build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

А1 Арена (Спортски центар „Борис Трајковски“)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 30313233>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
23 [25.56%]
6 [6.67%]
18 [20.00%]
16 [17.78%]
11 [12.22%]
8 [8.89%]
2 [2.22%]
3 [3.33%]
1 [1.11%]
2 [2.22%]
You can not vote in this poll
Total votes: 90   Average: 7.41

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #621 Posted: 03-Oct-2012 at 11:51
Не е услов 10.000 капацитет на сала, тоа е за клубови со А лиценца. Мзт би можел на игра во сала со капацитет од 5.000 седишта.
 
Effective as of the 2012–13 season, Euroleague clubs with an "A License" must host their home matches in arenas that have a seating capacity of at least 10,000 people. In 2008, ULEB voted to increase the arena seating requirement to 10,000 within four years time in order to force clubs to move into and/or build bigger arenas. This was done in hopes of increasing revenues through more ticket sales. Non "A License" Euroleague clubs must play in arenas that seat at least 5,000 people.
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #622 Posted: 08-Oct-2012 at 11:30
Аха значи не сум разбрал, мислев сите во Евролига мора да се/се со А лиценца. Ајде само нека напредуваат вака па може за некоја година

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #623 Posted: 16-Oct-2012 at 23:01

СКОПЈЕ ДОБИ НАЈДОБРА КОНЦЕРТНА САЛА ВО РЕГИОНОТ


Акустично изолирана салата во СЦ Борис Трајковски


Акустичната изолација во арената на спортскиот центар Борис Трајковски" комплетно заврши на 1 октомври. Акустиката во арената ќе биде промовирана на концертот на Слаткаристика на 2 ноември. Од СЦ Борис Трајковски" информираат дека акустичната изолација ја поставиле специјално обучени лица, кои во период од три недели работеле на поставување на акустичните плочи на покривната конструкција во арената во која се одржуваат концертите. Проектот го изработи ММЛ инженеринг, а изведувач на градежните работи е Проинг инженеринг.
- Акустиката во арената беше нешто што го критикуваа сите посетители на концертите кои барем малку се музички едуцирани. Тоа беше доволно ние да се ангажираме и да го реализираме проектот. Со овој зафат придонесовме Скопје да има достојна арена за реализација на секаков тип концерти. Изведбата беше со цел да се намалат мили секундите на доцнењето на звукот кои беа 9, а сега изнесуваат само 2, што е речиси ништо и нема теоретска можност да се почувствува и е во подобра состојба од сите арени во регионот - вели директорот на СЦ Борис Трајковски", Ратко Капушевски.

Во однос на овој проект, наведува Капушевски, сметам дека ги задоволивме потребите најпрвин на промоторите да имаат пониски трошоци во организацијата на настаните кон озвучувањето.
- Во втор план сметам дека преку Владата докажавме оти имаме слух за секаков тип критика кој е упатен на наша адреса - вели Капушевски.

Според директорот СЦ Борис Трајковски" е успешна капитална инвестиција која во форма на општествено-јавно добро со својот широк спектар на услуги придонесува за градот од повеќе аспекти забава, култура, спорт.
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=852569483A87EA4A89859F8316A506BB
Back to Top
Taftal View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Jun-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Taftal Quote  Post ReplyReply #624 Posted: 22-Oct-2012 at 21:31

Уште во почеток се знаеше дека салава ќе се користи и за концерти. Зошто уште тогаш не ја земале акустиката во предвид наместо сега да се прават дополнителни проекти и нови трошоци. Наместо да се фалат треба да се засрамат. А додатните интервенции не можат да пружат ист квалитет како кога се прави навреме. И дека сега Борис Трајковски станала најдобра концертна сала во регионот и тоа малку морген, тие бајки на друг нека му ги кажуваат.
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #625 Posted: 03-Nov-2012 at 18:36
абе најдобар терен/стадион, најголем трговски, најмодерен аеродром итн итн. значи не верувајте на т.н квази новинарчиња

инаку за акустиката секоја чест, зошто кој бил на концерт знае за што зборам
Back to Top
zokidac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2009
Location: MKD
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote zokidac Quote  Post ReplyReply #626 Posted: 14-Nov-2012 at 14:12
ima nekoj zabelezano deka vo salava se vadat stolcinjata ! na natprevarot MZT-Cedevita ubavo se zabelezuvashe deka se otstraneti baagi stolcinja na tribinata kade bese smestena navivackata grupa na MZT
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #627 Posted: 14-Nov-2012 at 15:27
да го приметив тоа изгледа се извадени поради навивачите, да не ги оштетат. А сакам едно нешто да прашам на послдниов натпревар со цедевита навивчите на МЗТ запалија димна како тоа се рефлектира чадот врз салата играчите, или вентилацијата си ја врши таа улога ?
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #628 Posted: 14-Nov-2012 at 17:18
Чадот од димната не се задржува повеќе од 7 минути и едино може да го почувствуваат само навивачите и блокот до нив, додека истиот не се чувствува ниту на спротивната трибина, ниту на теренот.

