build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

А1 Арена (Спортски центар „Борис Трајковски“)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2829303132 33>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
23 [25.56%]
6 [6.67%]
18 [20.00%]
16 [17.78%]
11 [12.22%]
8 [8.89%]
2 [2.22%]
3 [3.33%]
1 [1.11%]
2 [2.22%]
You can not vote in this poll
Total votes: 90   Average: 7.41

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #581 Posted: 10-Dec-2011 at 23:51
Pa dobro Boris Trajkovski e kvalitetna sala ali premnogu mala e, dobro e toa sto e nova i moderna sala ali realno nas ni treba mnogu po golema sala ako imame realni ambicii da bideme domakini na nekoj evropski pa makar i svetski manifestacii za rakomet ili kosarka.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #582 Posted: 11-Dec-2011 at 00:02
Вака секогаш кога гласам на анкета си поставувам критериуми, како фукционалност, изглед и слично.
Борис Трајковски падна на првиот критериум а тоа е салата едноставно не го исполнува условот за кој е наменета ако на тоа се додаде недостатокот на цела трибина тогаш јасно е дека овој објект заслужено од мене доби оценка 1. Денеска во Европа стандард се салите од 15 и повеќе илјади гледачи и според мене недозволиво е градење на нов спортски објект кој не е ниту во Прилеп , ниту во Струмица или Битола туку е репрезентативен објект кој треба да служи на националните репрезентации и тоа во спортови во кои навистина добро котираме. Вака сме хендикепирани во секој поглед. Очигледно оној кој ја нарачувал и конструирал никогаш немал предвид дека Македонија некогаш ќе има желба да организира или коорганизира некое поголемо натпреварување или некој поголем концерт.
Со ова сала навистина сме ограничени во организаторски поглед и според мене не е ништо друго туку комплекс на ниска вредност.
Јас сум убеден дека со подвигот на кошаркарите и популарноста на ракометот во Македонија слободно може да се полни сала од 20 илјади седишта.
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #583 Posted: 11-Dec-2011 at 18:00
Originally posted by Plugger


Djole, A od kade ti se ovie informacii??

Salata Boris Trajkovski e mala za vakvi golemi manifestacii, Ke mora uste edna sala da se izgradi so barem 15,000 sedishta, ako moze eden Kaunas so 300,000 ziteli da ima sala od 15,000 togas nie treba sigurno da imame.

Ne mi se svigja taa idea so 4 drzavi da konkuriraat, edna do dve maksimum inache vaka navistina glupavo ke bide.


Информацијата ми е од близок чоек на луѓето во федерација. Доколку сакаат организација ќе мора уште една сала да се гради, што го увидоа последниве неколку години со успесите на ракометарите и кошаркарите, дека салата Борис Трајковски е доволна за мали концерти и клубски излети во Европски купови

Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #584 Posted: 14-Dec-2011 at 13:53
Известување од СЦ Борис Трајковски
Спортскиот Центар БОРИС ТРАЈКОВСКИ се дополни со уште една содржина во рамките на спортскиот комплекс, својата мултифункционалност ја дополни со вештачка карпа за качување која е лоцирана во подтрибинскиот простор на југозападната страна на Арената. Вештачката карпа е донација од качувачката федерација на Република Македонија кон Спортскиот Центар БОРИС ТРАЈКОВСКИ, кое ќе биде идеално место за одржување на тренинзите во текот на зимскиот период на спортистите од овој сектор во спортот. Овој спорт е со интензитет за постигнување на врвни резултати. Се отвори и најголемата вештачка карпа пред неколку месеци која ќе продуцира кадри од професионален аспект како и рекреативен.

Директорот на Спортскиот Центар спец.правник Ратко Капушевски изјави:
Како менаџер на Спортскиот Ценар БОРИС ТРАЈКОВСКИ драга мие соработката која ја реализиравме со качувачката федерација на Македонија. Ние како менаџмент сме секогаш достапни за сите спортисти и федерации. Дел од спортовите имаме задача да ги надградуваме со професионален и светски импут, а на дел од спотровите треба да им поставуваме цврст темел кој еден ден порано или подоцна ќе ни донесе резултати. Оваа вештачка карпа ќе биде 22-ра спортска услуга која ќе биде на располагање до граѓаните и спортистите, а ќе биде по симболична цена од 100 денари за еден час, се со цел да бидеме достапни до сите и квалитетно да придонесеме кон развојот на овој спорт, како и останатите кои успеавме за кратко време. На објектот ќе има обучен професионалец од федерацијата кој ќе има задача да дава насоки кон движењата на клиентите кои ни ја даваат довербата. Овој спорт придонесува кон зајакнување и развој на мускулатурата исто колку и пливањето. Во текот на искачувањето активно е целото тело.


Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #585 Posted: 18-Dec-2011 at 00:16
Originally posted by Djole88

Originally posted by Plugger


Djole, A od kade ti se ovie informacii??

