at 10:15
И јас секогаш сум го гледал како многу добро место за урбанизација тој простор тука. Колку му се радував на ХИПО маркет само... Одлично доаѓаат и автосалоните, и продавниците за бела техника. Сега таман после салава да се изгради некој трговски центар (нели пропадна една таква идеја?), паркинзи, да се реновира Карпош базенот, да се оправи фудбалското игралиште и тн. 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 29-Feb-2008 at 20:50
Thumbs%20Up

Сега бројките викаат дека во салата има место за 8000: 6000 + 2000 по потреба..

ПОВЕЌЕНАМЕНСКИОТ ОБЈЕКТ НАСКОРО ГОТОВ

Во април свечено пуштање на новата сала

Вкупната сума потрошена за изградба на салата, според директорот на претпријатието што ја гради, Борис Змејковски, изнесува околу 17 милиони евра

Изградбата на повеќенаменската сала „Борис Трајковски“ во Карпош 3 привршува. Од истоименото јавно претпријатие информираат дека градежните и занаетчиските работи се при крај и додаваат дека не само што го запазиле рокот што им го даде Владата туку објектот ќе го завршат и предвреме.  Во салата од мај ќе почнат да се одигруваат натпревари во разни спортови, а во декември таму ќе се одржи и Европското првенство за жени во ракомет.  - Се работи дење и ноќе, со цел салата да биде подготвена за европското првенство. По свеченото пуштање ќе треба да се довршат некои мали работи, како и да се изврши проба на сите системи што се вградени во објектот - вели Борис Змејковски, директор на Јавното претпријатие „Борис Трајковски“. Вкупната сума што е потрошена за изградба на салата, според Змејковски, изнесува околу 17 милиони евра. Тој објасни дека од првичниот проект досега се направени повеќе измени, со цел салата да биде функционална и да ги задоволува светските стандарди.  Повеќенаменската сала „Борис Трајковски“ ќе има 700 паркинг-места за автомобили, како и 32 места за автобуси. Паркиралишта се предвидени од сите страни околу објектот, а планирано е да бидат поврзани со две улици, од страната на хотелот „Александар палас“ и од „Илинденска“. Објектот ќе има капацитет од 6.000 стола, со можност да се стават уште 2.000, по потреба.  Во салата ќе се влегува од повеќе страни, а посебни скали ќе водат кон трибините. Според барањата на меѓународните спортски организации, на најгорниот ред од западната трибина ќе има 27 места за коментатори со по два монитора, како и 12 места за снимање со камери. Во објектот ќе биде поставен и видеонадзор за да се зголеми безбедноста.  Изградбата на спортската сала ја почнаа градските власти во април 2004 година. По една година, во фаза на карабина и' ја предадоа на централната власт поради тоа што немаа пари да ја довршат. Влогот на Градот во салата, како што кажа градоначалникот Трифун Костовски, дотогаш изнесувал 8,5 милиони евра.

Дива депонија ја нагрдува салата

Целиот простор до спортската сала, од страната на „Илинденска“ тоне во ѓубре. Се гледаат купишта смет, шут, тули, остатоци од малтер. Во услови кога комуналните инспекции никого не казнуваат, несовесните граѓани без страв се ослободуваат од градежниот шут наместо да платат за негово истурање на Дрисла.

Имајќи предвид дека се ближи свеченото пуштање на салата во употреба, директорот на Јавното претпријатие „Борис Трајковски“, Борис Змејковски изјави дека неколку пати барал од Градот и од Општината да интервенираат. Му било кажано дека просторот е на приватен инвеститор, но тој смета дека на ниту еден инвеститор не смее да му се дозволи на неговиот плац да се создава дива депонија. Тој се согласи дека ѓубриштето наполно го уништува модерниот изглед на салата и дека не е во ред тој простор пред европското првенство да не се облагороди. Од Градот вчера не одговорија дали и кога планираат да го расчистат и разубават просторот околу најновиот капитален објект во Скопје.

Јорданка ИвановскаEdited by La Linea - 29-Feb-2008 at 21:01
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 19-Mar-2008 at 00:31

СПОРТСКИОТ ОБЈЕКТ КАЈ АЛЕКСАНДАР ПАЛАС ВО ФИНАЛНА ФАЗА


Салата готова наредниот месец


Повеќенаменскиот објект во Карпош ќе биде целосно завршен веќе наредниот месец, кога се планира и негово техничко примопредавање


Повеќенаменската спортска сала кај хотелот "Александар палас" во Карпош, ќе биде целосно завршена веќе наредниот месец, кога се планира и извршување на техничкиот прием на овој објект. Според Борис Змејковски, директор на јавното претпријатие надлежно за изградба на објектот, во моментот се работи на ентериерот, но и оваа фаза е при крај. Привршуваат и работите поврзани со партерното уредување околу објектот, а Општина Карпош работи и на пристапната улица и поврзување на подземната инфраструктура.

- Се работи и дење и ноќе, целосно е запазен предвидениот рок и покрај измените кои се направени во проектот, така што во април ќе може да се изврши и техничко примопредавање на објектот. Во моментот се лакира паркетот во малата сала, а во големата е поставена изолација. Се монтираат трибините, а завршено е и осветлувањето со рефлектори и озвучувањето. Целата опрема за сите спортови е донесена и се монтира, објаснува Змејковски, кој додава дека од страна на Владата се обезбедени финансиските средства.

Тој исто така потенцира дека изминатиот период во проектот беа направени и повеќе измени со цел да се исполнат меѓународните стандарди. Така, наместо првобитно предвидените шест коментаторски места сега има 27, како и 4 за радио-коментатори. Направени се и приклучоци за репортажните коли, како и 12 места за поставување на камери. Иако не беше предвиден, вграден е и систем за видео-надзор со една контролна соба.

Партерното уредување, околу салата исто така, финишира.
- Веќе се врши асфалтирање на паркиралиштето, кое според стандардите овозможува паркирање на 720 лесни коли и 32 автобуси, а има и дел за репортажни возила. Единствен проблем кој уште минатата година му беше укажан на Градот, е потребата од изградба на клучка на булеварот "8 Септември" со која би се овозможило полесно влегување и празнење на паркингот, но одговор сеуште немаме, вели Змејковски.


http://vecer.com.mk/?ItemID=06C6C9CA381A1747A61DDD53C2BEC8A6
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 19-Mar-2008 at 00:43
Кој е тој булевар 8ми септември?? Тоа кај воена болница?? 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 19-Mar-2008 at 01:10
Да тој е
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 19-Mar-2008 at 01:58
хм.. а која е таа новинарска 'клучка' која сакаат да ја направат. тука не гледам многу можност за нешто освен можеби надвозник ама на таа локација воопшто нема да личи... а мислам ќе може од кај октомвриска револуција да се влезе исто? Од кај александар палас? 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 19-Mar-2008 at 12:12
Џабе да коментираме кога новинариве упорно ги мешаат термините... Не можеме да бидеме сигурни дека нависина се работи за клучка. Инаку нема зошто да би изгледала лошо - една мала клучка како тааа во близина нема ни да се приметува.


Edited by Cloverstack - 19-Mar-2008 at 12:15
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 19-Mar-2008 at 13:24
Edvaj chekam
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 19-Mar-2008 at 16:54
Originally posted by ProMKD

хм.. а која е таа новинарска 'клучка' која сакаат да ја направат. тука не гледам многу можност за нешто освен можеби надвозник ама на таа локација воопшто нема да личи... а мислам ќе може од кај октомвриска револуција да се влезе исто? Од кај александар палас? 


„Октомвриска револуција„ не е исто што и „8ми септември„??? Question
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.