Што се однесува до столчињата, таа пракса е воведена уште од пред некоја година кога за прв пат МЗТ и Работнички своите натпревари ги играа во БТ. Но пред некој да ги окарактеризира навивачите како вандали (дел од нив се, но не сите!), треба да се забележи и дека има неколку столчиња уништени и од страната каде би требало да седат оние "помирољубиви" посетители.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #629 Posted: 08-Jan-2013 at 13:03
Еве една интересна статија со споредби на балканските сали/арени

СЦ Борис Трајковски на 6-то место на Балканот според цената за изнајмување


Во анализата на еден од бугарските портали, нашата најголема спортска сала, СЦ Борис Трајковски се најде на 6-то место на Балканот според цената за изнајмување

Нашата најголема сала Борист Трјаковски која има капацитет од 8000 места според анализата на бугарскиот сајт Спортал.бг се најде на високот 6-то место според висината на цената за изнајмување.

СЦ Борис Трајковски се наоѓа во група заедно уште со салите Армец (Софија), Спирос Луис (Атина), Синан Ердан (Истанбул), Комбанк арена (Белград) и Ромекспо (Букурешт).

Во продолжение погледнете ги споменатите сали низ факти, цени и капацитет.

1. Најскапа сала за изнајумување за еден ден е Ромекспо во Букуршет, Романија која има капацитет од 40.000 седишта. Нејзината изградба чинела 50 милиони евра а доколку сакате да ја изнајмите за еден ден тоа ќе ве чини 11.000 евра.2. Втора на ова листа е Комбанк (Белградска) Арена во Белград, Србија која има капацитет од 25.000 седишта. Нејзината изградба чинела 70 милиони евра, а доколку сакате да ја изнајмите за еден ден тоа ќе ве чини 10.000 евра.3. Третопласиранa е Синан Ердан во Истанубул (Турција), која има капацитет од 22.500 седишта. Нејзината изградба чинела 47 милиони евра, а доколку сакате да ја изнајмите за еден ден тоа ќе ве чини 9.000 евра. Интересно за оваа арена е што таа за турските спортисти и клубови вратите ги отвара слободно и не наплаќа надоместок за нејзино користење.4. Четвртопласиран е Спирос Луис во Атина (Грција) која има капацитет од 19.000 седишта. Нејзината изградба чинела 49 милиони евра, а доколку сакате да ја изнајмите за еден ден тоа ќе ве чини 8.000 евра.5. Петопласиран е новоизградената арена Армец во Софија (Бугарија) која има капацитет од 19.000 седишта. Нејзината изградба чинела 49 милиони евра, а доколку а доколку сакате да ја изнајмите за еден ден тоа ќе ве чини 8.000 евра.6. Шестопласиранa на ова рангирање е нашата арена Борис Трајковски во Скопје која има капацитет од 8000 седишта. Нејзината изградба чинела 17 милиони евра, а доколку сакате да ја изнајмите за еден ден тоа ќе ве чини 4.000 евра.извор:http://sportcorner.com.mk/%D1%82%D0%BE%D0%BF-%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0/%D1%81%D1%86-%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81-%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%98%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-6-%D1%82%D0%BE-%D0%BC%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%B0%D0%BB