Salata Boris Trajkovski e mala za vakvi golemi manifestacii, Ke mora uste edna sala da se izgradi so barem 15,000 sedishta, ako moze eden Kaunas so 300,000 ziteli da ima sala od 15,000 togas nie treba sigurno da imame.

Ne mi se svigja taa idea so 4 drzavi da konkuriraat, edna do dve maksimum inache vaka navistina glupavo ke bide.


Информацијата ми е од близок чоек на луѓето во федерација. Доколку сакаат организација ќе мора уште една сала да се гради, што го увидоа последниве неколку години со успесите на ракометарите и кошаркарите, дека салата Борис Трајковски е доволна за мали концерти и клубски излети во Европски купови



Македонија со официјална кандидатура за ЕП 2017!

Македонската кошаркарска федерација и официјално ќе биде кандидат за организација на Европското првенство во 2017 година, откако претседателот на МКФ Даниел Димески денеска пред бордот на ФИБА ја најави нашата кандидатура заедно со Србија и Бугарија.

 

Трите национални федерации веќе постигнаа договор за заедничка кандидатура, а наредниот период гломазниот проект треба да добие подршка и од соодветните државни институции.



Утре, пак, ФИБА и официјално треба да и го додели шампионатот во 2015 година на Украина, откако Кошаркарските федерации на Франција, Германија, Италија и Хрватска одлучија да ја повлечат заедничката кандидатура за организација на ЕП бидејќи, како што истакнаа, воопшто немаат доверба во професионалноста на организациските структури на ФИБА Европа.


http://ekipa.mk/News.aspx?newsId=3718




Edited by Djole88 - 18-Dec-2011 at 00:19
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #586 Posted: 25-Jan-2012 at 11:52

mi se dopaga ovoj komplex, najuspesen vo skopje. i stilot i sodrzinite se pogodeni. samo prodolzete!!


Ќе се гради аквапарк кај “Борис Трајковски“

25.01.2012 - 09:47:20
Ќе%20се%20гради%20аквапарк%20кај%20“Борис%20Трајковски“%20
Рекреативен аква парк се планира да се гради во рамките на спортскиот центар “Борис Трајковски“ во Скопје.

Раководството на “Борис Трајковски“ вчера објави тендер за избор на фирма која ќе биде задолжена да го изгради во рок од три месеци аквапаркот вреден три милиони евра.

Аквапаркот, што треба да биде уште една атракција како за Скопјани, така и за туристите, ќе има пет тобогани, детски базен со реквизити, базен со бранови, мрзлива река, ресторан и кафуле.

Но, поради некоординираност меѓу плановите на раководството на спротскиот центар и општина Карпош се уште неизвесно дали паркот ќе се простира на 7.000 квадатни метри или на 20.000 метри.

Аквапаркот треба да се изгради на постојниот паркинг до салата. Според инфорамциите наведени во тендерот, аквапаркот треба да биде изграден пред почетокот на летото, односно до крајот на јуни годинава.

http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=97869&kategorija=1
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #587 Posted: 25-Jan-2012 at 18:14
аквапаркот баш и не се совпаѓа со идејата за еден спортски комплекс, за водени спортови веќе има еден базен, аквапаркот е забавен парк, како луна паркот што е...
плуас, досега многу пати е спонато од повеќе членови, но еве пак, која е потребата од два аква-паркови во Скопје?
има градови кои имаат повеќе пати поголема површина од Скопје, па немаат потреба од такво нешто
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #588 Posted: 25-Jan-2012 at 19:07
Кога ја гледам сега Арена Белград,многу ми е криво што Борис Трајковски е со толку капацитет.. зашто на никој не  му текна дека е малку тој капацитет!
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #589 Posted: 26-Jan-2012 at 03:22
Да не сакаш ко Белградска да ја прават?

а аква парков уште малце вон градот да го ставеа

Edited by Block - 26-Jan-2012 at 03:24
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #590 Posted: 26-Jan-2012 at 09:47
Со последните успеси на нашите репрезентации, со се поголема промоција на спортот, со зголемување на самодовербата и постепената победа над комплексот на ниска вредност (кој за жал некој се обидуваат сеуште да ни го наметнуват), со се поголеми и поконкретни инвестиции во мали спортски сали и терени, со се поголем број на млади кои во спортистите пронаоѓат свои идоли, со огромен раст на интересот кај публиката, неминовно е размислување за организација на поголем спортски настан а со тоа и на нова вистинска Арена.
Затоа мислам дека е добро што Борис Трајковски се претвора во мултифункционален комплекс, зошто само како сала веќе е повеќе од јасно може да ги задоволува само секундарните потреби на нашите репрезентативци.
Back to Top
anti-modernista1 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote anti-modernista1 Quote  Post ReplyReply #591 Posted: 26-Jan-2012 at 12:01
Originally posted by kultuzin

Со последните успеси на нашите репрезентации, со се поголема промоција на спортот, со зголемување на самодовербата и постепената победа над комплексот на ниска вредност (кој за жал некој се обидуваат сеуште да ни го наметнуват), со се поголеми и поконкретни инвестиции во мали спортски сали и терени, со се поголем број на млади кои во спортистите пронаоѓат свои идоли, со огромен раст на интересот кај публиката, неминовно е размислување за организација на поголем спортски настан а со тоа и на нова вистинска Арена.
Затоа мислам дека е добро што Борис Трајковски се претвора во мултифункционален комплекс, зошто само како сала веќе е повеќе од јасно може да ги задоволува само секундарните потреби на нашите репрезентативци.

bravo se soglasuvam.