--------------------------------------------------------------------

Искрено се надевам дека Металург, па и МЗТ, а во скоро време и РК Вардар, зошто да не и уште 2-3 тима од тимските спортови, ќе имаат уште поголеми вложувања а со тоа и подобри резултати во Европа.со тоа и потребата од сала со капацитет поголем од 10-12 илјади ќе стане поголема. Кога сите во регионов имаат еден таков репрезентативен објект, мислам дека редно е и ние да имаме. Само како што кажав, првиот услов е се повеќе екипи како Металург и се поголеми вложувања во екипите.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #630 Posted: 08-Jan-2013 at 14:41
Искрено да кажем многу сум поврзан и можеби досаден само зборим за Тетово, ама еве ти спомнуваш зашто да не уште 2-3 тима  ќе имаат уште поголеми вложувања, ја сакам да напоменем дека тетовската спорстка сала може да се претвори нешто слично како Борис Трајковски, самиот комплекс содржи голема сала, и 3-4 салии помали  за кошарка за ракомет за ателтика, а во околинатам може да се изградат додатоции лизгање на мраз, картинг, базент........ Само што нема некој да се заинтересира за таквоо нешто
Back to Top
chelsea View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote chelsea Quote  Post ReplyReply #631 Posted: 08-Jan-2013 at 16:22
Moe mislenje e deka vo momentov prikaznata za pogolema sala e zavrshena.Relno vo Skopje poveke od edna pogolema sala nema potreba da ima,duri i da ima ushte nekolku klubovi so pozabelezitelni rezultati od segashnive.Greshkata e napravena so toa shto BT trebashe da bide so kapacitet od nekade okolu 12000 gledaci.Dokolku se napravi ushte edna pokraj BT togash najverojatno BT bi pocnala da se zapostavuva.Mozebi vo nekoja posvetla idnina bi se pojavila takva potreba,ama vo narednive 5 do 10 godini teshko deka nekoj bi se nafatil na takov potfat.A ova so kapacitetive na nekoi od gorenavedenive sali nekako mi se nerealni,ova ne se brojki za sportski nastani.
Back to Top
pfc View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 27-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote pfc Quote  Post ReplyReply #632 Posted: 19-Feb-2013 at 12:20
http://www.vest.com.mk/?ItemID=B26C1A215DFCCA4DA7E13E3AA9A65CC5
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #633 Posted: 09-Mar-2013 at 13:33
Скопје води во трката за Ф4 во АБА лигата
прочитано 47 пати
09-03-2013 12:21:27
0 коментари

Челниците на АБА лигата наскоро ќе објават кој ќе биде домаќин на најдобрите 4 регионални екипи на завршниот турнир од 25 до 27 април. Како што објавија „Новости“ најсериозен кандидат за организацијата на фајнал-форот е Скопје.
Генералниот менаџер на АБА лигата. Роман Лисац е во Скопје и се обидува да постигне договот за фајнал-форот да се одигра во нашиот град. Сепак не е исклучена можноста и Белград да биде домаќин, бидејќи три српски екипи се пред пласман на завршниот турнири.

Сепак „Комбак“ арената е зафатена во тој период поради гостувањето на групата „Рамштајн“ на 28 април, а салата треба да биде празна барем еден ден порано. Но според пропозициите на АБА лигата фајнал-форот може да биде поместен за неколку дена, па останува да видиме кој ќе биде организатор на завршниот турнир.


http://libertas.mk/скопје-води-во-трката-за-ф4-во-аба-лигат/


АБА лига, СЕХА лига, лига на шампиони во ракомет, репрезентација на Македонија во Ракомет и Кошарка сите овие натпреварувања ме носат до заклучок дека Борис Трајковски требаше и мораше да биде поголема Сала а особенбо сала со 4 место сегашните „смешни„ три трибини.

Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2120
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #634 Posted: 23-May-2013 at 02:59
Ovoj link go stavam samo poradi fotografijata. Ete kolku e poseteno finaleto vo kosarka.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=FE53E9C464A42E44BC35DD4B47D5E210
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #635 Posted: 26-Jul-2014 at 14:35
На две места оградата е вака исечена. Веројатно да си направат easy access


И коа сме веќе кај салава, викендов се игра јак турнир, срамота е што имаше посета од едвај 1000 души на утакмицата на Македонија. Сите славевте 4то место, сеа се мења репрезентација и никој не се замара. Затоа големи сали не ни требаат за 10 пунења у годината.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2120
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #636 Posted: 26-Jul-2014 at 15:52
"N23", fala na informacijata, odam na kosarka
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #637 Posted: 14-Aug-2014 at 11:49
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 887
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #638 Posted: 17-Aug-2014 at 22:17
Може ли някой да ми каже каква е тази зграда в ляво от Борис Трайковски?
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #639 Posted: 17-Aug-2014 at 22:23
Originally posted by Galileo

Може ли някой да ми каже каква е тази зграда в ляво от Борис Трайковски?


Базен Карпош, во склоп на спортскиот центар е но е далеку порано граден.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 887
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #640 Posted: 17-Aug-2014 at 22:29
Благодаря. Вписва се добре със залата.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 30313233>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.