Edited by anti-modernista1 - 26-Jan-2012 at 12:02
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #592 Posted: 26-Jan-2012 at 13:39
Originally posted by zabegan

аквапаркот баш и не се совпаѓа со идејата за еден спортски комплекс, за водени спортови веќе има еден базен, аквапаркот е забавен парк, како луна паркот што е...
плуас, досега многу пати е спонато од повеќе членови, но еве пак, која е потребата од два аква-паркови во Скопје?
има градови кои имаат повеќе пати поголема површина од Скопје, па немаат потреба од такво нешто


Абе секогаш ме смееш со твоиве постови. Незнам од кај ископа 2 аква-паркови? Зарем уште веруваш дека во Аеродром ќе има аква - парк ? Само ќе кажам , хахахахахаха

П.С: Идеата за аква-парк е одлична. но што станува со местата за паркирање, ако планираат да го прават на место на постоечки паркинг(иако не ми е баш логично, така пишува погоре)???
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #593 Posted: 01-Feb-2012 at 09:42

Хокеј салата...

Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #594 Posted: 01-Feb-2012 at 09:57
Не ми ја спомнувај, тежок ужас од хангар... барем да ја ставеа подалеку да не ја нагрдува салата...
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #595 Posted: 01-Feb-2012 at 10:21
  Ама и не е толку лоша. Личи на хангар, ама материјалите се мислам добро одбрани... и барем од далеку мене ми се допадна...

Edited by FoSsiL - 01-Feb-2012 at 10:22
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #596 Posted: 01-Feb-2012 at 18:30
Имам еден познаник кој игра хокеј за ПАОК, но бидејќи и тие одвај крај со крај врзуваат, играше за Ираклис сега кога беа во Скопје за тој пријателскиот со ХК Скопје, и рече дека подлогата е најлошото срање на светот, пластиката не дозволува да развиеш ни 50% од нормалната брзина на мраз. Јас баш имав впечаток дека поентата е на лето да се лизга колку толку со подлогава, а на зима кога е ладно да може да си фати нормално мраз одгоре, и да се лизга на нормален мраз. Но тоа не бил случајот.

Исто така, најавуваа дека е пренослива, и дека по потреба би се префрлала во големата сала. Е тоа чудо да го видиме...
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 831
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #597 Posted: 02-Feb-2012 at 02:29
Прашање е дали има техничка можност за тоа гитар, дали е земено во предвид кога е дизајнирана слата борис трајковски да ја има можноста за модуларно менување на подлога. На пример салата O2 World во Берлин однапред е дизајнирана како седиште и за Кошаркарскиот и Хокеарскиот локален тим во Берлин. Па така може во рок од еден ден да се постави и демонтира подлогата за хокеј и паркетот за сите спортови што се играат на паркет, за кончено да се има бетонска подлога за концерти.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #598 Posted: 02-Feb-2012 at 02:52


Имаат друга подлога за ракомет, друга за кошарка (и одбојка ако не се лажам). Но за хокеј сигурно сака многу повеќе работа.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #599 Posted: 02-Feb-2012 at 19:50
а подлогата за хокеј кај такви универзални сали каква е? се работи за иста таква плоча како кај нашево теренче? и дали има некаква улога во хокејот одржувањето на температурата на салата и дали се вмешани други машини и слично?
како и да е, мешање на милион спортови во една сала не би било логично и би било покомплицирано... кошарката и ракометот најчесто се комбинираат во иста сала, бидејќи терените имаат слични димензии и практично иста подлога и идентични услови за одржување на натпревар и тренинзи

инаку не се палете за салава дека е хангар, како и да е, ако нема некоја помасивна бетонска конструкција, сметајте дека може многу лесно да се размонтира ако во иднина има потрба од квалитетна хокеарска арена... сега да направиш феноменална сала за хокеј и хокејот воопшто да не успее во државава, ќе биде катастрофално како и да е


Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Harry Potter View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Jan-2012
Location: Skopje, Macedon
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote Harry Potter Quote  Post ReplyReply #600 Posted: 11-Feb-2012 at 00:18
секоја подлога освен мраз е ужас за хокеј! сепак, ја поддржувам идејата да се игра хокеј во Македонија, но барем зимно време тоа да се прави на нормален мраз.ги гледав ХК Скопје со ХК Ираклис и многу тешко им одеше лизгањето. едноставноп не е тоа тоа. а и игралиштето е цело отворено од страните што за гледачите е многу лошо, ем мрзнеш ем промаја те шиба.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2829303132 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.230 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.